Aydın Doğan Yalçındağ Kimdir?

Türk dijital projelerinin öncü isimleri arasında birçok isim yer alıyor. 2020 yılında Türkiye’nin ilk unicorn girişimi olan dijital oyun şirketi Peak Games’in kurucusu Sidar Şahin ve ilk decacorn olmayı başaran Trendyol’un kurucusu Demet Mutlu bu girişimcilerden bazıları. Dijital dünyada zekası ve başarıları ile öne çıkan çok daha fazla isim söz konusu. Bunlardan biri de Doğan ailesinin üçünü kuşak genç isimlerinden biri olan Aydın Doğan Yalçındağ olarak ön plana çıkıyor. Peki Aydın Doğan Yalçındağ kimdir?

Yalçındağ; Netflix, Disney Plus, Amazon Prime ve HBO Max gibi küresel devlerin yer aldığı film ve video sektöründeki şirketlerin arasında yer alan isimlerden biri. Aydın Doğan Yalçındağ, streaming film ve video platformu olan BluTV’nin genç kurucusu. BluTV ise Türkiye’nin internet televizyonu olarak yer alan bir platform.

Geçtiğimiz yıl Discovery Inc, Türkiye’nin ilk ve abone bazlı online video izlemi platformu olan BluTV’ye yatırım yapmıştı. Bu yatırım, şirketin BluTV’nin yüzde 35 hissedarı olması demekti. Bu stratejik ortaklık ile birlikte Discovery+ BluTV’de yayın akışına başlamıştı. Böylece BluTV, Türk SVOD pazarının büyümesine öncülük sağlamıştı.

Yalçındağ, medya sektörünün yıllar içerisinde büyük değişimler geçirdiğine dikkat çekerek artık birçok kullanıcının internet üzerinden dizi ya da film izlediğini ifade ediyor. Bu yeni kitlenin taleplerini karşılamak amacıyla yola çıkan Yalçındağ, değişimin bir parçası olan BluTV platformunu kurmuştur. BluTV, dijital bir televizyondur. Çağın yeni trendleri, orijinal içeriklerini, uluslararası yapımları hizmete sunan BluTV abonelik gerektiren bir platform olarak ön plana çıkmaktadır.

Türkiye’de streaming film ve video hizmet platformu olan BluTV, oldukça önemli bir yere sahip. Peki genç bir girişimci olan ve yeni rakiplerin pazara girdiği dijital yayıncılık sektörü BluTV’nin kurucusu ve CEO’su Aydın Doğan Yalçındağ’ın hikayesi nedir? Aydın Doğan Yalçındağ kimdir? Yalçındağ’ın BluTV hikayesi nasıl başladı? BluTV nasıl kuruldu? Dijital dünyada öncü olmayı nasıl başardı? BluTV büyümeyi nasıl yakaladı?

Eğer sizler de Aydın Doğan Yalçındağ hakkındaki soruların cevaplarını arıyorsanız bu içeriğimiz tam size göre diyebiliriz! Şimdi ‘Aydın Doğan Yalçındağ Kimdir” sorusunun cevabına yakından bakalım.

Aydın Doğan Yalçındağ Kimdir?

Aydın Doğan Yalçındağ, Türk iş insanıdır. Dijital yayıncılık fikrini geliştiren Yalçındağ, Türkiye’ni internet televizyonu olan BluTV’nin kurucusu ve CEO’sudur. Ayrıca Yalçındağ, ‘Gençlik ve Uyum’ isimli kitabın yazarı olarak bilinmektedir. Gençlik ve Uyum kitabı, Doğan Kitapevi tarafından 2018 yılında yayınlanmıştır. Geçen yıl ise dünyaca ünlü medya devlerinden Discovery, stratejik bir yatırım ile BluTV’nin yüzde 35’ini satın almıştı. Peki bu ortaklığın mimari olan Aydın Doğan Yalçındağ kimdir? İlk girişimi BluTV nasıl başarılı oldu?

