En İyi Python Dersleri – 2023

Hızla gelişen teknolojiyle birlikte çeşitli programlama dilleri ortaya çıktılar. Günümüzde en çok kullanılan ve gelecekte de kullanılması öngörülen programlama dillerinin başında Python geliyor. 1990 yılından beri kullanılabilen Python, teknoloji kullanıcılarına çok çeşitli işlemleri yapabilme imkanı sağlıyor. Bundan dolayı insanlar, Python öğrenebilmek için en iyi Python dersleri hangileri diye merak ediyorlar.

Python, yapısı sayesinde dili bilen kişilere birbirinden farklı işlemler yapabilme olanağı tanıyor. Bu doğrultuda Python ile programlama yapılabildiği gibi veri analizi de yapılabilmektedir. Python kursları oluşturan kişiler, her ne kadar en temelden ileriye tüm Python bilgilerini paylamaya çalışsalar da genellikle tek bir kurs üzerinden tüm bilgilere erişmek pek mümkün olmamaktadır.

Bizler de bu yazımızda sizler için hem belirli alanlar üzerine hem de genel olarak en başarılı Python derslerini listeleyeceğiz. Böylece hazırlamış olduğumuz listemize göz atarak sizler için uygun olan Python kursunu kolaylıkla seçebilirsiniz.

En İyi Python Kursu Önerileri – 2023

Mustafa Murat Coşkun Sıfırdan İleriye Python Programlama Kursu

Sizler için hazırlamış olduğumuz en iyi Python kursu önerileri listemizin ilk sırasında Mustafa Murat Coşkun tarafından oluşturulan sıfırdan ileriye Python programlama kursu yer alıyor. ODTÜ bilgisayar mühendisliği mezunu olan Mustafa Murat Coşkun, Udemy üzerinden çeşitli eğitim kursları yayınlıyor. Coşkun’un en başarılı kurslarından birisi Python kursu olarak karşımıza çıkıyor.

Mustafa Murat Coşkun’un Python kursu, 42 saat uzunluğundadır. Bu doğrultuda kurs, giriş seviyesinden ileri seviyeye kadar bilgiler içermektedir. Coşkun, kurs süresince çeşitli Python kütüphaneleri hakkında bilgi vermeye çalışıyor. Bu doğrultuda kursta sadece arayüz geliştirme gibi fonksiyonları öğrenmiyorsunuz. Bunun yanı sıra kurs sürecinde Python ile veri analizi yapabilmek için gerekli olan çeşitli bilgileri de öğreniyorsunuz.

Udemy’de yer alan Mustafa Mert Coşkun’un Python kursunu satın almanız durumunda dersin içerikleriyle alakalı çeşitli indirilebilir materyallere ulaşabiliyorsunuz. Bunun yanı sıra Udemy, kursu başarıyla tamamlayan kişilere sertifika da vermektedir.

BTK Akademi Python Dersleri

BTK Akademi, sürekli gelişmeye devam ediyor. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun mesleki hedefleri kapsamında Akademi’ye eklenen kurs sayısı her geçen gün artmaktadır. Bunun yanı sıra BTK, Akademi’deki eğitimlerin içeriğini de geliştirmeye çalışıyor. Bu doğrultuda Python öğrenmek istiyorsanız BTK Akademi’de yer alan dersler, sizler için uygun olabilir.

En İyi Python Kursu Önerileri - BTK Akademi Python Dersleri

Python, çok kapsamlı bir programlama dili olduğu için BTK, Akademi’deki kursları belirli bir alanda uzmanlaşmak isteyen kişiler için tasarladı. Bu doğrultuda BTK Akademi’den sıfırdan ileriye genel Python bilgilerinin aktarıldığı Sadık Turan tarafından oluşturulan kursa ulaşabilirsiniz. Bunun yanı sıra BTK Akademi’de Anıl Baran Yelken tarafından hazırlanan 4 saatlik bir Siber Güvenlik için Python kursu da mevcut.

Ayrıca BTK Akademi, veri bilimi için Python öğrenmek isteyen kişilere 16 saatlik Atıl Samancıoğlu tarafından hazırlanan Veri Bilimi için Python ve Tensorflow kursunu da sunuyor. Böylece BTK Akademi üzerinden öğrenme amacınıza uygun şekilde Python derslerine ücretsiz bir şekilde katılabilirsiniz. BTK Akademi’deki Python derslerine katılabilmek için e-Devlet bilgilerinizle Akademi’ye giriş yapmanız yeterli olmaktadır.

