Evan Spiegel Kimdir?

Sosyal medya ağları günümüz teknolojisinin kullanıcıları arasında en çok kullanılan uygulamalar arasında yer alıyor. Bunlardan biri olan Snapchat, görüntülü ve anlık mesajlaşma mobil uygulamasıdır. Snapchat platformu üç kurucu ortak tarafından kurulmuştur. Kurucularından biri ise Amerikalı bir internet girişimcisidir. Snap şirketinin CEO’su ve icra kurulu başkanı olarak yer alan girişimci Evan Spiegel’dır. Peki Evan Spiegel kimdir?

Evan Spiegel, günümüzde en büyük sosyal medya ağlarından biri olan Snapchat’in kurucu ortağı ve CEO’sudur. Spiegel’ın üniversite dönemi onun hayatındaki en önemli kararlardan birisidir. Bunun en büyük sebebi ise Spiegel’ın girişim hikayesinin burada başlamasıdır. Böylece Snapchat platformu bir ders projesi olarak başlamış ve basit bir ödev olmaktan ayrılıp şirkete dönüşmüştür.

Amerikan iş insanı Spiegel 2015 yılında, henüz 25 yaşındayken dünyanın en genç milyarderi olmuştur. Forbes verilerine göre Spiegel’ın gerçek zamanlı net değeri 2,7 milyar dolardır. Serveti, Snapchat’in başarısının ve sosyal medya ağı olarak büyümesinin bir sonucudur. Öte yandan Spiegel, girişiminin başarı hikayesiyle ve dünyanın hayranlıkla baktığı genç bir girişimci olarak öne çıkmaktadır.

Mark Zuckerberg‘in kurucusu olduğu Facebook, şimdi ki adı ile Meta, belki de sosyal medya şirketlerinin başında geliyor. Meta, 2012 yılında bünyesine Intagram platformunu da katarak büyüme elde etti. Öte yandan bünyesine katmaya çalıştığı bir diğer platform ise Snapchat oldu. Ancak bu konuda başarısız kaldı.

Bugün 32 yaşında olan Evan Spiegel, kariyerinin zirvelerinde olmaya devam etmektedir. Öte yandan teknoloji haberlerinin yanı sıra magazin basının gündemine de oturmuştur. Peki genç yaşında milyarder olan Evan Spiegel’ın başarılı hikayesi nasıl başladı? Spiegel’ın kariyer hayatı nasıl bir ivme kazandı? Dünyanın en büyük popüler sosyal ağlarından biri olan Snapchat nasıl kuruldu?

Eğer sizde bu soruların cevaplarını arıyorsanız ve Evan Spiegel kimdir diye merak ediyorsanız bu içeriğimiz tam size göre olacaktır. Şimdi ‘Evan Spiegel Kimdir?’ sorusunun cevabı ile başlayalım.

Evan Spiegel Kimdir?

Evan Thomas Spiegel, Amerikalı bir internet girişimcisidir. Aynı zamanda başarılı bir iş insanı olan Spiegel, Snapchat yönetici ekibinde “Baş Yönetici” olarak yer almaktadır. Hatta Snapchat kurucu ortağıdır. Dahası Spiegel, 25 yaşında dünyanın en genç milyarderi olmuştur. 2014 yılında teknoloji dünyasında sesini duyurmaya başlayan Evan Spiegel başarılı hikayesi ile dikkat çeken girişimcilerden biridir.

Teknoloji dehası olarak da tanınan Spiegel, aynı zamanda cömert bir hayırsever olarak da öne çıkmaktadır. Öte yandan zıt görüşlere sahip olarak da tanınmaktadır. Ancak tüm görüşlere rağmen Snap şirketine yaptığı katkı ve yatırımları ile Spiegel’ın başarılı olduğu konusunda hem fikiriz. Tüm bu görüşlerin yanı sıra Snapchat platformunun yükselişi ile birlikte Spiegel ve kurucu ortağı Murphy, servetlerini dünyaya yardım için kullanmaya başlamıştır.

