Snapchat Kullanıcı Adı Değiştirme Nasıl Yapılır?

2011 yılından beri hizmet veren Snapchat, dünya çapında oldukça popüler bir sosyal medya platformudur. Bu platform, kısa resim ve videolar paylaşmanızı sağlamaktadır. Kullanıcılar zaman içinde bu platformdaki bazı bilgilerini değiştirmek istemektedir. Kullanıcı adı değiştirme de bunlardan birisidir. Peki Snapchat kullanıcı adı değiştirme nasıl yapılır?

Kullanıcılar uzun bir süredir Snapchat kullanıcı adlarını değiştirmek istiyorlardı. Ancak şirket ısrarla bu özelliği getirmiyordu. 11 yılın sonunda, yani 23 Şubat 2022’den itibaren kişiler Snapchat kullanıcı adını değiştirme özelliğinden yararlanmaya başladılar. Biz de bu yazımızda Snapchat kullanıcı adınızı nasıl değiştireceğiniz hakkında açıklamalar yapacağız. Ancak öncelikle Snapchat ve Snapchat kullanıcı adıyla ilgili bilgiler verelim.

Snapchat’in Hedefi Nedir?

Başlangıçta Snapchat kişiden kişiye fotoğraf paylaşımına odaklanmaktaydı. Ancak şimdi görüntülü sohbet, video paylaşımı, mesajlaşma, oyun oynama, Bitmoji oluşturma ve hikaye paylaşma gibi özellikleriyle de yer almaktadır. Bunun yanında platformda, fotoğraf çekimi sonrası konumunuzu dünya haritasında göstermek için filtreler ve AR tabanlı lensler yer almaktadır.

Platformu diğerlerinden ayıran önemli bir özellik vardır. Diğer platformlar masaüstü sürümleriyle de ön plana çıkmaktadır. Öte yandan diğer platformlarda paylaştığınız gönderiler kalıcı olarak profilinizde yer almaktadır ve kişiler herkese açık şekilde paylaşımlarınıza yorum yapabilmektedir.

Snapchat’te ise durum biraz farklıdır. Örneğin Snapchat’in masaüstü versiyonunda pek bir özelliğe odaklanılmamıştır. Platform mobil haliyle daha çok ön plana çıkmaktadır. Diğer yandan, Snapchat’te fotoğraf paylaşımları maksimum 24 saat sürmektedir. Arkadaşlarınız ise bu fotoğraflara yorum yapmak için özel mesaj üzerinden sizinle iletişim kurmak zorundadır. Herkese açık bir şekilde fotoğraf yorumu yapma işlemi Snapchat’te yer almamaktadır.

Platformda yer alan özelliklerden en dikkat çekeni süreli hikayeler olmaktadır. Bu özelliği ilk olarak Snapchat ortaya çıkarmıştır. Ardından Instagram, Facebook, WhatsApp gibi platformlara da süreli hikaye paylaşma özelliği gelmiştir. Bu yönden bakıldığında Snapchat’in hikaye özelliğinin popüler hale geldiğinin ve diğer platformlara ilham kaynağı olduğu düşünülebilir.

Snapchat Kullanıcı Adı Nedir?

Snapchat kullanıcı adı, Snapchat hesabınızı oluştururken belirlediğiniz profil ayarlarından biridir. Kullanıcı adınız, görünen adınızdan farklıdır. Görünen adınız, Snapchat’e kayıt olduğunuzda adınızı ve soyadınızı girmiş olduğunuz bir addır. Ancak kullanıcı adı, birleşik olarak yazdığınız ve arkadaşlarınızın sizi Snapchat’te bulup eklemesini sağlayan addır.

Snapchat’te görünen adınızı dilediğiniz kadar değiştirme imkanınız varken, kullanıcı adınızı yılda sadece 1 kez değiştirme hakkınız vardır. Bu nedenle kullanıcı adınızı değiştirmek istediğinizde en iyi adı belirlemeniz doğru bir karar olacaktır.

Snapchat Kullanıcı Adınızı Değiştirmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Yukarıda da söylediğimiz gibi Snapchat kullanıcı adınızı değiştirmeden önce bilmeniz gereken önemli şey, bu işlemi yılda sadece 1 defa yapabilecek olmanızdır. Dolayısıyla bu işlemi gerçekleştirmeden önce iyi düşünmeniz gerekiyor.

