Oyuncu Klavye Önerileri: En İyi Gaming Klavyeleri – 2023

2023 yılında oyuncu ekipmanları seçmek oldukça zorlaştı. Bunun sebebini basitçe ifade etmek gerekirse, piyasada yüzlerce çeşit ekipman bulunmakta ve bu ekipmanların 1/3’lük kısmını ise oyuncu klavyeleri oluşturmaktadır. Biz de sizler için en iyi oyuncu klavye önerileri listemizi oluşturduk.

Peki oyuncuların performansını bu denli etkileyen ve pazarda bu kadar büyük bir yeri olan oyuncu klavye seçimi nasıl yapılmalı? Bu konudaki en önemli noktalar; tasarım, yapı malzemesi, bağlantı türü ve teknolojik yapısıdır. Piyasada yer alan oyuncu klavyelerinin bir çoğu orijinal olarak tasarlanan kaliteli oyuncu klavyelerinin taklididir. Bu sebeple; oyuncu klavyesi almadan önce iyi araştırmak ve bu ürün türünde iyi olduğu ispatlanmış marka ve modeller arasından seçim yapmak en önemli kriterdir.

Oyuncu klavyesi önerilerinde farklı kullanım amaçları için uygun, farklı fiyat aralıklarında hem membran hem de mekanik klavyeleri inceledik. Klavye seçimi sırasında en önemli noktalardan birisi de klavyenin tepki (yanıt) süresinin kısa olmasıdır. Programlanabilir düğmelere sahip olması ise oyuncular için daha kolay ve rahat bir kullanım sunar. Bu kadar çok değişkenin olduğu bir oyuncu ekipmanında ziyaretçilerimizi biraz olsun rahatlatabilmek için en iyi oyuncu klavyelerini listelemek için aşağıda yer alan incelemeleri gerçekleştirdik.

Oyuncu Klavye Önerilerimiz: En İyi Gaming Klavyeleri

Monster Pusat K3 Pro

en iyi oyuncu klavye modelleri - Monster Pusat K3 Pro
Klavyenin Öne Çıkan Özellikleri-Fiyat/performans odaklı bir ürün olması
-Programlanabilir tuş özelliği
-Oyun modu
Fiyat1.500 TL’den başlayan fiyatlarla satılmaktadır

Sizler için hazırlamış olduğumuz en iyi oyuncu klavye modelleri listemizin ilk sırasında Monster Pusat K3 Pro yer alıyor. Türkiye merkezli Monster, oyunculara odaklanarak teknolojik cihazlar üretiyor. Bu doğrultuda Monster, oyuncu klavyesi kategorisinde de kullanıcılarına hizmet veriyor.

Siyah bir tasarıma sahip olan Monster Pusat K3 Pro, RGB aydınlatması ile oldukça şık duruyor. Klavyede Outemu kırmızı anahtar mekanik tuşlar mevcut. Monster, bu klavye modelinde kullanıcılarına aynı anda tuşlara basabilme imkanı sağlıyor. Bunun yanı sıra klavyede programlanabilir tuş özelliği de mevcut. Makro özelliğine de sahip olan klavye, performansıyla oyuncuları genel olarak memnun etmeyi başarıyor.

443 mm uzunluk ve 209 mm genişliğe sahip olan klaye bir oyuncu klavye modeli için ideal yer kaplıyor diyebiliriz. Monster, klavyenin tuşlarının 50 milyon basma ömürleri olduğunu belirtiyor. Böylece Monster, dayanıklılık konusunda da kullanıcılarının beğenilerini topluyor.

Steelseries Apex 3

Klavyenin Öne Çıkan Özellikleri– 10 bölgeli RGB aydınlatma
– Daha sessiz tuşlar
– Fiyat aralığı
Fiyat1.900 TL’den başlayan fiyatlarla satılmaktadır

En iyi oyuncu klavyesi önerileri listemizde sırada Steelseries markasına ait bir model mevcut. Steelseries Apex 3 modeli şirketin en uygun fiyatlı ürünleri arasında yer alıyor. Biraz daha bütçe dostu olan çok yönlü bir oyuncu klavyesi olarak da ifade etmek mümkün.

Klavyede IP32 su ve toz geçirmezlik koruması (çapı 2.5 mm’den büyük katılara ve 14 dereceden düşen su damlalarına karşı koruma) yer alıyor. Bu da biraz daha uzun ömürlü olmasını ve düzenli temizleme periyodunun uzamasını sağlıyor. Üstelik uygun fiyatına rağmen bilek desteği de cihazda bulunuyor.

Performansını inceleyecek olursak SteelSeries’in Whisper Quiet (Fısıltı kadar sessiz) özelliği gerçekten çok sessiz bir çalışma sağlıyor. Tuşlar maalesef mekanik değil, membran bir takım üründe yer alıyor. Ancak membran anahtarlar olmasına rağmen elinizin altında oldukça iyi ve duyarlı bir hissiyat bırakıyor.

