iPhone Garanti Sorgulama Nasıl Yapılır?

Apple, dünya genelinde en çok tercih edilen telefon üreticilerinden birisi olarak ön plana çıkmaktadır. Bu doğrultuda iPhone sahipleri, telefonlarına ait bazı işlemlerin nasıl yapıldığını merak etmektedirler. Bu işlemlerden birisi de garanti sorgulama olmaktadır. Birçok iPhone kullanıcısı, cihazının garanti sorgulama işleminin nasıl yapılacağını merak etmektedir.

Bizler de bu yazımızda sizler için iPhone garanti sorgulamanın nasıl yapıldığını açıklayacağız. Bunun yanı sıra Apple’ın kullanıcılarına garanti kapsamında sunduğu hizmetlerden de bahsedeceğiz. Gelin şimdi dünyanın en büyük teknoloji üreticilerinden olan Apple’ın iPhone kullanıcılarına sağlamış olduğu garanti hizmetlerine daha yakından bakalım.

Apple’ın Sağlamış Olduğu Garanti Kapsamı Nedir?

Apple, üretmiş olduğu cihazlarla dünya genelinde en çok tercih edilen teknoloji üreticilerinin başında gelmektedir. Şirketin çok fazla tercih edilmesinin tek sebebi, üretilen cihazların kalitesi olmamaktadır. Bunun yanı sıra Apple, kullanıcılarına ürünlerin satış öncesi ve sonrasında da destek vermektedir. Apple’ın ürün satış sonrası sağlamış olduğu hizmetlerden birisi olan garanti hizmeti, birçok Apple kullanıcısını memnun etmeyi başarmaktadır.

Çünkü Apple, sağlamış olduğu hizmetlerin en az ürünleri kadar önemli olduğunu bilmektedir. Bu doğrultuda şirket, kullanıcılarına kapsamlı bir garanti ve kaliteli bir garanti hizmeti vermeye çalışıyor. Apple Türkiye, iPhone kullanıcılarına 2 yıllık garanti hizmeti sağlamaktadır. Bu garanti süresi, ürünün satın alınma tarihinden itibaren başlamaktadır.

Apple, 2 yıllık garanti süresi içerisinde her türlü malzeme ve işçilik kusurlarına karşın kullanıcılarına ücretsiz destek sunuyor. Şirket, bu noktada kullanıcılarını memnun edebilmek adına garanti sınırlarını olabildiğince geniş kapsamlı tutuyor. Yani Apple, bariz kullanıcı hatası olmayan birçok konuda kullanıcılarına garanti kapsamında hizmet sağlamayı hedefliyor.

Fakat Apple, çeşitli durumlarda kullanıcılarına garanti kapsamında hizmet vermiyor. İlk olarak başka bir ülkeden satın alınan Apple cihazlar için Apple Türkiye, garanti hizmeti sunmamaktadır. Hatta bu noktada şirket, bazı ürünlerin servis hizmetinden bile yararlanamayabileceğini belirtiyor.

iPhone Garanti

Bunun yanı sıra Apple, ürünlerde kullanıcı hasarı olup olmadığına oldukça dikkat ediyor. Yani kullanımdan kaynaklı cihazda oluşan hatalar, belirttiğimiz üzere garanti kapsamında değerlendirilmiyor. Örneğin Apple, sıvı teması bulunan veya ekranı darbe kaynaklı kırılmış olan iPhone’lara garanti hizmeti sağlamamaktadır. Şirket, bu durumları kullanıcı hatası olarak tespit etmektedir. Bundan dolayı Apple, bu cihazların onarımında kullanıcılarından tamir ücreti talep etmektedir.

Bu durumlar dışında 2 yıllık garanti süresi kapsamında iPhone’larda ortaya çıkan birçok sorun, Apple Türkiye tarafından garanti kapsamında hizmet görüyor. Apple, garanti kapsamında hizmet verdiği cihazları ilk etapta onarmaya çalışıyor. Eğer cihazlar onarılamayacak düzeyde kusurlularsa şirket, aynı model ürünle değişim veya para iadesi seçenekleri sunuyor. Yani Apple, sağlamış olduğu garanti hizmetinde olabildiğince tüketiciyi memnun etmeyi çalışıyor diyebiliriz.

iPhone Modellerinde Garanti Sorgulama Nasıl Yapılır?

