İkinci El Monitör Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Teknoloji ürünlerinin fiyatları, gün geçtikçe artmaya devam ediyor. Bilgisayarını ya da bilgisayar parçalarını yükseltmek veya değiştirmek isteyenler de çareyi ikinci el ürünlerde arıyorlar. İkinci el ekran kartı, monitör, anakart gibi parçaları satın almak fiyatı biraz daha düşürdüğü için bize daha mantıklı geliyor. Fakat ikinci el parçalar güvenilir mi?

Hatırlarsanız sizlere daha önce İkinci El Ekran Kartı Alınır mı? konulu bir içerik hazırlamıştık. Bu içeriğimizde, ikinci el ekran kartı konusuna oldukça detaylı bir inceleme yaptık. Eğer okumadıysanız mutlaka okumanızı tavsiye ederiz.

Bu içeriğimizde de ikinci el monitör piyasası hakkında ve satın alırken nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda sizlere yardımcı olmaya çalışacağız.

Monitör, İhtiyaçlarınıza Yönelik Olmalı

Sadece ikinci el piyasasında değil, aynı zamanda sıfır monitör alırken de monitörün ihtiyaçlarınıza yönelik olup olmadığını belirlemeniz gerekiyor. Her monitör, bütün işlemleriniz için uygun olmayacaktır. O nedenle ilk olarak monitörü hangi amaçla kullanacağınızı net bir şekilde belirlemeniz gerekiyor.

Örneğin oyun amaçlı kullanacağınız monitör ile tasarım amaçlı kullanacağınız monitörün teknik özellikleri birbirinden farklı olacaktır. Çünkü oyun amaçlı kullanılan monitörlerde yenileme hızı ile tepkime süreleri büyük önem taşıyor.

Fakat tasarım amaçlı kullanılacak olan monitörlerde daha çok monitörün renkleri nasıl gösterdiği önemlidir. Çünkü tasarımcıların çalıştıkları ekranların gerçek renklere yakın sonuçlar vermesi gerekiyor.

Yani bu aşamada ikinci el monitör alırken fiyatına bakmadan önce monitörü hangi amaçla kullanacağınızı belirlemeniz şart. Yoksa uygun fiyatlı bir monitör almak isterken durduk yere kendinizi zarara sokabilirsiniz. Ve kabul edelim, bunun olmasını hiç kimse istemez. Öyle değil mi?

Bu arada oyuncu monitörü almak gibi bir niyetiniz varsa sizler için hazırlamış olduğumuz Oyuncu Monitörü Satın Alma Rehberi isimli içeriğimizi okumanızı tavsiye ederiz.

Monitörde Ölü Pikseller Var mı?

İkinci el monitörlerin en büyük sıkıntılarından birisi, ölü piksellere sahip olmasıdır. Peki nedir bu ölü pikseller? Hiç bilmeyenler için kısaca anlatalım. Bildiğiniz üzere kullanmış olduğumuz monitörler görüntüleri bize piksel piksel vermektedir. O küçük piksellerin birleşmesi sonucunda işlenen görüntü bize sunuluyor.

İşte bu piksellerden çalışmayanlarına biz ölü piksel diyoruz. Ölü piksellerin olduğu yerlerde görüntü olmuyor. Bu görüntü kayıpları, çok büyük görüntü kayıpları değiller. Hatta bu kayıplar, ekranda bir nokta kadarlar. Fakat bunların sayısı ne kadar fazla ise monitörden alacağınız verim o derece düşük olacaktır.

Ölü piksellerin olup olmadığını test etmenin tabii ki bazı yolları mevcut. Monitörü açmadan satın almak olmaz. Bu nedenle öncelikle monitörü çalıştırmanız gerekiyor. Ardından web tarayıcınızı açın ve “ölü piksel testi” yazın. Çıkan sonuçlardan herhangi birisine tıklayın. Bu siteler sayesinde monitörünüzde bulunan ölü pikselleri farklı renkler üzerinde test edebilirsiniz.

Fakat bazı monitörlerde bu test, monitörün kendi özellikleri arasında yer alıyor. Buna James Donkey monitörleri örnek gösterebiliriz. Monitöre güç geldikten sonra ekran belirli aralıklarla farklı renklerde değişiyor. Bu sayede ölü piksellerinizi rahatlıkla kontrol edebiliyorsunuz.

Bu arada ölü pikselleri, ufak ve gereksiz bir detay olarak görmeyin. Çünkü bu durum, yeni alınmış sıfır monitörlerde bir iade sebebi olarak geçmektedir. Yani ikinci el monitörünüzü satın almadan önce dikkatlice farklı renk tonları üzerinde ölü piksel testini mutlaka yapın.

ikinci el monitör satın alınır mı

Giriş Çıkış Portları

İkinci el bir monitör satın almaya karar verdiniz. Yüzeysel olarak internet üzerinden araştırmanızı yaptınız ve oldukça uygun fiyatlı bir monitör buldunuz. Çok kontrol etmediniz ama kırık çıkık yok diyerek hemen monitörü satın aldınız. Monitör eve geldi ve hemen bağlamaya karar verdiniz. Fakat tam da o anda bir şok yaşadınız. Neden mi?

