En İyi Modem Önerileri – 2023

Modemler, teknoloji kullanıcılarının günlük yaşamlarında en çok kullandıkları cihazların başında gelmektedir. Telefon hatları üzerinden internet bağlantısı sağlayan bu cihazlar, internetin olduğu tüm ortamlarda bulunuyorlar desek yanlış olmayacaktır. Bu kadar çok kullanılan bir cihaz, tabii ki çok çeşitli modelleriyle kullanıcılarına hizmet veriyor. Bundan dolayı kullanıcılar, en iyi modem hangisi diye merak ediyorlar.

Bizler de bu yazımızda sizler için en iyi modem modellerine yakından bakacağız. Sizler için hazırlamış olduğumuz listede, her bütçeye ve her kullanıcı tipine hitap eden modem modellerine yer vermeye çalıştık. Lafı daha fazla uzatmadan sizler için hazırlamış olduğumuz listemize geçelim.

En İyi Modem Modelleri

Belirttiğimiz gibi piyasada çok çeşitli markaların modem modelleri mevcut. Bundan dolayı modem satın almaya karar veren bir kullanıcı, hangi markanın hangi modelini alacağı konusunda tereddüt yaşıyor. Modemler, sahip oldukları özelliklere göre çeşitli fiyat aralıklarında kullanıcılarıyla buluşuyorlar. Bu yüzden modem tercihinden bulunmadan önce bir modemden beklentilerinizin neler olduğuna karar vermelisiniz.

Sizler için hazırlamış olduğumuz modem önerileri listemizde her ihtiyacı göz önüne alarak model önerilerinde bulunmaya çalıştık. İşte sizler için seçmiş olduğumuz modem modelleri:

Zyxel VMG1312-T20B

En iyi modem önerilerimizin ilk sırasında Zyxel VMG1312-T20B yer alıyor. Zyxel, modem sektöründeki en başarılı markalardan birisi olarak ön plana çıkıyor. Şirket, uzun süredir modem piyasasında hizmet vermektedir. Bu süreç, şirketin bu alanda geniş bir bilgi birikimi edinmesini sağladı. Bu sayede Zyxel, piyasadaki en başarılı markalardan birisi olarak dikkat çekiyor.

Bizler de listemizde giriş seviyesi modemlerden birisi olan Zyxel VMG1312-T20B modeline yer verdik. Modem, oldukça sade bir tasarıma sahip. Bunun yanı sıra modemin tasarımında çeşitli bağlantı noktaları mevcut. Kullanıcılar, modemde yer alan 1 tane USB Type A ve 4 tane LAN bağlantı noktalarından faydalanabiliyorlar. Ayrıca modemin bağlantı teknolojisi VDSL2 olarak karşımıza çıkıyor.

Zyxel VMG1312-T20B

Wi-Fi 4 teknolojisi ile çalışan modem, 2.4 GHz çalışma frekansına sahip. Bunun yanı sıra modemin veri hızı, 300 Mbps olarak karşımıza çıkıyor. Bu değerler de giriş seviyesindeki bir modem için fazlasıyla yeterli olacaktır. Modemin şifreleme özellikleri kısmında ise WPA ve WPA2 başta olmak üzere çeşitli yöntemler kullanıcılarını karşılıyor. Ayrıca kullanıcılar, bu modemi router olarak da kullanabiliyorlar.

Genel olarak giriş seviyesi ev kullanıcıları için yeterli özelliklere sahip olan modem, fiyatıyla da kullanıcılarını memnun etmeyi başarıyor. Çünkü Zyxel VMG1312-T20B, Türkiye’de 400 TL’den başlayan fiyatlarla kullanıcılarıyla buluşuyor.

Asus DSL-AC750

Teknoloji devi Asus, bilgisayar başta olmak üzere çeşitli kategorilerde olduğu gibi modem piyasasında da karşımıza çıkan markalardan birisi oluyor. Şirket, bu alanda da birçok modeliyle kullanıcılarına hizmet veriyor. Hatta Asus, ürettiği başarılı modemler sayesinde modem sektöründe en çok tercih edilen üreticilerden birisi diyebiliriz. Bundan dolayı bizler de listemizde Asus DSL-AC750 modeline yer verdik.

Modem, oldukça şık bir tasarıma sahip diyebiliriz. Asus, tasarımın yanı sıra sunduğu özelliklerle de kullanıcılarını memnun etmeyi başarıyor. Modemde Wi-Fi 5 teknolojisi mevcut. Bu sayede modem, 2.4 ve 5 GHz frekanslarında çalışabiliyor. Modem, 2.4 GHz frekansında 300 Mbps veri hızı sunarken 5 GHz frekansında ise 433 Mbps veri hızı sunmaktadır.

