PC Kasa Modifikasyonu Nasıl Yapılır?

Bir dönem Hızlı ve Öfkeli filmi ile beraber hayatımıza hızlı bir giriş yapan modifiye kültürü özellikle Need For Speed Underground serisi ile bizleri çok etkilemişti. Üzerinden yıllar geçti fakat modifiye kültürü hız kesmeden devam etti. Artık sadece arabalarda değil bilgisayarlarda da modifiye kültürünü görebiliyoruz. İşte bu içeriğimizde size PC kasa modifikasyonu nasıl yapılır bundan bahsedeceğiz.

Bilgisayarlarda modifikasyon işlemi iki çeşitte olabiliyor. Birincisi daha güzel bir görünüme kazandırmak için estetik anlamda yapılan modifikasyon. İkincisi ise daha verimli bir performansa sahip olmak için yapılan modifikasyon.

Bu içeriğimizde size hem performans hem de estetik anlamda PC kasa modifikasyonu nasıl yapılır onu anlatacağız. Burada kullanılabilecek malzemeler için hem normal hem de alternatif yolları anlatacağız. Bu sayede PC kasa modifikasyonu sizin için daha ekonomik hale gelebilir.

Modifiyeye Uygun Kasa Seçimi

Öncelikle modifiye edeceğiniz pc kasasının buna uygun bir formda olması çok önemli. Bu yazımızda sizlere “Kasayı şöyle kesin, böyle metal parça eklettirin” diye önerilerde bulunmayacağız. Daha çok evde bulunabilen ya da daha ekonomil olarak elde edebileceğiniz malzemeler ile bir şeyler yaptırmaya çalışacağız. Bu nedenle uygun formdaki bir kasa bu konuda size oldukça yardımcı olacaktır.

Örneğin kasanızda ışıklandırmanın çok olmasını istemiyorsanız aydınlatma olmayan daha sadece modelleri tercih edebilirsiniz. Ya da belirli bir temada modifikasyon yapmak istiyorsanız ona uygun şekil ve özelliklerde kasa tercihi yapabilirsiniz.

Eğer yeni bir kasa alacaksanız ve bu konuda bir fikriniz yoksa panik yapmayın. Sizler için daha önce hazırlamış olduğumuz En İyi PC Kasası Önerileri – 2021 içeriği sizlere yardımcı olacaktır.

XPG INVADER-BKCWW

Kabloları Toplayalım

Uygun bir kasanız varsa ya da temin ettiyseniz parçaları yerine takarken kabloların ortalıkta dolanmaması çok önemli. Ne kadar az kablo görünürse o kadar temiz bir kurulum olur. Bu sadece temiz kurulum için değil aynı zamanda kasa içi hava sirkülasyonu açısından da oldukça önemli.
Kasanızın yan panelinde bulunan kablo toplama deliklerinden bol bol yararlanmanız gerekiyor. Kablo kelepçeleri ya da cırtlı bantlar burada size yardımcı olacak. Doğru alanları kullanarak düzenli bir toplama yapabilirsiniz. Eğer elinizde varsa plastik kelepçelerden de kullanabilirsiniz.

Cırtlı bantların plastik kelepçelere göre aslında daha büyük avantajı var. Çünkü kabloları topladıktan sonra farklı bir kablo geçirmek ya var var olan bir kabloyu çıkarmak istediğinizde plastik kelepçeyi kesmek zorunda kalıyorsunuz. Bu nedenle ince cırtlı bantlar daha da yardımcı olabilir.

Ayrıca bu bantları kasanın dışında bulunan kabloları toplamak için de kullanabilirsiniz. Yine kelepçeler de aynı işlevi görecektir. Hatta bu noktada da plastik kelepçeleriniz farklı renklerde ise prizde karışan kablo sıkıntısına da son veriyor. Örneğin monitörün fişini çekmek istiyorsunuz ama hangi fiş olduğunu bilmiyorsunuz. O fişin ucuna ve monitöre bağlantı noktasındaki ucuna birer mavi plastik kelepçe takarsanız (sadece o kabloya) o zaman hangi fişin neye ait olduğunu da rahatlıkla bulabilirsiniz.