Önümüzdeki 20 yıl içerisinde ikili, hisse senedi bağışlama sözü vermiştir. Tüm bu fonlar ise doğrudan sanat, eğitim ve gençlik için kar amacı gütmeyen programlarda kullanılmaktadır. Ek olarak şirketin başka hayırsever nedenler ile de bağış yaptığı bilinenler arasında yer almaktadır. Peki Snapchat kurucu ortağı olarak tanınan genç girişimci Evan Spiegel kimdir? Spiegel’ın hikayesi nasıl başladı? Gelin bu sorunların cevaplarına yakından bakalım.

Evan Spiegel, 4 Haziran 1990 doğumludur. Spiegel, Amerika Birleşik Devletleri Los Angeles’da dünyaya gelmiştir. Evan Spiegel zengin, varlıklı bir ailenin çocuğudur. Spiegel’ın ebeveynleri Melissa Ann Thomas ve John W. Spiegel’dır. Ünlü iş insanının ebeveynlerinin mesleği ise avukatlıktır. Evan Spiegel, Los Angeles Pacific Palisades bölgesinde büyümüştür. Zengin bir aile çocuğunun sahip olabileceği tüm olanaklara sahip olduğu da bilinmektedir.

2016 yılında Evan Spiegel magazin basının gündeminde çok konuşulan bir girişimci olmuştur. Spiegel, Avustralyalı manken Miranda Kerr ile aşk yaşamaya başlamıştır. 2016’da nişanlanan çift 2017 yılında ise evlenmiştir. 2018 yılında ise çiftin ilk çocukları dünyaya gelmiştir. Spiegel ve Kerr çiftinin iki çocuğu vardır. Bunlar; Hart Spiegel ve Myles Spiegel’dır. Miranda Kerr, Spiegel’ın en büyük destekçisi olarak bilinmektedir. Ünlü model Miranda Kerr, arkadaşları ve çevresi ile sık sık Snap paylaşarak platformu da aktif olarak kullanmaktadır.

Spiegel’ın Eğitim Dönemi

Evan Spiegel, eğitim hayatını özel okullarda devam ettirmiştir. Aynı zamanda Spiegel, babasının mezun olduğu okulda üniversite hayatına başlamıştır. Crossroads School for Arts and Sciences özel okulunun en iyi öğrencisi olmasa da Spiegel, burada grafik tasarımcı olarak ustalaşmıştır. Ardından Spiegel, eğitimi için Standford Üniversitesine kabul edilmiştir. Ancak Snapchat girişimi nedeni ile okulu bitiremeden ayrılmıştır.

Spiegel, Standford Üniversitesinden ürün tasarımı lisans derecesi ile ancak 2018 yılında mezun olabilmiştir. Üniversite seçimi ise hayatındaki en önemli adımlardan biri olmuştur. Standford Üniversitesinde tanıştığı arkadaşları Bobby Murphy ve Reggie Brown ile birlikte bir girişim hikayesini başlatmışlardır. Bilindiği üzere bu girişim hikayesi Snapchat olarak ortaya çıkmıştır. Peki Evan Spiegel kariyerine nasıl adım attı? Snapchat’in hikayesi nedir? Gelin bu soruların yanıtlarını yakından inceleyelim.

Evan Spiegel’ın Kariyeri

Geçmişteki yanlışlardan ders çıkarmak ve emin adımlar ile hayata devam etmek pek çoğumuzun bildiği hayat felsefelerinden biri. Spiegel’ın kariyer hayatında da buna örnek olacak nitelikte başarısızlık ve kanıtlanan başarılar yer alıyor. Geçmiş hatalar bir noktada Spiegel’ın hayatında geleceğinin garantisi olan başarılı yola sebep olmuştur. Peki Snapchat CEO’su ve kurucu ortağı Evan Spiegel’ın kariyer hayatı nasıl başladı? Snapchat nasıl kuruldu?

