En İyi Oyuncu Monitörü Tavsiyeleri – 2023

Oyuncular için kullanmış oldukları ekipmanlar, oyundaki performanslarını doğrudan etkilemektedir. Bu noktada monitörler de oyuncular için en önemli aygıtların başında gelmektedir. Özellikle FPS, nişancı tarzı oyunları oynayan kişiler için monitörlerinin özellikleri büyük önem taşımaktadır. Bu noktada sizler de en iyi oyuncu monitörü modelleri hangileri diye merak edebilirsiniz.

Bizler de sizler için hazırlamış olduğumuz bu içeriğimizde en iyi oyuncu monitörü modellerinden bahsedeceğiz. Her bütçeye ve seviyeye uygun monitöre yer verdiğimiz listemize göz atarak sizler için en uygun oyuncu monitörünü kolaylıkla tespit edebilirsiniz. Hazırlamış olduğumuz listemize geçmeden önce gelin hep birlikte oyuncu monitörlerinde bulunması gereken özelliklere yakından bakalım.

Oyuncu Monitöründe Bulunması Gereken Özellikler

Oyuncu monitörleri tamamen oyun performansına yönelik hazırlanmış özel monitörlerdir. Yani bu monitörlerin, oyun oynayan kişilerin herhangi bir performans kaybı yaşamadan en iyi şekilde oyunlarına pozitif anlamda katkı sağlayabilecek özelliklere sahip olmaları gerekiyor. Peki bu özellikler nelerdir?

Oyuncu monitörlerinde oyun performansını etkileyen birkaç faktör bulunmaktadır. Örneğin ekran tazeleme/yenileme hızı, tepki süresi, ekran boyutu, ekran türü gibi özellikleri bu konuda örnek verebiliriz. Bir de bu özelliklere ek olarak tamamen görsel amaçlı tasarım konusunu da ekleyebiliriz. Fakat monitör tasarımları, genellikle monitör performansını etkilemeyecek şekilde tasarlanıyorlar. Yani birçok monitörde tasarım, tamamen estetik amaçlı göze hitap etmeye çalışıyor diyebiliriz.

Monitör Panelleri

En iyi oyuncu monitörü sizin olsun istiyorsunuz ve internette bir dizi araştırma yapmaya başladınız. Karşınıza sürekli olarak IPS, TN, VA gibi kısaltmaların çıktığını göreceksiniz. Bunların ne anlama geldiğini bilmeden oyuncu monitörü seçmek doğru olmayacaktır.

Aslında oynadığınız oyun türlerine ve bulunduğunuz ortama göre panel türünü seçebilirsiniz. Örneğin IPS panel, renkleri daha doğru kullanan bir panel yapısıdır. Bu panele sahip olan monitörlerde daha çok hikayeli oyunları oynamak isteyebilirsiniz. Çünkü bu monitörlerde renkler daha da göz alıcı bir şekilde karşınıza çıkacaktır. Zaten yukarıdaki görselde de diğer panellere göre renk farkını rahatlıkla görebilirsiniz. Bu panelin en güzel özelliklerinden birisi de farklı açılardan da aynı görüntüyü alabilmeniz oluyor. IPS panele sahip olan monitörler, daha çok LCD monitörler olarak karşımıza çıkıyorlar.

TN (Twisted Nematic) panelli monitörler daha çok online oyunlar oynayanlara tavsiye edilmektedir. Çünkü bu monitörlerde öncelik renk doğruluğu değil, tepkime süresi ve tazeleme/yenileme hızı performansı oluyor. Renk doğruluğu çok önemli olmadığı için de IPS panele göre daha koyu bir renk sunduğunu belirtmek gerekiyor. Bu ekranların özellikle karanlık ortamlarda sağladığı performans daha iyi diyebiliriz.