pc kasa modifikasyonu-cırtlı bantlar

Sleeved Kablolar

Güç kaynaklarından uzanan kablolar kasa içerisinde oldukça kötü bir görünüme sahip oluyor. Bunu değiştirmenin en iyi yolu “Sleeved kablo” adı verilen örgü kabloların güç kaynağı uzatma kablolarından kullanmaktan geçiyor. Farklı renk seçeneklerine sahip olan bu kablolardan oluşturmak istediğiniz temaya göre bir renk grubu seçebilirsiniz. Bu kablolar set olarak satıldığı gibi aynı zamanda parça parça da satılıyor. Örneğin ASUS 1050ti model bir ekran kartı kullanıyorsanız ekran kartı güç kablolarını almanıza gerek yok. Çünkü bu model gücünü direkt olarak anakarttan alıyor. Bu şekilde ihtiyacınız olan kabloları alarak satın alma işlemini daha da ekonomik hale getirebilirsiniz. Ayrıca bu sleeved kablolar sadece güç kaynağı uzatma kablolarında değil aynı zamanda SATA kablolarında da kullanılabiliyor. Fakat SATA kabloları çok gözükmediği için satın almaya pek gerek kalmıyor.

Örneğin kırmızı siyah temalı bir kasa yapmak istiyorsanız kabloları da buna uygun renklerde seçmeniz gerekir. Ama artık teknoloji gelişti. Sleeved kablolara da RGB seçeneği geldi. Eğer ki daha ışıklı bir tema oluşturmak istiyorsanız RBG modellere de göz atabilirsiniz. Bu arada imkanlarınız varsa RBG olmayan sleeved kabloları evde kendiniz de yapabilirsiniz. YouTube’da bununla ilgili bir çok video bulunuyor.

pc kasa modfikasyonu-sleeved kablo

RGB RAM Soğutucular

RAM’leriniz RGB özelliğe sahip değilse ve siz yine de bunu istiyorsanız çok şanslısınız. Çünkü RGB RAM soğutucular RAM’lerinizi hem soğutacak hem de farklı renklerde aydınlatma sağlayacak.

Bunun için önce sahip olduğunuz RAM’lerin kendi koruyucularını/soğutucularını çıkartmanız gerekiyor. Ardından basit bir şekilde RGM RAM soğutucularınızı RAM’lerinize monte edebilirsiniz. Aslında çok basit bir işlem. Fakat RAM’leriniz RGB aydınlatma özelliğine sahipse bunu yapmanıza gerek yok.

Bu arada bu aslında daha çok kozmetik amaçlı bir modifiye işlemi. Çünkü “soğutucu” kısmı çok ekstra bir performans sağlamıyor. Hatta bu LED ışıkların bir süre çalıştıktan sonra ısınma yapması da kaçınılmaz. RAM’leriniz için çok zararlı bir işlem değil. Fakat yine de RAM’lerinizden maksimum performans sağlamak istiyorsanız bundan uzak durmanızı tavsiye ederiz.

pc kasa modifikasyonu-rgb ram soğutucular

Ekran Kartınızı Gururla Sergileyin!

Herkesin bütçesi doğrultusunda almış olduğu ekran kartı mutlaka kendince iyidir. İster 1050ti olsun, ister RTX 3080 olsun fark etmez. Ekran kartınızı dikey şekilde konumlandırmak pc kasa modifikasyonu için en önemli hamlelerden birisi. Zaten internet üzerinden yapacağınız pc kasa modifikasyonu incelemelerinde gerek görsel olarak gerekse video olarak bir çok yabancı oyuncunun bu şekilde kullandığını görebilirsiniz.

Ekran kartının diket olarak montaj edilmesinin performansa ne gibi etkisi olur bilmiyoruz ama kozmetik açısından bilgisayarınıza premium bir görüntü kazandıracaktır. Bunu yapabilmek için önünüzde iki farklı yok var. Birincisi buna uygun bir kasaya sahip olmak ya da satın almak. İkincisi dikey ekran kartı tutucu alarak kasanıza monte etmek. Eğer kasanızda bu özellikle mevcutsa yapmanız gereken sadece bir uzatma kablosu satın almak olacaktır. Hangisi sizin için uygunsa onu tercih edin fakat dikey olarak kullanacağınız ekran kartı her zaman diğerlerine göre daha karizmatik duracaktır.

pc kasa modifikasyonu-dikey ekran kartı

Yatay Olarak Kullananlar Ne Yapsın?