Evan Spiegel

Snapchat platformu piyasaya sürülmeden önce Spiegel kariyerine bir staj programı ile başladı. Spiegel, Red Bull şirketinde staj yaptı. Ardından Güney Afrika’da kariyer eğitmeni olarak çalıştı. Kariyeri herhangi bir yöne devam edebilecekken Spiegel, teknoloji dünyasında iz bırakmaya karar verdi. Teknoloji dünyasına adım attığı girişim ile Spiegel, 25 yaşında 1 milyar doların üzerinde bir net değer elde etmeyi başardı.

Ancak Snapchat girişiminden önce Spiegel, 2010 yılında Future Freshman adlı bir start-up kurdu. Bir web sitesi olan Future Freshman, lise öğrencilerinin üniversiteye başvurma şeklini iyileştirmeyi amaçlıyordu. Öğrencilere ve velilere üniversite başvuru sürecinde tavsiyeler sağlıyordu. Aynı zamanda öğrencilerin stresini azaltmak için bir hizmet de sunuyordu. Ancak Future Freshman girişimi popülerlik kazanmadı. Bu nedenle Spiegel, fikirden vazgeçmek zorunda kaldı.

Evan Spiegel ve Bobby Murphy, iyi bir ekip olduklarının farkına varmıştı. Nisan 2011’de Spiegel ve Murphy, mobil fotoğraf paylaşımı dünyasında bir uygulama oluşturmaya karar verdiler. Böylece Snapchat platformu ortaya çıktı. Spiegel Snapchat’in nasıl kurulduğunu anlattığı blog yazısında “Arkadaşlarımız ile garip özçekimler ve komik fotoğraflar paylaşabileceğimiz bir yer istedik.” ifadelerine yer verdi.

Snapchat Platformunun Kuruluş Hikayesi

Snap Inc. bir kamera şirketidir. Snapchat mobil uygulaması olarak tanıdığımız Snap Inc. şirketinin başlangıç hikayesi yalnızca bir üniversite ders projesi olarak başladı. Ancak bu proje basit bir ödev olmaktan çıktı. Basit bir ödev olmayan projenin potansiyelinin farkına varılmıştı. Uygulamanın orijinal adı Picaboo’ydu. Fakat üniversitede proje iyi gitmiyordu. Yine de tüm eleştirilere rağmen kurucu ortaklar pes etmedi.

2011’in yazında Spiegel’ın evinde kamp kuran üç kurucu ortak işi başlattılar. CEO ve tasarımcı olarak Spiegel yer alırken, CTO ve geliştirici olarak Murphy ve baş pazarlama görevlisi olarak Brown şirkette çalışıyordu. 2011 yılının temmuz ayında Snapchat’in erken bir sürümü piyasaya sürüldü.

Spiegel’ın liderliğinde Snapchat, genç kullanıcılar arasında kısa sürede popülerlik kazandı. 2012’de uygulama 20 bin kullanıcı kaydetmişti. Böylece Spiegel, 2012 yılında projesine daha fazla zaman ayırabilmek adına okuldan ayrılmaya karar verdi.

Bu dönemlerde kişisel masraflarını karşılamak için ek bir işte çalıştı. Software üreticisi Intuit isimli şirkette çalışmaya başlayan Spiegel, bir yandan Snapchat üzerinde de çalışmaya devam etti. Ardından bütün zamanını Snapchat girişimi üzerine yoğunlaştırdı. Bu nedenle ailesinin evine taşınmaya karar veren Spiegel, Palisades’a geri döndü.

Evan Spiegel

2012 yılında Instagram 1 milyar dolara satılarak Facebook bünyesine dahil olmuştu. 2013 yılında Facebook, benzer şekilde 3 kat daha fazla karşılığında Evan Spiegel’e teklif götürülmüştü. Ancak Spiegel teklifi geri çevirdi. Kendi imkanları ile yoluna devam eden girişim, 2015 yılında da ciddi bir yatırım aldı.

