En İyi Oyuncu Monitörü Tavsiyeleri – 2022

Sizler için daha önceden En İyi Monitör Önerileri başlığı altında her alanda kullanabileceğiniz monitörlerin listesini yapmıştık. Bu yazımızda ise biraz daha spesifik bir liste ile karşınızdayız. Artık temel olarak oyun amaçlı kullanılacak olan monitörlerden bahsedeceğiz. En iyi oyuncu monitörü tavsiyeleri içeriğimizde bir oyuncu monitörü seçerken dikkat etmeniz gereken noktalara da değineceğiz. Ardından da sizlere oyuncu monitörleri önerisinde bulunduğumuz bir liste sunacağız.Lafı daha fazla uzatmadan gelin hep birlikte bir oyuncu monitöründe bulunması gereken özellikler nelerdir, bir oyuncu monitörü seçerken nelere dikkat etmeliyiz birlikte daha yakından inceleyelim.

Oyuncu Monitöründe Bulunması Gereken Özellikler

Oyuncu monitörleri tamamen oyun performansına yönelik hazırlanmış özel monitörlerdir. Yani bu monitörlerin, oyun oynayan kişilerin herhangi bir performans kaybı yaşamadan en iyi şekilde oyunlarına pozitif anlamda katkı sağlayabilecek özelliklere sahip olmaları gerekiyor. Peki bu özellikler nelerdir?

Oyuncu monitörlerinde oyun performansını etkileyen birkaç faktör bulunmaktadır. Örneğin ekran tazeleme/yenileme hızı, tepki süresi, ekran boyutu, ekran türü gibi özellikleri bu konuda örnek verebiliriz. Bir de bu özelliklere ek olarak tamamen görsel amaçlı tasarım konusunu da ekleyebiliriz. Fakat monitör tasarımları, genellikle monitör performansını etkilemeyecek şekilde tasarlanıyorlar. Yani birçok monitörde tasarım, tamamen estetik amaçlı göze hitap etmeye çalışıyor diyebiliriz.

Monitör Panelleri

En iyi oyuncu monitörü sizin olsun istiyorsunuz ve internette bir dizi araştırma yapmaya başladınız. Karşınıza sürekli olarak IPS, TN, VA gibi kısaltmaların çıktığını göreceksiniz. Bunların ne anlama geldiğini bilmeden oyuncu monitörü seçmek doğru olmayacaktır.

va-ips-tn panelleri

Aslında oynadığınız oyun türlerine ve bulunduğunuz ortama göre panel türünü seçebilirsiniz. Örneğin IPS panel, renkleri daha doğru kullanan bir panel yapısıdır. Bu panele sahip olan monitörlerde daha çok hikayeli oyunları oynamak isteyebilirsiniz. Çünkü bu monitörlerde renkler daha da göz alıcı bir şekilde karşınıza çıkacaktır. Zaten yukarıdaki görselde de diğer panellere göre renk farkını rahatlıkla görebilirsiniz. Bu panelin en güzel özelliklerinden birisi de farklı açılardan da aynı görüntüyü alabilmeniz oluyor. IPS panele sahip olan monitörler, daha çok LCD monitörler olarak karşımıza çıkıyorlar.

TN (Twisted Nematic) panelli monitörler daha çok online oyunlar oynayanlara tavsiye edilmektedir. Çünkü bu monitörlerde öncelik renk doğruluğu değil, tepkime süresi ve tazeleme/yenileme hızı performansı oluyor. Renk doğruluğu çok önemli olmadığı için de IPS panele göre daha koyu bir renk sunduğunu belirtmek gerekiyor. Bu ekranların özellikle karanlık ortamlarda sağladığı performans daha iyi diyebiliriz.

Bir de VA panelli monitörler var. Eğer ki benim için hem ekran performansı hem de renk doğruluğu çok önemli diye düşünüyorsanız o zaman alacağınız monitör VA panele sahip olmalı. Çünkü bu panele sahip monitörler hem ekran performansı hem renk doğrulu konusunda kullanıcılarını memnun etmeyi başarıyorlar.

