Oyuncu Klavye Önerileri: En İyi Gaming Klavyeleri – 2021

2021 yılında oyuncu ekipmanları seçmek oldukça zorlaştı. Bunun sebebini basitçe ifade etmek gerekirse, piyasada yüzlerce çeşit ekipman bulunmakta ve bu ekipmanların 1/3’lük kısmını ise oyuncu klavyeleri oluşturmaktadır. Peki oyuncuların performansını bu denli etkileyen ve pazarda bu kadar büyük bir yeri olan oyuncu klavye seçimi nasıl yapılmalı? Bu konudaki en önemli noktalar; tasarım, yapı malzemesi, bağlantı türü ve teknolojik yapısıdır.Piyasada yer alan oyuncu klavyelerinin bir çoğu orijinal olarak tasarlanan kaliteli oyuncu klavyelerinin taklididir. Bu sebeple; oyuncu klavyesi almadan önce iyi araştırmak ve bu ürün türünde iyi olduğu ispatlanmış marka ve modeller arasından seçim yapmak en önemli kriterdir.

Oyuncu klavyesi önerilerinde farklı kullanım amaçları için uygun, farklı fiyat aralıklarında hem membran hem de mekanik klavyeleri inceledik. Klavye seçimi sırasında en önemli noktalardan birisi de klavyenin tepki (yanıt) süresinin kısa olmasıdır. Programlanabilir düğmelere sahip olması ise oyuncular için daha kolay ve rahat bir kullanım sunar.

Bu kadar çok değişkenin olduğu bir oyuncu ekipmanında ziyaretçilerimizi biraz olsun rahatlatabilmek için en iyi oyuncu klavyelerini listelemek için aşağıda yer alan incelemeleri gerçekleştirdik.

Oyuncu Klavye Önerilerimiz: En İyi Gaming Klavyeleri

RAZER HUNTSMAN ELITE

RAZER HUNTSMAN ELITE Oyuncu Klavye
Almak İçin Sebepler– Devrim Niteliğinde Optomekanik Yapı
– Oldukça Güzel Bir RGB Aydınlatma
– Minimalist Tasarım
– Hızlı Yazma Performansı
Fiyat Aralığı1700-2000 ₺

Razer, son ürettiği oyuncu klavyelerinden (gaming klavye) birisi olan bu cihazla piyasadaki teknolojinin sınırlarını zorluyor. Eğer bütçe konusunda sıkıntınız yoksa kesinlikle almanızı tavsiye edeceğimiz bir klavye.

RAZER HUNTSMAN ELITE hem optik sensörleri, hem de mekanik yapıyı bir araya getirerek bu pazarda bir farklılık oluşturuyor. Bu sayede yanıt süresini minimum düzeye çekiyor ve size inanılmaz bir performans sunuyor.

Bu klavyenin tek sıkıntısı kullanım için gerektirdiği güç diyebiliriz. Bu sebeple 2 USB kablosuna sahip.

Ayrıca RGB ışıklandırması sizi rahatlatan bir görüntü sağlıyor.

Bu özelliklerini göz önünde bulundurduğumuzda oyuncular için birinci sınıf bir mekanik klavye olduğunu rahatça söyleyebiliriz.

STEELSERIES APEX 3

STEELSERIES APEX 3
Almak İçin Sebepler– 10 Bölgeli RGB Aydınlatma
– Daha Sessiz Tuşlar
– Fiyat Aralığı
Fiyat Aralığı600-800 ₺

STEELSERIES APEX 3 biraz daha bütçe dostu olan çok yönlü bir oyuncu klavyesi. IP32 su ve toz geçirmezlik koruması (çapı 2.5 mm’den büyük katılara ve 14 dereceden düşen su damlalarına karşı koruma) da biraz daha uzun ömürlü olmasını ve düzenli temizleme periyodunun uzamasını sağlıyor.

Performansını inceleyecek olursak SteelSeries’in Whisper Quiet (Fısıltı kadar sessiz) özelliği gerçekten çok sessiz bir çalışma sunuyor. Tuşlar mekanik değil, membran. Ancak membran anahtarlar olmasına rağmen elinizin altında oldukça iyi ve duyarlı bir hissiyat bırakıyor.

