En İyi Monitör Önerileri – 2021

Teknoloji.org olarak okurlarımızın her alandaki ihtiyaçlarına yönelik listeler hazırlamaya devam ediyoruz. Daha önceden sizlere bilgisayar konusunda farklı donanımlar için de listeler hazırlamıştık. En iyi RAM, ekran kartı ve PC kasası önerileri gibi listeler ile ihtiyaçlarınıza cevap vermeye çalıştık. Sırada en iyi monitör önerileri listesi var. Bu liste sayesinde ihtiyacınıza en uygun monitörleri seçebilirsiniz.Son dönemde artan dolardan kaynaklı tabii ki monitör fiyatları da oldukça arttı. Bu nedenle sıfır monitör alacak durumda olmayan okurlarımızı da unutmadık. Yine sizlere daha önceden hazırlamış olduğumuz ikinci el monitör rehberi ile yardımcı olmaya çalıştık. İkinci El Monitör Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? isimli içeriğimizi incelemek sizin işinize yarayacaktır. Şimdi hazırsanız listemizde bulunan monitör modellerini incelemeye başlayalım.

Samsung Odyssey G7

Samsung Odyssey G7

2021 yılının Haziran ayında tanıtımları yapılan Samsung’un Odyssey serisi monitörleri gerçekten de ilgi çekici monitörler. Bunlardan G7 olan modeli 28 inçlik bir boyuta sahip. 2560×1440 çözünürlüğü ile oldukça iyi bir kalite sunuyor.

Ayrıca bilgisayar oyuncularını mutlu edecek özellikleri de var. Bunlardan ilki tepkime süresi. Samsung Odyssey G7 modeli 1ms tepkime süresine sahip. Bunun yanında yenileme/tazeleme hızı da oldukça iyi. Tam olarak 240Hz değerinde. Bilgisayar oyuncularının bir monitörden isteyeceği iki önemli özellik de Samsung Odyssey G7’de var.

Kavisli ekranının 178 derecelik bir açı sunması son derece güzel. Tasarım konusunda da bakacak olursak oldukça şık demek mümkün. İnce çerçevesi ve malzeme kalitesi kullanıcılarını mutlu edecek düzeyde. En iyi monitör önerileri listesinde mutlaka bulunması gereken bir monitör.

Son olarak eklemekte fayda var, seride sadece G7 modeli yok. G5 modeli 27inç, G3 modeli ise hem 27 inç hem de 24inç seçeneklerine sahip. Bütçeniz doğrultusunda bu modellere de göz gezdirmek bir seçenek.

Huawei MateView

huawei mateview

Yine sizlere daha önce tanıtımını yaptığımız bir başka monitör en iyi monitör önerileri listesinde yerini alıyor. Huawei’in MateView modeli 28.2 inçlik boyutu ile oldukça büyük. Ekran gövde oranı ise %94. Bu da Huawei tarafından monitörde çok ince bir çerçevenin kullanıldığını kanıtlar düzeyde.

IPS panel kullanılması da oldukça güzel. 3840×2560 çözünürlüğe sahip bir dev kendisi. Tabii bu kadar büyük olunca ağırlığı da biraz fazla oluyor. Huawei’in bu monitörü 6.2 kilogram ağırlığında. Samsung Odyssey G7 gibi 178 derecelik bir açı sunuyor bizlere. Fakat bu monitör oyunculardan çok günlük kullanıma uygun diyebiliriz. Çünkü ekran yenileme hızı 60Hz değerinde.

Tasarım konusunda oldukça modern bir yapıya sahip. Minimal tasarımları seven kullanıcıların hoşuna gidecektir. Hatta ofis kullanımına da oldukça uygun bir görünüme sahip. Mistik gümüş renginde olan bu güzel monitör nerede kullanılırsa kullanılsın o alana şıklık katacak gibi gözüküyor.

James Donkey JD27FG

james donkey

Oyun dünyasına hakim olanların daha önceden adını duydukları bir marka ile karşınızdayız. James Donkey, sadece monitör değil aynı zamanda SSD, kulaklık, mouse, mousepad, klavye gibi ürünler de üretiyor. Üstelik uygun fiyatları ile de dikkatleri üzerine topluyor.

