İkinci El Ekran Kartı Alınır mı? – 2021

Türk lirasının dolar karşısında değer kaybetmesi ile beraber ülkemizde özellikle teknolojik cihazların fiyatlarında çok ciddi bir artış yaşıyoruz. Özellikle de ekran kartı piyasasına baktığımız zaman inanılmaz bir artış söz konusu olduğunu görüyoruz. Peki ikinci el ekran kartı gibi uygun fiyatlı ürünler alınır mı?Hal böyle olunca ister istemez alacağımız ürün ne olursa olsun önce normal piyasasına, daha sonra da ikinci el piyasasına bakar olduk. Maalesef ikinci el fiyatları da eskisi gibi çok uygun değil. Biz de bu içeriğimizde sizlere ikinci el ekran kartı alınır mı sorusuna cevap arayacağız.

Bundan 4-5 yıl önce ekran kartı alırken “Bu devirde ekran kartı alınmaz, çok pahalı.” diyorduk. Fakat şimdi o zamanları mumla arıyoruz. Örneğin ben bundan 5 yıl önce, 2016 yılında bir ekran kartı aldım. Asus Nvidia GeForce 1050Ti Phoenix modeli.

4GB VRAM ve 128 bit değerindeki bu ekran kartı o dönemde ortalama seviye bir ekran kartıydı. Ramazan Bayramı tatili boyunca evde adam akıllı Counter Strike Global Offensive ve GTA 5 oynamak istedim. Ve 2016 yılında bu ekran kartına 700 TL para verdim.

Aradan tam 5 yıl geçti ve ben sadece merak ettiğim için fiyatına bakmak istedim. Google’ın bana göstermiş olduğu fiyat karşısında gözlerim yuvalarından çıktı. Şu anda tam 3.000 TL’den alıcı arıyor! Alıcı arıyor diyorum çünkü bu fiyata bu ekran kartının satılacağını çok düşünmüyorum.Durum böyleyken bir de ikinci el fiyatına bakmak istedim. Sonuçta aradaki fark önemli. Araştırma yaptım ve 2.200 TL’ye satıldığını gördüm. Bu ekran kartı asla bu kadar para etmez! Ama piyasa yükselince ikinci el fiyatları da artmış. Tam da bu andan itibaren “İkinci el ekran kartı alınır mı acaba?” diye sorgulamaya başladım.

Biliyorsunuz ki ikinci el bir ürün almak risk durumundayken ikinci el ekran kartı almak çok daha büyük bir risk. Dolayısıyla çok fazla dikkat etmeniz gereken konu var bu noktada.

“Özellikleri ne? Temiz mi? Mining yapıldı mı? Firma “driver” konusunda güncelleme desteği veriyor mu?” gibi birçok soru karşınıza çıkıyor. Bu sorulara çok detaylı cevaplar aramanız gerekiyor.

ikinci el ekran kartı almak

Satın Alacağınız Yer Çok Önemli

İkinci el piyasası fazlasıyla geniş. İnternet üzerinden bir alışveriş yapacaksanız çok dikkatli olmanız gerekiyor. Direkt olarak Google’a girip “İkinci el ekran kartı satın al” yazmanız bu iş için doğru yolda olmadığınızı gösterebilir.

İkinci el piyasasında alıcının ve satıcının arasında güvenli bir bağ kuran siteleri tercih etmeniz daha doğru olacaktır. Çünkü Google’ın size çıkaracağı sonuçlar arasında çok uygun fiyatlı ürünleri de görebilirsiniz. Bu ürünler eğer ki güvenli siteler aracılığı ile satılmıyorsa o zaman ikinci planda bekletmeniz daha doğru olacaktır. Çünkü kimse ekran kartı satın alınca kargonun içerisinden salatalık çıkmasını istemez.

Bu bağlamda sahibinden.com, Letgo, Gittigidiyor, Dolap gibi uygulama ve siteleri tercih etmeniz daha sağlıklı bir alışveriş yapmanıza yardımcı olacaktır. Peki neden bu tarz uygulamaları ya da siteleri kullanmak daha mantıklı?

Çünkü siz aslında satıcıya değil aracıya ödeme yapıyorsunuz. Ve herhangi bir sorun olduğunda aracı firma size bu konuda yardımcı olabiliyor. Zira ödeme hemen karşı tarafın hesabına aktarılmıyor, önce sizin onayınız gerekiyor. Bu nedenle güvenilir aracı firmaların olduğu uygulamaları ya da web siteleri kullanmanız daha iyi olacaktır.

Birebir Satıştan Uzak Durun

Eğer ki internet üzerinden değil de bir başkasından birebir satışı düşünüyorsanız dikkatli olmanızda fayda var. Günümüzde böyle durumlarda çok fazla dolandırıcılık işlemleri oluyor.

Örneğin bir ekran kartı beğendiniz ve almak istiyorsunuz. Direkt olarak kendisi satan bir kişiyi buldunuz. Eğer ki size “Sen parayı havale et ben sana ürünü kargolarım.” diyorsa arkanıza bakmadan uzaklaşın. Çünkü özellikle elektronik ürünlerde bu tarz dolandırıcılık işlemleri çok fazla dönüyor.

