En İyi Java Dersleri – 2023

Java, ilk olarak 1995 yılında teknoloji kullanıcılarının karşısına çıkan bir programlama dilidir. Oracle tarafından geliştirilen Java, günümüzde en çok tercih edilen bilgisayar dillerinden birisi haline gelmiştir. Bundan dolayı hem kendi projelerinizi hem de yazılım odaklı bir kariyer geliştirmek için Java öğrenmek isteyebilirsiniz. Bu noktada karşınıza çok sayıda Java kursu çıkacaktır. Bu kurslar içerisinden en iyi Java dersleri hangileri diye kararsızlık yaşamanız oldukça mümkün.

Java kursu seçiminde eğitmenden kurs içeriğine kadar birçok detaya dikkat etmek gerekmektedir. Eğer dijital kurslar hakkında çok bilginiz yoksa yanlış bir Java kursu tercihi, Java öğrenim sürecinizi zorlaştıracaktır. Bundan dolayı sizler için en uygun Java kursunu seçerek Java öğrenmelisiniz. Bizler de bu yazımızda sizler için her seviyeye uygun çeşitli Java kurslarından bahsedeceğiz. İşte sizler için hazırlamış olduğumuz en iyi Java dersleri listemiz:

En İyi Java Dersleri

Mustafa Murat Coşkun – Sıfırdan Komple Java Geliştirici Kursu

En iyi Java dersleri listemizin ilk sırasında Mustafa Murat Coşkun tarafından hazırlanan Java kursu yer alıyor. ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu olan Mustafa Murat Coşkun, sahip olduğu bilgileri hazırlamış olduğu kurslarla insanlarla paylaşıyor. Bu doğrultuda Udemy üzerinden Coşkun’un çeşitli kurslarına erişim sağlayabilirsiniz. Bu kurslardan birisi de “Sıfırdan Komple Java Geliştirici Kursu” olarak karşımıza çıkıyor.

Coşkun, bu kursta 23 tane bölüme yer verdi. Bu 23 bölüm, toplam 226 dersten oluşmaktadır. Derslerin video içeriklerinin uzunluğu ise 41 saate kadar ulaşmaktadır. Bunun yanı sıra Coşkun, kursta 10 tane makale ve 190 tane indirilebilir kaynağa yer verdi. Tüm eğitim materyalleri değerlendirildiğinde Mustafa Murat Coşkun tarafından hazırlanan Java kursu, en kapsamlı Türkçe Java kurslarından birisidir diyebiliriz.

Emre Altunbilek – Sıfırdan Zirveye Java Kursu

Emre Altunbilek, Ege Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği mezunudur. Üniversite eğitimi sürecinde edindiği bilgileri iş yaşamındaki bilgileriyle geliştiren Altunbilek, günümüzde çeşitli yazılım kurslarına sahip. Kapsamlı kurslar hazırlayan Altunbilek, genel olarak mobil yazılım geliştirme üzerine kurslar hazırlamaktadır. Bunun yanı sıra Altunbilek, fazlasıyla uygulama içeren bir Java kursu da hazırladı.

18 bölümden oluşan bu kursta 195 ders yer alıyor. Kurstaki derslerin videolarının uzunluğu yaklaşık olarak 51 saattir. Bundan dolayı video içerik olarak bu kurs, sizleri fazlasıyla memnun edecektir diyebiliriz. 19 tane makale bulunan kursta 19 tane de indirilebilir içerik mevcut. Bunun yanı sıra Altunbilek, kursta 2 tane de pratik teste yer verdi. Böylece Udemy üzerinden edinebileceğiniz bu Java kursu ile en temel seviyeden ileri seviyeye kadar çeşitli pratiklerle Java öğrenebilirsiniz.