Aydın Doğan Yalçındağ, 1990 doğumludur. Yalçındağ, 2016 yılında TÜSİAD’ın en genç üyesi olarak yer alan isimdir. Yalçındağ’ın babası Mehmet Ali Yalçındağ’dır. Annesi ise Arzuhan Doğan Yalçındağ’dır. Aynı zamanda Aydın Doğan Yalçındağ, Doğan Grubu Onursal Başkanı olan Aydın Doğan’ın torunudur. Annesi Arzuhan Doğan Yalçındağ, Doğan TV Holding yönetim kurulu başkanlığında yer almaktadır. Babası Mehmet Ali Yalçındağ ise TAİK (Türkiye-ABD İş Konseyi) başkanı ve Doğan Holding yönetim kurulu üyesidir.

Yalçındağ, lise dönemini 2005 yılında Koç Özel Lisesi’nde başlamıştır. Koç Özel Lisesi’ni 2009 yılında tamamlamıştır. Lise eğitiminden sonra Amerika Birleşik Devletleri’nde üniversite eğitimine devam etmiştir. ABD’de yer alan Brown University’den mezun olmuştur. Lisans derecesini Ekonomi alanında okumuştur. Brown University’deki eğitimini 2013 yılında tamamlamıştır.

Üniversite eğitimini tamamladıktan sonra iş hayatına atılan Yalçındağ, bir süreliğine İngiltere’de Londra şehrine yerleşmiştir. Londra’da Goldman Sachs’da Analist olarak 2015 yılına kadar görev almıştır. Goldman Sachs ise çok uluslu bir ABD yatırım bankasıdır. Bu bankada halka arz bölümünde çalışan Yalçındağ, gelişmekte olan piyasaların şirketleri ile ilgilenmiştir. Bu görevinin ardından Türkiye’ye geri dönmüştür.

2016 yılında TÜSİAD tarafından en genç üye olarak seçilmiştir. En genç üye olarak seçildiği dönemde Yalçındağ, henüz 26 yaşındadır. Ayrıca Yalçındağ, o dönem D Smart şirketinde görev almıştır. 2015 yılında ise Doğan Holding çatısı altında bulunan BluTV’nin kurucusu ve fikir sahibi olarak yer almıştır. Peki BluTV’nin hikayesi nedir? BluTV nasıl kuruldu? BluTV nedir? Gelin bu soruların cevaplarına yakından bakalım.

BluTV Nedir?

Türkiye’nin internet televizyonu olarak bilinen BluTV, Doğan Holding çatısı altında olan bir dijital televizyondur. BluTV’nin kurucusu Aydın Doğan Yalçındağ’dır. 2015 yılında kurulan BluTV, istediğiniz zaman dilediğiniz yerden dizi, film ve canlı yayınları reklamsız izlemenizi sağlayan bir platformdur. Bilgisayar, tablet, mobil cihazlar ya da akıllı televizyonlar olarak bilinen Smart TV aracılığı ile dizi ve filmlere ulaşılabilmektedir.

BluTV, Türkiye’de 23 Ocak 2016 tarihinde hizmete girmiştir. Ayrıca BluTV, 2018 yılında Orta Doğu ve Kuzey Afrika’da faaliyete başlamıştır. Dünya genelinde Türkçe ve Arapça dillerinde izleyiciler sunulan online video izleme platformudur. Önde gelen platformlardan biri olan BluTV, abonelik tabanlıdır.

BluTV abonelikleri sistem üzerinden kredi ya da banka kartı aracılığıyla satın alınabilmektedir. Yıllık olarak oluşturulan aboneliklerde güncel aylık fiyatı 15.90 ₺ olarak bilinmektedir.

Aydın Doğan Yalçındağ

BluTV bünyesinde sürekli güncellenen yerli ve yabancı dizi ya da filmler bulunmaktadır. Aynı zamanda canlı TV yayınları, spor ya da diğer farklı içerikler bulunmaktadır. Hatta BluTV üyelerine özel yerli BluTV yapımları yer almaktadır. Böylece tüm içeriklere istenilen zaman ve yerde ulaşılabilmektedir.

