En İyi Dövüş Oyunları Önerileri – 2023

Oyun sektörü, hızla gelişmeye devam ediyor. Gelişen oyun sektöründe hem grafik hem de oynanabilirlik açısından yüksek kalitede oyunların bulunması, oyuncuları oldukça mutlu ediyor. Özellikle oynanabilirlik seviyesi yüksek oyunların piyasada yer bulmaya başlaması, dövüş oyunlarını çok fazla etkiliyor. Bundan dolayı oyuncular, günümüzde en iyi dövüş oyunları hangileri diye çok fazla merak ediyorlar.

Belirttiğimiz gibi hızla gelişen oyun sektöründen dolayı oyun geliştiricileri, her geçen gün daha kaliteli bir oyunu oyuncularla buluşturuyorlar. Bundan dolayı oyuncular için yeni oyunları takip etmek zor olabiliyor. Bizler de bu yüzden hazırladığımız çeşitli oyun önerileri listeleriyle, sizlere yardımcı olmaya çalışıyoruz.

Bu yazımızda da dövüş oyunları önerilerinde bulunacağız. Oyun sektöründe oldukça fazla dövüş oyunu mevcut. Bu oyunlar arasında grafik ve oynanabilirlik açısından yüksek kalitede oyunlar var. Fakat oyuncuların bu oyunları diğer kategorilerdeki oyunlar arasında seçip bulmaları biraz zor olabiliyor.

Bundan dolayı bizler de listemizde hem popüler olan hem de başarılı fakat bazı oyunların gölgesinde kalan dövüş oyunlarına yer verdik. Sözü daha fazla uzatmadan sizler için seçmiş olduğumuz dövüş oyunlarına biraz daha yakından bakalım.

Mortal Kombat 11

Listemizin ilk sırasında Warner Bros. Games tarafından yayınlanan Mortal Kombat 11 yer alıyor. Mortal Kombat serisini duymayan oyuncu yoktur diyebiliriz. Çünkü serinin oyunlarının yanı sıra hem kitapları hem de filmleri mevcut. Bundan dolayı aslında Mortal Kombat, oldukça meşhur bir seri diyebiliriz.

Mortal Kombat 11, 2019 yılında oyuncularla buluştu. Bundan dolayı oyunun grafikleri ve oynanabilirliği oldukça üst seviyede. Ayrıca oyunun sahneleri, efektleri oldukça başarılı diyebiliriz. Bu özelliklerin, bir dövüş oyunu için oldukça önemli olduğunu düşünürsek Mortal Kombat 11, bu konuda oyunu oynayanların çoğunu memnun etmeyi başarıyor.

Bunun dışında oyunda 37 tane karakter mevcut. Ayrıca oyun, bu karakterleri çeşitli silah ve kostümlerle özelleştirmenize de olanak sağlıyor. Böylece oyun, oyunculara oldukça çeşitli karakter seçenekleri sunuyor.

Birbirinden farklı modlara sahip olan Mortal Kombat 11, akıcılığı sayesinde klasik dövüş oyunlarından ayrılarak oyuncuları kendisine bağlamayı başarıyor diyebiliriz.

Minimum Sistem GereksinimleriÖnerilerin Sistem Gereksinimleri
İşlemci: Intel Core i5-750, 2.66 GHz / AMD Phenom II X4 965, 3.4 GHz veya AMD Ryzen 3 1200, 3.1 GHzİşlemci: Intel Core i5-2300, 2.8 GHz / AMD FX-6300, 3.5GHz veya AMD Ryzen 5 1400, 3.2 GHz
Bellek: 8 GB RAMBellek: 8 GB RAM
Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 1050 / AMD Radeon HD 7950 veya AMD Radeon R9 270Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 1060 6GB / AMD Radeon R9 290 veya RX 570
Depolama Alanı: 20 GB kullanılabilir alanDepolama Alanı: 20 GB kullanılabilir alan

Street Fighter V

CAPCOM tarafından geliştirilen Street Fighter V, dövüş oyunu tutkunlarının oynayabilecekleri en başarılı dövüş oyunlarından birisidir. 2016 yılında yayınlanan oyun, yayınlandığı günden bugüne oyuncular tarafından beğenilerek oynanmaktadır.

Oyunda geniş bir karakter seçimi bulunuyor. İkonik dövüşçülerin yanı sıra yeni ve benzersiz karakterler de mücadelelerine katılıyor. Her karakterin farklı yeteneklere sahip olması, oyunu çeşitlilik açısından zenginleştiriyor ve her oyuncuya kendi oyun tarzını yaratma imkanı sağlıyor.