James Donkey JD27FG modeli 27inç ekran boyutuna sahip. Az önce de bahsettiğimiz gibi daha çok oyuncuların bildiği bir marka. Bu nedenle oyunculara uygun ürünler tasarlıyor. Bu monitörde de buna uygun bir şekilde davranmışlar. 1ms tepkime süresi ve 144Hz yenileme hızı ile oldukça başarılı değerlere sahip.

Tasarım konusuna değinecek olursak burada bizi ince bir çerçeve karşılıyor. Bu oldukça güzel çünkü artık kalın çerçevelerin göz yorduğu ortada. Tamamen görüntü kirliliği oluşturuyorlar. O nedenle bu modelde olduğu gibi ince çerçeveli monitörleri kullanmak daha çekici oluyor.

Ayrıca monitör ayaklarının şekli ve rengi de oldukça güzel. Uygun fiyatlı iyi bir monitör almak isteyenlerin mutlaka göz atması gereken bir monitör.

MSI Prestige PS341WU

MSI Prestige PS341WU

En iyi monitör önerileri listesinde büyük monitörleri görmek isteyenler için de seçenekler mevcut. Bu konuda MSI oldukça şık tasarımlı bir monitöre sahip. Prestige PS341WU modeli tam 34 inçlik bir boyuta sahip. Ultra Wide olarak geçen bu monitör fotoğraftan da görebileceğiniz gibi enine oldukça geniş bir alan kaplıyor.

Oyuncular için çok uygun olmasa da tasarımla ilgilenenlerin dikkatini çekebilir. Oyun için neden uygun değil diye soracak olursanız çünkü 8ms tepkime süresine sahip. Ayrıca 60Hz’lik değeri de günümüz oyuncu monitörlerine çok uygun standartlarda değil.

Fakat dediğimiz gibi tasarımla ilgileniyorsanız o zaman daha çok verim alabilirsiniz. Çünkü %98’lik renk gamı standardına sahip. Bu sayede çalışmalarınız gerçek renklere oldukça yakın bir şekilde gözükecek. Bunun haricinde günlük çalışmalar için de fazlasıyla yeterli olacaktır. Kimi zaman çift monitör yerine bile kullanılabilecek bir boyutta olması büyük bir avantaj.

Bu kadar büyük bir monitörün ağırlığı ve fiyatı da kendisi gibi oluyor desek tam yerinde olur. 10.000TL’nin üzerindeki fiyatı maalesef ki herkes için uygun değil. Ayrıca monitörün 8.2kg ağırlığında olduğunu da belirtelim.

Asus XG279Q

Asus XG279Q

Bildiğiniz üzere oyuncuların RGB gibi bir tutkusu mevcut. Bilgisayar masasının hatta odanın bir çok yerinde RGB aydınlatmalara sahip ürünleri görebilirsiniz. Asus da bunu biliyor olacak ki birçok ürününde olduğu gibi ürettiği monitör modellerinde de çeşitli aydınlatmalara yer vermeye başladı.

XG279Q modeli 27 inçlik bir ekrana sahip. 1ms ve 170Hz değerinde olması bize oyun konusunda iyi bir hizmet verebileceğini gösteriyor. Ayrıca monitörde IPS panel kullanılmış. Çözünürlüğü ise 2560×1440 boyutunda.

Yukarıda aydınlatma konusundan bahsetmiştik. Asus bu monitöründe güzel bir aydınlatmaya yer vermiş. Monitörden aşağı doğru inen ROG logosu hoş bir görüntü oluşturuyor. Fakat çok gerekli olup olmadığının tercihini size bırakıyoruz.

Gigabyte M27Q

Gigabyte M27Q

Bilgisayar sektörünün lider isimlerinden birisi olan Gigabyte daha çok ürettiği anakart modelleri ile karşımıza çıksa da aynı zamanda monitör üretiminde de emin adımlarla ilerliyor. Gigabyte M27Q modeli monitörü de oldukça başarılı bir ürün diyebiliriz.