En iyi modem önerileri - Asus DSL-AC750

Bunun yanı sıra modemde WAN ve LAN bağlantı girişleri mevcut. Bu sayede kullanıcılar, modemde diledikleri internet bağlantı seçeneğini kullanabiliyorlar. Ancak modemin bağlantı noktası konusunda önemli bir eksikliği mevcut. Asus, bu modelde USB girişine yer vermemeyi tercih etti. Bundan dolayı kullanıcılar, güncellemeler başta olmak üzere modem üzerinde yaptıkları çeşitli işlemlerde zorluk yaşayabiliyorlar.

Modemin güvenlik kısmında ise WPA ve WPA2 başta olmak üzere çeşitli şifreleme seçenekleri yer alıyor. Bu sayede kullanıcılar, diledikleri şifreleme yöntemi ile modemlerini güvenlik altında tutabiliyorlar. Bunun yanı sıra birçok modem gibi Asus DSL-AC750 de router olarak da kullanılabiliyor.

Asus DSL-AC750, sahip olduğu özellikler sayesinde giriş ve orta seviye modem kullanıcılarına hitap ediyor diyebiliriz. Modem, Türkiye’de 800 TL’den başlayan fiyatlarla kullanıcılarıyla buluşuyor.

TP-Link TD-W8960N

Sizler için hazırlamış olduğumuz en iyi modem önerileri listemizde TP-Link TD-W8960N modem de yer alıyor. TP-Link, modem sektöründe hizmet veren en başarılı markalardan birisi olarak bilinmektedir. Türkiye’de marka, daha çok giriş ve orta seviye modem kullanıcılarına hitap etmektedir. Bu doğrultuda TP-Link TD-W8960N, listemizde yer alan giriş-orta seviye modemlerden birisidir.

TP Link, modemlerinde genellikle standart tasarımlar üzerinden ilerlemeyi tercih ediyor. Şirket, modemlerinde sade ve göze hitap eden tasarımlar kullanmayı tercih ediyor. Bu doğrultuda TP-Link TD-W8960N, mavi tasarımıyla dikkat çekmektedir. Modemde 3 adet LAN, 1 adet WAN girişi mevcut. TP Link, bu modelde USB girişine yer vermedi.

TP-Link TD-W8960N

Wi-Fi 4 teknolojisine sahip olan modem, 2.4 GHz frekansında çalışmaktadır. Modemde 2 tane anten yer almaktadır. Bu antenler, 5 dBi çekim gücünde kullanıcılarına hizmet sunuyorlar. Ayrıca modem, 300 Mbps veri hızını desteklemektedir. Bu özellikleriyle modem için tam bir giriş-orta seviye modem diyebiliriz.

WPA, WPA2 şifreleme türlerine sahip olan modem, misafir girişi gibi çeşitli güvenlik önlemlerine de sahip. Bu sayede TP Link, bu modem kullanıcılarının güvenliklerini riske atmıyor. Böylece TP Link, hız konusunda kullanıcılarını memnun bıraktığı kadar güvenlik konusunda da memnun etmeyi başarıyor.

TP-Link TD-W8960N, Türkiye’de 500 TL’den başlayan fiyatlarla kullanıcılarıyla buluşmaktadır.

Zyxel VMG3625-T50B

En iyi modem önerileri listemize bir başka Zyxel marka modem ile devam ediyoruz. Zyxel, giriş seviyesi kadar orta ve üst seviye modem kullanıcılarına da hitap ediyor. Bundan dolayı marka, bir kez daha listemizde kendisine yer bulmayı başardı. Zyxel VMG3625-T50B, sahip olduğu özellikler ile orta seviye modem kullanıcılarına hitap ediyor diyebiliriz.

Şirket, bu modelde de klasikleşen sade Zyxel modem tasarımını kullanmayı tercih etti. Bunun yanı sıra Zyxel, birçok modelinde olduğu gibi bu modelde de çeşitli bağlantı noktalarıyla kullanıcılarını memnun etmeyi başarıyor. Modemde 4 adet LAN, 1 adet WAN ve 1 adet USB girişi mevcut.

Zyxel VMG3625-T50B

Bunun yanı sıra modem, Wi-Fi 5 teknolojisi ile çalışıyor. Bu teknoloji, modemin 2.4 ve 5 GHz frekanslarında çalışmasına olanak sağlıyor. Modem, 2.4 GHz frekansında 300 Mbps ve 5 GHz frekansında 867 Mbps veri hızı desteği sunuyor. Bu sayede kullanıcılar, modemin hız konusundaki performansından memnun kalıyorlar.

Zyxel, bu modelin güvenlik kısmında kullanıcılarını biraz kısıtlıyor diyebiliriz. Çünkü modemde WPA-PSK ve WPA2-PSK şifreleme türleri mevcut. Bundan dolayı kullanıcılar, çoğu modemin aksine biraz daha az şifreleme seçeneği ile karşı karşıya kalıyorlar.

