Linkedin Banner Nasıl Yapılır?

Linkedin, profesyonel sosyal iş ağı ve sosyal paylaşım platformudur. Bu platform aracılığı ile iş dünyasındaki kişilerle iletişim kurulmaktadır. Hem kişisel hem de işletme sayfaları için tasarlanan bir sosyal medya aracıdır. Kullanıcılar iş dünyasındaki alakalı kişilerin profillerini ziyaret ederek bağlantı kurabilmektedir. Peki ya ziyaretçilerin başka kişilerin profillerini ziyaret ettiğinde dikkat çeken unsurlar nelerdir? Büyük olasılıkla bir profil resmi, slogan, hakkınızdaki bilgiler ve benzeridir. Profilinizi ziyaret eden kullanıcıların dikkatlerini çeken bir diğer şey ise ilk gördükleri şeylerden biri olan Linkedin banner’lardır. Bu yüzden Linkedin için banner nasıl yapılır sorusunun cevabı oldukça fazla merak ediliyor.

Profilinizin giriş sayfasında en üstte kapak fotoğrafı olarak yer alan banner, ziyaretçilerin dikkatini çekmektedir. Hatta bu banner sayesinde profiliniz ile ilgili izlenim sahibi olabilmektedir. Böylece algıları etkilenebilmektedir. Profesyonel olarak yaratılan Linkedin banner, profilinizi geliştiren bir arka plan afişidir.

Biz de bu içeriğimizde Linkedin için banner nasıl oluşturulur sorusunun cevabını vermeye çalışacağız. Banner oluşturma adımları nelerdir bunlara bakacağız. Linkedin banner ne demektir sorusunu açıklayacağız. Aynı zamanda banner oluştururken dikkat edilmesi gereken unsurlar nelerdir sorusunu yanıtlayacağız.

Ayrıca banner’da yer alması gereken özelliklerden bahsedeceğiz. Hatta banner oluştururken kullanabileceğiniz çevrimiçi bir platformdan bahsedeceğiz. Şimdi Linkedin banner nedir sorusuna yakından bakalım.

Linkedin Banner Nedir?

Linkedin banner, Linkedin profilinde çalışmaların yansıtılmasının en iyi yoludur. Banner oluşturarak profilinizi geliştirebilmeniz mümkündür. Kişisel ya da şirket sayfası için Linkedin banner hazırlamak önemlidir. Linkedin banner bir başlığa benzer. Bu yüzden profiliniz ya da sayfanız için bir izlenim yaratmaktadır. Böylece profilinizi ya da sayfanızı ziyaret edenler hesabınız hakkında bir sonuca varabilmektedirler.

Hem çevrimiçi hem de ücretsiz olarak ulaşabileceğiniz platformlar aracılığı ile Linkedin profiliniz için banner tasarımı hazırlayabilirsiniz. Hatta bu platformlar sayesinde hazır Linkedin banner şablonlarına ulaşabilirsiniz. Her sektör ve temaya uygun hazır şablonlara ulaşmanız mümkündür. Hazır şablonları kullanarak benzer tasarımları kullanabilir ya da farklılıklar katarak özelleştirebilirsiniz. Böylece oluşturacağınız tasarımlar ile hesabınızı daha profesyonel hale getirebileceksiniz.

Ayrıca hazır şablonlardan ilham alarak kendi özel şablonunuzu kolayca hazırlayabilirsiniz. Böylece profiliniz daha profesyonel hale gelecektir. Bunun yanı sıra Linkedin banner profilinizin ayrıntılarını özetleyen ve detaylandıran bir tasarım olabilmektedir. Çevrimiçi platformların kullanımı oldukça basittir. Şablon ölçü ve boyutları bellidir. Tasarımı açarak sunulan araçlar yardımı ile arka plan, metin ya da daha fazla araç takımına ulaşabilirsiniz.

Linkedin banner, hesabınız kişisel ya şirketinizin sayfası da olsa profesyonel hale getirmenin bir yöntemidir. Bu nedenle kullanıcılar, Linkedin profilleri için Linkedin banner tasarımında neler yer alabileceğini merak ediyorlar.

Linkedin için Banner Nasıl Oluşturulur?