Şu anda BluTV sistemi üzerinde yerli ve yabancı olmak üzere on bin saat üzerinde içerik bulunmaktadır. Bunun yanı sıra Netflix platformunun geçtiğimiz yıllarda Türkiye’de faaliyete geçmesi ile birlikte internet televizyonculuğu alanında güzel bir rekabet oluşmuştur. Hatta buna ek olarak yerli şirketler de eklenmiştir. Ancak bu noktada BluTV, Türkiye’nin ilk internet televizyonu olarak öncü role sahiptir.

BluTV orijinal özel yapım içerikleri, Türk dizi, filmleri ve ayrıca uluslararası dizi ve filmleri bünyesinde bulunduran geniş bir içerik yelpazesi sunmaktadır. Son yıllarda dijital platform ve içeriklerine olan ilgi ve pandemi ile birlikte de BluTV önemli bir kullanıcı sayısı artışı göstermiştir. Peki sektörde öncü bir Türk yapımı dijital televizyonu olan BluTV’nin hikayesi nedir? Aydın Doğan Yalçındağ BluTV fikrini nasıl geliştirdi? BluTV başarılı olmayı nasıl başardı?

BluTV’nin Hikayesi

BluTV, Doğan Holding çatısı altında bulunmaktadır. Ayrıca BluTV, bu ailenin bir parçası olan ve bu sektörde büyüyen Aydın Doğan Yalçındağ tarafından geliştirilmiştir. Sektörde yeni bir alan yaratan Yalçındağ, şirkete bir yenilik kazandırmanın mutluluğu içinde olduğunu dile getirmektedir. Diğer taraftan bir şans verilmenin değerine dikkat çekmektedir. Peki Yalçındağ bu şansı nasıl yakaladı? BluTV’nin hikayesi nasıl başladı? Gelin hep birlikte BluTV’nin hikayesine bakalım.

Yaklaşık iki sene gibi bir süre içerisinde Amerika’da bulunan Yalçındağ, orada bir yatırım bankasında iş hayatına atılmıştı. Bu süre içerisinde sektörü analiz etmişti. Ayrıca internet televizyonculuğunu gözlemleme fırsatı yakalamıştı. Aynı zamanda internet televizyonculuğu 2013 yılından itibaren yükselişe geçen bir trend olarak yer alıyordu. Bu sebeple Yalçındağ, bu iş fikrine yoğunlaşmış ve Türkiye’ye dönmeye karar vermiştir.

BluTV'nin Hikayesi

Tüm bu gözlem sonucunda ailesine ve Doğan Holding onur başkanı olan dedesi Aydın Doğan’a bu işi anlatmıştır. Bir oluşum yapacağını ama bu oluşumun büyük yatırımlara ihtiyacı olmayacağından bahsetmiştir. Ayrıca zaten hali hazırda var olan Kanal D ve D-Smart üzerinde her şey bulunmaktadır. Böylece bu oluşum fikrini alarak izin almak istemiştir. Dedesi Aydın Doğan’ın ifadesi ise yeni medya alanındaki eski girişimlerin zor yol aldığı şeklinde olmuştur.

Daha sonra o zamanlar yer alan D-Smart Blu alan takımına dahil olmayı düşünerek harekete geçmiştir. Büyümek için ellerinde her şeyin var olduğu gerekçeleriyle yola çıkan Yalçındağ, annesi Arzuhan Doğan Yalçındağ’ı ikna ettikten sonra çalışmaya başlamıştır. Ailesinin desteği ve verdiği şans ile yola çıkan Yalçındağ’ın en önemli avantajı ise büyük bir yatırım gerekmediğinden kaynaklı gelişmiştir.