Yine de modem, sunduğu performans ile orta seviye modem kullanıcılarını memnun etmeyi başarıyor diyebiliriz. Türkiye’de Zyxel VMG3625-T50B’yi satın almayı düşünürseniz bütçenizden en az 900 TL ayırmanız gerekiyor.

Keenetic Extra DSL

Sizler için hazırlamış olduğumuz en iyi modem önerileri listemize Keenetic Extra DSL ile devam ediyoruz. Keenetic, WiFi üzerine çalışmalar yapan bir teknoloji şirketidir. Bu doğrultuda şirketin birçok modem modeline ulaşmanız mümkün. Bizler de bu listemizde Keenetic Extra DSL modeline yer verdik.

Keenetic Extra DSL

Beyaz ve sade bir tasarıma sahip olan modem, 4 tane antene sahip. Bunun yanı sıra modemde 4 tane LAN, WAN ve 1 tane de USB portu mevcut. Böylece giriş-orta seviye bir modem için bağlantı noktası konusunda oldukça çeşitli imkanlar sağlıyor diyebiliriz.

WiFi 5 standardına sahip olan modem, 2.4 GHz frekansında 300 Mbps hız desteği sağlıyor. Bunun yanı sıra modem, 5 GHz frekansında ise 867 Mbps hız değerlerine ulaşabiliyor. Bu hızlar doğrultusunda modem, performansıyla kullanıcılarını memnun etmeyi başarıyor.

DDNS desteği başta olmak üzere çeşitli güvenlik ve erişim seçeneklerine sahip olan modem, güncel teknolojilere sahip. Böylece Keenetic Extra DSL, özellikle ev kullanıcıları için ideal bir modem diyebiliriz. Keenetic Extra DSL, Türkiye’de 1.050 TL’den başlayan fiyatlarla kullanıcılarıyla buluşuyor.

TP-Link, modem piyasasında yer alan bir başka büyük üreticilerden birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Şirket, çeşitli modem modelleriyle kullanıcılarına hizmet veriyor. Modemlerin başarılı performans göstermeleri, şirketi en çok tercih edilen modem üreticilerinden birisi haline getiriyor. Bundan dolayı bizler de listemizde TP-Link Archer VR2100 modeline yer verdik.

Modem, oldukça şık ve modern bir tasarıma sahip. TP-Link, bu tasarımda çeşitli bağlantı noktaları kullanmayı tercih etti. Kullanıcılar, modemde yer alan 1 adet USB, 1 adet WAN ve 3 adet LAN girişini kullanabiliyorlar. Şirket, özellikle USB girişinde sağladığı dosya paylaşımı başta olmak üzere çeşitli hizmetlerle kullanıcılarını memnun etmeyi başarıyor.

En iyi modem önerileri - TP-Link Archer VR2100

Bunun yanı sıra modem, Wi-Fi 5 teknolojisine sahip. Bu teknoloji, kullanıcılarına 2.4 ve 5 GHz frekanslarında modemi kullanma imkanı sunuyor. Modem, 2.4 GHz frekansında 300 Mbps veri hızında çalışırken 5 GHz frekansında ise 1733 Mbps veri hızında çalışıyor.

Ayrıca modemde WPA ve WPA2 başta olmak üzere çeşitli şifreleme seçenekleri mevcut. Bu sayede kullanıcılar, modemle hızlı bir internet deneyimi yaşarken aynı zamanda güvenliklerini de sağlamış oluyorlar. Böylece TP-Link Archer VR2100, orta seviye modem kullanıcılarına hitap eden bir modem olarak karşımıza çıkıyor.

Router olarak da kullanılabilen TP-Link Archer VR2100, Türkiye’de 1.625 TL’den başlayan fiyatlarla kullanıcılarıyla buluşuyor.

En iyi modem önerileri listemize bir başka TP-Link modeliyle devam ediyoruz. Markanın çeşitli modem modelleriyle kullanıcılarıyla buluştuğunu belirtmiştik. Bundan dolayı TP-Link, üst düzey modem modeliyle bir kez daha listemizde kendisine yer bulmayı başardı.

TP-Link Archer VR2800, diğer TP-Link modelleri gibi oldukça şık ve modern bir tasarıma sahip. Bunun yanı sıra TP-Link, bu modelde de çok çeşitli bağlantı noktaları kullanmayı tercih etti. Modemde 2 adet USB, 1 adet WAN ve 4 adet LAN girişi mevcut. TP-Link, bu modelin USB girişinde FTP desteğinden dosya paylaşımı desteğine kadar çok çeşitli özellikler sunuyor.