Dünyanın en büyük teknoloji üreticilerinden olan Apple, garanti konusunda kullanıcılarının memnuniyetine büyük önem vermektedir. Bu kapsamda şirket, birçok ülkede servis noktaları üzerinden kullanıcılarına garanti hizmeti sunmaktadır. Şirketin garanti hizmeti süreçleri, hizmet verilen ülkelerde değişiklik gösterebilmektedir.

Apple, Türkiye’de iPhone kullanıcılarına 2 yıllık garanti hizmeti sağlamaktadır. Bu garanti hizmeti, ürünün satın alınma tarihinden itibaren başlamaktadır. Çoğunlukla kullanıcılar, cihazlarını satın aldıkları tarihleri hatırlamazlar. Bundan dolayı birçok teknoloji kullanıcısı, cihazının garanti süresinin ne zaman sonlanacağını unutmaktadır.

Apple, bu konuda kullanıcılarına büyük kolaylık sağlamaktadır. Şirket, çeşitli yöntemlerle iPhone kullanıcılarına garanti sorgulama hizmeti vermektedir. Böylece iPhone kullanıcıları, garanti sürelerini kolaylıkla takip edebilmektedirler. İşte iPhone modellerinde garanti sorgulamanın yöntemleri:

Cihaz Üzerinden Garanti Sorgulama

Teknoloji kullanıcıları, kullanmış oldukları cihazlara ait bazı bilgileri öğrenmek isteyebiliyorlar. Bu noktada cihazlarda yer alan yazılımlar ve cihaz üreticilerinin sağlamış olduğu özellikler, kullanıcıların cihaz bilgilerine erişme süreçlerini doğrudan etkilemektedir.

Apple, kullanıcılarına cihazlarına ait neredeyse tüm bilgileri cihaz üzerinden paylaşmaya çalışıyor. Bu doğrultuda şirket, kullanıcılarına iPhone’ları üzerinden garanti bilgilerini de paylaşıyor. iPhone kullanıcıları, şu adımları takip ederek cihazları üzerinden doğrudan garanti bilgilerine ulaşabilirler:

  • Apple kullanıcılarının telefonları üzerinden doğrudan garanti bilgilerine ulaşabilmeleri için ilk olarak “Ayarlar”a girmeleri gerekmektedir.
  • Ayarlara giriş yaptıktan sonra “Genel” seçeneğini seçerek devam ediyoruz. Apple, cihazlarıyla alakalı çeşitli bilgileri “Genel” başlığı altında kullanıcılarıyla paylaşmaktadır. Garanti bilgilerini sorgulamak için genel seçeneğine tıkladıktan sonra en üstte yer alan “Hakkında” seçeneğine tıklayarak devam etmemiz gerekiyor.
  • Apple, “Hakkında” sayfasında kullanıcılarına kullanmış oldukları cihaz hakkında birçok bilgiyi aktarıyor. Bu bilgiler arasında garanti süresi de yer alıyor.
  • Apple, kullanıcıları cihazlarını satın aldıktan sonra otomatik olarak garanti süresini başlatıyor. Bu doğrultuda “Hakkında” sayfasında yer alan “Sınırlı Garanti” seçeneği, cihazın garanti süresini göstermektedir. Sizler de iPhone’unuzun garanti süresinin ne zaman dolacağını “Sınırlı Garanti” alanından öğrenebilirsiniz.

Web Sitesi Üzerinden iPhone Garanti Sorgulama

Apple, kullanıcılarıyla paylaşmış olduğu bilgileri çeşitli yöntemlerle kullanıcılarıyla buluşturmayı tercih ediyor. Bu doğrultuda Apple kullanıcıları, kendilerine göre kolay olan yöntemle istedikleri bilgilere ulaşabiliyorlar. Şirket, iPhone’lar için garanti sorgulama konusunda da kullanıcılarına alternatif sağlıyor. Cihazı üzerinden garanti bilgisini sorgulamak istemeyen kişiler şu yöntemle iPhone’unun garanti bilgisine ulaşabilmektedirler:

