Larry Page, Google’ın Fikir Babası Kimdir?

İnternet ve arama deyince insanların akıllarına en önce gelen, en popüler isimlerden biridir Google. Google, hemen hemen herkesin adını duyduğu ve en az bir defa kullandığı bir arama motorudur. Peki bu fikir nasıl ortaya çıktı? Fikrin babası Larry Page hakkında neler biliyoruz?

Lowren veya bilinen adıyla Larry Page, 1973 Amerika doğumlu bir girişimci. Ebeveynleri Michigan Eyalet Üniversitesi’nde bilgisayar mühendisliği bölümünde akademisyenlik yapıyordu. Larry’de bu sayede bilgisayarlarla ve teknolojiyle çok erken tanışma şansı yakaladı ve yakaladığı bu şansı asla bırakmayarak teknolojinin kaderine yön veren isimlerden oldu.

Larry Page, küçüklüğü ve şuan ki hali.

Eğitim hayatına Montessori eğitimi veren bir okulda başlamış ve bu durumun düşüncelerinin gelişmesinde, kendinin bugünlere gelmesinde büyük rolü olduğunu düşünüyor. Küçük Lowren’in hayatında bir başka önemli rolü de Nikola Tesla üstleniyor. Bir teknoloji dehası olan Nikola Tesla, yaptığı onca şeye rağmen borç içinde öldü ve kıymeti çok bilinmiyordu. Bu da bizim küçük Lowren’i derinden etkilemiş. “Bir şeyleri icat etmenin yeterli olmadığını öğrendim. O icatların etkili olabilmesi için onları gerçekten dünyaya kazandırmalı ve insanların kullanmasını sağlamalısınız.” diyor. Bir şeyleri sadece icat etmenin tek başına yeterli olmadığını fark eden Larry, bu konuda da çalışmalar yaparak bugünlere geliyor.

Daha sonra üniversite çağına gelen Larry, Michigan Üniversitesin’e başladı. Burada çoğu üniversite öğrencisi gibi çeşitli aktivitelere katıldı yani hayatı sadece teknolojiden ibaret değildi. Müziğe ilgi duymuş ve saksafon çalmayı öğrenmiş, aynı zamanda ulaşım sektörüne de merak salmış. Hatta üniversitenin elektrikli araç takımına bile girmiş.

İki ismin yolu kesişiyor : Larry ve Sergey

Larry Page ve Sergey Brin.

Larry Page, daha sonra doktora yapmak için Stanford Üniversitesine gitti. Burada da hayatını değiştirecek biriyle tanıştı: Sergey Brin. Sergey ile Larry kısa zamanda yakın arkadaş oldular. Okuldaki bir proje için bir araya gelen Larry ve Sergey, sayfaların popülerliğine göre sıralandığı bir arama robotu yaptılar. Böylece Google’ın tohumu o gün atılmış oldu. Okulda onlara ‘Google Guys’ diyorlardı.

Larry 23 yaşına geldiğinde internetteki her şeyi indirmenin mümkün olup olmadığını sorguluyordu. Sergey’in de yardımını alarak internet sitelerini içerdikleri linklere göre sınıflandırdılar. İkili Üzerinde çalıştıkları arama motoruna önce BackRub adını verdiler. Fakat daha sonra 1 rakamına yüz 0 ekleyerek yazılan Googol sayısından Google terimini türetmişler.

1997’de Google.com domainini aldılar ve sloganları ‘Şeytan Olma’ idi. Daha sonra ikili 4 Ekim 1998’de Google şirketini kurdular. 2004’de ise Google halka sunuldu.

Larry Page, 2001’e kadar Google CEO’luğunu yaptı. Daha sonra görevi Eric Schmidth’e devretti. 2015 yılında ise Alphabet’in CEO’su oldu.

2013 yılında ise Larry Page ses teli felci geçirdiğini açıkladı.

Larry Page’in Serveti

Larry Page, Forbes sıralamasında 13.sırada.

Kurduğu iki şirketi var: Google ve Alphabet. 63.6 milyar dolarlık serveti ile dünyanın sayılı zenginlerinden birisidir.

57m uzunluğunda ‘Senses’ adlı bir yatı var. Bu yatı 2011 yılında 45 milyon dolara almış.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Bilgisayar mühendisliği öğrencisi ve teknoloji takipçisi.