Sync Teknolojisi

Ekran kartınız ne kadar iyiyse size o kadar yüksek performans sağlar. Fakat monitörünüzün de bunun için yeterli olması gerekiyor. Eğer ki ekran kartınız çok iyi, monitörünüzse vasat bir monitör ise bilgisayar ekranında bazı yırtılmaların olduğunu görebilirsiniz. Bu tamamen ekran kartının çok sayıda kareyi monitöre göndermesi ama monitörün ekran kartının hızına yetişememesinden kaynaklı oluyor.İşte bunun engellenmesi için de Sync Teknolojisi devreye giriyor. AMD ekran kartları için FreeSync, Nvidia ekran kartları için ise G-Sync teknolojisi mevcut. Fakat bunlara uzun uzun girmeyeceğiz. Daha önceden sizlere VSync Nedir? Oyun Performansını Nasıl Etkiler? isimli içeriğimizde bunları açıklamıştık. Bu rehberimize göz atarak bu teknolojiler hakkında gerekli bilgileri edinebilirsiniz.

Tazemele/Yenileme Hızı ve Tepkime Süresi

En iyi oyuncu monitörü sizde olsun istiyorsanız o zaman tazeleme/yenileme hızı ve tepkime süresi konularına özen göstermeniz gerekiyor. Zaten bir monitör alacağınız zaman açıklamalarda mutlaka 60Hz, 144Hz, 5ms, 1ms gibi terimler göreceksinizdir. İşte bu terimler monitörün performansı için çok önemli.

Tazeleme/yenileme hızı karşınıza hertz değeri olarak çıkıyor. Yani görmüş olduğunuz 60Hz, 144Hz gibi değerler bunu temsil ediyor. Buradaki “Hz” değeri ne kadar yüksek olursa o kadar iyi performans alırsınız. Bu konudaki en basit anlatımı şu şekilde yapabiliriz. Counter Strike Global Offensive oynadığınız zaman bazen rakibinizi vurduğunuza eminseniz ama kill size yazılmıyorsa o zaman monitörünüzün hertz değerine bakmalısınız. Bunun için de aşağıdaki görseli incelemeniz yeterli.

60hz-144hz-240hz

Eskiden Mid-Door adı verilen bu bölgeden geçen rakibinizi vurmak büyük yetenek isteyen bir durumdu. Fakat 60Hz değerindeki bir monitör ile bunu başarmak oldukça zor. Yukarıdaki görselde aynı anda, farklı monitörlerden ekran görüntüsü alındığını görüyoruz. 60Hz değerindeki monitörde rakibiniz çoktan geçip gitmiş gibiyken 240Hz monitörde daha doğru bir şekilde yerini görebiliyorsunuz. Yani sadece yetenek değil aynı zamanda kullandığınız monitör de oyunlarda oldukça önemli.

Tepkime süresi ise “ms” değeri ile gösterilir. 1ms, 5ms, 8ms gibi değerler karşınıza çıkacaktır. Bunda da hertz değerinin aksine “ms” değeri ne kadar az ise o kadar iyi performans alırsınız. Yani işlenen görüntü ekranınıza en kısa sürede yansıtılmalı. Aksi takdirde aşağıdaki görselden de anlayacağınız üzere “ghosting” adı verilen kirli görüntü ortaya çıkacaktır.

5ms-1ms tepkime süresi

Hazır yeri gelmişken kısaca değinelim. Eğer ki monitörünüz tepkime süresi iyi değilse işlenen görüntü ekrana gönderildiğinde monitörünüz buna yetişemez. Bunun sonucunda ardı ardına gelmiş hayalet görüntüleri görebilirsiniz. Üstteki görselde bunu çok net bir şekilde görebilirsiniz. Bu hikâyeli oyunlarda biraz canınızı sıkabilir. Fakat online oyunlarda sizi daha çok rahatsız edecektir.

Monitör Boyutu

Oynadığınız oyun türleri, monitör seçiminde sizi bir kez daha düşünmeye sevk edebilir. Çünkü her oyunu koca koca monitörlerde oynayamazsınız. Özellikle tek başınıza oynadığınız hikaye tabanlı, rekabetçi unsurları içermeyen oyunlarda büyük monitörler kullanmak isteyebilirsiniz.

Fakat MMORPG tarzında oyunları seviyorsanız ve iyi bir performans almak istiyorsanız o zaman daha normal boyutlarda monitörleri tercih edebilirsiniz. Çünkü bu tarz oyunlarda ekranın her alanına hakim olmanız gerekiyor. Bu nedenle daha küçük boyutlu monitörlerde daha iyi performans alabilirsiniz.