Bir diğer bilmeniz gereken şey ise önceki kullanıcı adınızı ileriki zamanda bir daha kullanamayacak olmanızdır. Bu nedenle kullanıcı adınızdan hiç memnun olmamanız dışında bu işlemi gerçekleştirmemeniz iyi olacaktır. Bunun yanında, her platformda olduğu gibi Snapchat’te de başkasının kullanmakta olduğu bir kullanıcı adını seçme şansınız yoktur.

Dolayısıyla kullanıcı adınızı belirlerken belirli harfleri uzatma ya da rakam ekleme zorunluluğun oluşma durumu olacaktır. Ayrıca bu durum, Snapchat’e kayıtlı olup hesabınız aktif olarak kullanmayan kişilerin kullanıcı adları için de geçerlidir. Yani Snapchat’e kayıtlı olan ve hesabını aktif kullanmayan kişilerin de kullanıcı adlarını seçemezsiniz.

Snapchat kullanıcı adınızı değiştirdiğinizde hesabınızla ilgili herhangi bir içeriğin yok olup olmayacağıyla ilgili düşünenleriniz olacaktır. Ancak böyle bir sorun yaşamazsınız. Çünkü Snapchat kullanıcı adınızı değiştirdiğinizde kişiler, Snap puanı, Snap kodu ve Anılar dahil olmak üzere hiçbir değişiklik ya da kaybolma olmayacaktır. Hesabınız olduğu gibi kalacaktır. Tek değişen şey kullanıcı adınız olacaktır.

Snapchat hesabınızda var olan arkadaşlarınızın değişmeyeceğini söyledik. Ancak sizi kullanıcı adınızla ekleyecek kişiler olduğunda eski kullanıcı adınızla arama yapma ihtimalleri olacaktır. Dolayısıyla Snapchat kullanıcı adıyla ilgili bu değişikliği arkadaşlarınızla paylaşmayı unutmayın.

Snapchat’te kullanıcı adını değiştirme özelliği geleli 4 ay oldu. Dolayısıyla bu özellikten yararlanmak için Snapchat’i güncellemeniz gerekecektir. Dolayısıyla hem iOS hem de Android işletim sistemli cihaz kullanıcılarının App Store ve Google Play Store üzerinden Snapchat’i güncellemeleri faydalı olacaktır.

Snapchat Kullanıcı Adı Değiştirme Nasıl Yapılır?

 • Cihazınızdan Snapchat’i açın.
 • Daha sonra ekranın sol üstünde yer alan Bitmoji simgenize dokunun. Bitmoji, oluşturduğunuz profil resmidir. Eğer bir Bitmoji’ye sahip değilseniz burada profil resminiz yer alacaktır.
 • Ardından ekranın sağ üst köşesindeki dişli simgeye, yani ayarlar menüsüne dokunun.
 • Hesabınızla ilgili bilgilerin arasından ‘Kullanıcı adı’ yazan yere basın.
Snapchat Kullanıcı Adı
 • Sonrasında ‘Kullanıcı adını değiştir’ yazan seçeneğe dokunun.
 • Karşınıza bir uyarı bildirimi çıkacaktır. Burada ‘Devam et’ yazısını göreceksiniz. Bu seçeneğe dokunun.
 • Son olarak istediğiniz bir kullanıcı adı belirleyin ve işleminizi tamamlayın.
Snapchat Kullanıcı Adı Değiştirme

Snapchat Görünen Adı Değiştirme Nasıl Yapılır?

 • Telefonunuzdan Snapchat’i açın.
 • Sonra ekranın sol üstündeki Bitmoji simgenize dokunun.
 • Buradan da sağ üstte yer alan ‘Ayarlar’ menüsüne girin.
 • Ayarlar menüsü üzerinden ‘Ad’ yazan yere dokunun.
 • Dilediğiniz bir görünen adı oluşturun ve işlemi tamamlayın.
Snapchat Görünen Adı Değiştirme

Kullanıcı Adını Yeni bir Snapchat Hesabı Açarak Değiştirmek

Böylelikle Snapchat kullanıcı adınızı ve görünen adınızı nasıl değiştireceğinizle ilgili açıklama yapmış olduk. Snapchat’in kullanıcı adı değiştirme özelliği yeni geldiği için Snapchat’i güncellemeden bu özellikten yararlanamama durumu vardır. Eğer Snapchat’inizi güncellemeden bu özellikten yararlanamıyorsanız ilk adım, Google Play Store ya da App Store’dan güncelleme işlemini gerçekleştirmek olacaktır.