Bir de VA panelli monitörler var. Eğer ki benim için hem ekran performansı hem de renk doğruluğu çok önemli diye düşünüyorsanız o zaman alacağınız monitör VA panele sahip olmalı. Çünkü bu panele sahip monitörler hem ekran performansı hem renk doğrulu konusunda kullanıcılarını memnun etmeyi başarıyorlar.

Sync Teknolojisi

Ekran kartınız ne kadar iyiyse size o kadar yüksek performans sağlar. Fakat monitörünüzün de bunun için yeterli olması gerekiyor. Eğer ki ekran kartınız çok iyi, monitörünüzse vasat bir monitör ise bilgisayar ekranında bazı yırtılmaların olduğunu görebilirsiniz. Bu tamamen ekran kartının çok sayıda kareyi monitöre göndermesi ama monitörün ekran kartının hızına yetişememesinden kaynaklı oluyor.

İşte bunun engellenmesi için de Sync Teknolojisi devreye giriyor. AMD ekran kartları için FreeSync, Nvidia ekran kartları için ise G-Sync teknolojisi mevcut. Fakat bunlara uzun uzun girmeyeceğiz. Daha önceden sizlere VSync Nedir? Oyun Performansını Nasıl Etkiler? isimli içeriğimizde bunları açıklamıştık. Bu rehberimize göz atarak bu teknolojiler hakkında gerekli bilgileri edinebilirsiniz.

Tazemele/Yenileme Hızı ve Tepkime Süresi

En iyi oyuncu monitörü sizde olsun istiyorsanız o zaman tazeleme/yenileme hızı ve tepkime süresi konularına özen göstermeniz gerekiyor. Zaten bir monitör alacağınız zaman açıklamalarda mutlaka 60Hz, 144Hz, 5ms, 1ms gibi terimler göreceksinizdir. İşte bu terimler monitörün performansı için çok önemli.

Tazeleme/yenileme hızı karşınıza hertz değeri olarak çıkıyor. Yani görmüş olduğunuz 60Hz, 144Hz gibi değerler bunu temsil ediyor. Buradaki “Hz” değeri ne kadar yüksek olursa o kadar iyi performans alırsınız. Bu konudaki en basit anlatımı şu şekilde yapabiliriz. Counter Strike Global Offensive oynadığınız zaman bazen rakibinizi vurduğunuza eminseniz ama kill size yazılmıyorsa o zaman monitörünüzün hertz değerine bakmalısınız. Bunun için de aşağıdaki görseli incelemeniz yeterli.

Eskiden Mid-Door adı verilen bu bölgeden geçen rakibinizi vurmak büyük yetenek isteyen bir durumdu. Fakat 60Hz değerindeki bir monitör ile bunu başarmak oldukça zor. Yukarıdaki görselde aynı anda, farklı monitörlerden ekran görüntüsü alındığını görüyoruz. 60Hz değerindeki monitörde rakibiniz çoktan geçip gitmiş gibiyken 240Hz monitörde daha doğru bir şekilde yerini görebiliyorsunuz. Yani sadece yetenek değil aynı zamanda kullandığınız monitör de oyunlarda oldukça önemli.

Tepkime süresi ise “ms” değeri ile gösterilir. 1ms, 5ms, 8ms gibi değerler karşınıza çıkacaktır. Bunda da hertz değerinin aksine “ms” değeri ne kadar az ise o kadar iyi performans alırsınız. Yani işlenen görüntü ekranınıza en kısa sürede yansıtılmalı. Aksi takdirde aşağıdaki görselden de anlayacağınız üzere “ghosting” adı verilen kirli görüntü ortaya çıkacaktır.

Hazır yeri gelmişken kısaca değinelim. Eğer ki monitörünüz tepkime süresi iyi değilse işlenen görüntü ekrana gönderildiğinde monitörünüz buna yetişemez. Bunun sonucunda ardı ardına gelmiş hayalet görüntüleri görebilirsiniz. Üstteki görselde bunu çok net bir şekilde görebilirsiniz. Bu hikâyeli oyunlarda biraz canınızı sıkabilir. Fakat online oyunlarda sizi daha çok rahatsız edecektir.

