En İyi Monitör Önerileri – 2022

En iyi monitör önerileri listemiz ile karşınızdayız! Teknoloji.org olarak okurlarımızın her alandaki ihtiyaçlarına yönelik listeler hazırlamaya devam ediyoruz. Daha önceden sizlere bilgisayar konusunda farklı donanımlar için de listeler hazırlamıştık. En iyi RAM, ekran kartı ve PC kasası önerileri gibi listeler ile ihtiyaçlarınıza cevap vermeye çalıştık. Sırada en iyi monitör önerileri listesi var. Bu liste sayesinde ihtiyacınıza en uygun monitörleri seçebilirsiniz.

Son dönemde artan dövizden kaynaklı tabii ki monitör fiyatları da oldukça arttı. Bu nedenle sıfır monitör alacak durumda olmayan okurlarımızı da unutmadık. Yine sizlere daha önceden hazırlamış olduğumuz ikinci el monitör rehberi ile yardımcı olmaya çalıştık. İkinci El Monitör Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? isimli içeriğimizi incelemek sizin işinize yarayacaktır. Şimdi hazırsanız listemizde bulunan monitör modellerini incelemeye başlayalım.

Samsung Odyssey G7

Samsung Odyssey G7

2021 yılının Haziran ayında tanıtımları yapılan Samsung’un Odyssey serisi monitörleri gerçekten de ilgi çekici monitörler. Bunlardan G7 olan modeli 28 inçlik bir boyuta sahip. 2560 x 1440 çözünürlüğü ile oldukça iyi bir kalite sunuyor.

Ayrıca bilgisayar oyuncularını mutlu edecek özellikleri de var. Bunlardan ilki tepkime süresi. Samsung Odyssey G7 modeli 1ms tepkime süresine sahip. Bunun yanında yenileme/tazeleme hızı da oldukça iyi. Tam olarak 240 Hz değerinde. Bilgisayar oyuncularının bir monitörden isteyeceği iki önemli özellik de Samsung Odyssey G7’de var.

Kavisli ekranının 178 derecelik bir açı sunması son derece güzel. Tasarım konusunda da bakacak olursak oldukça şık demek mümkün. İnce çerçevesi ve malzeme kalitesi kullanıcılarını mutlu edecek düzeyde. En iyi monitör önerileri listesinde mutlaka bulunması gereken bir monitör.

Son olarak eklemekte fayda var, seride sadece G7 modeli yok. G5 modeli 27 inç, G3 modeli ise hem 27 inç hem de 24 inç seçeneklerine sahip. Bütçeniz doğrultusunda bu modellere de göz gezdirmek bir seçenek.

Huawei MateView GT 34″

Huawei-MateView-GT

En iyi monitör önerileri listemizde yer alan bir başka monitör ise Huawei markasına ait. Huawei’in yüksek performanslı monitörleri arasında yer alan MateView GT serisi ile başarılı bir fiyat performans cihazına sahip olabilirsiniz. Ürünün adından da anlayacağınız üzere 34 inç boyutunda olan monitörün özellikleri göz dolduruyor.

WQHD çözünürlük standardında yer alan MateView GT modelinin tam çözünürlüğü ise 3440 x 1440 piksel olarak ifade ediliyor. Cihazın ekran teknolojisi ise VA olarak belirtiliyor. 165 Hz ekran yenileme hızına sahip olan bu cihazın tepki süresi ise 4 ms şeklinde bildiriliyor.

Renk derinliği 10 bit olan ürünün kavisli bir ekran paneli olduğunu da belirtelim. Bu yönüyle 178 derece derecelik bir açı da sunuyor. DCI-P3 kapsamı ise %90 olarak belirtiliyor. Ancak sRGB konusunda %100 destek sağladığını belirtmekte fayda var.

Tüm bu teknik detayların yanı sıra AMD FreeSync Premium, mavi ışık filtresi, HDR10 ve titreşim azaltma gibi özellikler de cihazda yer alıyor. Ayrıca üründe DisplayPort 1.4 ve HDMI 2.0 desteğinin bulunduğunu belirtelim. Gücünü ise Type-C bağlantısı ile aldığı bildiriliyor. Bu serinin 27 inç boyutunda da bir modelinin bulunduğunu da belirtmekte fayda var.