Sadık Turan Python Kursu

Sadık Turan, internet ortamında çeşitli konularda hazırladığı eğitimlerle bilinmektedir. Ücretli ve ücretsiz çeşitli eğitimlere sahip olan Sadık Turan, Python için de bir kurs hazırladı. Öyle ki Sadık Turan’ın Python kursu, dijital ortamdaki en kapsamlı Python kurslarından birisidir. Bundan dolayı bizler de hazırlamış olduğumuz en iyi Python dersleri listemizde Sadık Turan’ın kursuna da yer verdik.

Sadık Turan’ın Udemy’de yayınlamış olduğu Python kursu, 51 saat uzunluğundadır. Turan, video içeriklerin yanı sıra çeşitli makale ve indirilebilir içerikleri de kursiyerlerine sağlıyor. Bu doğrultuda eğitim içeriğinin yeterince kapsamlı olduğunu söyleyebiliriz. Kursun içeriği, ilk etapta temel Python bilgilerinin öğrenilmesini amaçlıyor. Bunun yanı sıra Turan, kursun sonlarına doğru ise Python ile veri analizi konusunda değiniyor. Böylece kursu tamamladığınız zaman Python ile yapılabilecek çeşitli işlemlere genel hatlarıyla hakim olabileceğinizi belirtebiliriz.

Udemy üzerinden erişebileceğiniz bu kurs, Python konusunda hiçbir bilgisi bulunmayan kişiler için biraz zorlayıcı olabiliyor. Zaten kursun eğitmeni Sadık Turan da kursun temel Python bilgisi bulunan kişiler için daha faydalı olacağını belirtiyor. Bu yüzden Turan’ın kursu ile Python öğrenmeyi düşünüyorsanız bu durumu göz önünde bulundurmanız gerekiyor.

Michigan Üniversitesi Herkes için Python Dersleri

Üniversiteler, özellikle Covid 19 ile birlikte online eğitime büyük önem vermeye başladılar. Bu doğrultuda dünyanın en köklü üniversiteleri, dijital eğitim paketleri oluşturmaya başladılar. Bu üniversitelerden birisi de Michigan Üniversitesi olarak karşımıza çıkıyor. ABD’de yer alan ve dünyanın en başarılı üniversitelerinden olan Michigan, Coursera üzerinden çeşitli kurslar yayınlıyor. Bu kurslar arasında Python kursu da mevcut.

Coursera üzerinden erişebileceğiniz bu kursun eğitmeni Charles Russell Severance’dır. Severance, Michigan Üniversitesi’nde bilgisayar bilimcisi olarak görev yapıyor. Hazırlanan kursta Severance, giriş seviyesinden ileri seviyeye kadar Python öğrenmek isteyen herkese hitap ettiklerini belirtiyor.

Michigan Üniversitesi Herkes için Python Dersleri

Bu doğrultuda 5 parçadan oluşan kursun ilk parçası, temel Python bilgilerinden oluşuyor. Bunun yanı sıra diğer parçalar ise daha çok veri bilimine odaklanmaktadırlar. Kursun son parçalarında Severance, veri görselleştirme üzerinde fazlaca durmaktadır. Böylece kursu tamamladığınız zaman Python ile verileri kolaylıkla başarılı bir şekilde analiz edebilirsiniz.

Michigan Üniversitesi tarafından hazırlanan Herkes için Python kursuna Coursera üzerinden ücretsiz bir şekilde erişebilirsiniz. Ancak kurs sonunda Michigan Üniversitesi onaylı sertifika almak istiyorsanız bu durumda kursa ücret ödemeniz gerekiyor. Bunun yanı sıra kursun İngilizce olduğunu unutmamalısınız.

Levent Ertunalılar Python ile Sıfırdan İleriye Programlama Kursu

Sizler için hazırlamış olduğumuz en iyi Python dersleri önerileri listemize Levent Ertunalılar’ın Python kursu ile devam ediyoruz. Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri öğretmeni olan Levent Ertunalılar, çeşitli bilgisayar teknolojileri üzerine kurslar hazırlıyor. Ertunalılar, hazırlamış olduğu kursları genellikle Udemy üzerinden yayınlamayı tercih ediyor. Listemizde yer vermiş olduğumuz Python ile Sıfırdan İleriye Programlama Kursu da Udemy’de yer almaktadır.