Monitör Boyutu

Oynadığınız oyun türleri, monitör seçiminde sizi bir kez daha düşünmeye sevk edebilir. Çünkü her oyunu koca koca monitörlerde oynayamazsınız. Özellikle tek başınıza oynadığınız hikaye tabanlı, rekabetçi unsurları içermeyen oyunlarda büyük monitörler kullanmak isteyebilirsiniz.

Fakat MMORPG tarzında oyunları seviyorsanız ve iyi bir performans almak istiyorsanız o zaman daha normal boyutlarda monitörleri tercih edebilirsiniz. Çünkü bu tarz oyunlarda ekranın her alanına hakim olmanız gerekiyor. Bu nedenle daha küçük boyutlu monitörlerde daha iyi performans alabilirsiniz.

En İyi Oyuncu Monitörü Modelleri

Buraya kadar en iyi oyuncu monitörü bünyesinde olması gereken özelliklerden bahsettik. Bundan sonraki kısımda ise farklı markaların birbirinden farklı modellerini içeren listemizle devam edeceğiz. Listede yer alan ürünlerin fiyatları, içeriğin yazıldığı dönemdeki fiyatlardır.

Siz beğendiğiniz monitörü satın almadan önce internetten güncel fiyatını mutlaka araştırın. Çünkü döviz kurlarından kaynaklı fiyatlar artabileceği gibi kampanyalı dönemlerde de burada yazan fiyatlara göre daha uygun fiyatlarda aynı modelleri bulabilirsiniz.

Dell S2721HN

En İyi Oyuncu Monitörü - Dell S2721HN

Sizler için hazırlamış olduğumuz en iyi oyuncu monitörü listemizin ilk sırasında Dell S2721HN yer alıyor. Amerika merkezli Dell, dünyanın en büyük teknoloji üreticilerinden birisi olarak bilinmektedir. Şirket, çeşitli kategorilerde üretmiş olduğu ürünlerle kullanıcılarıyla buluşuyor. Bu doğrultuda Dell S2721HN, şirketin en başarılı monitör modellerinden birisidir. 2020 yılında piyasaya sürülen Dell S2721HN, kalitesiyle hâlâ en başarılı oyuncu monitörlerinden birisi olmayı başarıyor.

27 inç büyüklüğünde ekrana sahip olan Dell S2721HN, 1920×1080 piksel çözünürlüğüne sahip. Bunun yanı sıra Dell S2721HNi, 75 Hz ekran yenileme hızında çalışıyor. Ayrıca monitörde IPS ekran ve FHD çözünürlük teknolojisi mevcut. Böylece Dell S2721HN, kullanıcılarına yüksek çözünürlükte hizmet veriyor.

Monitörün tasarımında sadece 2 tane HDMI girişi mevcut. Bunun yanı sıra monitörde başka bir giriş mevcut değil. Sadece bir tasarımıyla ön plana çıkan Dell S2721HN, performansının yanı sıra tasarımıyla da kullanıcılarını genel olarak memnun etmeyi başarıyor. Dell S2721HN, Türkiye’de 4.100 TL’den başlayan fiyatlarla kullanıcılarıyla buluşuyor.

HP X24c (9FM22AA)

En iyi oyuncu monitörü modelleri - HP X24c (9FM22AA)

En iyi oyuncu monitörü modelleri listemizde sırada HP X24c (9FM22AA) yer alıyor. Dünyanın en büyük teknoloji üreticilerinden olan HP, monitör sektöründe de kullanıcılarına hizmet veriyor. Öyle ki şirket, bu alanda da üretmiş olduğu ürünlerle kullanıcılarını genel olarak memnun etmeyi başarıyor. Bizler de listemizde HP X24c (9FM22AA) modeline yer verdik.