Eğer cihazınızda yeterli alan yoksa ya da güncelleme işlemleri sırasında sorun yaşıyorsanız Snapchat kullanıcı adınızı değiştirmek yerine yeni bir Snapchat hesabı açmanız gerekecektir. Yeni hesap açmadan önce de eski Snapchat hesabınızdaki bazı verileri ya da kişiler listesini kopyalamak işinizi kolaylaştıracaktır. Şimdi kullanıcı adınızı değiştirmek için farklı bir alternatif olan yeni Snapchat hesabı açma adımları hakkında açıklama yapalım.

Yeni bir Snapchat Hesabı Açmadan Önce Yapmanız Gerekenler

Snapchat kullanıcı adınızı değiştirmenin bir başka yolunun yeni bir Snapchat hesabı açmak olduğunu söylemiştik. Yeni bir Snapchat hesabı açarak kullanıcı adınızı değiştirecekseniz, arkadaşlarınızı yeni hesabınıza manuel olarak eklemeniz gerekecektir. Şimdi bu işlemi biraz daha kolaylaştırmanızı sağlayacak yöntemi açıklayalım.

 • Öncelikle Snapchat hesabınızı açın.
 • Ardından ekranın sol üstünde yer alan Bitmoji simgenize dokunun.
 • Karşınıza ‘Arkadaşlarım’ diye bir seçenek çıkacaktır. Bu seçeneğe girin.
 • Listede, Snapchat’te yer alan bütün arkadaşlarınızın adları yer alacaktır. Arkadaşlarınızın adlarının, görünen adı olarak ya da rehberinizdeki haliyle yer alma durumu olacaktır. Eğer listedeki bütün arkadaşlarınız rehberinizde varsa, kişilerinizi silmek üzere olduğunuz Snapchat hesabınızla senkronize edin.
 • Eğer Snapchat’inizdeki arkadaşlarınızın çoğunu kullanıcı adları üzerinden bulup eklediyseniz yapmanız gereken tek şey, arkadaşlarınızın kullanıcı adlarını öğrenmek olacaktır. Bunun için herhangi bir arkadaşınızın adına basılı tutun.
 • Karşınıza çıkan ekranda, arkadaşınızın adı yazacaktır. Adının hemen yanında sağ ok yer alacaktır. Bu oka dokunun. Bu sefer başka bir ekran açılacaktır. Bu ekranda, arkadaşınızın görünen adının hemen altında kullanıcı adı yer alacaktır. Bu kullanıcı adını bir yere kaydedin ya da ekran görüntüsü alın. Ancak unutmayın, ekran görüntüsü alırsanız, bunun bildirimi karşı tarafa iletilecektir.
 • Snapchat listenizde yer alan arkadaşlarınızın hepsinin kullanıcı adlarını bu yöntemle kaydetmeye devam edin.
Snapchat Arkadaşların Kullanıcı Adını Öğrenme
 • Ardından ana sayfaya geri dönün ve yeniden sol üstteki Bitmoji simgenize dokunun.
 • Ekranın sağ üstünde yer alan ‘Ayarlar’ menüsüne girin.
 • Ayarlar menüsünün en altındaki ‘Oturumu kapat’ seçeneğine dokunun.
Oturumu Kapatma
 • Sonra yeni hesap oluşturmak için ‘Kaydol’ yazısına basın.
 • Yeni hesabınızı oluşturduktan sonra ekranın üstündeki büyüteç simgesine dokunun ve arkadaşlarınızın kullanıcı adlarını teker teker aratın. Kullanıcı adını girdiğiniz arkadaşınızın adının yanında ‘Ekle’ yazısını göreceksiniz. Buna dokunun. Bu işlemi bütün arkadaşlarınızı eklemek için gerçekleştirin.

Önemli Not: Yeni bir Snapchat hesabı oluşturduğunuzda, sildiğiniz hesabınızdaki Snap puanınız, Snap kodunuz, en iyi arkadaşınız, arkadaşlarınız, sohbetleriniz, kupalarınız, Snap serileriniz dahil olmak üzere eski hesabınızdaki verilerinizi kaybedersiniz.

Snapchat Hızlı Ekle Özelliği Nedir?