  • Apple, paylaşmış olduğu birçok bilgiyi kendi web sitesi üzerinden kullanıcılarıyla buluşturmayı tercih ediyor. Bu doğrultuda iPhone kullanıcıları, Apple’ın sitesi üzerinden garanti bilgilerini sorgulayabilmektedirler. Bunun için ilk olarak buraya tıklayarak Apple’ın garanti durumu sorgulama hizmetine ulaşmanız gerekmektedir.
iPhone Modellerinde Garanti Sorgulama Nasıl Yapılır
  • Apple, garanti sorgulama hizmetinde kullanıcılarından cihazlarının seri numarasını talep etmektedir. iPhone’unuzun seri numarasına iki şekilde ulaşabilirsiniz. İlk olarak cihazınızın kutusunun arkasında yer alan bilgilerden cihazınızın seri numarasını bulabilirsiniz. Eğer cihazınızın kutusuna erişiminiz yoksa cihazınız üzerinden seri numarasını öğrenebilirsiniz. Bunun için ilk olarak “Ayarlar”a giriş yapmanız gerekiyor. Daha sonra Genel > Hakkında adımlarını takip etmelisiniz.
  • iPhone’larda yer alan “Hakkında” sayfası, cihazın çeşitli bilgilerini kullanıcılara sunmaktadır. Bu sayfa üzerinden iPhone’unuzun seri numarasını kolaylıkla bulabilirsiniz. Cihazınızın seri numarasını öğrendikten sonra Apple’ın kendi web sitesi üzerinden sağlamış olduğu garanti sorgulama hizmetinden cihazınızın garanti durumunu öğrenebilirsiniz.

iPhone Garanti Süresi Uzatmak Mümkün mü?

Apple, üretmiş olduğu ürünler kadar sunmuş olduğu hizmetlerle de kullanıcılarını memnun etmeyi başarıyor. Şirket, Türkiye’de kullanıcılarına 2 yıl garanti hizmeti sunuyor. Fakat bazı iPhone kullanıcıları için bu süre yetersiz gelebiliyor. Bundan dolayı birçok teknoloji kullanıcısı, iPhone’ların garanti süresini uzatmak mümkün mü diye merak ediyorlar.

Teknoloji şirketleri, standart garanti süresinin yanı sıra ekstra hizmetler ile garanti süresini uzatma imkanı sunabiliyorlar. Bu şirketlerden birisi de Apple oluyor. Teknoloji devi Apple, bazı ülkelerde kullanıcılarına AppleCare hizmet sunuyor. AppleCare, şirketin ürünlerine ek garanti süresi sağladığı bir hizmettir. Bu hizmet kapsamında iPhone kullanıcıları, garanti sürelerini uzatabiliyorlar. Fakat bu durum, tüm iPhone’lar için geçerli olmuyor. Apple, cihazların garanti süresini bazı şartlar altında uzatıyor.

İlk olarak şirket, 60 günlük cihazlar için AppleCare hizmeti sağlamaktadır. Yani yeni bir iPhone alan kişiler, 60 gün süre içerisinde AppleCare kapsamında garanti süresini uzatmak için başvuruda bulunabiliyor. Bunun yanı sıra Apple, cihazın alındığı ülkeye dikkat etmektedir. Yani şirket, her ne kadar birçok ülkede AppleCare hizmeti sağlasa da bazı ülkelerde genellikle garanti uzatma hizmeti sağlamamaktadır.

Apple kullanıcılarının AppleCare hizmetinden faydalanabilmeleri için ilk olarak başvuruda bulunmaları gerekiyor. iPhone kullanıcıları, garanti süresini sorgulayabildikleri Apple web sitesi üzerinden AppleCare uygunluk durumlarını da kontrol edebiliyorlar. Apple tarafından uygun olduğu tespit edilen cihaz kullanıcıları, garanti sürelerini uzatmak için başvuruda bulunabiliyorlar.

Şirket, garanti uzatma hizmetini ücretli olarak kullanıcılarına sunuyor. Yani AppleCare hizmetinden faydalanmaya uygun görülen kişiler, garanti sürelerini uzatabilmek için Apple tarafından belirlenen ücreti ödemek durumundalar. Böylece iPhone kullanıcıları, belirli şartlar altında garanti sürelerini uzatma şansına sahipler.

iPhone Garanti Sorgulama: Sıkça Sorulan Sorular

iPhone garanti süresi ne kadar?

Apple, hizmet verdiği ülkelerde ülkelerin belirlemiş olduğu kurallara hareket etmeye çalışıyor. Bu doğrultuda Apple Türkiye, Türkiye’de belirlenen tüketici hakları kapsamında 2 yıllık garanti hizmeti sunmaktadır. Bunun yanı sıra iPhone kullanıcıları, Apple tarafından onaylanmaları tarafından AppleCare hizmeti kapsamında ek garanti süresi alabilmektedirler.

iPhone garanti kapsamına neler giriyor?