Levent Ertunalılar’ın Python kursu, 28 saat uzunluğunda video içeriklerden oluşmaktadır. Bunun yanı sıra kursun içeriğinde çeşitli makaleler ve indirilebilir içerikler de mevcut. Ertunalılar, kurs kapsamında kursiyerlerine temel Python bilgilerini aktarmaya çalışıyor. Bunun yanı sıra kursun diğer Python kurslarından en büyük farkı, veri kısmının daha yüzeysel olması diyebiliriz. Bundan dolayı Ertunalılar tarafından hazırlanan bu kurs üzerinden Python ile veri analizi öğrenmek istiyorsanız kurs sonunda farklı kaynaklara da göz atmanız gerekecektir.

IBM Veri Bilimi için Python Dersleri

ABD merkezli IBM, dünyanın en köklü teknoloji şirketlerinden birisidir. IBM, güncel teknolojik gelişmeleri de yakından takip etmektedir. Bu doğrultuda şirket, geliştirdiği dijital eğitim paketlerini Coursera üzerinden insanlara sunuyor. IBM tarafından geliştirilen çok çeşitli Python kursları mevcut. Şirket, hazırlamış olduğu Python kurslarının neredeyse tamamında temel olarak veri analizine odaklanıyor. Bundan dolayı Python ile veri bilimi çalışmayı düşünüyorsanız bu durumda IBM kursları sizler için ideal olacaklardır.

IBM tarafından hazırlanan en kapsamlı ve neredeyse tüm Python öğrencilerine hitap eden kurs ise Joseph Santarcangelo tarafından hazırlanan kurstur diyebiliriz. Çünkü Santarcangelo, hazırlamış olduğu kursta hem veri bilimi hem de yapay zeka gibi alanlarda ilerlemek isteyen kişiler için gerekli Python eğitimini vermeye çalışıyor. Bu doğrultuda IBM’in Python kurslarına Coursera üzerinden erişim sağlayabilirsiniz. Kurs sonunda sertifika alabilmek için kurslara ücret ödemeniz gerektiğini göz önünde bulundurmalısınız. Ayrıca IBM tarafından hazırlanan bu Python kursu, İngilizce’dir.

Mustafa Tepeören Tüm Yönleriyle Sıfırdan İleriye Python Kursu

Öğrencilerden çalışan insanlara kadar herkes günümüzde Python öğrenmeye istek gösteriyorlar. Bu doğrultuda Udemy’de çeşitli Türkçe Python kurslarını bulmak mümkün. Bu kurslar arasında en başarılılarından birisi de Mustafa Tepeören tarafından hazırlanan kurstur. Uzun süredir programlama üzerine çalışan Mustafa Tepeören, edindiği bilgileri hazırlamış olduğu kurslarla insanlara aktarıyor. Bizler de listemizde Tepeören tarafından hazırlanan Tüm Yönleriyle Sıfırdan İleriye Python kursuna yer verdik.

Mustafa Tepeören tarafından hazırlanan Python dersleri, toplam 52 saat video içerikten oluşmaktadır. Kursun içeriğindeki makale ve indirilebilir içerik sayısı, diğer kurslar kadar fazla değil. Ancak yine de kursun içeriğinin fazlasıyla yeterli olduğunu belirtebiliriz. En temelden başlayan kurs, ileri seviyeye kadar gitmektedir. Tepeören, kursta belirli bir alanın üzerine yoğunlaşmamayı tercih etmiş. Bundan dolayı kurs, her alanda ihtiyaç duyabileceğiniz Python bilgilerini aktarmayı hedefliyor.

Turkcell Geleceği Yazanlar Python Dersleri

Bir iletişim operatörü olan Turkcell, hizmet kategorisini her geçen gün geliştirmeye devam ediyor. Bu kapsamda Turkcell, Türkiye’de bir dijital eğitim ağı başlattı. Geleceği Yazanlar adındaki bu akademi, belirli aralıklarla programlama ağırlıklı eğitimler düzenliyor. Bunun yanı sıra Turkcell, hazırlamış oldukları video içerikleri de Geleceği Yazanlar üzerinden insanlara sağlıyor. Turkcell Geleceği Yazanlar’da kapsamlı Python dersleri de mevcut.

