Silikon Vadisi Nedir? Silikon Vadisi Şirketleri

Teknoloji haberlerinde sıkça gördüğümüz, adı filmlere ve dizilere konu, bazen de mekan olmuş bir yer olan Silikon Vadisi nedir, bu yazımızda anlatacağız.

Silikon Vadisi Nedir?

Silikon vadisi, sınırları Kuzey Kaliforniya Bölgesi’nde önemli şehirleri kapsayan, dünyanın en bilinen yüksek teknoloji, sosyal medya ve gelişim merkezlerinden biridir. En büyük Silikon Vadisi şehri San Jose’dir. Bunun haricinde Sunnyvale, Cupertino, Palo Alto, Menlo Park, Santa Clara, Redwood City, Mountain View gibi şehirler, dünyanın en önemli teknoloji şirketlerine ev sahipliği yaparlar.

Bunların haricinde bölgede dünyanın en başarılı üniversitelerinden bazıları da bulunmaktadır. Kaliforniya Üniversitesi Berkeley ve Santa Cruz kampüsü, Stanford Üniversitesi bunlardan birkaçıdır.

Bölgedeki şirketler burada çeşitli etkinlikler de gerçekleştirmektedir. Apple Geliştirici Konferansı ve Facebook F8 gibi etkinliklerin yanı sıra Silikon Vadisi Comic-Con gibi toplantılar da Silikon Vadisinde yapılır.

Bu kadar teknoloji üreticisinin bir araya gelmesi, bölgenin ekonomisinin gelişmesine de yardımcı olmuştur. Bu şirketler sayesinde Silikon Vadisi, oldukça fazla nitelikli işçi çalıştıran bir yere dönüşmüştür. Yeni iş imkanları yaratılmıştır ve gün geçtikçe yaratılmaya devam edilmektedir. Üstelik bölgenin zenginliğini gösteren bir başka etmen, çok fazla sayıda milyoner ve milyarder bulundurmasıdır.

Silikon Vadisi İsmi Nereden Gelir?

Silikon Vadisi ismini, bölgedeki şirketlerin ürettiği işlemci gibi maddelerin temel maddesi olan silikondan alır. Ancak şirketler ilk üretimlerini bu bölgede yaptıkları sırada, bölgenin adı Silikon Vadisi olarak bilinmez. Gazeteci Don Hoefler, 1971 yılında yazdığı bir yazıda “Silicon Valley U.S.A” ismini kullanır. O zamanlar bu maddelerin üretiminde kullanılan silis kumu (İng. Silica sand) belli işlemlerden geçip bildiğimiz işlemciyi ortaya çıkarmaya yardımcı olur. Bu nedenle buraya ismini veren silis kumuyla ilgili, işlemcinin ilk maddesi olduğunu söylemek de yanlış olmaz.

Vadi denmesinin sebebi ise, konumunda bulunduğu Santa Clara Vadisinden kaynaklanır. Silikon, bir takma ad görevi görür.

Silikon Vadisi Şirketleri

Silikon Vadisi içerisinde binlerce şirket barındırmaktadır. Ancak bölgedeki bazı şirketler dünyaya adını duyurmuş teknoloji devleridir.

Alphabet Inc.

Larry Page ve Sergey Brin’in kurucusu olduğu Alphabet Inc., bünyesinde Google da dahil olmak üzere çeşitli alt şirketleri bulundurur. Merkez şirketinin konumu ise Mountain View şehridir. Şirketin bulunduğu tesise ise Googleplex adı verilmiştir.

silikon vadisi- google
Resim: Vikipedi

Apple

Mac, iPhone ve iPad’lerin mimarı olan bu şirketi tanımayan yoktur ya da bir elin parmağını geçmez. Apple genel merkezi de Silikon Vadisi’nde yer alır. Cupertino şehrinde bulunan şirketin tesisine Apple Park adı verilmiştir. Apple Park kapılarını Nisan 2017’de açmıştır.

silikon-vadisi-apple-park
Resim: Apple

Facebook Inc.

Dünyanın en çok kullanılan sosyal medya platformlarından biri olan Facebook’un merkezi de Silikon Vadisi’ndedir. WhatsApp, Instagram, Oculus VR gibi alt şirketlerin de yönetildiği merkez binası Menlo Park’da yer almaktadır.

Silikon vadisi- facebook
Resim: Facebook

Intel

Başarılı işlemcileriyle tanınan Intel’in de genel merkezi Silikon Vadisi’ndedir. Santa Clara’da bulunan bina, dünyanın en büyük ve en değerli çip üretici şirketine ev sahipliği yapmaktadır.

silikon vadisi- Intel
Resim: Vikipedi

Oracle

Bir başka dünya devi olan Oracle da Silikon Vadisi’ndedir. Dünyanın en başarılı yazılım ve bulut ürünleri şirketlerinden biri olan Oracle’ın genel merkezi Redwood City’dedir.

silikon vadisi- Oracle
Resim: siliconvalleyguide.info

Tesla

Elon Musk‘ın Silikon Vadisinde bir şirketi olmaması, kişiliğine oldukça ters düşerdi. Elektrikli araçlarıyla tanınan Tesla’nın genel merkezi, Palo Alto’da yer almaktadır.

tesla
Resim: Vikipedi

Netflix

Film ve dizi gibi içerikleri izlemek için, küresel olarak en çok tercih edilen platform Netflix’in genel merkezi de Silikon Vadisi sınırları içinde yer almaktadır. Şirket binası Los Gatos şehrinde bulunmaktadır.

netflix
Resim: siliconvalleyguide.info

Diğer Şirketler

Silikon Vadisi’nde bu şirketlerin haricinde tanınmış onlarca şirket bulunmaktadır. Örneğin, bir başka sosyal medya platformu olan Twitter da Silikon Vadisi’nde yer alır. Adobe ve eBay şirketi genel merkezleri, San Jose şehrindedir. Oyun yapımcısı ve dağıtımcısı Electronic Arts genel merkezi Redwood City’dedir. HP şirketi genel merkezi ise Palo Alto’da yer alır. Ekran kartlarıyla bilinen Nvidia şirketi ise Santa Clara’da konumlanmıştır.

Bünyesinde daha binlerce şirket barındıran Silikon Vadisi, hem ekonomi hem de teknoloji açısından dünyanın en önemli bölgelerinden biri olarak varlığını devam ettirmektedir.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.