James Donkey JD27FG

james donkey

Oyun dünyasına hakim olanların daha önceden adını duydukları bir marka ile karşınızdayız. James Donkey, sadece monitör değil aynı zamanda SSD, kulaklık, mouse, mousepad, klavye gibi ürünler de üretiyor. Üstelik uygun fiyatları ile de dikkatleri üzerine topluyor.

James Donkey JD27FG modeli 27 inç ekran boyutuna sahip. Az önce de bahsettiğimiz gibi daha çok oyuncuların bildiği bir marka. Bu nedenle oyunculara uygun ürünler tasarlıyor. Bu monitörde de buna uygun bir şekilde davranmışlar. 1 ms tepkime süresi ve 144 Hz yenileme hızı ile oldukça başarılı değerlere sahip.

Tasarım konusuna değinecek olursak burada bizi ince bir çerçeve karşılıyor. Bu oldukça güzel çünkü artık kalın çerçevelerin göz yorduğu ortada. Tamamen görüntü kirliliği oluşturuyorlar. O nedenle bu modelde olduğu gibi ince çerçeveli monitörleri kullanmak daha çekici oluyor.

Ayrıca monitör ayaklarının şekli ve rengi de oldukça güzel. Uygun fiyatlı iyi bir monitör almak isteyenlerin mutlaka göz atması gereken bir monitör.

MSI Optix MPG341QR

MSI-Optix-MPG341QR

Listemizde yer alan bir başka monitör modeli ise MSI tarafından geliştirilen MSI Optix MPG341QR oluyor. Özellikle büyük bir ekran arayanlar için biçilmiş kaftan olan MSI Optix MPG341QR aynı zamanda yüksek yenileme hızı ile de dikkat çekiyor.

34 inç boyutunda bir ekrana sahip olan monitörün çözünürlük standardı WQHD olarak belirtiliyor. Tam çözünürlüğü ise 3440 x 1440 piksel şeklinde ifade ediliyor. Ürünün ekran teknolojisi ise IPS olarak bildiriliyor. Bu yönüyle büyük bir ekran arayışı içinde olanların beğeneceğini düşünüyoruz.

144 Hz yenileme hızı değeri de günümüz için son derece yeterli demek mümkün. Düz bir ekran paneli bulunan cihazın tepki süresi de 1 ms olarak belirtiliyor. 178 derecelik açısına ek olarak renk konusunda da 10 bit derinlik desteği sağladığını belirtelim. 1 milyarın üstünde renk gösterebildiği de ifade ediliyor.

Ayrıca %88.2 Adobe RGB, %91.5 DCI-P3 ve %122.5 sRGB desteği bulunduğunu da belirtmekte fayda var. Bu özellikleriyle renk konusunda son derece iddialı bir monitör olduğunu belirtelim. HDR ve Nvidia G-Sync uyumluluğu da bulunuyor. Ayrıca 2K çözünürlüğe kadar konsol da destekliyor.

Ürünün teknik özelliklerinin yanı sıra bağlantı konusunda da başarılı olduğunu belirtelim. 2 adet HDMI 2.0 bağlantısı cihazda yer alıyor. Ayrıca 1 adet DisplayPort 1.4 bağlantısı da üründe mevcut. 1 adet de Type-C güç girişi üründe yer alıyor. Hızlı şarj için kullanılan Type-A girişleri de monitörde yer alıyor. Ayrıca 3.5 mm mikrofon girişi de bulunuyor.

Asus XG279Q

Asus XG279Q

Bildiğiniz üzere oyuncuların RGB gibi bir tutkusu mevcut. Bilgisayar masasının hatta odanın birçok yerinde RGB aydınlatmalara sahip ürünleri görebilirsiniz. Asus da bunu biliyor olacak ki birçok ürününde olduğu gibi ürettiği monitör modellerinde de çeşitli aydınlatmalara yer vermeye başladı.

XG279Q modeli 27 inçlik bir ekrana sahip. 1 ms ve 170 Hz değerinde olması bize oyun konusunda iyi bir hizmet verebileceğini gösteriyor. Ayrıca monitörde IPS panel kullanılmış. Çözünürlüğü ise 2560 x 1440 boyutunda.

Yukarıda aydınlatma konusundan bahsetmiştik. Asus bu monitöründe güzel bir aydınlatmaya yer vermiş. Monitörden aşağı doğru inen ROG logosu hoş bir görüntü oluşturuyor. Fakat çok gerekli olup olmadığının tercihini size bırakıyoruz.