Yalçındağ, 2015 Eylül ayında çalışmalara başlamıştır. Oluşum, sadece interneti bulunan kullanıcılara hizmet veren bağımsız bir yapı kurma amacını taşıyordu. Tüm bu amaç ile ortaya çıkan platform ise BluTV olmuştur. Yalçındağ, az sayıda çalışanın bulunduğu bir ekip ile yola çıkmıştır. İlk çıktıkları zaman tam bir start-up olduklarını ifade etmiştir. Start-up ruhunu korumaya devam ettiklerini söyleyen Yalçındağ, şu an yüz kişilik bir ekip ile büyümeye devam eden bir yapı olarak karşımıza çıkmaktadır.

Aydın Doğan Yalçındağ Kimdir: Genel Değerlendirme

Bu içeriğimizde Aydın Doğan Yalçındağ kimdir ve BluTV nasıl kuruldu sorularını cevaplamaya çalıştık. Aynı zamanda BluTV’nin hikayesine değindik. BluTV’nin Türkiye’de streaming film ve video hizmeti sunan öncü platform olmayı nasıl başardığından bahsettik. Son olarak BluTV’nin ayrıcalıkları ve iş birliklerinden bahsettik.

BluTV, her ne kadar Netflix platformunun yerlisi olarak düşünülse de tam olarak o sistemle çalışmıyor. Netflix platformunun aksine BluTV, canlı kanalların da yer aldığı bir platform olarak karşımıza çıkıyor. Ancak Netflix gibi BluTV’nin de kendi içerisinde orijinal içerikli özel yapımları bulunuyor. Hatta bu özel yapım içerikler yerli dizi tüketen izleyiciler için çekici hale geliyor. Bu çekicilik hem senaryosu hem de süresinin uzun olmaması nedeniyle gelişiyor. Böylece yabancı dizi tüketen kullanıcılar için de hedef haline geliyor.

Diğer taraftan internet televizyonculuğu ile televizyonculuk arasındaki sektör birçok açıdan farklılık gösteriyor. Ekonomik anlamda internet televizyonculuğun da kısa süreli sezonlar bulunması avantajlı hale geliyor. Böylelikle oluşturulan senaryo ile belli bir süre içerisinde çekimler gerçekleşebiliyor.

Aydın Doğan Yalçındağ

Ayrıca belirttiğimiz gibi BluTV, Discovery ile işbirliği içerisine girdi. Bu sayede Discovery+ sayesinde BluTV platformuna eklenecek olan eğlence içerikleri ile zenginleşmesine yardımcı olacaktır. Bu sayede BluTV yurtdışı hedeflerini gerçekleştirmede hız kazanacaktır. Aynı zamanda Discovery’nin gloabal ve yerel markalarının tüm içerikleri yer alacaktır. Ayrıca Eurosport’un premium spor yayınları da BluTV’de izlenebiliyor. Yola çıktıkları ilk zamandan itibaren Türkiye’den çıkan global bir marka olmayı hedefleyen Yalçındağ, bu iş birliğinin önemine ve heyecanına de dikkat çekiyor.

Türkiye’de bugün çok sayıda şirket teknolojik değişimler ile farkını ortaya koyuyor. Bu nedenle bu değişimin tam kalbinde yer almak isteyen Yalçındağ da bu liderlerden biri olmak istiyor. Yalçındağ, BluTV platformu sayesinde bunu gerçekleştirmiştir. Geleneksel yayıncılık sektörünün internete hızlıca kaydığını fark eden bir isim olmuştur. Dolayısıyla BluTV de bu işin başında hızlıca büyüyen bir platform olarak en somut örnek.

Sizler genç bir girişimci olarak başarısı ile öne çıkan BluTV’nin kurucusu Aydın Doğan Yalçındağ hakkında neler düşünüyorsunuz? BluTV platformunu ve hizmetlerini başarılı buluyor musunuz? Genç girişimci Aydın Doğan Yalçındağ ve BluTV hakkındaki düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizler ile paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Girişimler odaklı araştırma yapmayı çok seviyor. Bir zamanların uluslararası ilişkiler öğrencisi olarak analiz yapmaya bayılıyor. Teknoloji ile alakalı paylaşımların da takipçisi olarak analiz edip, yorumluyor.