TP-Link Archer VR2800

Modem, Wi-Fi 5 teknolojisi ile kullanıcılarıyla buluşuyor. Bu teknoloji, çoğu modemde olduğu gibi bu modemde de kullanıcılarına 2.4 ve 5 GHz frekanslarını sunuyor. Modem, 2.4 GHz frekansında 600 Mbps ve 5 GHz frekansında 2167 Mbps veri hızı değerlerine ulaşabiliyor.

Yüksek hız değerlerini destekleyen modem, kullanıcılarının güvenliğine de önem veriyor. Bundan dolayı modemde WPA ve WPA2 başta olmak üzere çok çeşitli şifreleme seçenekleri mevcut. Bunun yanı sıra kullanıcılar, modemi router olarak da kullanabiliyorlar.

Özellikleriyle kullanıcılarını etkilemeyi başaran TP-Link Archer VR2800, üst düzey modem kullanıcıları için uygun bir model diyebiliriz. Modem, Türkiye’de 2.900 TL’den başlayan fiyatlarla kullanıcılarıyla buluşuyor.

Asus DSL-AX82U

En iyi modem önerileri listemizin son sırasında bir kez daha Asus tarafından üretilen bir modem modeli bizleri karşılıyor. Asus da çoğu modem üreticisi gibi çeşitli segmentlerde modem modelleri üretiyor. Şirket, ürettiği üst düzey modem modelleriyle de kullanıcılarını memnun etmeyi başarıyor. Bu modellerden birisi de Asus DSL-AX82U olarak karşımıza çıkıyor.

Asus, bu modelde çok şık ve ilgi çekici bir tasarım yaratmayı başardı. Şirket, bu tasarımla daha çok oyunculara hitap ediyor diyebiliriz. Bunun yanı sıra modem, sahip olduğu bağlantı noktalarıyla da kullanıcılarını memnun etmeyi başarıyor. Modemde 1 adet USB, 1 adet WAN ve 4 adet LAN girişi mevcut. Modem, birçok üst düzey modem gibi USB girişi sayesinde FTP desteği mevcut olmak üzere çok çeşitli özelliklere sahip.

Asus DSL-AX82U

Modem, Wi-Fi 6 teknolojisiyle kullanıcılarıyla buluşuyor. Bu teknoloji, kullanıcılarına 2.4 ve 5 GHz çalışma frekansları sunuyor. Modem, 2.4 Ghz frekansında 574 Mbps veri hızına ulaşabiliyor. Bunun yanı sıra modem, 5 GHz çalışma frekansında ise 4804 Mbps veri hızıyla kullanıcılarına hizmet veriyor.

Asus, hız değerleri kadar güvenlik konusunda da başarılı bir iş çıkarttı diyebiliriz. Çünkü modemde WPA3 ve WPA3-PSK şifreleme yöntemleri mevcut. Bu şifreleme yöntemleri, kullanıcıların güncel teknoloji ile modem güvenliklerini sağlamalarına olanak tanıyor. Ayrıca Asus, kullanıcılarına bu modemi router ve access point olarak kullanabilme imkanı da sunuyor.

Özellikleri ile kendisine hayran bırakan Asus DSL-AX82U, Türkiye’de 4.400 TL’den başlayan fiyatlarla kullanıcılarıyla buluşmaktadır.

Genel Değerlendirme

Piyasada çeşitli teknoloji üreticileri tarafından üretilen modem modelleri yer alıyor. Modem modellerinin çok olması, kullanıcıların akıllarını karıştırabiliyor. Çünkü kullanıcılar, hangi modemin kendi ihtiyaçlarını karşılayacağı konusunda kararsız kalabiliyorlar.

Bizler de bu yazımızda sizlere referans olabilmesi adına çeşitli modem üreticilerinin en iyi modem modellerine yer vermeye çalıştık. Bu modemleri seçerken tüm kullanıcıların ihtiyaçlarını göz önüne almaya çalıştık. Bunun yanı sıra tabii ki farklı kullanıcı tiplerine hitap eden modem modellerine de yer vermeye çalıştık. Modem tercihinde bulunurken bir modemden beklentilerinizin neler olduğuna karar vermeniz gerekiyor.

Aksi takdirde kullanmayacağınız özelliklere sahip olan bir modeme gereğinden fazla ücret ödemek zorunda kalabilirsiniz. Bunun yanı sıra uygun fiyatlı diye aldığınız modemden istediğiniz verimi alamama ihtimaliniz de mevcut. Bundan dolayı modem tercihi yapmadan önce modemden beklentilerinizin neler olacağına karar vermelisiniz.

Sizler için hazırlamış olduğumuz en iyi modem önerileri listemiz burada sona eriyor. Listemizde çok çeşitli modem modellerine yer verdik. Böylece listemizi inceleyerek sizler için uygun olduğunu düşündüğünüz modem modelini kolaylıkla seçebilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.