Asus ProArt

Asus ProArt PA328CGV

Adından da anlaşılacağı üzere Asus tarafından geliştirilen ProArt serisi profesyonel kullanım için özel olarak tasarlanmış bir monitör olarak bizleri karşılıyor. Özellikle animasyon ve görsel tasarım işleri ile ilgileniyorsanız bu monitöre göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

Bizim önerdiğimiz model olan Asus ProArt PA328CGV, 32 inç boyutunda ve QHD çözünürlük standardı ile kullanıcıya sunuluyor. IPS ekran teknolojisine sahip ürünün tam çözünürlüğü ise 2560 x 1440 olarak belirtiliyor. Ayrıca 165 Hz ekran yenileme hızı da dikkat çekiyor.

Ürünün düz bir paneli bulunduğunu belirtelim. Sunduğu açı desteği ise 178 derece olarak belirtiliyor. Ayrıca 5ms tepki süresi ile kullanıcıların karşısına çıkıyor. Renk konusunda ise son derece gelişmiş bir ürün olduğunu belirtmekte fayda var.

10 bit renk derinliğine sahip ürünün 1 milyarın üstünde renge destek sağladığı ifade ediliyor. Bunun yanında %100 sRGB desteği ve %95 DCI-P3 desteği bulunuyor. Ayrıca %100 Rec. 709 desteği olduğunu da belirtelim. HDR10, AMD FreeSync Premium Pro, mavi ışık filtresi ve titreşim azaltma özellikleri de cihazda bulunuyor.

Bağlantı konusunda ise HDMI 2.0 ve DisplayPort 1.4 desteklerini görmek mümkün. HDCP 2.2 desteği de her iki girişte bulunuyor. Ayrıca Type-C ile güç aldığı ifade ediliyor. 4 adet de Type-A bağlantısı bulunduğu ifade ediliyor. Kulaklıklar için de bir çıkışa sahip.

Gigabyte AORUS FI32Q X

Gigabyte-AORUS-FI32Q-X

En iyi monitör önerileri listemizde yer alan bir başka model ise Gigabyte’a ait. Yüksek yenileme hızı arayanlar için biçilmiş kaftan olan Gigabyte AORUS FI32Q X, listemizdeki en gelişmiş monitörler arasında yer alıyor. Ancak bu ürünün de renk konusunda biraz geride kaldığını belirtelim.

32 inç boyutunda bir ekrana sahip olan Gigabyte AORUS FI32Q X, QHD yani 2560 x 1440 piksel çözünürlük desteği sağlıyor. IPS panel bulunduran ürünün 1 ms tepki süresi de mevcut. Ayrıca 270 Hz ekran yenileme hızı ile inanılmaz bir akıcılığa sahip olduğunu belirtmekte fayda var.

Cihazın renk konusunda biraz arkada kaldığını belirtmiştik. 8 bit renk derinliği bulunan üründe 16.7 milyon renk yer alıyor. %99 Adobe RGB, %95 DCI-P3 ve %157 sRGB desteği cihazda yer alıyor. Ayrıca düz bir panele sahip olan ürünün 178 derecelik bir açısı bulunuyor.

Ekran özellikleri arasında AMD FreeSync Premium Pro, mavi ışık filtresi ve HDR yer alıyor. Ayrıca üründe arka aydınlatma, aktif gürültü engelleme, 4K konsol desteği ve SuperSpeed IPS destekleri de yer alıyor. HDMI 2.1 desteği ve DisplayPort 1.4 desteği de bulunan model gücünü Type-C bağlantısıyla alıyor. Hızlı şarj ve mikrofon girişi de dikkate değer özellikleri arasında.

Philips 242B1H

Philips 242B1H en iyi monitör

En iyi monitör önerileri listesinde iş dünyasını da unutmadık. Özellikle pandeminin hayatımıza girmesi ile birlikte evden çalışma sistemine de ciddi bir oranda geçiş yapıldı. Bu sayede hem online dersler hem de online çalışmaya uygun teknolojileri evimizde bulundurmaya çalıştık.

Bunlardan birisi de şüphesiz kamera. Görüntülü görüşmelerin vazgeçilmez parçalarından kamera, birçok kullanıcı için önemli bir soruna dönüştü. İşte Philips 242B1H modeli ile bu sorunu ortadan kaldırıyor. Çünkü monitöre entegre bir kamera bulunuyor.