Bahadır Sevim – Sıfırdan Örneklerle Java Kursu

En iyi Java dersleri listemize Bahadır Sevim tarafından hazırlanan Java kursu ile devam ediyoruz. Bilişim teknolojileriyle ilgilendiğini belirten Sevim, bu doğrultuda Fırat Üniversitesi’nde yazılım mühendisliği alanında eğitim aldı. Böylece Sevim, ilgi gösterdiği bilişim teknolojileri konusunda profesyonel düzeyde bilgi edinmeye başladı. Hâlâ kendisini geliştirmek üzerine çalıştığını belirten Bahadır Sevim, bir yandan da sahip olduğu bilgileri hazırlamış olduğu kurslarla paylaşıyor.

En İyi Java Dersleri - Bahadır Sevim Sıfırdan Örneklerle Java Kursu

Bahadır Sevim tarafından hazırlanan Java kursu, en temel seviyeden başlayarak ileri seviyeye kadar Java öğretmeyi hedeflemektedir. Bu doğrultuda 31 bölümden oluşan kursta 129 ders mevcut. Derslerin video içeriklerinin uzunluğu ise 23 saat olarak karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca kursta 2 tane makale ve 7 tane de indirilebilir kaynak mevcut. Giriş seviyesinden örneklerle ileri seviyeye kadar ilerleyen bu Java kursunu, Udemy üzerinden satın alabilirsiniz.

Enes Bayram – Her Seviyeye Uygun Java Kursu

Yazılım alanındaki dijital kurslara ilgi gösteriyorsanız Enes Bayram tarafından hazırlanan kurslarla karşılaşmış olabilirsiniz. Bilgisayar programcısı olan Enes Bayram, bu alandaki üniversite eğitimini Doğuş Üniversitesi’nde tamamladı. Bunun yanı sıra yazılım sektöründe çeşitli deneyimler kazandığını belirten Bayram, bu deneyimleri sonucunda elde ettiği bilgileri hazırladığı dijital kurslarla insanlarla paylaşıyor.

Enes Bayram, genellikle hazırlamış olduğu kurslarda temel seviyeden ileri seviyeye kadar ilerlemeyi tercih ediyor. Bu doğrultuda hazırlamış olduğu Java kursunun da her seviyeye uygun olduğunu belirtiyor. 28 bölümden oluşan bu kursta 117 tane ders yer alıyor. Bunun yanı sıra bu derslerin video içerikleri, 20 saat uzunluğundadırlar. Ayrıca kursta 58 tane de indirilebilir içerik yer alıyor. Böylece kursun içerik konusunda yeterli düzeyde olduğunu belirtebiliriz. Udemy üzerinden erişebileceğiniz bu kursu başarıyla tamamlamanız durumunda Udemy tarafından hazırlanan sertifikaya da erişim sağlayabilirsiniz.

Furkan Sönmez – İleri/Orta Seviye Java Dersleri

Sizler için hazırlamış olduğumuz en iyi Java dersleri listemize, Udemy üzerinden yayınlanan bir başka kurs ile devam ediyoruz. Furkan Sönmez, Bilgi Üniversitesi’nden mezun olup yazılım alanında kurslar hazırlayan bir eğitmendir. Yazılım alanında oldukça deneyimli olduğunu belirten Sönmez, hazırlamış olduğu Java kursunda oldukça iddialı. Öyle ki kursun açıklamasında kursu tamamlayan kişilerin Java mülakatlarında başarılı olacakları belirtiliyor.

13 bölümden oluşan bu kursta 78 tane ders mevcut. Bu dersler, toplam 13 saat uzunluğundaki video içeriklerinden oluşuyorlar. Ayrıca kursta 3 tane de indirilebilir kaynak mevcut. Kursun içerik olarak rakip kurslara göre biraz daha kısıtlı olduğunu belirtmemiz gerekiyor. Ancak Sönmez, en azından temel seviye Java bilgisi için gerekli olan tüm konulara hazırlamış olduğu kursta yer veriyor.