Linkedin için banner oluşturma işlemi sadece birkaç adımdan ibarettir. Ancak bunu nasıl yapabileceğinizi bilmiyorsanız sizler için belirteceğimiz adımları dikkatlice uygulamanızı tavsiye ediyoruz. Linkedin banner oluşturmanın en kolay yolu çevrimiçi tasarım yapabileceğiniz platformları kullanmaktır. Bunun için sunulan yazılımları kullanabilirsiniz.

Örneğin ücretsiz ve ulaşılabilir programlardan olan Canva, banner oluşturma sürecinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Size en uygun olan platformu seçtikten sonra tasarımınız için geriye sadece birkaç adım kalmış oluyor. Şimdi gelin bu adımlara yakından bakalım.

1. Adım: Tasarım Oluşturma-Hazır Şablonlar

Çevrimiçi platform kontrol panelinden Linkedin banner boyutunu seçmeniz gerekmektedir. Gerekli boyutlara göre hazırlanan ve size ilham olacak hazır şablonlardan istediğinize tıklayın. Daha sonra hazır şablon üzerine farklı bir görsel ekleyebilmeniz mümkündür. Bu görsel sizin kendi fotoğrafınız ya da şirketin fotoğrafı olabilir.

Aynı zamanda profesyonel görüntüler de kullanabilir. Bu ne demektir? Çevrimiçi platformlardan ulaşabileceğiniz yüksek kalitede stok fotoğrafları oluşturduğunuz banner’lar için kullanabilirsiniz. Bunun için stok fotoğraf sitelerini kullanabilir ya da kullandığınız çevrimiçi platform üzerinden de yer alan görselleri değerlendirebilirsiniz. Böylece profiliniz ile uyumlu arka planı oluşturabileceksiniz.

2.Adım: Linkedin Banner’ınızı Özelleştirin

Lİnkedin banner için her ne kadar hazır şablon kullansanız da bunu özelleştirebilmeniz mümkündür. Bunun için sadece hazır şablondan ilham alabilirsiniz. Şablonunuzu hazırlarken değiştirebileceğiniz araçlar mevcuttur. Bunlar; fotoğraflar, simgeler ya da diğer bileşenlerdir.

Örneğin yazı tipini kendi zevkinize göre belirleyebilirsiniz. Böylece şirketinizi ya da profilini tanımlayan tüm bilgileri bu metin seçenekleri ile kaydedebilirsiniz. İstediğiniz öğe ve mesajları vurgulayabilirsiniz. Banner’ınıza kişisel bir dokunuş katarak hazır olanın dışına çıkabilirsiniz. Bu nedenle farklı öğeleri değiştirin.

Ayrıca temiz ya da süslü bir tasarım yapmak tercihinize bağlı olacaktır. Ancak belli bir doku ya da hareket katmak banner üzerinde belirli bölüme yönlendirmek faydalı olacaktır. Aynı zamanda buna ek bilgiler eklemek de dahildir. Bu yüzden sizin profesyonelliğinizi ya da şirketinizi yansıtan logo, renk paletiniz ya da markanıza ait özgün öğelerini eklemeniz gerekecektir.

Bunun yanı sıra bir pazarlama stratejisi ile hareket etmeniz size daha iyi bir yol sunacaktır. Bunun için dikkat etmeniz gereken şeylerden biri hedef kitlenizde kimler yer alıyor ve ne tür bir mesaj ya da bilgiye ulaşmalarını bekliyorsunuz? Bu ve benzeri sorulara odaklanarak tasarımınız için uygun olan metinlere yer verin.

3.Adım: Tasarımı Dosya Formatı ile Kaydetme

Linkedin banner tasarımını istediğiniz şekli ile bitirdiğinizden eminseniz, tek yapmanız gereken cihazınıza indirmek olacaktır. Burada önemli olan nokta Linkedin’in arka plan fotoğrafınız için hangi dosya formatını kabul ettiğidir. Banner tasarımını yükleyebilmeniz için PNG ya da JPG formatında dosyanızı indirmeniz gerekmektedir. Tasarımı indirdikten sonra hesabınıza yükleyebilirsiniz.