En İyi Oyuncu Monitörü Modelleri

Buraya kadar en iyi oyuncu monitörü bünyesinde olması gereken özelliklerden bahsettik. Bundan sonraki kısımda ise farklı markaların birbirinden farklı modellerini içeren listemizle devam edeceğiz. Listede yer alan ürünlerin fiyatları, içeriğin yazıldığı dönemdeki fiyatlardır.

Siz beğendiğiniz monitörü satın almadan önce internetten güncel fiyatını mutlaka araştırın. Çünkü döviz kurlarından kaynaklı fiyatlar artabileceği gibi kampanyalı dönemlerde de burada yazan fiyatlara göre daha uygun fiyatlarda aynı modelleri bulabilirsiniz.HP X24c (9FM22AA)

En iyi oyuncu monitörü modelleri - HP X24c (9FM22AA)

Sizler için hazırlamış olduğumuz en iyi oyuncu monitörü modelleri listemizin ilk sırasında HP X24c (9FM22AA) yer alıyor. Dünyanın en büyük teknoloji üreticilerinden olan HP, monitör sektöründe de kullanıcılarına hizmet veriyor. Öyle ki şirket, bu alanda da üretmiş olduğu ürünlerle kullanıcılarını genel olarak memnun etmeyi başarıyor. Bizler de listemizde HP X24c (9FM22AA) modeline yer verdik.

HP, bu modelde 23.6 inç büyüklüğünde bir ekran kullanmayı tercih etti. 144 Hz ekran yenileme hızında çalışan monitör, 1920×1080 piksel çözünürlük desteğiyle kullanıcılarıyla buluşuyor. FHD çözünürlük standardına sahip olan monitör, VA ekran teknolojisiyle hizmet veriyor.

Oldukça şık bir tasarıma sahip olan HP X24c (9FM22AA), özellikleriyle yeni nesil bir monitör olarak ön plana çıkıyor. Üstelik HP, bu modelde belirlemiş olduğu fiyat politikasıyla rakiplerinin önüne geçmeyi başarıyor. Çünkü HP X24c (9FM22AA), Türkiye’de 2.300 TL’den başlayan fiyatlarla kullanıcılarıyla buluşuyor.

AOC C24G2U

AOC C24G2U

AOC markası mutlaka en iyi oyuncu monitörü listesi içerisinde yer almalıydı. Çünkü marka, senelerdir oyuncu monitörleri üretiyor ve oldukça güzel işler çıkartıyor.

C24G2U modeli, 23.6inç boyutunda ve 1920×1080 çözünürlük sunuyor. Monitörün 165Hz tazeleme/yenileme hızı ve 1ms tepkime süresine sahip olması oldukça güzel. Bu monitörde VA panel mevcut. Üstelik 178 derecelik görüntü sağlayan curved tasarıma sahip. Tasarım demişken monitörün kırmızı ve siyah renklerinin hakim olduğu agresif görünümü oldukça şık duruyor.

Monitörün üzerinde birer adet VGA ve DisplayPort ile beraber 2 adet HDMI girişi mevcut. Bu güzel monitörü kullanmak isterseniz ödemeniz gereken tutar ortalama 3.100TL bandında oluyor.

James Donkey JD24FG1MS144

James Donkey JD24FG1MS144

James Donkey, uygun fiyatlı oyuncu ekipmanları ile karşımıza çıkan bir marka. JD24FG1MS144 modeli, adından da anlaşılacağı üzere 1ms ve 144Hz değerlerine sahip. Bu değerler özellikle oyuncular için çok çekici diyebiliriz.

James Donkey geliştiricileri, bu monitöründe VA panel kullanmış. Monitör, tasarım konusunda oldukça şık. İnce çerçeveleri, yine monitörün ekran inceliği de desteklemiş. Bu monitörün en güzel özelliklerinden birisi ise “0” ölü piksel garantisi vermesi oluyor. 23.8inç boyutunda olan bu monitörü Türkiye’de almak isterseniz bütçenizden en az 3.300 TL ayırmanız gerekiyor.

GamePower 23,6” GPR24C1MS144

GamePower GPR24C1MS144

Ülkemizde yavaş yavaş oyuncu ekipmanları piyasasında sesini duyurmaya devam eden bir marka GamePower oluyor. Marka; ürettiği mouse, klavye, kasa gibi ürünlerle oyuncuların dikkatini çekmeyi başardı. GamePower, GPR24C1MS144 modeli ile listemize girmeyi başardı.