M27Q modeli adından da anlaşılacağı üzere 27 inç boyuta sahip. Oyuncuların tercih edebileceği özellikleri bünyesinde barındırıyor. 0.5ms gecikme süresi ve 170Hz yenileme süresi ile oldukça güzel bir performans sağlıyor. 2560×1440 oranında çözünürlük sunuyor. Ayrıca %92 oranında DCI-P3 renk gamına sahip.

Tasarım konusuna değinecek olursa aslında agresif bir tasarımın bizi karşıladığını net bir şekilde görüyoruz. Oyun dünyası için üretilen birçok üründe gördüğümüz keskin çizgiler Gigabyte M27Q modelinin ayaklarında mevcut.

Ancak bu cihazı yalnızca oyunda kullanmanıza kesinlikle gerek yok. Animasyon ile ilgileniyorsanız ya da video prodüksiyonları ile uğraşıyorsanız da size oldukça başarılı bir sonuç vereceğini söyleyebiliriz.

Xiaomi Mi XMMNT27HQ

Xiaomi Mi XMMNT27HQ en iyi monitör

Hayatımızın her alanına giren Xiaomi monitör sektöründe de yerini bulmuş durumda. Hal böyle olunca kendisini en iyi monitör modelleri listesinde de görmemiz çok normal.

Xiaomi’nin bu güzel monitörü 27 inç boyutunda. Geçmişte bu boyut gözümüze çok büyük gelse de artık çok sık gördüğümüz için bizlere normal gelmeye başladı. 2K kalitesinde bir çözünürlüğe sahip bu monitör oldukça başarılı bir görüntü sağlıyor. Daha açık konuşmak gerekirse bu 2560×1440 oranında çözünürlük sunduğu anlamına geliyor. 2K kalitesindeki görüntüleri bize IPS panel ile aktarıyor.

1ms tepkime süresi ve 165Hz yenileme hızına sahip. Yani oyunlar için oldukça uygun olduğunu söyleyebiliriz. Fakat sadece oyunlar için uygun değil. Aynı zamanda renk kalitesi ile tasarım yapanlara da hizmet verebiliyor. Ayrıca monitörün dikey olarak kullanılabilmesi de kodlama ile uğraşanlar için büyük kolaylık.

Son olarak tasarımına değinecek olursak oldukça ince bir çerçeveye sahip. Monitör ayağı kalın fakat farklı ve güzel bir görüntü oluşturmuş. Hemen hemen her alanda hizmet veren Xiaomi monitör konusunda da beklentileri karşılayacak gibi gözüküyor.

Philips 242B1H

Philips 242B1H en iyi monitör

En iyi monitör önerileri listesinde iş dünyasını da unutmadık. Özellikle pandeminin hayatımıza girmesi ile birlikte evden çalışma sistemine de ciddi bir oranda geçiş yapıldı. Bu sayede hem online dersler hem de online çalışmaya uygun teknolojileri evimizde bulundurmaya çalıştık.Bunlardan birisi de şüphesiz kamera. Görüntülü görüşmelerin vazgeçilmez parçalarından kamera, birçok kullanıcı için önemli bir soruna dönüştü. İşte Philips 242B1H modeli ile bu sorunu ortadan kaldırıyor. Çünkü monitöre entegre bir kamera bulunuyor.

Kameranın olması daha çok iş amaçlı olmasını sağlamıyor. Teknik özelliklere baktığımız zaman zaten oyunlar için çok uygun olmadığını görüyoruz. Çünkü 4ms tepkime süresi ve 75Hz yenileme hızına sahip. Eğer ki iş amaçlı olarak kullanacaksanız oldukça iyi ve şık bir monitör. Mutlaka incelemeniz gerekir.

Samsung LC24RG50FQMX/UF

Samsung LC24RG50FQMX/UF en iyi monitör

Kavisli monitörler oldukça şık tasarıma sahip oluyor. Ve Samsung da bu işi gerçekten çok iyi yapıyor. Zaten 2015 yılında ilk defa Samsung ile bu teknoloji hayatımıza girdi. O zamandan bu zamana kadar da oldukça ilgi topladı. Şu anda da Samsung LC24RG50FQMX/UF modeli ile kavisli monitöre sahip olmak isteyenlerin aklını çeliyor diyebiliriz.