Çünkü monitörü satın alırken giriş çıkış portlarına hiç bakmadınız. Sizin ekran kartınızdan uzanan DVI kablo maalesef ki yeni aldığınız monitörünüzde hiç bir yuvaya girmiyor! İşte böyle bir durumla karşılaşmamak için mutlaka satın almadan önce tüm giriş çıkış portlarını tek tek kontrol edin.

Eğer ki VGA bağlantıya sahipseniz monitörünüzde bu bağlantı girişi mutlaka olmalı. Fakat diğer giriş portlarının da olmasına özen gösterin. Özellikle içinde bulunduğumuz dönemde, HDMI girişi olan monitörleri tercih etmeniz daha faydalı olacaktır. Çünkü her ne kadar şu anda VGA girişli bir ekran kartına sahip olsanız bile ileriyi düşünerek hareket etmeniz daha sağlıklı sonuçlar doğuracaktır.

Bu arada uyumsuz olan yuva sorununu çözmek aslında oldukça basit. Uygun olan türde bir konnektör alarak kablo bağlantılarınızı rahatlıkla kurabilirsiniz. Fakat bu da sizin için ekstra bir masraf demek. Bunun olmasını istemiyorsanız, monitör üzerinde bulunan tüm giriş çıkış portlarına dikkatlice bakın.

Güç Kontrolü ve Kalite Kontrol

Bu kısım şaka gibi gelebilir ama ikinci el piyasasında özellikle monitörünü yenilemek isteyenler bazen kandırılabiliyor. Satın alacak kişinin eğer ki çok fazla bir bilgisi yoksa genelde kontrol etmeden dışına bakarak satın alıyor. Fakat alınmak istenen monitörün mutlaka bilgisayara bağlanarak kontrol edilmesi gerekiyor.

Güç bağlantısı yapıldığında bir süre monitörün açık kalmasında fayda var. Hatta bu sırada yukarıda bahsettiğimiz ölü piksel testini de yapabilirsiniz. Çünkü bildiğiniz üzere bazı monitörler bir süre çalıştıktan sonra ekranda titremeler meydana gelebiliyor. Bu genelde eski tip monitörlerde karşımıza çıkan bir durum. Fakat sonuçta bu monitörü ikinci el bile olsa bir para ödeyerek satın alacaksınız ve her yerini kontrol etmek en doğal hakkınız.

Eğer ki satın alacağınız kişi almak istediğiniz monitörü güç ünitesine hatta bilgisayara bağlama konusunda size karşı geliyorsa kesinlikle satın almamanızı tavsiye ediyoruz. Çünkü daha sonrasında sorun yaşamak istemezsiniz.

Ekran Boyutu Yeterli Olacak mı?

Özellikle oyuncuların en sevdikleri noktalardan birisi büyük ve kaliteli ekranlarda oyun oynamaktır. F1, Need For Speed, The Crew 2 gibi yarış oyunlarında büyük monitörleri gözlerimiz daha çok arıyor. Hatta imkanlar dahilinde birkaç monitör üzerinden oyun oynayabiliyoruz.

Fakat ikinci el monitör alırken genelde önce parasına bakıyoruz. Oysa ki para en son bakılacak kısım diyebiliriz. Çünkü yukarıda da belirttiğimiz gibi önce ihtiyaçlar belirlenmeli.

İnternette gezerken bulduğunuz uygun fiyatlı monitörler çoğunlukla 17″ boyuta sahip. Ya da 2000’li yılların başında kullanılan, şu anda daha çok devlet dairelerinde gördüğümüz kare olan monitörler uygun fiyata karşımıza çıkıyorlar. Bu kutu kadar monitörler size yetecek mi?

Sırf ucuz diye almak ne kadar doğru olacaktır? İşte bu nedenle özellikle oyun oynamak isteyenlerin biraz daha büyük monitörleri tercih etmesi daha mantıklı olacaktır.

Bu arada ekran boyutu ne kadar iyiyse monitör de o kadar iyidir diye bir düşünceye kapılmayın. Bazı “koca koca” monitörlerin teknik özellikleri çok kısır kalabiliyor. Ya da sırf “curved” diye aldığınız bir monitör 60Hz ve 5ms değerinde olabiliyor. Yani böyle bir durumda boyutu ile diğer özelliklerini de değerlendirmek gerekiyor.

ikinci el monitör nereden alınır

Aman Çizik Olmasın

Sizden önceki kişinin monitörü nasıl kullandığını bilemezsiniz. Bu nedenle her yerine dikkatlice bakın. Özellikle monitör üzerinde karşınıza çıkacak olan bir çizik, sizi mutlu etmeyecektir. Aslında bunu kontrol etmenin çok basit bir yolu var.

Kontrol etmek için cep telefonumuzdan yararlanıyoruz. Cep telefonunuzun flaşını açarak önce ekrana, daha sonrasında ise çerçevesine ve diğer bölgelerine yakından bakarak çizik olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Fakat burada en önemli nokta ekran oluyor. Ekranın üzerinde yer alan bir çizik, ileride daha başka sorunlara yol açabilir.