Geleceği Yazanlar’daki Python kursu, 71 tane video içerikten oluşmaktadır. Bu videoların toplam uzunluğu yaklaşık 7 saattir. Turkcell, eğitim kapsamında Python ile ilgili temel bilgileri aktarmaya çalışıyor. Bu doğrultuda eğitim sonucunda Python uzmanı olmanız beklenmiyor. Ancak eğitimi tamamladıktan sonra Python üzerinden temel işlemleri yapabilecek düzeye gelebiliyorsunuz. Eğer Python öğrenmeye başlamak istiyorsanız ancak eğitme nereden başlayacağınıza karar veremiyorsanız Turkcell tarafından hazırlanan Python dersleri, giriş seviyesi için oldukça uygundur.

Şadi Evren Şeker Python ile Makine Öğrenmesi Kursu

Prof. Dr. Şadi Evren Şeker, çeşitli programlama kursları ile öğrencileriyle buluşuyor. Bu doğrultuda Şeker, Python ile makine öğrenmesi konusunda da bir kurs hazırladı. Makine öğrenmesi, günümüzde teknoloji sektöründe fazlasıyla duyulmaktadır. Geleceğin teknolojilerinde yer alan makine öğrenmesi, insanların ilgisini çekmektedir. Bundan dolayı Şeker, insanların makine öğrenmesini kolaylıkla öğrenebilmeleri için dersler oluşturdu.

Şadi Evren Şeker’in Python ile Makine Öğrenmesi dersleri için herhangi bir ön bilgiye sahip olmanıza gerek yok. Çünkü Şeker, kursa en temel seviyeden başlıyor. Böylece kurs videolarını takip etmeniz konuyu anlamanız için yeterli olacaktır. 22 saat uzunluğundaki videolardan oluşan kursta çeşitli makaleler de yer almaktadır. Böylece makine öğrenmesine ilgi gösteriyorsanız Udemy üzerinden Prof. Dr. Şadi Evren Şeker tarafından hazırlanan Python ile Makine Öğrenmesi kursunu satın alabilirsiniz.

The Codex Python Kursu

Sizler için hazırlamış olduğumuz en iyi Python dersleri listemizin son sırasında Udemy’nin en popüler Python kurslarından olan The Codex tarafından hazırlanan kurs yer almaktadır. The Codex, Avinash Jain tarafından oluşturulan bir eğitim platformudur. Bu doğrultuda The Codex, çeşitli eğitim içerikleri hazırlayarak insanlara sunuyor. Bu eğitimler içerisinde yer alan Python kursu, içerdiği bilgilerle en başarılı Python kurslarından birisidir.

İngilizce olan bu eğitim, oldukça temel bir seviyeden başlıyor. 14 saat uzunluğundaki kurs, hızlı bir şekilde ileri seviyeye kadar çıkmaktadır. Kursun zaman olarak diğer kurslara göre kısa olmasının sebebi, herhangi bir alana odaklanmamış olması oluyor. Yani kurs, genel olarak bilinmesi gereken Python bilgilerini aktarmaya çalışıyor. Böylece bu Python dersleri sayesinde Python üzerinden temel işlemleri yapabilecek seviyeye gelebilirsiniz. Kursa katılmak için Udemy üzerinden kursu satın almanız gerekmektedir.

Genel Değerlendirme

Python hem günümüzün hem de geleceğin programlama dili olarak bilinmektedir. Çeşitli sektörlerde kullanılabilen Python, insanlara birbirinden farklı işlemler yapabilme olanağı sağlıyor. Bundan dolayı her sektörden insanlar, Python öğrenmeye çalışıyor. İnternet ortamında çok çeşitli Python dersleri mevcut. Bundan dolayı Python öğrenmek isteyen kişiler, öğrenme sürecine nereden başlayacaklarına karar veremeyebiliyorlar.

Bizler de bu yazımızda sizler için en iyi ücretli ve ücretsiz Python kursları önerilerinde bulunduk. Böylece sizler de listemizi inceleyerek sizler için en uygun Python derslerini kolaylıkla seçebilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.