Almak istediğiniz ürünün ikinci el piyasası ortalama 1.500 TL olan bir ekran kartını birisi size 1.000 TL’den satmaya çalışıyorsa iki kere düşünün. Çünkü siz parayı gönderdikten sonra size bir ürün gelmemesi de ihtimaller arasında. Düşük fiyat çekerek sizi kandırmaya çalışan bir çok dolandırıcı ile karşılaşabilirsiniz.

Alacağınız Ekran Kartının Teknik Detaylarını İnceleyin

Ekran kartı konusu aslında oldukça detaylı bir konu. Fakat burada en önemli nokta sizin ihtiyaçlarınıza uyumlu olması. Eğer ki ekran kartlarının teknik detayları hakkında bir bilginiz yoksa önce araştırın.

Örneğin elinizde güzel bir sistem var. Fakat sadece ekran kartı kötü ve ikinci el bir ekran kartı ile bu sorunu çözmek istiyorsunuz. Önce ne amaçla kullanacağınızı belirleyin.

Oyunlarda yüksek performans almak istiyorsanız 5 yıl önce çıkmış bir ekran kartını almak çok mantıklı bir hamle olmayacaktır. Ya da RTX teknolojisi ile oyun oynamak istiyorsunuz ama bulduğunuz ekran kartı GTX model. Bu ekran kartından RTX performansı bekleyemezsiniz. Bu nedenle önce teknik detaylarını incelemeniz gerekir.

Seçmiş olduğunuz ekran kartı kaç GB’lık bir VRAM kullanıyor? Kaç bit değerinde? RTX teknolojisi var mı yok mu? Soğutma sistemi nasıl? Kaç adet fan var? Bunlar çok önemli sorular. Bunları cevaplandırdıktan sonra sizin ihtiyaçlarınıza uygun olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

ekran kartları

Mining Yapıldı mı?

Bitcoin’in hayatımıza girmesi ile beraber herkes kısa yoldan para kazanmanın yollarını aradı. Kimisi direkt olarak “coinler” satın alırken kimisi de “mining” yapmaya karar verdi.

Hatta hatırlarsanız bir dönem özellikle MSI ekran kartlarının temini noktasında dünya genelinde büyük sıkıntılar yaşandı. Ekran kartlarının bir çoğu karaborsadan satıldı. Peki nedir bu mining ve neden mining yapılan ekran kartından uzak durmalıyız?

Mining ile kullanıcılar kendi coinlerini çıkarmaya başladılar. Bunun için de yüksek kapasiteli ekran kartlarına ihtiyaç duyuldu. Tabii bu işlem sırasında ekran kartları normal performanslarında çalışmadı. Daha fazla yüklenildi.

Bu ekran kartlarını aslında zor şartlar altında çalıştırılan kişilere benzetebilirsiniz. Çünkü zor şartlarda çalıştıkça kullanım ömürleri kısaldı. Böyle olunca da ekran kartları sahipleri bu ekran kartlarını elden çıkarmaya başladılar.

Düşük fiyatlarla piyasaya sokulunca bu konu hakkında çok fazla bilgisi olmayan alıcılar da maalesef bir nevi dolandırılmış oldular. Ömrü bitmeye yakın olan ekran kartları son nefeslerini vermek için başkalarına satıldı adeta.

Bu nedenle ikinci el ekran kartı alırken mutlaka mining yapılıp yapılmadığını sorun. Sadece sormak yetmez tabii. Çünkü doğru cevap geleceğini bilemeyiz. Fakat illa ki almak istiyorsanız o zaman garantisi devam eden bir ekran kartını tercih etmeniz daha sağlıklı olacaktır. En azından bir sorun yaşadığınız takdirde iletişim kurabileceğiniz bir firma karşınızda olacaktır.

Test Etmek Çok Önemli

İkinci el ekran kartı alınır mı? Evet alınır. Fakat almadan önce mutlaka teste etmeniz gerekir. Tabii bu iş o kadar da kolay değil. Önce donanımsal olarak sonra da yazılımsal olarak kontrol etmeniz gerekir. Tabii ki imkanlar doğrultusunda.

Örneğin aracı firmanın olmadığı bir şekilde birebir buluşarak bir ekran kartı almaya karar verdiniz. Ürünü mutlaka fiziksel olarak inceleyin. Önce fiziksel bir hasar olup olmadığına bakmak gerekiyor. Fan pervanelerinin eksiksiz olması önemli. Hatta şöyle bir iki kere çevirin. Takılmadan dönüyor mu diye kontrol etmek gerekir.

Sonra düz duruyorlar mı diye kondansatörlere bakın. Yamulmuş kondansatörler varsa ürün hor kullanılmıştır. Devre kartını da inceleyin. Üzerinde kırık ya da yamuk bir yer varsa bırakın, devam etmenize bile gerek yok. Tabii kablolar da önemli. Kabloların da kopmamış olmasına dikkat edin.