Siz monitörü cep telefonunuzun flaşı ile kontrol ederken monitörün asıl sahibi size biraz garip garip bakabilir. Fakat bu sizi sakın engellemesin. Çünkü siz bir kere para verdikten sonra o satıcı ile tekrar monitör için görüşme ihtimaliniz oldukça düşük. Bu nedenle ikinci el bir monitör alırken ekranı ve çerçevesini dikkatli bir şekilde incelemeniz sizin yararınıza olacaktır.

Garanti Süresi

İkinci el piyasasında garantisi devam eden ürünleri bulmak açıkçası biraz zor. Fakat bazı satıcılar aldıkları monitörleri bir üst model ile değiştirmek istedikleri zaman ellerinde bulunan monitörü satmak isteyebiliyorlar. Böyle bir durumda yeni bir ikinci el monitör satın alma şansınız oluyor.

Ayrıca garantinin devam etmesi, size ekstra bir avantaj sağlayacaktır. İlerleyen dönemlerde monitörde bir sıkıntı yaşarsanız monitörü direkt servise göndererek sorunu çözebilirsiniz.

Pazarlık Yapmadan Olmaz

İnternette ilanı açan kişiler genelde satmak istedikleri fiyatın üzerinde bir fiyat yazarlar. Bu da aslında pazarlık payıdır. Örneğin 1.000TL’ye satmak istedikleri monitör için satıcılar, 1.150TL yazabilirler. Aradaki 150TL pazarlık payı için belirlenmiş olan miktar olur.

Eğer ki siz 1.150TL’yi pazarlık yapmadan kabul ederseniz karşı taraf ekstradan 150TL daha kazanmış olur. Tabii her satıcı bunu yapmıyor. Yani hepsini aynı kefeye koyamayız.

Aslında pazarlık etmek kültürümüzde de var. Bunu yapmaktan sakın çekinmeyin. Durduk yere fazla para ödemenin hiçbir anlamı yok. Hatta pazarlık sayesinde cebinizde kalan para ile bilgisayarınızın başka ihtiyaçlarına da kaynak oluşturabilirsiniz.

Örneğin kenara ayırabileceğiniz para ile bilgisayarınızda kullanmak üzere yeni ve kaliteli bir mousepad alabilirsiniz. Ya da monitör üzerinden gidecek olursak monitörünüzün daha şık görünmesi için arkasına takmak üzere RGB LED şerit de alabilirsiniz. Bu tarz modifikasyonlar ile bilgisayarınızı daha şık bir hale sokabilirsiniz.

PC Kasa Modifikasyonu nasıl Yapılır? isimli içeriğimizde size bunlardan bahsetmiştik. Dilerseniz buraya tıklayarak bilgisayarınızı nasıl daha şık gösterebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

ikinci el monitör fiyatları

İkinci El Monitör Alınır mı?

Geldik son aşamaya. İkinci el monitör satın alınır mı alınmaz mı? Burada size tavsiyemiz tabii ki ilk olarak sıfır monitörlere yönelmeniz olacaktır. Bu durum, cebinizden biraz daha fazla para çıkmasına sebep olacaktır. Fakat sıfır monitör almanın hem garanti avantajı olacak hem de uzun süre kullanım imkânı bulunacak. O nedenle bütçenize uygun sıfır bir monitör satın almanız daha doğru olacaktır.

İkinci el monitörler ne kadar sağlam olursa olsun nasıl bir geçmişe sahip olduklarını bilemeyeceğiz. Bu da monitörün kullanım ömrü konusunda her daim bir soru işaretinin oluşmasına neden olacaktır. Ayrıca az önce bahsettiğimiz gibi garanti kapsamında da olmaması, ilerleyen zamanlarda tahmin ettiğinizden daha fazla masrafa neden olabilir.

Eğer ki sıfır bir monitör almak için yeterli bütçeye sahip değilseniz tabii ki ikinci el bir monitör satın almanızda bir sorun yok. Fakat ikinci el monitör satın almak için lütfen yukarıda sizlere detaylandırmış olduğumuz konulara dikkat edin. Çünkü monitörler, ikinci el bile olsa şu anda çok uygun bir piyasaya sahip değiller. Monitör için vereceğiniz paranın sonuna kadar karşılanması gerekiyor. Bunun da en iyi yolu yukarıdaki kontrolleri yapmaktan geçiyor.

Bu arada monitör satın almadan önce En İyi Monitör Modelleri isimli içeriğimizi okumanızı tavsiye ederiz. İçerisinde hem en iyi monitör modellerini bulabileceksiniz hem de monitör alırken dikkat edilmesi gereken maddeleri görebileceksiniz.


Sizler için hazırlamış olduğumuz ikinci el monitör rehberimiz burada sona eriyor. Sizler de ikinci el monitörler hakkındaki görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Bundan 11 yıl önce Beden Eğitimi bölümünden mezun olan Uğur "Benim burada ne işim var?" diyerek kendini teknolojiye ve oyun dünyasına adamıştır. Daha önceden farklı sitelerde ve dergilerde bildiklerini okuyuculara aktaran Uğur sıra teknoloji.org sitesinde diyor!