TikTok Hesap Silme – 2024

TikTok hesap silme işlemi nasıl yapılır? Günümüzün en popüler sosyal medya mecralarından birisi olan TikTok, birçok kullanıcı tarafından aktif olarak kullanılmakta. Ancak kimi kullanıcılar bu sosyal medya uygulamasını kullanmaktan vazgeçebiliyor. Böyle bir durumda TikTok hesaplarını kalıcı olarak kapatmak isteyen kişiler TikTok hesap silme işlemi nasıl yapılır sorusunu soruyor.

Biz de bu nedenle TikTok hesap silme işlemi ile ilgili tüm bilgilerin bulunduğu bir içerik oluşturmak istedik. Bu içeriğimizde TikTok hesap silme linki, hesap kapatma adımları ve farklı yöntemleri ile sıkça sorulan soruları bulabilirsiniz. Ayrıca hesabınızı tamamen silmeden önce bilmeniz ve dikkat etmeniz gerekenlere de değindik.

Kısa ya da uzun dikey videolardan oluşan TikTok, milyonlarca kişi tarafından kullanılmakta. Bu yönüyle günümüzün en çok kullanılan sosyal medya mecralarının üst sıralarında yer aldığını belirtmekte fayda var. Son derece aktif bir topluluğa sahip olan TikTok, uzun bir süre daha listenin zirvelerinde kalmaya devam edecek gibi gözüküyor.

Hal böyle olunca yeni kullanıcılar da TikTok hesabı oluşturup bu topluluğa dahil olmak isteyebiliyor. Ancak beklediğini alamayan kişiler ve uygulamadan sıkılanlar TikTok hesabını kapatmak istiyor. Şimdi lafı uzatmadan TikTok hesabı nasıl silinir sorusunun yanıtına bakalım.

TikTok Hesap Silme – 2024

Bir TikTok hesabı kapatmak için iki farklı yöntem kullanabilirsiniz. Bunlardan ilki mobil uygulama aracılığıyla TikTok hesabını silmektir. Fakat Instagram ya da Twitter’da olduğu gibi bir link aracılığıyla bu işlemi tamamlayamayacağınızı belirtmekte fayda var. Başka bir deyişle TikTok hesap silme linki diye bir bağlantı olmadığını belirtelim.

TikTok hesap silme işlemini uygulama üzerinden silmek için yapmanız gerekenler oldukça basit. Sıraladığımız şu adımları takip ederek TikTok hesabınızı kolaylıkla silebilirsiniz:

 • Öncelikle TikTok uygulamasını açın.
 • Daha sonrasında Profil sembolüne dokunun. Bu sembolü uygulamanın sağ alt bölümünde görebilirsiniz.
 • Hemen ardından sayfanın en üstündeki üç çizgi ikonuna dokunun.
 • Karşınıza çıkacak seçenekler arasından Ayarlar ile devam edin.
 • Gizlilik bölümüne dokunarak işlemi sürdürün.
 • Peşinden Hesabını yönet seçeneği ile devam edin.
 • Hemen sonrasında ise Hesabı sil seçeneğine dokunun. Ardından hesabı silmek için uygulamanın size sunduğu talimatları yerine getirin. İşlemler tamamlandığınızda hesap silme işlemi başarıyla gerçekleşecektir.

Görüldüğü üzere mobil uygulama ile TikTok hesap silme işlemi bu kadar basit. Yapmanız gereken tek işlem uygulama üzerinden ayarlar menüsüne ulaşmak ve hesabı kapatmak için gerekli talimatları yerine getirmek. Ancak TikTok hesabınızı silmeden önce bilmeniz gereken unsurları dikkatle okumanızda fayda var.