Bu monitör 1ms tepkime süresi ve 144Hz tazeleme/yenileme hızına sahip. Ayrıca curved olarak adlandırılan kıvrımlı bir yapıya sahip. Bu sayede kullanıcılarına 178 derecelik bir açı sunuyor. Monitörde Samsung’un VA paneli mevcut. Bunun yanı sıra monitörün 23.6inç boyutunda olduğunu da ekleyelim.Monitör, 1920×1080 çözünürlüğe sahip. Ayrıca üzerinde 1 adet DisplayPort, 1 adet HDMI ve 1 adet DVI girişi mevcut. Uygun fiyatlı fakat kaliteli bir oyuncu monitörüne sahip olmak istiyorsanız GamePower GPR24C1MS144 sizin için uygun diyebiliriz. Çünkü monitör, 3.350TL’lik fiyatı ile gerçekten üst düzey rakiplerine kafa tutuyor.

Gigabyte G24F

En İyi Oyuncu Monitörü - Gigabyte G24F

En iyi oyuncu monitörü tavsiyeleri listesi içerisinde tabii ki Gigabyte olmalıydı. Gigabyte, G24F modeli ile bizlere 23.8inç boyutunda bir monitör sunuyor. Bu monitör, 1ms ve 165Hz özelliklerine sahip. Marka, bu özellikleri IPS panel ile destekledi.

Monitör, AMD FreeSync Premium teknolojisini destekliyor. Ayrıca monitörde Flicker-Free ve Eyesafe özellikleri de mevcut. Bu monitörün en önemli özelliklerinden birisi ise tamamen oyunculara özel teknolojiler bulundurması oluyor.

Örneğin oyunlarda kullanmak üzere kendi nişangahınızı oluşturabiliyorsunuz. Bunun yanı sıra hedef sabitleyici özelliğiyle de bulanık görüntülerden sizi kurtarıyor. Kendine ait gösterge paneliyle işlemci, ekran kartı sıcaklıkları ve FPS değerlerinizi de görebilirsiniz.

Gigabyte’ın bu güzel monitörüne sahip olmak isterseniz yaklaşık 3.900TL’yi gözden çıkarmanız gerekiyor.

Dell S2721HN

En İyi Oyuncu Monitörü - Dell S2721HN

Amerika merkezli Dell, dünyanın en büyük teknoloji üreticilerinden birisi olarak bilinmektedir. Şirket, çeşitli kategorilerde üretmiş olduğu ürünlerle kullanıcılarıyla buluşuyor. Bu doğrultuda Dell S2721HN, şirketin en başarılı monitör modellerinden birisidir. 2020 yılında piyasaya sürülen Dell S2721HN, kalitesiyle hâlâ en başarılı oyuncu monitörlerinden birisi olmayı başarıyor.

27 inç büyüklüğünde ekrana sahip olan Dell S2721HN, 1920×1080 piksel çözünürlüğüne sahip. Bunun yanı sıra Dell S2721HNi, 75 Hz ekran yenileme hızında çalışıyor. Ayrıca monitörde IPS ekran ve FHD çözünürlük teknolojisi mevcut. Böylece Dell S2721HN, kullanıcılarına yüksek çözünürlükte hizmet veriyor.

Monitörün tasarımında sadece 2 tane HDMI girişi mevcut. Bunun yanı sıra monitörde başka bir giriş mevcut değil. Sadece bir tasarımıyla ön plana çıkan Dell S2721HN, performansının yanı sıra tasarımıyla da kullanıcılarını genel olarak memnun etmeyi başarıyor. Dell S2721HN, Türkiye’de 4.000 TL’den başlayan fiyatlarla kullanıcılarıyla buluşuyor.

LG 27GL650F-B

LG 27GL650F-B

LG de oyuncu ekipmanları konusunda yavaş yavaş adımlar atan firmalardan birisi olarak karşımıza çıkıyor. 27GL650F-B modelinde marka bize 27inç’lik bir görüntü sağlıyor. Bu büyük ekranda bizleri 1ms, 144Hz ve IPS panel özellikleri karşılıyor. Ayrıca monitör, 1920×1080 çözünürlüğünde. Bunun yanı sıra monitör, NVIDIA’nın G-Sync teknolojisine sahip. LG 27GL650F-B, HDR10 özelliği ile de daha parlak ve dinamik görüntüler sunuyor.