Yazımızda Snapchat kullanıcı adı değiştirme nasıl yapılır sorusunu yanıtladıktan sonra platformun hızlı ekle özelliğinden de bahsetmek istedik. Snapchat’in hızlı ekleme özelliği, kullanıcı adı ile kişileri ekleme özelliğinden farklıdır. Bu özellik, diğer sosyal medya platformlarında ‘Önerilen kişiler’ listesine benzemektedir. Hızlı ekleme özelliğinde rehberinizdeki kişilerin yanı sıra ortak arkadaşlarınızı temel alarak oluşan bir liste yer almaktadır.

Örneğin rehberinizde yer alıp Snapchat’e yeni katılan arkadaşlarınız hızlı ekle listesinde yer alacaktır. Ya da WhatsApp grubunda rehberinize eklemediğiniz ama aynı grupta yer aldığınız kişiler bile hızlı ekle listesinde yer alabilir. Rehberinizde var olan ve Snapchat’te uzun süredir var olan kişiler de hızlı ekle listesinde karşınıza çıkacaktır.

Snapchat’in bu özelliği sayesinde kullanıcılar, kullanıcı adını kullanarak arkadaşlarını eklemek yerine hızlı ekle listesinden diledikleri kişileri bulma imkanına sahip olacaklardır. Snapchat, bu platforma yeni katılan ve rehberinizde olan kişileri, size bildirecektir. İlgili bildirime dokunduğunuzda ise Snapchat hızlı ekle listesiyle karşılaşacaksınız.

 • Snapchat hızlı ekle özelliğini görmek için hesabınıza giriş yapın.
 • Ardından ekranın sağ üst tarafında yer alan kişi simgesine dokunun.
 • Karşınıza çıkan listenin başında öncelikle sizi ekleyen kişiler çıkacaktır. Ekranı biraz aşağı kaydırdığınızda ise hızlı ekle listesiyle karşılaşacaksınız.
 • Hızlı ekle listesi üzerinden dilediğiniz arkadaşınızı ekleme şansınız yer almaktadır. Bu işlem için ilgili arkadaşlarınızın adının yanındaki ‘Ekle’ butonuna dokunmanız yeterli olacaktır. Eklediğiniz arkadaşınız, ekleme talebinizi kabul ettiğinde ise Snapchat size bildirim gönderecektir.
Hızlı Ekle Üzerinden Arkadaş Erişimi

Genel Değerlendirme

Snapchat önceden kullanıcıların kullanıcı adını değiştirmesine izin vermiyordu. Hatta platform, kullanıcı adları arasında veri aktarımına dahi izin vermemekteydi. Ancak 2022 yılında kullanıcıların yıllardır beklediği bu özellik platforma geldi. Artık kullanıcılar Snapchat hesaplarındaki kullanıcı adlarını değiştirme imkanına sahip oldu.

Önceden Snapchat’te kullanıcı adını değiştirmek için yapacağınız tek şey, var olan hesabınızı silip yeni bir hesap oluşturmaktı. Bu da kullanıcılar için zahmetli ve can sıkıcıydı. Şubat ayında gelen bu özellik sayesinde Snapchat kullanıcı adınızı kolay bir şekilde değiştirme imkanınız vardır.

Snapchat kullanıcı adınızı değiştirmeniz için platformu güncellemeniz gerektiğini söylemiştik. Eğer Şubat ayından beri herhangi bir güncelleme yapmadıysanız ve kullanıcı adınızı değiştirme seçeneğini göremiyorsanız bu güncelleme işlemini gerçekleştirmeniz şarttır.

Eğer cihazınızda yeterli alan yoksa ve güncellemelerle ilgili problem yaşıyorsanız da farklı yöntemler kullanmanız gerektiğiniz söylemiştik. Bunlardan biri yeni hesap oluşturmaktır. Bir diğer alternatif ise görünen adınızı değiştirmektir. Kullanıcı adınızı kendi adınızdan başka bir şekilde oluşturduysanız ya da takma ad kullandıysanız, görünen adınızı asıl adınızla değiştirerek bir alternatif üretebilirsiniz. Bu sayede arkadaşlarınız da sizin kim olduğunuzu görünen adınıza bakarak anlayabilecektir.

Sizler için hazırlamış olduğumuz Snapchat kullanıcı adı değiştirme nasıl yapılır rehberimiz burada sona eriyor. Sizler de Snapchat kullanıcı adı değiştirmeyle ilgili soru ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Dilbilim mezunu Dilara, uzun süredir teknolojik haberleri takip ediyor ve teknolojiyle alakalı içerik üretmekten keyif alıyor. Sosyal medya uygulamalarına ve teknolojik cihazlara da oldukça meraklıdır.