Linkedin için Banner Oluştururken Dikkat Etmeniz Gerekenler Nelerdir

Linkedin banner tasarımınızı hazırlarken bilmeniz gereken bazı önemli noktalar mevcut. Örnek vermek gerekirse Linkedin banner oluştururken dikkat edeceğiniz ölçü ve boyut ya da bu tasarımı nasıl yapabileceğiniz bu süreçte dikkat etmeniz gereken noktalar oluyorlar. En iyi Linkedin arka plan fotoğrafı özelliklerine göre banner boyutu 1584*396 piksel olmalıdır.

Format olarak ise hem JPG hem de PNG dosyalarını kullanabilirsiniz. Bunun için dosya boyutunuz 8MB’den az olması gerekmektedir. Ancak görüntünün nasıl görüneceği web tarayıcı penceresinin boyutu ve ekran çözünürlüğüne göre değişebilmektedir.

Linkedin banner oluşturmanın ilk kuralı size uygun çevrimiçi ya da ücretsiz platformu bulmak olacaktır. Size uygun ve erişilebilir platformu bulduktan sonra geriye kalan tek şey tasarımı hazırlamak olacak. Peki bu tasarımlar nasıl hazırlanıyor?

Linkedin için Banner Oluştururken Dikkat Etmeniz Gerekenler Nelerdir

Linkedin banner tasarımınızı eğer hazır şablonlar ile hazırlamıyorsanız dikkat etmeniz gereken diğer bir unsur banner için uygun ölçü ve boyutlara sahip olmaktır. Bu durum örneğin Adobe Photoshop programını kullanan ve kendi tasarımlarını kendi tasarlayan kullanıcılar için geçerlidir. Bu ve benzeri programları bilmiyorsanız sizin için en iyi çözüm çevrimiçi platformları ulaşmak olacaktır. Böylece en basit hali ile hazır şablonlara ulaşabilir ve tasarımınızı kolayca hazırlayabilirsiniz.

Diğer taraftan çevrimiçi platform aracılığı ile tasarlayacağınız tasarımı tamamen kişisel zevkinize göre hazırlayabilirsiniz. Daha kolay yolu ise Linkedin banner için hazırlanan hazır şablonları kullanmaktır. Ancak bu hazır şablonları kendi zevkinize göre de özelleştirebilirsiniz. Banner tasarımı süslü hale getirebilmeniz de mümkün. Çevrimiçi platformlarda kullanabileceğiniz çok sayıda yazı tipi, simge, çıkartma ve benzeri araç takımları mevcut.

Son olarak tasarımınızda yer alacak bilgi ve yönlendirmeleri belirlemek sizin için önemli olacaktır. Bunun için kullanabileceğiniz birkaç bileşen yer almaktadır. Profiliniz ya da sayfanız için sizi özetleyen ve ziyaretçilerinize en iyi izlenimi yaratacak bilgi ve mesajları seçmeye özen gösterin.

Linkedin Banner Tasarımında Neler Yer Alabilir?

Linkedin banner, hesabınız kişisel ya şirketinizin sayfası da olsa profesyonel hale getirmenin bir yöntemidir. Bu nedenle kullanıcılar Linkedin profilleri için Linkedin banner tasarımında neler yer alabileceğini merak ediyorlar. Peki Linkedin banner’ında yer alabilecek önemli bileşenler nelerdir? Şimdi gelin bunlara yakından bakalım.

Linkedin banner için tasarım kadar önemli olan bir diğer nokta banner tasarımı üzerinde yer alacak olan bilgiler ve mesajlardır. Peki bu bilgi ve mesajlar nelerdir? Banner üzerinde yer alan bilgi ve mesajlar harekete geçirici olmalıdır. Bu şu demektir ki hazırladığınız banner, ziyaretçiyi profil veya sayfaya yönlendirecek ve merak uyandıracak düzeyde olmalıdır. Aynı zamanda profil ya da sayfa hakkında bilgilendirici olmalıdır.

Linkedin Banner Tasarımında Neler Yer Alabilir?

Bu mesaj ya da bilgilerde tıpkı bir kartvizit özelliği görülmelidir. Böylece Linkedin hesabınızda profesyonelliğinizi yansıtabilirsiniz. Ayrıca Linkedin platformunun profesyonel bir sosyal ağ olduğunu varsayarsak bu en iyi yöntem olacaktır. Bunun için banner da yer alacak bileşenler bir logo, slogan ya da web sitenizin URL’si olabilmektedir. Ayrıca kendi fotoğrafınız ya da şirketin fotoğrafıyla özelleştirebilirsiniz. Diğer taraftan yüksek kalitede stok fotoğraflar yardımı ile de arka planı oluşturabilirsiniz.