Monitör, tasarım konusunda ince çerçevesi ve keskin hatları ile dikkat çekiyor. Tasarım konusunda en çok dikkat çeken özelliklerinden birisi ise monitörü dik olarak kullanabilmeniz oluyor. Ayrıca monitör, aşağı yukarı hareket ettirilebildiği gibi arkaya ve öne doğru da eğilebiliyor. Özellikle yarış oyunlarını seven oyuncular, ana monitörünün yanına iki farklı monitör almayı düşünüyorsa bu özellikleri ile LG’nin bu modeli kendilerine yardımcı olabilir.Bu monitörü sisteminize dahil etmek isterseniz ödemeniz gereken tutar 5.100TL civarında oluyor.

MSI Optix MAG301CR2

MSI Optix MAG301CR2

MSI, oyuncu ekipmanları konusunda yıllardır adından söz ettiren bir marka. Ürettiği ekipmanlar, oyuncular tarafından oldukça beğeniliyor. Markanın monitörleri de oldukça başarılı. Optix MAG301CR2 model monitör de başarılı monitörlerden birisi olarak karşımıza çıkıyor. Monitör, daha çok büyük monitörleri tercih edecek olan kullanıcıları etkilemeyi başarıyor.

Monitör, 29.5inç boyutu ile devasa bir ekran sunuyor bize. Fakat bu ekran standart bir ekran değil. Monitör, geniş bir yapıda ve 2560×1080 çözünürlüğünde. Üstelik monitör, curved tasarıma sahip. Bu da kullanıcılarına 178 derecelik bir açı sunduğu anlamına geliyor. Bunun yanı sıra tepkime süresi 1ms ve tazeleme/yenileme hızı ise alışılmışın dışında tam 200Hz olarak karşımıza çıkıyor. VA panel kullanılan bu monitörde HDR teknolojisi de mevcut.

Monitörün tasarımına değinecek olursak aslında wide ve curved tasarım monitörü oldukça karizmatik gösteriyor. Çerçeve boyutu ise yok denecek kadar az. Monitör ayakları, daha çok keskin hatlara sahip. Monitörün arkasında ise MSI logosu RGB şekilde aydınlatılıyor.

Böylesine güzel, karizmatik, kaliteli ve kullanışlı bir monitörün fiyatı da tabii çok ucuz olmuyor. Eğer MSİ’ın bu modelini almak isterseniz 7.500TL civarında bir ödeme yapmanız gerekiyor.

Asus ROG Strix XG27WQ

En İyi Oyuncu Monitörü - Asus ROG Strix XG27WQ

Oyuncuların en çok tercih ettiği markalardan birisi Asus oluyor. Markanın oyunculara özel oluşturduğu Republic of Gamers serisi hemen hemen her ürünü ile premium bir hizmet sağlıyor. Asus ROG Strix XG27WQ monitörü de yine aynı şekilde kullanıcılarını memnun etmeyi başarıyor.

Bu monitör, 27inç boyutunda ve bizlere 2560×1440 ölçülerinde bir çözünürlük sunuyor. Tazeleme/yenileme hızı 165Hz, tepkime süresi ise 1ms olarak karşımıza çıkıyor. Asus, monitörde VA panel kullanmayı tercih etti. Bunun yanı sıra monitör, 178 derecelik bir açı sağlayan curved ekrana sahip.

Tıpkı Gigabyte monitörde olduğu gibi Asus da nişangah sabitlemeden tutun da FPS sayacına kadar oyuncuların işini kolaylaştıracak her türlü teknolojiyi bu monitöre entegre etmiş durumda.

Tasarım konusuna değinecek olursak monitör, tam da Asus’tan beklenen hatlara sahip. Monitörün agresif görünümü, monitörün altında bulunan ve masanızı kendi logosu ile aydınlatacak olan bir ışıklandırma ile süslemiş. Tabii ki tasarımdaki ayrıntılar sadece bu kadar değil.

Aynı zamanda arka tarafta da MSI’da olduğu gibi RGB logo aydınlatması kullanılmış. Bunun yanı sıra monitörün çerçeve kalınlığı oldukça ince. Fakat monitörün kendisi o kadar da ince değil. Arka tarafında bir kavis söz konusu. Bu yönden monitör, Apple monitörleri andırıyor. Asus’un bu modeli Türkiye’de 11.500TL’den başlayan fiyatlarla satılıyor.
Sizler için hazırlamış olduğumuz en iyi oyuncu monitörü önerileri listemiz burada sona eriyor. Sizler de kullandığınız ve tavsiye ettiğiniz oyuncu monitörlerini aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.