Bilgisayar Toplamadan Önce Nelere Dikkat Edilmeli?

Son zamanlarda evde geçirdiğiniz vakitte yeni eğlenceler arıyor, bunu oyunlarda ve işinizde bulacağınıza inanıyorsanız çok haklısınız. Ancak günümüz oyunları oynamak istiyorsanız ve özellikle grafik işleriyle içli dışlı iseniz bazı belli sistem gereksinimlerini karşılamanız gerekiyor. Ek olarak, yeni nesil ekran kartlarının gelmesi ile birlikte bilgisayar toplamak doğru bir tercih olacaktır. Peki, bilgisayar toplamadan önce nelere dikkat edilmeli? İşte dikkat etmeniz gerekenler.

İhtiyaçlarınızı Belirleyin

Eğer bilgisayar toplayacaksanız ve toplamadan önce parçalara karar vermek istiyorsanız, öncelikle bu parçaları hangi amaçlar için kullanacağınızı düşünmeniz gerekir. İş için mi yoksa oyun oynamak için mi bir bilgisayar toplayacağınıza karar vermeli ve ona göre parça seçimine başlamalısınız.  Aksi halde, toplama işlemi yapıldıktan sonra pek de istediğiniz sonuçlarla karşı karşıya kalamayabilirsiniz.

Bilen Bir Kişiye Danışın

Bilgisayar Toplamadan Önce Nelere Dikkat Edilmeli?

Her ne kadar internette bulacağımız bilgiler çeşitli ve faydalı olsa da işinize yaramayabilir. Eğer bilgisayar toplama işlemi hakkında pek bir bilginiz yoksa montajlama ve parça seçimi gibi durumlarda büyük zorluklar yaşayabilirsiniz. Aldığınız yardımlarla bu süreci en güzel şekilde atlatabilirsiniz.

Bütçenize Uygun Seçimler Yapın

Hangi amaca yönelik bir sistem topladığınıza karar verdikten sonra elinizdeki bütçeyi en iyi şekilde kullanmalısınız. Çünkü bütçe dağılımını yaparken ortaya çıkacak hatalar istediğiniz performansı almanızı engelleyebilir. Mesela, bütçenize uygun bir ekran kartı ararken, işlemci ya da RAM seçiminde yapacağınız kısmalar aldığınız ekran kartının performansını da düşürecektir.

Parça Uyumluluğuna Dikkat Edin

Bütün işlemleri yaptığınızı ancak başlatma tuşuna bastığınız tepki alamadığınızı düşünün. O kadar uğraşın boşa gitmesi oldukça kötü bir deneyim olurdu. Bu durumla karşılaşmamak için özellikle anakart ve işlemci uyumluluğuna dikkat edin. Öncelikle AMD ve Intel işlemcilerin hangisini kullanacağınıza, ardından da aldığınız işlemcinin hangi anakart ile daha iyi uyum yakalayacağına bakmanızda fayda var.

Parça Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bazı bilgilerin ardından teknik kısımda bizi daha zorlu bir süreç bekliyor. Önceden de bahsettiğimiz gibi parça uyumluluğu, performans, amaca uygunluk gibi önemli aşamalara dikkat edilmeli.

Anakart

Anakart seçimi yaparken asıl dikkat etmeniz gereken husus anakartın çipset modeli ve yeni nesil geliştirmeleri destekleyip desteklemeyeceği olacaktır. Anakart seçiminde seçeneğin çok olması kafanızı karıştırma ihtimalini doğurabilir. Anakart seçiminizi alacağınız işlemciye göre değerlendirmeniz oldukça önemlidir.

İşlemci

AMD ve Intel markaları kullanıcıların ihtiyaçlarına göre oldukça fazla seçenek sunuyor. Sizin dikkat etmeniz gereken husus ise işlemci seçiminde amacınıza uygun bir seçim yapmak olacaktır. Yüksek sistem gereksinimli oyunlar oynamak için yüksek özelliklere sahip bir işlemci seçmeniz gerekirken, sosyal medya kullanma, ufak çapta yapılan fotoğraf ve video işleri için ise daha düşük özelliklere sahip bir sistem tercih etmeniz sizin hem bütçenizde de iyi bir etkisi olacaktır.

Bilgisayar Toplamadan Önce Nelere Dikkat Edilmeli?

Ekran Kartı

Hem bütçenizin hem de sistemin büyük bir kısmını kapsayan ekran kartları, son günlerdeki gelişmelerle birlikte değerini artırmış durumda. “Bilgisayar toplayacaksan ekran kartının fiyatı en az bütçenin yarısını kullansın” lafını çok duymuşsunuzdur. Bunun sebebi ise günümüz grafik işlemlerinin ve oyunlarının yüksek model ekran kartları istemelerinden kaynaklı diyebiliriz.

Ekran Kartı

Yüksek bir performans istiyorsanız ekran kartının size sunduklarına oldukça dikkat etmelisiniz. Son günlerin popüler konusu olan RTX özelliğini kullanmak istiyorsanız tercihiniz RTX özelliğine sahip ekran kartlarından biri olmalıdır. İyi bir grafik işlemi yapmak istiyorsanız seçiminiz diğer ekran kartlarından yana olabilir.

Bunların yanında anakart ve işlemci uyumluğunun aranması gibi ekran kartının da işlemcinin nesline uygun bir şekilde seçilmesi de oldukça önemli bir önceliğiniz olmalıdır. Eğer uyumu yakalayamazsanız ekran kartınızın ne kadar iyi olduğunun pek bir önemi kalmıyor diyebiliriz.

RAM

RAM alımında ihtiyacınızı belirlemek yine önemli bir rol oynuyor. Çünkü alacağınız RAM’in kapasitesinin ne kadar olacağına siz karar vereceksiniz. Buna ek olarak, RAM alırken dikkat etmeniz gereken diğer nokta ise sahip olduğunuz anakartın RAM tipi olmalıdır. DDR3 mü yoksa DDR4 mü olduğunu bakıldıktan sonra RAM seçiminizi yapmalısınız.  Bunların ardından RAM’in ve anakartın frekans değerlerinin birbirine yakın olmasına da özen göstermelisiniz.

RAM

SSD

Günümüzde yeni nesil konsollarında, oyun açılışındaki hızı artırmak için kullanmaya başlanan SSD hem daha az güç kullanıyor hem de iyi bir performans veriyor. Ek olarak, olabilecek arızalarda oldukça tatmin edici sonuçlar verip data korumada daha güvenilir bir kaynak olması sebebiyle, HDD yerine SSD seçmeniz yararınıza olacaktır. Boyutuna gelecek olursak, ihtiyaçlarınıza göre belirlemek yine size bağlı olan bir durum.

Sizce Bilgisayar Toplamadan Önce Nelere Dikkat Edilmeli?

Bu dikkat etmemiz gereken şeylerin ardından güç kaynağını da sisteminizin gücünü karşılayabilecek bir değerde seçmeniz ilerdeki ani kapanmaları önler ve daha iyi bir performans sunar. Peki, siz bilgisayar toplama hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce en çok dikkat edilmesi gereken nokta neresi? Bir bilgisayar toplamayı mı yoksa hazır bir sistem satın almayı mı tercih edersiniz?

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye ve oyunlara büyük ilgisi olan Ankara Üniversitesinde bir Amerikan Edebiyatı öğrencisi.