Oyunun en ilgi çekici özelliklerinden birisi, çok oyunculu modu olmaktadır. Çok oyunculu modu sayesinde dileyen oyuncular oyunu tek başına oynayabilirken isteyen oyuncular ise çok oyunculu modda başka oyuncularla dövüşebilmekteler.

Minimum Sistem GereksinimleriÖnerilerin Sistem Gereksinimleri
İşlemci: Intel Core i3-4160 3.60GHzİşlemci: Intel Core i5-4690K 3.50GHz veya AMD FX-9370
Bellek: 6 GB RAMBellek: 8 GB RAM
Ekran Kartı: NVIDIA® GeForce GTX 480, GTX 570, GTX 670Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 960 veya AMD Radeon R7 370
Depolama Alanı:Depolama Alanı:

TEKKEN 7

Dövüş oyunu denilince birçok oyuncunun aklına direkt TEKKEN serisi geliyordur. Çünkü TEKKEN, özellikle atarilerin oldukça popüler olduğu dönemlerin favori oyun serilerinin başında geliyordu. TEKKEN serisi yeni oyunlarıyla günümüzde de popülerliğini korumaya devam ediyor.

BANDAI NAMCO tarafından geliştirilen TEKKEN 7, 2017 yılında oyuncularla buluştu. Unreal Engine 4 ile geliştirilen oyun, grafikleri ile oldukça iddialı. Oyunun geliştiricileri, özellikle dövüş sahnelerindeki efektler konusunda çok başarılı olduklarını düşünüyorlar.

Oyun, hikâye dahilinde ilerliyor. Bundan dolayı klasik dövüş oyunudur bir süre sonra sıkılırım diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Bunun dışında TEKKEN 7, oyunculara çevirim içi oynama imkânı da sunuyor. Bu sayede hikâyede ilerlemekten ve tek başına oynamaktan sıkılan oyuncular, arkadaşlarıyla da mücadele edebiliyorlar.

TEKKEN 7, grafikleri ve hikâyesi başta olmak üzere birçok anlamda oyuncuları etkilemeyi başarıyor. Bundan dolayı oyun, günümüzde en başarılı dövüş oyunlarının başında geliyor diyebiliriz.

Minimum Sistem GereksinimleriÖnerilerin Sistem Gereksinimleri
İşlemci: Intel Core i3-4160 veya daha üstüİşlemci: Intel Core i5-4690 3.5 GHz veya daha üstü
Bellek: 6 GB RAMBellek: 8 GB RAM
Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 660 2GB, GTX 750Ti 2GB, veya daha üstüEkran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 1060 veya daha üstü
Depolama Alanı: 60 GB kullanılabilir alanDepolama Alanı: 60 GB kullanılabilir alan

Injustice 2

En iyi dövüş oyunları listemize Injustice 2 ile devam ediyoruz. Oyun, yine WB Games tarafından yayınlanan bir dövüş oyunu olarak karşımıza çıkıyor. Fakat Injustice 2, diğer dövüş oyunlarından biraz farklı bir hikâyeye sahip.

Oyunun hikâyesi, DC tarafından oluşturulan efsane karakterleri konu alıyor. Yani oyunda Batman, Superman gibi karakterler mevcut. Oyun, karakter konusunda oldukça iddialı. Hatta oyunun geliştiricileri o kadar iddialılar ki oyunun gelmiş geçmiş en geniş DC evreni ekibini içerdiğini söylüyorlar.

Belirttiğimiz gibi oyunda birçok DC karakteri mevcut. Sizler de bu karakterlerden birisini seçerek hikâyeyi canlandırmaya çalışıyorsunuz. Bunun dışında Injustice 2, her mücadele sonunda oyunculara ekiplerini güçlendirme ve kişileştirme imkânı sunuyor.

Son olarak oyunun grafiklerinden bahsedecek olursak oyunun geliştirici şirketi NetherRealm Studios, karakterlerin tasarımı konusunda gerçekten çok başarılı bir iş çıkartmış. Fakat oyunun bazı sahnelerinde aşırıya kaçan efektler mevcut. Bunları göz ardı edersek oyun genel olarak memnun edici seviyede grafiklere sahip diyebiliriz.