144Hz yenileme hızı ve 4ms tepkime süresine sahip. 24 inç boyutunda. Ayrıca Full HD görüntü kalitesine sahip. Bu da 1920×1080 çözünürlüğe sahip olduğunu gösteriyor. Oyunlar için yeterli olduğunu söyleyebiliriz.

Tasarım konusunda kavisli ekrana sahip olmasının yanı sıra şık tasarımı ile de dikkat çekiyor. Fakat çerçeve kalınlığı konusunda çok iyi olduğunu söyleyemeyiz. Çünkü çerçeve boyutu biraz kalın. Fakat yine de başarılı bir monitör olduğuna şüphe yok.

Monitör Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Monitör satın alırken bir çok kriteri değerlendirmeniz gerekiyor. İhtiyaçlarınız, bütçeniz çok önemli. Fakat alacağınız monitörün markası, garanti süresi gibi detaylarına da dikkat etmeniz gerekiyor.

Ofiste iş amaçlı kullanacağınız bir bilgisayarda oyuncu monitörünün olması çok gereksiz olur. Özellikle tasarım konusunda çalışmalar yapıyorsanız tepkime sürelerinden çok renklerin gerçeğe yakın olmasına, ekran boyutuna dikkat etmeniz gerekiyor.

Fakat oyuncu monitörlerinde ise tepkime süresi ve yenileme hızları dikkat çekiyor. Bunların haricinde eğer ki kodlama işi ile uğraşıyorsanız o zamanda yukarıda bahsettiğimiz Xiaomi’nin monitöründe olduğu gibi dikey kullanılabilen monitörleri tercih etmeniz size kolaylık sağlayacaktır.

Önemli bir not; en iyi monitör en pahalı olan monitör değildir. O nedenle yüksek fiyatlı monitörlerden önce fiyatlardan önce özelliklere bakmanızda fayda var. Yoksa 30-40bin TL civarında satılan ve 60Hz ile 8ms tepkime süresine sahip olan monitörler de yok değil.

samsung-akilli-monitor-modelleri-tanitildi

Bu nedenle almak istediğiniz monitörü belirledikten sonra mutlaka internet üzerinden marka ve modelini yazarak fiyat araştırması yapın. Hatta belli kampanya dönemlerinde yapılan indirimleri denk getirerek çok daha uygun fiyata alışveriş yapabilirsiniz.

Garanti süresi ve teknik servis desteği de çok önemli konular arasında. Alacağınız ürünün en az iki sene garanti kapsamına dahil olduğuna emin olun. Hatta bazı ürünlerde bu 24 ay yerine 36 aya kadar çıkabiliyor. Bu da sizin açınızdan ekstra bir avantaj demek.

Servis konusunda ise bildiğiniz üzere bazı markaların ürünlerini servise gönderdiğiniz zaman sizi uzun süre sıkıntıya sokabiliyorlar. Bu nedenle servisine güvendiğiniz markaların ürünlerini seçmeniz sizin için daha uygun olacaktır.

En iyi monitör önerileri listesi içerisinde size birbirinden farklı marka ve modelleri tanıtmaya çalıştık. Umarız monitör almak isteyen okurlarımız için faydalı bir içerik olmuştur. Peki siz bilgisayarınızda hangi monitörü kullanıyorsunuz ve memnun musunuz? Yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Samsung Odyssey Neo G9 - 49

Hayalinizdeki oyun dünyası gerçek oldu. 49 inç DQHD çözünürlük ile inanılmaz derecede ayrıntılı ve net görüntüler sunabilen yan yana duran iki QDH monitör kadar geniş bir ekrana sahip olacaksınız.

Yukarıda yer alan bağlantıdan satın alma yaptığınızda küçük de olsa bir komisyon kazanmaktayız. Bu durum ürünün fiyatını etkilememektedir.

Bundan 11 yıl önce Beden Eğitimi bölümünden mezun olan Uğur "Benim burada ne işim var?" diyerek kendini teknolojiye ve oyun dünyasına adamıştır. Daha önceden farklı sitelerde ve dergilerde bildiklerini okuyuculara aktaran Uğur sıra teknoloji.org sitesinde diyor!Yorum yapın

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.