CORSAIR K95 RGB PLATINUM

CORSAIR K95 RGB PLATINUM Oyuncu Klavye
Almak İçin Sebepler– Birçok Işıklandırma Seçeneği
– Güzel Tasarım
– Ayarlanabilir Tuşlar
Fiyat Aralığı2800-3000 ₺

Biraz pahalı olan bu cihaz, aynı zamanda biraz fazla yer kaplıyor ancak bu klavye için en iyi oyun klavyelerinden birisi diyebiliriz. Anotlanmış alüminyum çerçeve, özelleştirilebilir aydınlatmaları ve özelleştirilebilir makro tuşları ile oldukça ilgi çekici ve çok yönlü bir klavye.

Cherry MX Speed tuş takımına sahip mekanik klavye, oyuncu klavyelerinden beklenen hissiyatı tam olarak yaşatıyor. Özellikle hızlı tepki süresi sebebiyle tercih edilebilecek en iyi klavyeler arasında yer alan Corsair K95 RGB Platinum kesinlikle göz ardı edilmemelidir.

HYPERX ALLOY ELITE 2

HYPERX ALLOY ELITE 2
Almak İçin Sebepler– Hızlı Yanıt Süresi
– Tam Tuş Seti
Fiyat Aralığı3800-4000 ₺

HyperX’in kulaklık konusundaki profesyonel çalışmalarını düşününce klavye konusunda da bu kadar iyi işler çıkarmaları pek şaşırtıcı değil. HYPERX ALLOY ELITE 2 ise ortam tuşları ve tuş dizaynı sayesinde oldukça geniş bir kullanım sunuyor.

HyperX’in bir yazılımı sayesinde klavye üzerinde özelleştirilmiş efektler hazırlayabilirsiniz. Oldukça sağlam çelik çerçeve ve mekanik tuşları sayesinde elinizin altında size sağlam bir kullanım deneyimi sunuyor.

Bu güzel özelliklerinin yanı sıra HyperX Alloy Elite 2 maalesef ülkemizde yer alan online mağazalarda bulunamıyor. Yurt dışından almak gibi bir seçenek hala mevcut olsa da fiyat farkı oldukça etki ediyor.

Bu model ile aynı seride yer alan HyperX Alloy Origins modeliyse bu açığı kapatacak seviyede bir performans gösteriyor. 1100-1500 TL arasında değişen fiyatlara sahip olan HyperX Alloy Origins, kablolu ve mekanik bir klavye olarak karşımıza çıkıyor.

RGB aydınlatma ve USB Type-C girişine sahip çıkarılabilir kablolu bir yapısı bulunuyor. Önceden tanımlı 3 aydınlatma profili yer alan klavye oyun oynamak için oldukça başarılı bir tercih olacaktır.

STEELSERIES APEX 7

STEELSERIES APEX 7
Almak İçin Sebepler– Kompakt ve Minimalist Dizayn
– Tuş Başına Özel Aydınlatma
– OLED Akıllı Ekran
Fiyat Aralığı1700-1900 ₺

STEELSERIES APEX 7 oldukça güzel bir tasarıma sahip. Özellikle OLED ekranı size oyunlardan ya da bazı uygulamalardan (discord gibi) gecikmesiz olarak bilgi veriyor.

Yapımında kullanılan uçak sınıfı alüminyum, klavyeye ayrı bir sağlamlık katıyor. Geniş ve rahat bilek pedi, kullanım sırasında daha rahat etmenizi sağlıyor ve uzun oyun vakitlerinde daha rahat kullanım sunuyor. Ayrıca 50 milyon kullanımlık tuş ömrü de uzun ömürlü bir klavye olduğunu gösteriyor.

TRUST GXT 830-RW AVONN

TRUST GXT 830-RW AVONN
Almak İçin Sebepler– Kolaylıkla Karşılanabilir Uygun Fiyat
Fiyat Aralığı80-150 ₺

Bir oyuncu klavyesinde hem farklı tasarımı hemde işlevselliği ucuza elde etmek istiyorsanız bu klavye tam aradığınız seçim diyebiliriz.

Yapımında kullanılan malzemeler, diğer klavyeler ile kıyasladığımızda çok kaliteli sayılmaz. Birinci sınıf malzemeler olduğunu söyleyemeyiz, ancak yine de oldukça sağlam bir yapıya sahip. Fiyatı göz önünde bulundurulduğunda tuşların ışıklandırmalı olması beklenmiyor, buna rağmen güzel bir ışıklandırmaya sahip. Ayrıca tuşların ışıklandırması ve parlaklığı özelleştirilebilir.