Minimum Sistem GereksinimleriÖnerilerin Sistem Gereksinimleri
İşlemci: Intel Core i5-750, 2.66 GHz / AMD Phenom II X4 965, 3.4 GHz veya AMD Ryzen 3 1200, 3.1 GHzİşlemci: Intel Core i3-2100, 3.10 GHz / AMD FX-6300, 3.5 GHz veya AMD Ryzen 5 1400, 3.2 GHz
Bellek: 4 GB RAMBellek: 8 GB RAM
Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 670 veya NVIDIA GeForce GTX 1050 / AMD Radeon HD 7950 veya AMD Radeon R9 270Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 780 veya NVIDIA GeForce GTX 1060-6GB / AMD Radeon R9 290 veya RX 570
Depolama Alanı: 52 GB kullanılabilir alanDepolama Alanı: 52 GB kullanılabilir alan

Dragon Ball FighterZ

BANDAI NAMCO, dövüş oyunları konusunda oldukça başarılı. Bu yüzden şirket, bir başka dövüş oyunu olan Dragon Ball FighterZ ile tekrar listemize girmeyi başarıyor. Dragon Ball FighterZ, 2018 yılında oyuncularla buluştu.

Dragon Ball serisi, bir neslin çocukluğunda önemli bir rol kaplıyor diyebiliriz. Serinin yeni oyunu Dragon Ball FighterZ, hem dövüş hem de anime oyunlarını seven oyunculara hitap ediyor. Oyunda birçok karakter mevcut. Oyuncular, bu karakterleri oyundaki hikâye ve 3v3 modlarında kullanabiliyorlar.

Bunun yanı sıra oyunda ön plana çıkan bir diğer mod da çevirim içi oyuncu modu oluyor. Oyuncular, oyundaki bu mod sayesinde sıralamalı müsabakalar gibi çeşitli turnuvalara katılabiliyorlar.

Minimum Sistem GereksinimleriÖnerilerin Sistem Gereksinimleri
İşlemci: AMD FX-4350, 4.2 GHz / Intel Core i5-3470, 3.20 GHzİşlemci: AMD Ryzen 5 1400, 3.2 GHz / Intel Core i7-3770, 3.40 GHz
Bellek: 4 GB RAMBellek: 8 GB RAM
Ekran Kartı: Radeon HD 6870, 1 GB / GeForce GTX 650 Ti, 1 GBEkran Kartı: Radeon HD 7870, 2 GB / GeForce GTX 660, 2 GB
Depolama Alanı: 6 GB kullanılabilir alanDepolama Alanı: 6 GB kullanılabilir alan

WWE 2K20

En iyi dövüş oyunları listemize WWE 2K20 ile devam ediyoruz. Çünkü dövüş oyunlarından bahsedip WWE serisinden bahsetmesek olmazdı. WWE, dünyanın en popüler dövüş sporlarından birisi olarak ön plana çıkıyor. Bundan dolayı sporun dijital oyunları, dövüş sporunu seven oyuncular tarafından oldukça fazla ilgi görüyor.

Bizler de listemizde serinin en yeni oyunu olan WWE 2K20’ye yer verdik. Oyun, 2019 yılında 2K tarafından piyasaya sürüldü. Oyunda birçok WWE süper starı mevcut. Oyuncular, çeşitli müsaba modlarında bu starlarla müsabakanın en iyisi olmaya çalışıyorlar.

2K, oyunun oynanabilirliği ve grafikleri konusunda oldukça iddialı. Zaten 2K tarafından yayınlanan oyunların özellikle grafikleri, kendilerini kanıtlamayı başardılar diyebiliriz. Bundan dolayı oyuncular, WWE 2K20’de de grafik konusunda ne kadar başarılı bir iş çıkartıldığını fark ediyorlar.

WWE 2K20, hem bir dövüş sporunun oyunu olmasıyla hem de grafik ve oynanabilirliğiyle oyuncuların ilgisini çekmeyi başarıyor.

Minimum Sistem GereksinimleriÖnerilerin Sistem Gereksinimleri
İşlemci: Intel Core i5-3550 / AMD FX 8150İşlemci: Intel Core i7 3770 / AMD FX-8350
Bellek: 4 GB RAMBellek: 8 GB RAM
Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 680 / AMD Radeon HD 7850Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 970 / AMD Radeon R9 290X
Depolama Alanı: 50 GB kullanılabilir alanDepolama Alanı: 50 GB kullanılabilir alan

Absolver

Sloclap tarafından geliştirilen Absolver, 2017 yılında oyuncularla buluştu. Oyun, hem grafikleriyle hem de hikâyesiyle diğer dövüş oyunlarından ayrılıyor diyebiliriz.

Oyunda tek bir karakteri canlandırıyorsunuz. Bu karakterinizle hikâyenin akışına ayak uydurarak değişik taktiklerle düşmanlarınızı yenmeye çalışıyorsunuz. Bir yandan da hikâyenin akışı sırasında çeşitli özelliklerle karakterinizi özelleştirebiliyorsunuz.