Hatta kendinizin ya da şirketinizin güçlü yanlarını yansıtabilir, harekete geçirici mesajlar kullanabilirsiniz. Tüm bunların yanında ekleyebileceğiniz birçok seçenekle kendinize özgü bir tasarım yaratın. Böylece Linkedin kapak fotoğrafınız ile profiliniz için güçlü bir izlenim taşımanız mümkün olacaktır.

Linkedin Banner Oluştururken Kullanabileceğiniz Çevrimiçi Platform: Canva

Linkedin banner oluştururken herhangi bir yeteneğe sahip olmanız gerekmediğinizi ifade etmiştik. Bunun için sunulan çevrimiçi hizmetler söz konusu. Sizlerin en kolay şekli ile erişebileceği bu platformlar aracılığı ile banner tasarımınızı yapabilirsiniz. Peki bu çevrimiçi platformlar neler? Sizler için en uygun, erişilebilir ve ücretsiz bir platform olan Canva‘yı seçtik.

Canva, web tabanlı bir tasarım platformu hizmetidir. Platformda profesyonel şekilde ulaşabileceğiniz çok sayıda tasarım yer almaktadır. Birçok sosyal ağ için hazırlayabileceğiniz banner’lar da buna dahildir. Canva’da yer alan özel şablonlar ile banner tasarlayabilirsiniz. Kişiselleştirebileceğiniz bu tasarımlar bir deneyim gerektirmeyecektir.

Sonuç

Özetle bu içeriğimizde Linkedin banner nedir, neden önemlidir ve nasıl oluşturulur gibi sorulara yanıt bulmaya çalıştık. Aynı zamanda banner’da yer alması gereken unsurlardan ve dikkat edilmesi gereken hususlardan bahsettik. Kullanıcıların çoğunlukla boş bıraktığı Linkedin banner’lar ile harekete geçirici bir mesaj yansıttığınız düşünüldüğünde çok daha önemli hale gelecektir.

Bu nedenle sizin için en iyi verebileceğimiz tavsiye bu alanı doldurmanız gerektiği olacaktır. Ayrıca bir banner tasarlamaya karar verirseniz, en iyisi sizin için özelleştirilmiş bir tasarım yaratmaktır. Hatta bu tasarımı yapmak için bir beceriye sahip olmanız gerekmez. Çevrimiçi kullanılabilen tasarım platformları sayesinde kolay bir şekilde hazır şablonlardan ilham alarak kendi banner’ınızı tasarlayabilirsiniz.

Linkedin, iş dünyasından birçok kullanıcının ve markanın yer aldığı profesyonel sosyal paylaşım ağıdır. Bu sosyal medya platformunda yer alan kullanıcılar başka kişilerin tıpkı bir özgeçmiş gibi olan kimliklerine odaklanmaktadır. Kendi potansiyel ziyaretçilerinizi düşünün. Onlara hitap edeceğiniz mesajı seçmeniz çok önemlidir.

Linkedin profilinizi ziyaret eden kişiler kimliğinize ulaşmak istemektedirler. Bu yüzden onlara istedikleri cevabı vermeniz gerekecektir. Ziyaretçilerin gördükleri ilk şeylerden biri olan banner’lar sayesinde profilinizi profesyonelleştirebilirsiniz. Böylece ziyaretçileriniz sizin hakkınızda iyi bir izlenime sahip olacaklardır.

Sizler için hazırlamış olduğumuz Linkedin banner oluşturma rehberimiz burada sona eriyor. Sizler Linkedin banner’ına sahip misiniz? Kişisel profiliniz ya da şirketinizin sayfası için hazırlayacağınız banner’da önemli olan nedir? Linkedin için banner oluşturma hakkındaki soru ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Girişimler odaklı araştırma yapmayı çok seviyor. Bir zamanların uluslararası ilişkiler öğrencisi olarak analiz yapmaya bayılıyor. Teknoloji ile alakalı paylaşımların da takipçisi olarak analiz edip, yorumluyor.