Bunların yanı sıra cihazda RGB aydınlatma desteği yer alıyor. Aynı anda 24 tuşa basmak da mümkün. Ayrıca klavyenin tuş basma ömrü ise 20 milyon olarak ifade ediliyor. Tüm bu özellikleriyle giriş seviye bir oyuncu klavyesi için harika bir tercih olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Asus ROG Falchion

asus rog falchion
Klavyenin Öne Çıkan Özellikleri– Kablosuz desteği
– Cherry MX mekanik tuşlar
– Hızlı şarj
Fiyat3.780 TL’den başlayan fiyatlarla satılmaktadır

En iyi oyuncu klavye önerileri listemizde yer alan bir başka Asus modeli ise Falchion oluyor. Yine Republic of Gamers markasının altında piyasaya çıkan cihaz listemizdeki kablosuz klavye önerileri arasında yer alıyor. Üstelik mekanik yapısıyla da başarılı bir deneyim sağlıyor.

Asus ROG Falchion, Cherry MX mekanik tuş takımı ile kullanıcıya ulaşıyor. Gümüş, kahverengi, kırmızı ve mavi anahtara ek olarak aynı anda tüm tuşlara basma desteği de cihazda yer alıyor. Ayrıca makro tuş desteği ve oyuncu profili de ürünün özellikleri arasında yer alıyor.

Klavyede aydınlatma tipi olarak RGB ışıklar mevcut. Ayrıca kablosuz yapısıyla 18 güne kadar dayanan bir pil gücü olduğu ifade ediliyor. USB ile bağlanan klavyede maalesef Bluetooth desteği mevcut değil. Ancak kablolu kullanım için de uygun olduğu belirtiliyor. Üstelik hızlı şarj desteği de cihazda yer alıyor. Özellikle kompakt tasarım seven kullanıcılar için son derece uygun olduğunu belirtelim.

Steelseries Apex 7

en iyi oyuncu klavye modelleri - steelseries-apex-7
Klavyenin Öne Çıkan Özellikleri– Kompakt ve minimalist dizayn
– Tuş başına özel aydınlatma
– OLED akıllı ekran
Fiyat4.800 TL’den başlayan fiyatlarla satılmaktadır

En iyi oyuncu klavye önerileri listemizde yer alan bir başka ürün ise Steelseries Apex 7 oluyor. Son derece güzel bir tasarıma sahip olan ürün özellikleriyle de göz dolduruyor. Özellikle OLED ekranı size oyunlardan ya da bazı uygulamalardan (Discord gibi) gecikmesiz olarak bilgi veriyor.

Steelseries bu cihazda mekanik bir tuş takımı kullanmayı tercih etmiş. Steelseries QX2 mekanik tuş takımı cihazda yer alıyor. Aynı zamanda tüm tuşlara basma desteği de cihazda mevcut. Buna ek olarak klavyede makro oluşturma ve profil desteği de yer alıyor.

Yapımında kullanılan uçak sınıfı alüminyum, klavyeye ayrı bir sağlamlık katıyor. Geniş ve rahat bilek pedi, kullanım sırasında daha rahat etmenizi sağlıyor. Böylece uzun süren oyunlarda daha rahat kullanım sunuyor. Ayrıca 50 milyon kullanımlık tuş ömrü de uzun ömürlü bir klavye olduğunu gösteriyor.

Logitech G915 Lightspeed

logitech g915
Klavyenin Öne Çıkan Özellikleri– Düşük profil mekanik tuşlar
– Kablosuz kullanım ve Bluetooth desteği
– Hızlı kullanıma uygun
Fiyat6.000 TL’den başlayan fiyatlarla satılmaktadır

En iyi oyuncu klavyesi listemizde yer alan bir başka kablosuz model ise Logitech tarafından üretlien G915 oluyor. Oyuncu ekipmanları serisinin altında üretilen bu cihaz mekanik bir tuş takımına sahip. Aynı zamanda sayısal tuş takımı olmayan bir sürümü de bulunuyor.

Cihazda düşük profil mekanik tuşlar yer alıyor. Logitech GL markasına ait bu tuşların aynı anda hepsine basmak da mümkün. Üstelik cihazda pek çok üst seviye klavyede olduğu gibi makro ve oyuncu profili desteği de mevcut. Multimedya tuşları ve ses tekerleği de üründe yer alıyor.

Kablosuz özelliklerine baktığımızda ise iki farklı bağlantı seçeneği karşımıza çıkıyor. Hem USB alıcı ile hem de Bluetooth ile klavyeyi bağlamak mümkün. Tüm bunların yanı sıra kablolu kullanıma da olanak sağlıyor. Ancak cihazın pil ömrü 1.25 gün olarak ifade ediliyor.