Ali Kahraman – Başlangıç Seviyesinden Profesyonel Seviyeye Java Kursu

Programlama konusunda geniş bir bilgi birikimine sahip olduğunu belirten Ali Kahraman, bu bilgi birikimini hazırlamış olduğu kurslar üzerinden insanlarla paylaşıyor. Bu noktada Kahraman, hazırlamış olduğu kursları Udemy’den yayınlamayı tercih ediyor. Ali Kahraman tarafından hazırlanarak Udemy’de yayınlanan kurslardan birisi de “Başlangıç Seviyesinden Profesyonel Seviyeye Java Kursu” olarak karşımıza çıkıyor.

Bu kurs, 25 bölümden oluşmaktadır. Kahraman, 25 bölümde toplamda 238 derse yer verdi. Derslerin video içeriklerinin uzunluğu ise yaklaşık 36 saat olarak karşımıza çıkıyorlar. 4 tane makale ve 175 tane indirilebilir kaynağa sahip olan kurs, içerik bakımından oldukça zengin diyebiliriz. Bundan dolayı Java hakkında hiçbir bilginiz yoksa kursu Udemy üzerinden satın alarak temel seviyeden ileri seviyeye kadar Java öğrenebilirsiniz.

Emre Zıplar – Projelerle Java Kursu

En iyi Java dersleri listemizdeki son Türkçe kurs, Emre Zıplar tarafından hazırlanan Java kursu oluyor. Emre Zıplar, yazılım sektöründe çalışan bir eğitmendir. Çeşitli programlama dilleriyle projeler geliştirilen Zıplar, bunun yanı sıra bildiği programlama dilleri üzerine kurslar da hazırlıyor. Bu doğrultuda Udemy üzerinden Emre Zıplar tarafından hazırlanan çeşitli kurslara erişim sağlayabilirsiniz. Bu kurslardan birisi de Java kursu olarak karşımıza çıkıyor.

11 bölümden oluşan kursta 54 tane ders yer alıyor. Bu derslerin video içeriklerinin uzunluğu, yaklaşık olarak 8 saattir. Kurs, saat bazlı karşılaştırıldığında diğer Java kurslarına göre daha yetersiz durabilir. Ancak Emre Zıplar, kursun içeriğinde bilinmesi gereken tüm temel Java bilgilerine yer verdi. Böylece bu kurs üzerinden temel seviyeden Java öğrenmeye başlayarak öğrendiğiniz bilgileri projelerle destekleyebilirsiniz.

Dheeru Mundluru – Java Dersleri

Udemy’de Türk eğitmenler kadar yabancı eğitmenler de mevcut. Bu doğrultuda listemize bir yabancı eğitmen tarafından hazırlanan Java kursu ile devam ediyoruz. Yazılım sektöründe çalışan Dheeru Mundluru, Silikon Vadisindeki bazı şirketlere yazılım desteği verdiğini belirtiyor. Bundan dolayı Dheeru Mundluru, oldukça geniş bir yazılım bilgisine sahip diyebiliriz. Dheeru Mundluru, sahip olduğu bilgileri kursları üzerinden öğrencileriyle paylaşıyor.

En İyi Java Dersleri - Dheeru Mundluru Java Dersleri

Dheeru Mundluru tarafından hazırlanan Java kursu, temel seviyeden ileri seviyeye kadar Java öğretmeyi hedeflemektedir. Bu doğrultuda kurs, 25 bölümden oluşuyor. 380 dersin yer aldığı kursta video içeriklerin uzunluğu ise yaklaşık 70 saattir. Ayrıca kursta 40 tane makale ve 293 tane indirilebilir içerik yer alıyor. Tüm bu materyallerle birlikte Dheeru Mundluru tarafından hazırlanan Java kursunun en kapsamlı dijital Java kurslarından birisi olduğunu söylemeliyiz. Bu kursu, Udemy üzerinden satın alarak Java öğrenmeye başlayabilirsiniz.