Eğer ki ekran kartınızı dikey olarak konumlandıramıyorsanız yine yatay olarak kullanmak zorunda kalacaksınız. Ama üzülmeyin, bu şekilde kullanacak olanlar için de bir modifikasyon aracı bulunuyor.

Ekran kartı tutucu olarak bilinen modifikasyon malzemesi sadece estetik anlamda değil aynı zamanda performans anlamında da size yardımcı oluyor. Bazı ekran kartları anakarta takıldıkları zaman bu bölgede ufak bir sakma meydana geliyor. Bunu engellemek için ekran kartı tutucu kulllanabilirsiniz. Düz modelleri olduğu gibi yine RGB modellerde mevcut. Çoğu model ayarlanabilir boyutta olmasına rağmen bazı modeller sabit boyutlarda. Satın alma işlemini gerçekleştirmeden önce mutlaka buna dikkat edin.

vga holder

M2 SSD’ler Karanlıkta Kalmasın Diyenlere

Sadece RAM’lerinizi değil M2 SSD’lerinizi de aynı şekilde RGB soğutucu takarak kullanabilirsiniz. Burada şunu söylemekte fayda var. RAM’lerde çok fazla bir etki etmezken M2 SSD’lerde aydınlatmadan kaynaklı oluşan sıcaklık değeri performansı olumsuz yönde etkiliyor. Bu nedenle stok soğutucuları kullanmakta fayda var. Hatta özellikle M2 SSD’lerde RGB olmayan modellere bakmanızda fayda var. Fakat ben yine de ışıklı mışıklı olsun diyorum derseniz M2 SSD soğutucuyu RGB’li olarak kullanabilirsiniz.

pc kasa modifikasyonu-m2 ssd cooler

Aman Toz Girmesin!

Özenerek yapmış olduğunuz sistemin her tarafını toz kaplamasını istemezsiniz değil mi? İşte bu noktada önce kasanızın özelliklerine bakmanız gerekiyor. Bazı kasalarda sadece mesh bir ızgara kullanılırken bazılarında ise toz filtresi de bulunuyor. PC fanları dışarıdan aldıkları havayı kasanın içine çeker. Tabi bu esnada toz parçacıkları da kasa içine girmiş olur. Bu toz parçaları zamanla fanlarınız kanatlarına yapışır ve verimli bir performans çıkarmasını engeller.

Eğer kasanızın önünde sadece mesh bir yapı varsa o zaman toz filtresi kullanmanız gerekir. Bunu aynı şekilde tüm fanlarınıza uygulayabilirsiniz. Bunu yaptığınız takdirde fanlarınız daha geç kirlenecek (evet bundan kaçış yok) ve daha verimli dönmeye devam edecektir. Eğer ki toz filtresi kullanmıyorsanız kasanızın içerisinde bulunan tozları gidermek için hava spreylerinden satın alıp açık bir alanda uygulayabilirsiniz.

toz filtresi

Performans Modifikasyonu İçin Silikon Vidalar

Hazır söz fanlardan açılmışken oradan devam etmekte fayda var. Fanlarımızı her zaman kutunun içerisinde çıkan vidalar ile kasaya monte ediyoruz. Bazı fanların bağlantı noktalarında silikon ya da kauçuk malzeme olduğunu görüyoruz. İşte bu fanlarınız sessiz çalışması için var. Eğer ki bu yoksa iki metal parça fanın sağlamış olduğu hareketten kaynaklı birbirine değerek ses çıkartmaya başlar.

Eğer ki fanlarınızın bağlantı noktalarında bu tür bir malzeme yoksa performans modifikasyonu için silikon vidalardan kullanabilirsiniz. Bu sayede iki metal parça birbiri ile temas halinde olmaz ve gürültü çıkartamaz. Bu silikon vidaların uzun olduklarına da bakmayın. Makas ya da maket bıçağı yardımı ile rahatlıkla kesebilirsiniz.

silikon vidalar

Farklı Karakterler Fanlarınızı Korusun!