Bu yatırımdan önce Spiegel, fikirlerinin çalınmasından korkuyordu. Bu nedenle melek yatırımcılar ile konuşmayı bir süreliğine reddetmişti. Hatta şirketin yatırımları için kredi kartlarını maksimize etmeyi tercih ediyordu. Ardından fikrini değiştirdi ve Snapchat aldığı yatırımlar ile kalkınmaya başladı.

2016 Eylül’de Snapchat marka ismini, Snap olarak değiştirdi. Snap, diğer teknolojileri de içeren bir sosyal medya şirketi oldu. Ertesi yıl Snap, halka arzını gerçekleştirdi. 2018 yılına kadar Snapchat 187 milyon kullanıcıya ulaşmayı başardı.

Genel Değerlendirme

Bu içeriğimizde başarılı kariyer hayatı ve dünyanın en genç milyarderi olarak dikkat çeken Amerikalı internet girişimcisi Evan Spiegel kimdir sorusunun cevabını vermeye çalıştık. Yalnızca bir ders projesi olarak ortaya çıkan daha sonra dünyanın en büyük sosyal ağı ve sosyal medya şirketi haline gelen Snap Inc. şirketinin kuruluş hikayesine değindik.

Özetle Evan Spiegel, teknoloji dünyasının dehası ve başarılı genç girişimcisi olarak anılmaktadır. Aynı zamanda Spiegel, dünyanın en büyük sosyal ağlarından biri olan Snapchat’in baş yöneticisidir.

Öte yandan ABD Los Angeles’da varlıklı bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Evan Spiegel, ayrıcalıklı bir çocukluk dönemi geçirmiştir. Aynı zamanda küçük yaşlardan itibaren teknolojiye ilgi duymaya başlamıştır. Böylece bugünkü kariyerinde sahip olduğu olanaklar ve çalışmalarının izleri görülmüştür.

Evan Spiegel, başarılı kariyer hayatının yanı sıra birtakım ödüllere de layık görülmüştür. 2013 yılında Evan Spiegel, Crunchies En İyi Mobil Uygulama Ödülü’nü kazanmıştır. Ayrıca 2015 yılında LAEDC tarafından Los Angeles ekonomisinin geliştirilmesine ve sakinleri için iyi ücretli işler yaratılmasında lider rolü nedeni ile Eddy Ödülü’ne layık görülmüştür.

2017’de ise Snap şirketinin ticarete başlaması ile birlikte 26 yaşında en genç halka açık şirket CEO’su olmuştur. 2021 yılı itibari ile Spiegel, Forbes 400 listesinde 13,8 milyar dolarlık serveti ile 55’nci sırada yer almıştır.

Şüphesiz görüntülü ve anlık mesajlaşma uygulaması olarak öne çıkan Snapchat platformunun başarısını birçoğumuz duymuştur. Bu bağlamda kamera şirketi olarak yoluna devam eden Snap Inc.’in arka planında yer alan isimlerin kim olduğunu bilemeyebiliyoruz. Bu nedenle sizler için başarılı iş insanları ve girişimcilerin hikayelerine değindiğimiz rehberlerimize yenilerini eklemeye devam ediyoruz. Bu içeriğimizde ise Amerikan internet girişimcisi Evan Spiegel’ın hikayesine değindik.

Peki ya sizler dünyanın en genç milyarderi olan Evan Spiegel hakkında ne düşünüyorsunuz? Spiegel’ın kariyerini ve girişim hikayesini nasıl buldunuz? Evan Spiegel hakkındaki yorum ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizler ile paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Girişimler odaklı araştırma yapmayı çok seviyor. Bir zamanların uluslararası ilişkiler öğrencisi olarak analiz yapmaya bayılıyor. Teknoloji ile alakalı paylaşımların da takipçisi olarak analiz edip, yorumluyor.