in28Minutes Official – Java Kursu

Ranga Karanam tarafından kurulan in28Minutes Official, Udemy üzerinden yazılım kurslarıyla öğrencilerine eğitim veriyor. in28Minutes Official tarafından yayınlanan bir Java kursu mevcut. Bu kurs, Java öğrenmeye yeni başlayanlar için kapsamlı bir Java kursu olarak karşımıza çıkıyor. Ranga Karanam, kursta sadece teorik bilgilere yer vermiyor. Ranga Karanam, hazırlamış olduğu alıştırmalarla öğrencilerine öğrenmiş oldukları bilgileri pratik etme imkanı da sağlıyor.

31 bölümden oluşan bu kursta 398 ders mevcut. Bu derslerin video içerikleri ise yaklaşık 34 saat uzunluğundadırlar. Ayrıca kursta 16 tane makale mevcut. Böylece kursun içeriğinin temel seviyeden Java öğrenebilmek için yeterli düzeyde olduğunu belirtebiliriz. Ranga Karanam tarafından hazırlanan bu Java kursunu Udemy üzerinden satın alabilirsiniz. Kursun dilinin İngilizce olduğunu da belirtmeliyiz.

Duke Üniversitesi – Java Kursu

En iyi Java dersleri listemizin son sırasında Duke Üniversitesi tarafından hazırlanan Java kursu yer alıyor. Duke Üniversitesi, son zamanlarda dijital eğitimlere en çok önem veren üniversitelerden birisidir. Bu doğrultuda üniversite öğretim görevlilerine hazırlatmış olduğu kursları Coursera üzerinden öğrencilerine sunuyor. Bu kurslardan birisi de Java kursu olarak karşımıza çıkıyor.

Duke Üniversitesi tarafından hazırlanan Java kursu, temel seviyeden ileri seviyeye ilerleyen bir kurstur. Böylece Duke Üniversitesi, kursu tamamlayan kişilerin Java ile diledikleri projeleri yapabilecekleri düzeye gelmelerini hedefliyor. 5 bölümden oluşan kursun bölümleri, seviyeye göre bölünmüş durumda. Bu sayede tamamladığınız bölümler üzerinden kursu hangi seviyede tamamladığınızı da analiz edebilirsiniz. İngilizce olan bu kursu tamamladığınız zaman Duke Üniversitesi tarafından onaylanan katılım sertifikasını elde edebilmek için kursu satın almanız gerekiyor.

Genel Değerlendirme

Java, günümüzde en çok kullanılan programlama dillerinden birisi olarak karşımıza çıkıyor. Java sayesinde basit programlar yapabildiğiniz gibi oldukça kapsamlı uygulamalar da kodlayabilirsiniz. Bundan dolayı Java, günümüz dünyasında en çok kullanılan ve ilgi gören programlama dillerinden birisidir. Yazılım sektöründe çalışmak isteyen kişiler, mülakatlardan iş hayatlarına kadar çeşitli yerlerde Java ile karşılaşabilmektedirler. Bundan dolayı yazılım odaklı bir kariyer geliştirmek istiyorsanız Java, yöneleceğiniz alana göre öğrenmeniz gereken dillerden birisidir.

Dijital ortamda Java öğrenebileceğiniz çok çeşitli kurslar mevcut. Bu kursların birçoğu, temel seviyeden ileri seviyeye kadar Java öğretmeyi amaçlıyorlar. Kurs sayısının fazla olması, Java öğrenirken hangi kurs ile ilerlemeniz gerektiğine karar vermenizde kararsızlık yaşamanıza neden olabilir. Bundan dolayı en iyi Java dersleri hangileri diye merak edebilirsiniz. Bizler de bu yazımızda sizler için en iyi Java derslerinden bahsettik. Hazırlamış olduğumuz listemizi inceleyerek sizler için en uygun Java kursunu kolaylıkla tespit edebilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.