Apple, en kapsamlı garanti hizmeti sunan şirketlerin başında gelmektedir. Şirket, iPhone modelleri için tüm malzeme ve işçilik hatalarını garanti kapsamında değerlendirmektedir. Bunun yanı sıra Apple; ekran kırılması, sıvı teması gibi bariz kullanıcı hatası olmayan durumlarda cihazları garanti kapsamında değerlendirmeye özen göstermektedir. Tabii ki bu noktada cihazların 2 yıllık garanti sürelerini doldurmamaları gerekmektedir.

Apple, hangi durumlarda iPhone değişimi yapıyor?

Apple, garanti hizmetinde cihazın durumuna göre çeşitli süreçler izlemektedir. Şirket, onarılabilecek düzeydeki cihazları garanti kapsamında servislerinde onararak kullanıcılarına göndermektedir. Bunun yanı sıra Apple, onarılamayacak düzeydeki iPhone modellerinde ise değişim veya para iadesi yapmaktadır. Şirket, genellikle anakart, kamera gibi önemli donanımları hasarlı bir şekilde üretilen cihazlarında değişim yapmayı tercih etmektedir. Bu noktada iPhone’larda değişim yapılıp yapılmayacağı, servisin vereceği karara göre belirlenmektedir.

Başka ülkelerden alınan iPhone’ların garantisi var mıdır?

Apple, hizmet verdiği ülkelerde kullanıcılarına garanti vermeye çalışmaktadır. Fakat şirket, izlemiş olduğu satış politikası gereği garanti kapsamını sadece cihazın satın alındığı ülkeyle sınırlı tutmaktadır. Yani Apple örneğin Fransa’dan alınan bir iPhone modeli için Türkiye’deki servislerinde garanti hizmeti sunmamaktadır. Hatta şirket, belirlemiş olduğu kurallarda yurt dışından alınan bazı cihazlar için servis hizmeti bile sunulamayabileceğini belirtiyor.

Genel Değerlendirme

Garanti hizmeti, teknoloji kullanıcıları için büyük önem taşımaktadır. Çünkü teknoloji şirketleri, ne kadar dikkat etseler de bazen hatalı ürünler üretebiliyorlar. Bu ürünlere sahip olan kullanıcılar, kendilerinden kaynaklanmayan durumlardan ötürü cihazlarını kullanamayabiliyorlar. Bundan dolayı teknoloji şirketlerinin sunmuş oldukları garanti hizmeti, kullanıcılar için oldukça önemlidir.

Bu durumun farkında olan Apple, kullanıcılarına gelişmiş bir garanti hizmeti sunmaktadır. Şirket, Türkiye’de iPhone kullanıcılarına 2 yıllık bir garanti hizmeti sağlamaktadır. Apple, cihazların garanti süresini cihaz satın alındığı andan itibaren başlatmaktadır. Bundan dolayı cihazını satın aldığı tarihi hatırlamayan iPhone kullanıcıları, garanti sürelerini nasıl sorgulayabileceklerini merak etmektedirler.

Apple, kullanıcılarına temel olarak 2 yöntem üzerinden iPhone’larının garanti süresini sorgulama imkanı sunuyor. Kullanıcılar, cihazları üzerinden veya Apple’ın web sitesi üzerinden iPhone garanti sorgulama işlemini kolaylıkla yapabiliyorlar. Şirket, garanti süresi sorgulamanın yanı sıra bu hizmet kapsamında uygun bulduğu kullanıcılarına garanti süresi uzatma imkanı da sunuyor.

Bizler de bu yazımızda sizler için bu aşamaları nasıl yapabileceğinizi detaylı bir şekilde açıkladık. Bunun yanı sıra Apple’ın garanti hizmetleriyle alakalı önemli bilgileri paylaştık. Böylece sizler de rehberimizde yer alan adımları izleyerek iPhone’unuzun kalan garanti süresini kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Sizler için hazırlamış olduğumuz iPhone garanti sorgulama rehberimiz burada sona eriyor. Sizler de iPhone modellerinde garanti sorgulama işlemiyle ilgili sorularınızı aşağıda yer alan yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.