Kameranın olması daha çok iş amaçlı olmasını sağlamıyor. Teknik özelliklere baktığımız zaman zaten oyunlar için çok uygun olmadığını görüyoruz. Çünkü 4 ms tepkime süresi ve 75 Hz yenileme hızına sahip. Eğer ki iş amaçlı olarak kullanacaksanız oldukça iyi ve şık bir monitör. Mutlaka incelemeniz gerekir.

Samsung LC24RG50FQMX/UF

Samsung LC24RG50FQMX/UF en iyi monitör

Kavisli monitörler oldukça şık tasarıma sahip oluyor. Ve Samsung da bu işi gerçekten çok iyi yapıyor. Zaten 2015 yılında ilk defa Samsung ile bu teknoloji hayatımıza girdi. O zamandan bu zamana kadar da oldukça ilgi topladı. Şu anda da Samsung LC24RG50FQMX/UF modeli ile kavisli monitöre sahip olmak isteyenlerin aklını çeliyor diyebiliriz.

144 Hz yenileme hızı ve 4ms tepkime süresine sahip. 24 inç boyutunda. Ayrıca Full HD görüntü kalitesine sahip. Bu da 1920 x 1080 çözünürlüğe sahip olduğunu gösteriyor. Oyunlar için yeterli olduğunu söyleyebiliriz.

Tasarım konusunda kavisli ekrana sahip olmasının yanı sıra şık tasarımı ile de dikkat çekiyor. Fakat çerçeve kalınlığı konusunda çok iyi olduğunu söyleyemeyiz. Çünkü çerçeve boyutu biraz kalın. Fakat yine de başarılı bir monitör olduğuna şüphe yok.

Monitör Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Monitör satın alırken birçok kriteri değerlendirmeniz gerekiyor. İhtiyaçlarınız, bütçeniz çok önemli. Fakat alacağınız monitörün markası, garanti süresi gibi detaylarına da dikkat etmeniz gerekiyor.

Ofiste iş amaçlı kullanacağınız bir bilgisayarda oyuncu monitörünün olması çok gereksiz olur. Özellikle tasarım konusunda çalışmalar yapıyorsanız tepkime sürelerinden çok renklerin gerçeğe yakın olmasına, ekran boyutuna dikkat etmeniz gerekiyor.

Fakat oyuncu monitörlerinde ise tepkime süresi ve yenileme hızları dikkat çekiyor. Bunların haricinde eğer ki kodlama işi ile uğraşıyorsanız o zamanda yukarıda bahsettiğimiz Xiaomi’nin monitöründe olduğu gibi dikey kullanılabilen monitörleri tercih etmeniz size kolaylık sağlayacaktır.

Önemli bir not; en iyi monitör en pahalı olan monitör değildir. O nedenle yüksek fiyatlı monitörlerden önce fiyatlardan önce özelliklere bakmanızda fayda var. Yoksa 30-40 bin TL civarında satılan ve 60Hz ile 8ms tepkime süresine sahip olan monitörler de yok değil.

samsung-akilli-monitor-modelleri-tanitildi

Bu nedenle almak istediğiniz monitörü belirledikten sonra mutlaka internet üzerinden marka ve modelini yazarak fiyat araştırması yapın. Hatta belli kampanya dönemlerinde yapılan indirimleri denk getirerek çok daha uygun fiyata alışveriş yapabilirsiniz.

Garanti süresi ve teknik servis desteği de çok önemli konular arasında. Alacağınız ürünün en az iki sene garanti kapsamına dahil olduğuna emin olun. Hatta bazı ürünlerde bu 24 ay yerine 36 aya kadar çıkabiliyor. Bu da sizin açınızdan ekstra bir avantaj demek.

Servis konusunda ise bildiğiniz üzere bazı markaların ürünlerini servise gönderdiğiniz zaman sizi uzun süre sıkıntıya sokabiliyorlar. Bu nedenle servisine güvendiğiniz markaların ürünlerini seçmeniz sizin için daha uygun olacaktır.

En iyi monitör önerileri listesi içerisinde size birbirinden farklı marka ve modelleri tanıtmaya çalıştık. Umarız monitör almak isteyen okurlarımız için faydalı bir içerik olmuştur. Peki siz bilgisayarınızda hangi monitörü kullanıyorsunuz ve memnun musunuz? Yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.