İçeriğimizin ilerleyen bölümünde bu unsurlara detaylı bir şekilde değineceğiz. Kaldı ki TikTok da hesabı silme işlemini onaylamadan önce sizin bu maddeleri okuduğunuzdan emin olmak istiyor. Ancak öncesinde tarayıcı ve bilgisayar üzerinden TikTok hesabı nasıl kapatılır sorusunun yanıtına göz atalım.

tiktok-kalici-hesap-kapatma

Tarayıcı ile TikTok Kalıcı Hesap Silme

TikTok hesabınızı tarayıcı ya da bilgisayar üzerinden kapatmak bazı kullanıcılara mobilden çok daha kolay gelecektir. Herhangi bir şekilde bulunduğunuz sayfadan ayrılmadan bu işlemi tamamlayabilirsiniz. Fakat daha önce de belirttiğimiz gibi sizi bu sayfaya doğrudan yönlendirebileceğimiz bir bağlantı maalesef mevcut değil. Bunun için yapmanız gerekenler ise şu şekilde:

 • Öncelikle TikTok internet sitesine (tiktok.com) ulaşın. Silmek istediğiniz hesaba giriş yaptığınıza emin olun.
 • Daha sonrasında sayfanın sağ üst bölümünde yer alan profil resminize tıklayın.
 • Karşınıza çıkacak seçenekler arasından Ayarlar seçeneği ile devam edin.
 • Hesabı yönet bölümünde Hesap Kontrolü başlığının altında yer alan Hesabı Sil seçeneğini bulun. Ardından bu sekmede bulunan kırmızı renkli Sil butonuna tıklayın.
 • Peşinden TikTok’un hesabınızı silmeden önce size yaptığı uyarıları dikkatlice okuyun. Eğer şartları kabul ediyorsanız işleme devam edin ve hesabınızı kapatın.

Daha önce de belirttiğimiz üzere TikTok’un sunduğu kapatma şartlarını dikkatli bir şekilde okumanız oldukça önemli. Aksi takdirde hesabınızı bir daha geri alamayabilirsiniz. Ayrıca yüklediğiniz videolar ve hikayeler de sonsuza kadar ortadan kaybolur. Bu nedenle TikTok hesabınızı silmeden önce bilmeniz gerekenlere bir bakalım.

TikTok Kalıcı Hesap Kapatma Öncesi Bilmeniz Gerekenler

Bir TikTok hesabı silmeden önce bilmeniz gereken oldukça önemli bilgiler bulunmaktadır. Çünkü bu bilgileri tam olarak anlamadan hesabınızı silerseniz istenemedik sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle TikTok’un hesap silme öncesinde sizi uyardığı başlıklara göz atmakta fayda var.

Öncelikle TikTok hesabı silme işlemini tamamladıktan sonra kullanıcıya 30 günlük bir süre tanımakta. Bu süre boyunca hesabı kalıcı olarak kapatma yerine devre dışı bıraktıklarını ifade ediyorlar. Eğer kullanıcı bu süre zarfında hesaba hiç giriş yapmazsa belirlenen sürenin sonunda hesap kalıcı olarak silinmektedir.

Eğer bu süre tamamlandığında hesaba hiç giriş yapmamış olursanız kullanıcı adınızla bir daha giriş yapamazsınız. Bir başka deyişle TikTok uygulamasını kullanmak için yeni bir hesap açmak zorunda kalırsınız. Aynı zamanda TikTok ile ilişkili hiçbir servise de bu kullanıcı adıyla giriş yapamayacağınızı belirtelim.

Buna ek olarak hesabınızda yer alan tüm videolara erişiminizi kaybedeceğinizi unutmayın. Aynı zamanda taslaklarınızın da ortadan kaldırıldığını belirtelim. Kısaca tüm verilerinize erişiminizi yitirirsiniz. Ancak direkt mesajlarınız, iletileri gönderdiğiniz kişilerde kalacaktır.

Tüm bunların haricinde satın aldığınız unsurlara da erişim sağlayamaz ve geri ödeme alamazsınız. Örneğin TikTok’ta kullanmak için satın aldığınız jetonlar tamamen kullanılamaz hale gelecektir. Peki bunların önüne geçmek için neler yapılabilir? Önemli detayların üstünden geçmekte fayda var.

tiktok-hesap-silme-tarayici

Kalıcı Silme ile Devre Dışı Bırakma Arasındaki Fark

İlk olarak bir hesabı kalıcı olarak silme ile devre dışı bırakma arasındaki farka bakalım. TikTok platformunda hesap dondurma yani devre dışı bırakma ayrı bir seçenek olarak bulunmamaktadır. Yani hesabınızı dondurmanın tek yöntemi kalıcı olarak silme adımlarını gerçekleştirmektir.