Hem çok oyunculu hem de hikâye modu bulunan oyun, ilginç grafik ve hikâyesiyle oldukça ilgi çekici diyebiliriz. Bu sayede Absolver, piyasadaki en başarılı dövüş oyunlarından birisi olmayı başarıyor.

Minimum Sistem GereksinimleriÖnerilerin Sistem Gereksinimleri
İşlemci: Intel Core i7-950/AMD Phenom II X4 965 veya daha üstüİşlemci: Intel Core i5-4670K/AMD FX-8320 veya daha üstü
Bellek: 4 GB RAMBellek: 8 GB RAM
Ekran Kartı: GeForce GTX 480/Radeon HD 7850 veya daha üstüEkran Kartı: GeForce GTX 960/Radeon R9 380 veya daha üstü
Depolama Alanı: 11 GB kullanılabilir alanDepolama Alanı: 11 GB kullanılabilir alan

Marvel vs. Capcom: Infinite

En iyi dövüş oyunları listemizin son sırasında Marvel vs Capcom: Infinite yer alıyor. Capcom tarafından geliştirilen oyun, 2017 yılında oyuncularla buluştu. Marvel ve Capcom evrenlerini konu alan oyun, oldukça ilgi çekici bir dövüş oyunu diyebiliriz.

Oyunda Marvel ve Capcom karakterleri yer alıyor. Bu sayede oyunda oldukça çeşitli karakterler yer alıyor diyebiliriz. Bunun yanı sıra Capcom, oyunun hikâyesini de gayet iyi bir şekilde kurgulamış diyebiliriz. Bu sayede oyun, bir dövüş oyunun yanı sıra aynı zamanda süper kahramanları konu alan bir oyun da diyebiliriz.

Oyun, yakın zamanda oyuncularla buluştuğu için oyunun grafikleri gayet yeterli diyebiliriz. Bunun yanı sıra oyunun hikâyesinin de akıcı olması, oyunu en iyi dövüş oyunlarından birisi yapmaya yetiyor.

Minimum Sistem GereksinimleriÖnerilerin Sistem Gereksinimleri
İşlemci: Intel Core i3-4160İşlemci: Intel Core i5-4690K
Bellek: 6 GB RAMBellek: 8 GB RAM
Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 480, GTX 570, GTX 670Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 960 veya AMD Radeon R7 370
Depolama Alanı: 59 GB kullanılabilir alanDepolama Alanı: 59 GB kullanılabilir alan

Genel Değerlendirme

Oyun sektörü, her geçen gün gelişmeye devam ediyor. Bu gelişme, oyun sektöründeki neredeyse her kategoride kendisini belli ediyor. Bu kategorilerden birisi de dövüş oyunları kategorisi diyebiliriz. Çünkü dövüş oyunları, oynanabilirlik ve grafik kaliteleriyle ön plana çıkan oyun kategorilerinden birisidir. Bundan dolayı oyun sektöründe yaşanan gelişmeler, dövüş kategorisinde kendisini fazlasıyla belli ediyor.

Geçtiğimiz yıllarda, dövüş kategorisinde sadece belirli başlı geliştiriciler oyun geliştirmekteydi. Bundan dolayı dövüş oyunlarının sayısı oldukça kısıtlıydı. Fakat günümüzde bu durum değişmeye başladı. Dövüş oyunlarına ilgi gösteren oyuncu sayısı kadar geliştirici sayısı da arttı. Bu sayede günümüzde oyun piyasasında çok sayıda dövüş oyunu mevcut.

Oyuncular, bu oyunlar içinden seçim yapmakta zorlanabiliyorlar. Çünkü gelişen teknoloji, bu oyunları grafik ve oynanabilirlik konusunda neredeyse kusursuz bir hale getirdi. Bundan dolayı da özellikle dövüş oyunu türünü seven oyuncular, en iyi dövüş oyunları hangisi diye çok fazla merak ediyorlar.

Bizler de bu yazımızda sizler için en iyi dövüş oyunlarından bahsettik. Hazırladığımız listede çeşitli geliştiriciler tarafından piyasaya sürülen oyunlara yer vermeye çalıştık. Bunun yanı sıra oyunları seçerken her bilgisayar oyuncusunun büyük bir zevkle oynayacağı oyunları seçmeye çalıştık. Sizler için hazırlamış olduğumuz en iyi dövüş oyunları öneri listemiz burada sona eriyor. Hazırlamış olduğumuz listemize göz atarak sizler için en uygun dövüş oyununu kolaylıkla seçebilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.