HP, bu modelde 23.6 inç büyüklüğünde bir ekran kullanmayı tercih etti. 144 Hz ekran yenileme hızında çalışan monitör, 1920×1080 piksel çözünürlük desteğiyle kullanıcılarıyla buluşuyor. FHD çözünürlük standardına sahip olan monitör, VA ekran teknolojisiyle hizmet veriyor.

Oldukça şık bir tasarıma sahip olan HP X24c (9FM22AA), özellikleriyle yeni nesil bir monitör olarak ön plana çıkıyor. Üstelik HP, bu modelde belirlemiş olduğu fiyat politikasıyla rakiplerinin önüne geçmeyi başarıyor. Çünkü HP X24c (9FM22AA), Türkiye’de 4.300 TL’den başlayan fiyatlarla kullanıcılarıyla buluşuyor.

GamePower 23,6” GPR24C1MS144

GamePower GPR24C1MS144

Ülkemizde yavaş yavaş oyuncu ekipmanları piyasasında sesini duyurmaya devam eden bir marka GamePower oluyor. Marka; ürettiği mouse, klavye, kasa gibi ürünlerle oyuncuların dikkatini çekmeyi başardı. GamePower, GPR24C1MS144 modeli ile listemize girmeyi başardı.

Bu monitör 1 ms tepkime süresi ve 144 Hz tazeleme/yenileme hızına sahip. Ayrıca curved olarak adlandırılan kıvrımlı bir yapıya sahip. Bu sayede kullanıcılarına 178 derecelik bir açı sunuyor. Monitörde Samsung’un VA paneli mevcut. Bunun yanı sıra monitörün 23.6inç boyutunda olduğunu da ekleyelim.

Monitör, 1920×1080 çözünürlüğe sahip. Ayrıca üzerinde 1 adet DisplayPort, 1 adet HDMI ve 1 adet DVI girişi mevcut. Uygun fiyatlı fakat kaliteli bir oyuncu monitörüne sahip olmak istiyorsanız GamePower GPR24C1MS144 sizin için uygun diyebiliriz. Çünkü monitör, 5.300 TL’den başlayan fiyatı ile gerçekten üst düzey rakiplerine kafa tutuyor.

Gigabyte G24F

En İyi Oyuncu Monitörü - Gigabyte G24F

En iyi oyuncu monitörü tavsiyeleri listesi içerisinde tabii ki Gigabyte olmalıydı. Gigabyte, G24F modeli ile bizlere 23.8 inç boyutunda bir monitör sunuyor. Bu monitör, 1 ms ve 165 Hz özelliklerine sahip. Marka, bu özellikleri IPS panel ile destekledi.

Monitör, AMD FreeSync Premium teknolojisini destekliyor. Ayrıca monitörde Flicker-Free ve Eyesafe özellikleri de mevcut. Bu monitörün en önemli özelliklerinden birisi ise tamamen oyunculara özel teknolojiler bulundurması oluyor.

Örneğin oyunlarda kullanmak üzere kendi nişangahınızı oluşturabiliyorsunuz. Bunun yanı sıra hedef sabitleyici özelliğiyle de bulanık görüntülerden sizi kurtarıyor. Kendine ait gösterge paneliyle işlemci, ekran kartı sıcaklıkları ve FPS değerlerinizi de görebilirsiniz. Gigabyte’ın bu güzel monitörüne sahip olmak isterseniz yaklaşık 5.350 TL’yi gözden çıkarmanız gerekiyor.

MSI Optix MAG301CR2

MSI Optix MAG301CR2

MSI, oyuncu ekipmanları konusunda yıllardır adından söz ettiren bir marka. Ürettiği ekipmanlar, oyuncular tarafından oldukça beğeniliyor. Markanın monitörleri de oldukça başarılı. Optix MAG301CR2 model monitör de başarılı monitörlerden birisi olarak karşımıza çıkıyor. Monitör, daha çok büyük monitörleri tercih edecek olan kullanıcıları etkilemeyi başarıyor.