Çünkü daha önce de belirttiğimiz gibi TikTok hesabınızı silme adımlarını gerçekleştirdiğinizde platform sizlere 30 günlük bir süre tanımaktadır. Bu yaklaşık bir aylık süre aslında hesabı dondurma ile aynı işlevi görmektedir. Kalıcı olarak silmekle arasındaki en önemli fark hesaba yeniden erişim sağlayabilecek olmanızdır.

30 günlük süre boyunca hesabınıza bir kere giriş yaparsanız hesabınız yeniden kullanıma açılacaktır. Ancak süre dolduktan sonra giriş yapmaya çalışırsanız hesabınıza bir daha erişim sağlayamazsınız. Tüm verileriniz ve kullanıcı bilgileriniz tamamen silinmiştir. Devre dışı bırakma sırasında ise böyle bir durumdan bahsetmek mümkün değildir.

Veri Yedeklemesi

Eğer TikTok hesabınızı kapatmak istediğinizden eminseniz öncelikle verilerinizi yedeklemenizi tavsiye ediyoruz. Bunu yapmanın yöntemi ise oldukça basit. Ancak veriler arasında maalesef videolarınız yer almamaktadır. Eğer videolarınızı da yedeklemek istiyorsanız teker teker profilinizde yer alan videoları indirebilirsiniz. Ancak öncelikle veri yedeklemesi adımlarına göz atalım:

 • Tiktok.com adresine ulaşın.
 • Ardından sağ üst bölümde yer alan profil fotoğrafınıza tıklayın ve Ayarlar menüsünü açın.
 • Sonrasında Verilerinizi indirin seçeneği ile devam edin.
 • Bu veriler arasında profil bilgileriniz, video, yorum ve sohbet geçmişiniz ve uygulama ayarlarınız bulunmaktadır. Dilerseniz TXT dilerseniz de JSON formatında indirebilirsiniz.
 • Verileri talep ettikten birkaç gün sonra indirme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Dört gün içinde indirmezseniz dosyanın silindiğini belirtelim.

Videolarınızı indirmek için ise profilinize ulaşmanız gerekmektedir. Daha sonrasında dilediğiniz videoya dokunun. Ardından paylaş butonuna tıklayın ve Videoyu Kaydet seçeneği ile işlemi tamamlayın. Dilerseniz filigranlı ya da filigran olmadan videonuzu indirebilirsiniz.

Hesabı Kurtarmak

Son olarak TikTok hesabınızı kurtarmak için yapabileceklerinize bir göz atalım. Eğer hesabınızı sildiyseniz ancak süreç içerisinde bu karardan vazgeçtiyseniz yapabileceğiniz birkaç eylem mevcuttur. Öncelikle hesabı silme işlemini gerçekleştirdikten sonraki ilk 30 gün içerisinde hesaba giriş yapmanız kurtarmak için yeterlidir. Devre dışı bırakma işlemini engelleyerek hesabınızı kurtarabilirsiniz.

Ancak bu süre tamamlandıysa ve hesabınızı kurtarmak istiyorsanız şansınızın bir hayli düşük olduğunu belirtelim. Yine de ne kadar hızlı davranırsanız sonuç alma ihtimalinizin o kadar yüksek olduğunu unutmayın. Çok düşük bir ihtimal olsa bile TikTok ile iletişime geçmek hesabınızı kurtarmak için yeterli olma ihtimali taşır. Bunun için TikTok’a bir rapor gönderebilirsiniz.

tiktok-logo

TikTok Kalıcı Hesap Silme: Sıkça Sorulan Sorular

İçeriğimizin bu bölümünde TikTok hesap silme işlemi hakkında sıkça sorulan sorulara göz attık. Eğer aklınıza takılan soru bu sorular arasında yer almıyorsa aşağıda yer alan yorumlar bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

TikTok hesabı kalıcı olarak nasıl silinir?