Üründe RGB aydınlatma desteği de yer alıyor. Ayrıca metal gövdesi ile son derece sağlam bir duruş sergilediğini de belirtmek yanlış olmaz. Her ne kadar bilek desteği olmasa da Bluetooth sayesinde pek çok platform ile uyumlu çalışıyor. Ayrıca tak çalıştır özelliği sayesinde herhangi bir zorluk yaşamadan klavyeyi kullanmak mümkün.

Asus ROG Claymore II

asusr rog claymore ii
Klavyenin Öne Çıkan Özellikleri– 100 milyon defa tuş basma ömrü
– Hızlı tepki süresi
– Ergonomik kullanım
Fiyat6.400 TL’den başlayan fiyatlarla satılmaktadır

En iyi oyuncu klavye önerileri listemize bir Asus modeliyle devam ediyoruz. Teknoloji üreticisi Asus, oyuncuları memnun edecek ekipmanlar üretiminde oldukça başarılı işler çıkartıyor. Bu doğrultuda listemizde yer alan Asus ROG Claymore II listemizdeki en pahalı klavyeler arasında yer alıyor. Ancak ürünün hızlı tepki süresi ve dayanıklılığıyla listemize girmeye hak kazandığını belirtelim.

ROG RX Optik mekanik tuş takımı ile kırmızı ve mavi anahtarlara sahip cihaz tam bir oyuncu klavyesi görünüşüyle karşımıza çıkıyor. Özelikle ürünün donanım kalitesi ve başarılı tuş sistemi klavyenin daha iyi bir deneyim sunmasını sağlıyor. Üründe yer alan bilek desteği de konforu artırıyor.

Cihazın teknik özelliklerine baktığımızda 100 milyon tuş basma ömrü, makro desteği, tüm tuşlara aynı anda basma gibi özellikler karşımıza çıkıyor. Ayrıca USB alıcı ile kablosuz kullanıma da olanak sağlayan cihazın pil ömrü 1.8 gün olarak belirtiliyor. Hızlı şarj desteği de cihazda yer alıyor. Üstelik RGB ve özel yazılımı da klavyeyle birlikte sunuluyor.

Steelseries Apex Pro

STEELSERIES-APEX-PRO
Klavyenin Öne Çıkan Özellikleri– %100 anti gölgeleme
– Hızlı tepki süresi
– Ergonomik kullanım
Fiyat6.750 TL’den başlayan fiyatlarla satılmaktadır

Kesinlikle en iyi oyuncu klavyelerinden birisi olan Steelseries Apex Pro modeliyle en iyi oyuncu klavye modelleri listemizi sonlandırıyoruz. Bir gaming klavyesinin olmazsa olmazları mekanik tuşlar, RGB ışıklandırma, farklı aydınlatma profilleri bu klavye de tabii ki yer alıyor. Bunlara ek olarak Steelseries, bu ürünün en hızlı oyuncu klavyesi olduğunu iddia ediyor.

Ayarlanabilir tuşlarının 0.4mm kadar düşük seviyelere indirilebileceği, bunun da tepki süresine son derece hızlandıracağı söyleniyor. Aynı zamanda klavyede makro tuş desteği de yer alıyor. Üstelik cihaz alüminyum gövdesi ile de büyük beğeni topluyor.

Klavyenin en iyi özellikleri arasında özel multimedya tuşları ve %100 anti gölgeleme desteği yer alıyor. Bu özellik, tüm tuşlara aynı anda basılsa bile hepsinin tepki vereceği anlamına geliyor. Bu kadar özelliğin yanı sıra 100 milyon basıma kadar dayanabilen bir yapıya da sahip.

Ayrıca OLED ekran ve ses tekerleği ile de piyasadaki pek çok ürünün önüne geçmeyi başarıyor. Fiyatıyla biraz daha lükse yaklaşsa da yüksek bütçeye sahipseniz kesinlikle değerlendirmeye almanız gereken bir ürün. Ayrıca TKL sürümü bulunduğunu da belirtelim.

En İyi Oyuncu Klavyesi Modelleri: Genel Değerlendirme

Oyuncular için klavye, en önemli ekipmanların başında gelmektedir. Öyle ki kullanılan klavye modeli oyuncuların oyun performansını doğrudan etkilemektedir. Bu doğrultuda oyuncular, bir klavye alacakları zaman en iyi oyuncu klavye modelleri hangileri diye merak etmekteler. Bizler de sizler için hazırlamış olduğumuz bu içeriğimizde en iyi oyuncu klavyesi modellerinden bahsettik.

Sizler için hazırlamış olduğumuz oyuncu klavyesi modelleri listemizde her bütçeye uygun oyuncu klavye modeline yer vermeye çalıştık. Böylece hazırlamış olduğumuz listemize göz atarak bütçenize ve beklentilerinize uygun oyuncu klavye modelini kolaylıkla bulabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.