Monitör, 29.5 inç boyutu ile devasa bir ekran sunuyor bize. Fakat bu ekran standart bir ekran değil. Monitör, geniş bir yapıda ve 2560×1080 çözünürlüğünde. Üstelik monitör, curved tasarıma sahip. Bu da kullanıcılarına 178 derecelik bir açı sunduğu anlamına geliyor. Bunun yanı sıra tepkime süresi 1ms ve tazeleme/yenileme hızı ise alışılmışın dışında tam 200Hz olarak karşımıza çıkıyor. VA panel kullanılan bu monitörde HDR teknolojisi de mevcut.

Monitörün tasarımına değinecek olursak aslında wide ve curved tasarım monitörü oldukça karizmatik gösteriyor. Çerçeve boyutu ise yok denecek kadar az. Monitör ayakları, daha çok keskin hatlara sahip. Monitörün arkasında ise MSI logosu RGB şekilde aydınlatılıyor. Böylesine güzel, karizmatik, kaliteli ve kullanışlı bir monitörün fiyatı da tabii çok ucuz olmuyor. Eğer MSİ’ın bu modelini almak isterseniz monitörü piyasada 8.750 TL’den başlayan fiyatlarla bulabilirsiniz.

Asus TUF Gaming VG27AQML1A

Asus TUF Gaming VG27AQML1A

En iyi oyuncu monitörü modelleri listemize Asus TUF Gaming VG27AQML1A ile devam ediyoruz. Teknoloji devi Asus, oyuncular için donanımlar üreten şirketlerin başında gelmektedir. Öyle ki şirket, bu konuda da oldukça başarılı ürünler ortaya çıkartmaktadır. Bizler de listemizde şirketin Türkiye’deki en iyi oyuncu monitörlerinden birisi olan Asus TUF Gaming VG27AQML1A’ya yer verdik.

Asus TUF Gaming VG27AQML1A, 27 inç büyüklüğünde bir ekrana sahip. 2560×1440 piksel çözünürlüğünde performans gösteren monitörün çözünürlük standardı ise WQHD’dir. Bunun yanı sıra monitörün ekran yenileme hızı ise 260 Hz’dir. AMD FreeSync ve NVIDIA G-SYNC desteklerine sahip olan monitör ayrıca mavi ışık filtresi, titreşim azaltma gibi ekran performansını yükselten teknolojilerle de kullanıcılarına hizmet vermektedir.

Asus, monitörde HDMI, DisplayPort, USB-A ve USB-B portlarına yer verdi. Ancak monitörde USB-C ve DVI portları yer almıyor. Her ne kadar USB-C portunun yer almaması önümüzdeki seneler için büyük bir eksiklik gibi görünse de monitör, bağlantı noktası konusunda kullanıcılarını üzmemektedir. Orta segmentten üst segmente geçiş monitörlerinden olan Asus TUF Gaming VG27AQML1A, Türkiye’de 14.700 TL’den başlayan fiyatlarla kullanıcılarıyla buluşmaktadır.

MSI MAG 274UPF

en iyi oyuncu monitörü modelleri - MSI MAG 274UPF

MSI, bir başka monitör modeliyle daha en iyi oyuncu monitörü listemizde kendisine yer bulmayı başardı. 2023 yılında tanıtılan MSI MAG 274UPF, orta-üst segment oyuncu monitörü arayan kişilere hitap etmektedir. MSI, monitörde oldukça sade ve klasik bir tasarım kullandı. Bunun yanı sıra monitör, ekran performansıyla kullanıcılarını memnun etmeyi başarıyor.

Monitörün 27 inç büyüklüğünde bir ekranı mevcut. Bu ekran, 3840×2160 piksel çözünürlükte çalışmaktadır. 4K UHD çözünürlük standardına performans sağlayan monitör, 144 Hz ekran yenileme hızına sahip. Ayrıca monitör, düz bir panel ile kullanıcılarıyla buluştu.