Sadece Darth Vader değil, aklınıza gelebilecek bütün karakterler, bütün şekiller. Ya da kendi logonuz! PC fan ızgaraları artık üç boyutlu yazıcılar sayesinde oldukça değişiyor. Örneğin ASUS marka anakartların kutularından çıkan kitapçıkta bunları nasıl yapabileceğiniz anlatılıyor. Aslında tek yapmanız gereken bir üç boyutlu yazıcı bulup daha önceden ölçülerini aldığınız fana takmak istediğiniz ızgara modelini bastırmak.

Özellikle RGB fan kullanıyorsanız o zaman daha havalı bir görüntü katacaktır. Örneğin aşağıdaki görseldeki gibi. Sadece doğru ölçüleri aldığınızdan mutlaka emin olun.

fan ızgarası

Klasik Soğutma Sistemini Değiştirin!

İşlemcinizi soğutmak için stok fan kullanıyorsanız bir an önce değiştirmenizi tavsiye ederiz. Bu sıkıcı görünüme sahip soğutucular aynı zamanda yeteri kadar da performans sağlamıyorlar. Eğer ki bütçeniz çok yüksek değilse kule tipi soğutucu kullanabilirsiniz. Fakat yeterli bütçeniz varsa mutlaka sıvı soğutuculara yönelmeniz gerekiyor. Hem daha şık bir görünüm hem de daha yüksek bir performans sağlayacak.

Ayrıca kim böyle renkli boruların, sıvıların kasanın içerisinden geçmesini istemez ki?

sıvı soğutma

RGB Led Şeritler Her Yerde!

Oyuncuların dünyasında RGB aydınlatmalar her alanda yer alıyor. Mouse, klavye, kulaklık, mikrofon derken bir çok donanım ürününde kullanılıyor. Tabi PC kasaları da bundan nasibini alıyor.

Aslında bir çok PC kasası modeline baktığımız zaman RGB aydınlatmanın mevcut olduğunu görüyoruz. Ama bazıları daha sade yapıda kalıyor. Bu sade yapıda olan kasalar için de RGB led şeritler yardımcı oluyor.

Kasanın tavan kısmına ya da ön panelin hemen arkasına taktığınız zaman içerisine güzel bir aydınlatma sağlayabiliyorsunuz. Fakat bir de çok kullanılmayan ama kullanıldığı zaman güzel sonuçlar veren bir yer daha var. Kasanın altı! Evet, kasanın altına çekeceğiniz yaklaşık 10-15 cm’lik bir rgb led şerit kasanıza farklı bir hava katabilir.

rgb led şerit

PC kasa modifikasyonu aslında ucu çok açık bir alan. Işıklandırma yaparak, boyayarak ya da farklı materyalleri kullanarak kasanızı modifiye edebilirsiniz. Aslında bu tamamen sizin hayal gücünüze ve belirlemiş olduğunuz bütçe ile alakalı. İnternet üzerinden farklı modellere bakarak siz de kendinize özgü tasarımlar yapabilirsiniz. Bu aşadama dikkat etmeniz gereken en önemli nokta görselliği arttırırken performans konusunda sıkıntı çekmemek olacaktır.

Bu konuyu biraz açmakta fayda var. Örneğin az önce bahsetmiş olduğumuz gibi M2 SSD’lerde ve RAM’lerde performans oldukça önemli. Her ne kadar satılan ürünler aslında “soğutucu” adı altında olsa da aslında pek de bu işlevi sağlamıyorlar. Çünkü led aydınlatmalar çok da uzun sürmeyen kullanımdan sonra belirli düzeyde ısınmaya başlıyor. Bunun performansa olan etkisini görmek için yuvasından çıkarıp çalıştırmanız ve gerekli değerlere bakmanız yeterli olacaktır. Zaten bazı YouTube kanallarında yine bununla ilgili inceleme videolarını da inceleyebilirsiniz. Bu olaydan bu kadar çok bahsetmemizin sebebi ileride yaşayabileceğiniz sorunların şimdiden önüne geçmek.

Siz bilgisayarınızın kasasında bir modifiye uyguladınız mı? Eğer yanıtınız evet ise yorumlarda bizlere neler yaptığınızdan bahsedebilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Bundan 11 yıl önce Beden Eğitimi bölümünden mezun olan Uğur "Benim burada ne işim var?" diyerek kendini teknolojiye ve oyun dünyasına adamıştır. Daha önceden farklı sitelerde ve dergilerde bildiklerini okuyuculara aktaran Uğur sıra teknoloji.org sitesinde diyor!