Tüm bunlar göz önüne alındığında TRUST GXT 830-RW AVONN kesinlikle bir Fiyat/Performans ürünü diyebiliriz.

ASUS ROG STRIX SCOPE

ASUS ROG STRIX SCOPE Oyuncu Klavye
Almak İçin Sebepler– Dayanıklı Alüminyum Plaka
– RGB Tuş Takımı
– FPS Oyunlarında Yüksek Performans
Fiyat Aralığı1100-1500 ₺

ASUS’un son zamanlarda bilgisayar çevre birimlerindeki başarısı kesinlikle göz ardı edilemeyecek düzeyde. Bu oyuncu klavyesi de bunu destekliyor.

ASUS ROG STRIX SCOPE klasik bir oyuncu klavyesi değil. FPS oyunları için özellikler sunan bir cihaz. Bu kompakt mekanik klavye size makro özelleştirmeleri sunarken FPS oyunlarının vazgeçilmez tuşları üzerinde de tasarım farklılıkları gözünüze çarpıyor. Örneğin sol CTRL tuşu diğer klavyelere göre biraz daha geniş ve WASD tuşlarının yapısı, görülmesini kolaylaştımak için biraz daha parlak gümüşi renklere sahip.

Klavyenin yapısında kullanılan üst düzey sağlam alüminyum ekstra bir direnç katıyor. ASUS’un RGB Sync LED teknolojisi klavye ünitesini istediğiniz gibi aydınlatmanızı sağlıyor. Mekanik tuş yapısı ise bir oyuncuya ihtiyacı olan en iyi hissiyatı sunuyor.

STEELSERIES APEX PRO

STEELSERIES APEX PRO
Almak İçin Sebepler– %100 Anti Gölgeleme
– Hızlı Tepki Süresi
– Ergonomik Kullanım
Fiyat Aralığı2200-2400 ₺

Kesinlikle en iyi oyuncu klavyelerinden birisi olan SteelSeries Apex Pro modeliyle devam ediyoruz. Bir gaming klavyesinin olmazsa olmazları mekanik tuşlar, RGB ışıklandırma, farklı aydınlatma profilleri bu klavye de tabii ki yer alıyor. Bunlara ek olarak SteelSeries, bu ürünün en hızlı oyuncu klavyesi olduğunu iddia ediyor. Ayarlanabilir tuşlarının 0.4mm kadar düşük seviyelere indirilebileceği, bunun da tepki süresine son derece hızlandıracağı söyleniyor.

Klavyenin en iyi özellikleri arasında özel multimedya tuşları ve %100 anti gölgeleme desteği yer alıyor. Bu özellik, tüm tuşlara aynı anda basılsa bile hepsinin tepki vereceği anlamına geliyor. Bu kadar özelliğin yanı sıra 100 milyon basıma kadar dayanabilen bir yapıya da sahip.

Fiyatıyla biraz daha lükse yaklaşsa da yüksek bütçeye sahipseniz kesinlikle değerlendirmeye almanız gereken bir ürün.Siz Hangi Oyuncu Klavye Modelini Kullanıyorsunuz?

2021 yılının ortalarına yaklaştığımız bu dönemde sizlere önerebileceğimiz gaming klavye önerileri şimdilik bu kadar. Unutmamak gerekir ki hızla ilerleyen teknoloji eminiz ilerleyen günlerde bize çok farklı seçenekler sunacak ve biz de sizler için bu seçenekleri takip ederek güncel incelemeler yapmaya devam edeceğiz.

Siz hangi model oyuncu klavyesi kullanıyorsunuz? Listemize eklemek istediğiniz modeller var mı? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Samsung Odyssey Neo G9 - 49

Hayalinizdeki oyun dünyası gerçek oldu. 49 inç DQHD çözünürlük ile inanılmaz derecede ayrıntılı ve net görüntüler sunabilen yan yana duran iki QDH monitör kadar geniş bir ekrana sahip olacaksınız.

Yukarıda yer alan bağlantıdan satın alma yaptığınızda küçük de olsa bir komisyon kazanmaktayız. Bu durum ürünün fiyatını etkilememektedir.

Teknolojiyi yakından takip eden 22 yaşında bir makine mühendisi adayı.Yorum yapın

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.