MSI tarafından üretilen bu monitör AMD FreeSync, NVIDIA G-SYNC gibi güncel teknolojileri desteklemektedir. Bunun yanı sıra monitörde HDR, titreşim azaltma, DisplayHDR 400 başta olmak üzere çeşitli ekran kalitesini artıran teknolojiler de yer alıyor. MSI MAG 274UPF, 16.500 TL’den başlayan fiyatlarla monitör pazarında kendisine yer buluyor.

Gigabyte AORUS FO48U

Gigabyte AORUS FO48U

En iyi oyuncu monitörü listemize Gigabyte AORUS FO48U ile devam ediyoruz. Gigabyte, oyuncu monitörü konusunda oldukça başarılı işler çıkartıyor. Bu doğrultuda şirket, tasarımından ekran kalitesine kadar birçok özelliğiyle ürettiği monitörlerle oyuncuları memnun ediyor. Gigabyte AORUS FO48U da şirketin en başarılı oyuncu monitörü modellerinden birisidir.

Gigabyte AORUS FO48U, 47.53 inç büyüklüğünde devasa bir ekrana sahip. 3840×2160 piksel çözünürlüğünde performans gösteren monitör 4K UHD çözünürlüğe sahip. OLED ekranıyla kullanıcılarıyla buluşan Gigabyte AORUS FO48U, düz paneliyle kullanıcılarıyla buluşuyor.

HDR, AMD FreeSync, HLG, KVM gibi birçok güncel teknolojiyle donatılan Gigabyte AORUS FO48U, 2021 yılında tanıtıldı. Buna rağmen monitör, günümüzde güncelliğini korumayı başarıyor. Gigabyte AORUS FO48U, Türkiye’de 27.500 TL’den başlayan fiyatlarıyla kullanıcılarıyla buluşmaktadır.

Samsung Odyssey OLED G9 49″ LS49CG934SUXUF (S49CG934S)

Samsung Odyssey OLED G9 49" LS49CG934SUXUF (S49CG934S)

Sizler için hazırlamış olduğumuz en iyi oyuncu monitörü modelleri listemizin son sırasında Samsung Odyssey OLED G9 49″ LS49CG934SUXUF (S49CG934S) yer alıyor. Teknoloji devi Samsung, her bütçeye ve segmente uygun oyuncu monitörü üretmeye çalışıyor. Bu doğrultuda Samsung Odyssey OLED G9 49″ LS49CG934SUXUF (S49CG934S), şirketin üst segment monitörlerinden birisidir.

Samsung Odyssey OLED G9 49″ LS49CG934SUXUF (S49CG934S), çoğu yeni nesil Samsung oyuncu monitörü gibi kavisli bir ekrana sahip. Bunun yanı sıra monitörün ekranı 49 inç büyüklüğündedir. 5120×1440 piksel çözünürlükte performans gösteren monitör OLED bir ekrana sahip. UW-DQHD çözünürlük standardına çalışan monitörün ekran yenileme hızı ise 240 Hz olarak karşımıza çıkıyor.

Samsung, monitörde AMD FreeSync, HDR10+, arka aydınlatma gibi performans artırıcı teknolojilere yer verdi. 2023 yılında tanıtılan monitör, günümüzde satın alabileceğiniz en iyi oyuncu monitörlerinden birisi olarak ön plana çıkıyor. Monitörün kalitesi, tabii ki fiyatına da yansımaktadır. Samsung Odyssey OLED G9 49″ LS49CG934SUXUF (S49CG934S), Türkiye’de 39.500 TL’den başlayan fiyatlarla satılmaktadır.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

2006 yılından bu yana web yayıncılığı ile ilgilenen Yiğit, WordPress ve Ruby programlama dili fanatiğidir. Yaklaşık 15 yıldır teknoloji, internet ve programlama hakkında Türkçe içerikler üretmeye devam ediyor.