TikTok hesabınızı kalıcı olarak silmek için iki farklı yöntem izleyebilirsiniz. Uygulama üzerinden TikTok hesabı silmek için uygulamadan Profil ve ardından Ayarlar bölümüne ulaşın. Daha sonrasında Gizlilik seçeneği ile devam edin. Hesabı yönet -> Hesabı sil adımlarını takip edin ve talimatları yerine getirerek hesabınızı silin. Tarayıcı üzerinden hesabınızı silmek için ise tiktok.com adresine ulaşın. Sonrasında Ayarlar -> Hesabı yönet -> Hesabı Sil -> Sil adımlarını takip edin. Daha sonrasında talimatları yerine getirerek işlemi tamamlayın.

TikTok hesabı hemen silinir mi?

Eğer TikTok hesap silme işlemlerini başarıyla gerçekleştirdiyseniz belli bir süre boyunca hesabınız tamamen silinmeyecektir. TikTok, 30 gün boyunca hesabın devre dışı kaldığını belirtmektedir. Bu sürenin sonunda ise hesap ve tüm verilerin kalıcı olarak silindiği ifade edilmektedir.

TikTok hesabımı silemiyorum, ne yapmalıyım?

Eğer TikTok hesabınızı silemiyorsanız konuyla ilgili TikTok yetkilileri ile konuşmanızı tavsiye ediyoruz. Bunun için ekran görüntüsü ile TikTok’a bir rapor gönderebilirsiniz.

TikTok silinirse hesap silinir mi?

Hayır, telefonunuzdaki TikTok uygulamasını silmeniz TikTok hesabınızı silmek için yeterli değildir. TikTok hesabınızı silmek için ilgili adımları gerçekleştirerek hesap silme talebinizi iletmeniz gereklidir. Sadece uygulamayı silmek bu işlemi gerçekleştirmez.

TikTok hesabı kaç günde silinir?

Eğer gerekli adımları gerçekleştirirseniz TikTok hesabı 30 gün sonunda tamamen silinmektedir. Ancak TikTok’u aktif olarak kullanmayı bırakırsanız hesabınızın durumu pasif statüsüne geçebilir. Böyle bir durumda kullanıcı adınız değiştirilebilir. 180 gün boyunda TikTok hesabınıza giriş yapmazsanız hesabınız pasif hale gelebilir.

tiktok-hesap-dondurma

TikTok Hesap Kapatma: Genel Değerlendirme

Bu içeriğimizde sizler için TikTok hesap silme işlemini mümkün olduğunca detaylı bir şekilde açıklamaya çalıştık. Hem tarayıcı hem de mobil uygulama aracılığıyla TikTok hesap kapatma işleminin nasıl yapıldığı sizler için detaylıca ele aldık. Buna ek olarak TikTok hesabınızı silmeden önce bilmeniz gerekenleri de bir araya getirdik.

Kısaca özetlemek gerekirse TikTok hesabını silme işlemi son derece basittir. Ancak hesap silme talebinin ardından 30 gün boyunca hesaba erişim sağlamayı sürdürebilirsiniz. Eğer bu süre boyunca hesaba hiç dokunmazsanız hesap kalıcı olarak kapanacaktır. Bu durumda hesaba bir daha erişim sağlayamazsınız.

Buna ek olarak 180 gün boyunca TikTok’a erişim sağlamazsanız hesabınız pasif hale gelir. Kullanıcı adınız rastgele bir isim alır ve TikTok sizi pasif olarak algılar. Bu nedenle hesabınızı korumak için düzenli aralıklarla giriş öneriyoruz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

2006 yılından bu yana web yayıncılığı ile ilgilenen Yiğit, WordPress ve Ruby programlama dili fanatiğidir. Yaklaşık 15 yıldır teknoloji, internet ve programlama hakkında Türkçe içerikler üretmeye devam ediyor.