Bir de bunun yanı sıra kabloların giriş çıkış portlarına bakın. HDMI, VGA, DVI artık hangi portlar varsa mutlaka inceleyin. “Ben zaten HDMI kullanıyorum, DVI kısmı yamuk olsa ne olacak?” diye düşünmeyin. İlerleyen zamanlarda ikinci bir monitör bağlamak isteyebilirsiniz. Bu nedenle her yerini inceleyin.Tabii fiziksel kısmını incelemekle iş bitmiyor. Satıcı ile mutlaka görüşün ve yazılımsal olarak da kontrol etmek istediğinizi söyleyin. Cevap hayır olursa yine devam etmenizin bir anlamı yok. Çünkü kontrol etmenize izin verilmiyorsa kesin bir sıkıntı vardır.

Test etmek istediğiniz bilgisayara GPU-Z programını kurun. Zaten düşük boyutlu bir program. Bu program sayesinde ekran kartına dair bütün teknik detayları görebilirsiniz. “İyi de ben bu teknik detaylardan hiç anlamam ki.” diyorsanız üzülmeyin GPU-Z programı herkesi düşünüyor.

Programın yayıncısı olan TechPowerUp ekran kartlarına ait tüm teknik detayları kendi arşivinde tutuyor. Yapmanız gereken tek şey programı çalıştırıp TechPowerUp’a ait arşivlerde bulunan aynı ekran kartının teknik özellikleri ile eşleştirmek.

Burada baştan uyarmakta fayda var, MemorySpeed ve Clock Speed kısımları biraz farklı çıkabilir. Fakat “biraz” farklı çıkmalı. Arada uçurumlar olmamalı. Bunun haricinde yer alan Memory Size, Bus Width, Bandwidth gibi kısımların aynı olması gerekiyor. Bu karşılaştırma sayesinde ekran kartını alıp almamaya karar verebilirsiniz.

gpu-z

GPU-Z Tek Başına Yeterli Değil

Evet test etmek için bilgisayara GPU-Z programını kurdunuz ve çıkan değerleri kontrol ettiniz. Fakat hala ikinci el ekran kartı satın alınır mı sorusuna kesin bir cevap veremeyiz. Çünkü fiziksel kontrol ve GPU-Z yeterli değil. Bir de bunlara ek olarak Furmark programı ile stres testi yapmanız gerekiyor. Evet, ekran kartınız da stres altında olabilir. Dikkat etmeniz gerekiyor.

Peki ekran kartınızın stres düzeyini nasıl kontrol edeceksiniz? Çok basit. Öncelikle Furmark programını yüklemeniz gerekiyor. Programı yükledikten sonra çalıştırıyorsunuz. Bu program ekran kartının sınırlarını zorluyor.

Bu arada stres testinin diğer adı da Benchmark testi. Daha önce bu isimle de duymuş olabilirsiniz. Bu test sayesinde kullanım oranı %100’e ulaşır ve ona göre değerler size sunulur. Ne gibi değerler mi? Sıcaklık değerleri, stabil çalışıp çalışmadığı gibi kritik değerler. Bu arada bu test 10 dakika kadar sürüyor. Eğer ki test yarıda kesiliyorsa ekran kartında bir sorun var demektir.

Bu arada sadece Furmark programı bu işi yapmıyor. Buna benzer bir çok program söz konusu. Size en uygun olan programı da deneyebilirsiniz.

Pazarlık Etmekten Çekinmeyin

Şaka yapmıyorum, gerçekten pazarlık önemli. Birçok satıcı satmak istedikleri fiyatın biraz daha üzerinde bir fiyatı size sunar. Ki bu da aradaki indirim payı kadar olur.

Eğer ki siz 1.600 TL yazan bir ekran kartını satın almaya karar verdiğinizde direkt olarak bu fiyatı veriyorsanız bu işten en çok satıcı memnun olarak ayrılacaktır. Çünkü muhtemel olarak 1.500 TL’den satmak istiyor fakat 100 TL pazarlık payını da eklemiştir.

Siz direkt olarak 1.600 TL öderseniz satıcı buna asla hayır demeyecektir. O nedenle ne olursa olsun pazarlık etmekten çekinmeyin.

İkinci el ekran kartı alınır mı? Bir bakıma evet, alınabilir. Fakat çok ince eleyip sık dokumak gerekiyor. Yukarıda yazdığımız bütün önerileri göz önünde bulundurun. Çünkü sonrasında üzülmek istemezsiniz. Fakat imkanınız varsa direkt olarak sıfır bir ekran kartı satın almanız daha doğru olacaktır.

Zaten her ay sizlere En İyi Ekran Kartları önerisinde bulunuyoruz. Hatta bu içeriğimizi aylık olarak güncelliyoruz. Bu şekilde en güncel tavsiyelerimizi de sizinle paylaşmış oluyoruz. Bu listeye de mutlaka göz atmalısınız.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Bundan 11 yıl önce Beden Eğitimi bölümünden mezun olan Uğur "Benim burada ne işim var?" diyerek kendini teknolojiye ve oyun dünyasına adamıştır. Daha önceden farklı sitelerde ve dergilerde bildiklerini okuyuculara aktaran Uğur sıra teknoloji.org sitesinde diyor!Yorum yapın

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.