En İyi SQL Dersleri – 2023

Dijitalleşmenin artmasıyla birlikte verinin önemi de artmaya başlamıştır. Bu doğrultuda akademiden iş sektörlerine kadar birçok alanda veri üzerine çalışan kişilerin sayısında da artış yaşanmıştır. Veri üzerine çalışan kişilerin öncelikleri SQL olmaktadır. Bundan dolayı veri bilimi çalışmayı düşünen kişiler SQL öğrenmek istemektedirler. Bu noktada birçok kişi, en iyi SQL dersleri hangileri diye merak etmektedirler.

Bizler de bu yazımızda sizler için en iyi SQL derslerinden bahsedeceğiz. Hazırlamış olduğumuz listemizde çok çeşitli dijital eğitim platformlarında yer alan en iyi SQL kurslarına yer verdik. İşte sizler için hazırlamış olduğumuz en iyi SQL dersleri:

En İyi SQL Dersleri

Ömer Çolakoğlu – Uygulamalarla SQL Kursu

Sizler için hazırlamış olduğumuz en iyi SQL dersleri listemizin ilk sırasında Ömer Çolakoğlu tarafından hazırlanan “Uygulamalarla SQL” kursu yer alıyor. Bilgisayar mühendisliği mezunu olan Ömer Çolakoğlu, üniversite eğitimi ve iş deneyimleri esnasında edinmiş olduğu bilgileri hazırlamış olduğu kurslarla insanlarla paylaşıyor.

Çolakoğlu tarafından hazırlanan SQL kursu, 10 bölümden oluşuyor. Bu 10 bölümde toplam 68 ders mevcut. Derslerin video içeriklerinin uzunluğu ise yaklaşık 7 saat olarak karşımıza çıkıyor. Ömer Çolakoğlu, bu kursta 3 tane de indirilebilir kaynağa yer verdi. Böylece Çolakoğlu tarafından hazırlanan bu SQL kursu için Türkçe hazırlanan en kapsamlı SQL kurslarından birisi diyebiliriz. Ömer Çolakoğlu tarafından hazırlanan kursu, Udemy üzerinden satın alarak SQL öğrenmeye başlayabilirsiniz.

Engin Demiroğ – Sıfırdan İleriye SQL Kursu

Engin Demiroğ, dijital eğitim dünyasında adından en çok söz ettiren kişilerden birisi oluyor diyebiliriz. Çünkü Demiroğ, BTK Akademi’den Udemy’e kadar birçok alanda hazırlamış olduğu yazılım kurslarıyla kursiyerlerle buluşuyor. Bu doğrultuda Udemy’de Engin Demiroğ tarafından hazırlanan bir SQL kursu da mevcut. Demiroğ, hazırlamış olduğu kursta en temel seviyeden ileri seviyeye kadar SQL öğretmeye çalışıyor.

Kursta 25 tane bölüm mevcut. 8 saat uzunluğunda video içeriklerden oluşan kursta 79 tane ders yer alıyor. Demiroğ, kursun ilk etaplarında SQL’e giriş yapmayı tercih ediyor. Bunun yanı sıra kursun son kısımlarını ise örnek projeler oluşturuyor. Böylece Demiroğ tarafından hazırlanan kursu tamamlayarak SQL ile ilgili bilgi edinebileceğiniz gibi örnek projelerin de nasıl olması gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Jose Portilla – Eksiksiz SQL Eğitim Kampı

En iyi SQL dersleri listemizde sırada yabancı bir eğitmen tarafından hazırlanan bir SQL kursu mevcut. Jose Portilla, Udemy’de en çok tercih edilen SQL kurslarından birisinin eğitmenidir. Bir makine mühendisi olan Jose Portilla, makine öğrenimiyle ilgilendiğini belirtiyor. Bu doğrultuda Portilla; Python ve SQL başta olmak üzere çeşitli programlama dilleriyle veri bilimi üzerinde çalışıyor. Portilla, sahip olduğu bilgileri paylaşmak için bir SQL kursu hazırladı.

Jose Portilla - Eksiksiz SQL Eğitim Dersleri

Portilla tarafından hazırlanan ve Udemy’de yer alan SQL kursu, 12 bölümden oluşuyor. 12 bölümde yer alan 83 tane dersin toplam video içeriklerinin uzunluğu 9 saattir. Bunun yanı sıra Portilla, kursta 14 tane makale ve 13 tane indirilebilir içeriğe yer verdi. Kursta yer alan alıştırma kısımlarıyla birlikte Portilla, kursiyerlerine sıfırdan ileri seviyeye SQL öğretmeye çalışıyor diyebiliriz.

Murat Yücedağ – Sorgularla Adım Adım SQL Dersleri

Yazılım mühendisliği mezunu olan Murat Yücedağ, mühendislik bilgilerini dijital kurslarla insanlarla paylaşıyor. Yücedağ tarafından hazırlanan çok çeşitli programlama kurslarına ulaşabilirsiniz. Bu noktada Udemy üzerinden ulaşabileceğiniz Yücedağ’ın kurslarından birisi de “Adım Adım SQL” kursu olmaktadır. Udemy’de 4.7 puana sahip olan bu kurs, SQL kursları kategorisinde en çok beğenilen kurslardan birisi olmayı başarıyor.

Kursun içeriği 25 bölümden oluşuyor. 25 bölümde 111 ders yer alırken bu derslerin video içerikleri, yaklaşık 11 saat uzunluğa sahipler. Ayrıca kursta 2 tane indirilebilir içerik mevcut. Böylece Yücedağ, hazırlamış olduğu videolar ve indirilebilir içeriklerle kursiyerlerine detaylı SQL eğitimi vermeye çalışıyor. Yücedağ, kurs boyunca SQL fonksiyonlarının nasıl yapılabileceğine odaklanıyor. Bu sayede kursu bitirdiğiniz zaman SQL fonksiyonlarının uygulanabilirliğine büyük ölçüde hakim olabilirsiniz.

Sadık Turan – Sıfırdan Uygulamalı SQL Kursu

En iyi SQL dersleri listemizde sıradaki kurs, Sadık Turan tarafından hazırlanan SQL kursu oluyor. Sadık Turan, özellikle yazılım kategorisinde en çok kursa sahip olan eğitmenlerden birisidir. Turan, Udem’den YouTube’a kadar çok çeşitli platformlarda hazırlamış olduğu kurslarla öğrencilerine eğitim vermeye çalışıyor. Bu doğrultuda Sadık Turan, bir SQL kursu da hazırladı.

Sadık Turan tarafından hazırlanan ve Udemy’de yer alan SQL kursu, 9 bölümden oluşuyor. Bunun yanı sıra kursta 54 ders yer almaktadır. Bu derslerin video içeriklerinin uzunluğu yaklaşık 8 saattir. Sadık Turan, bu kursta herhangi bir makale veya indirilebilir içeriğe yer vermemeyi tercih etti. Giriş seviyeden başlayan Sadık Turan, ileri seviyeye kadar hazırladığı video içeriklerin SQL öğrenmede yeterli olacağını planladı. Bu doğrultuda kursiyerler, bu kursa ortalama 4.5 puan verdiler. Bu da Turan’ın görüşünü destekliyor diyebiliriz.

Enes Bayram – Uygulamalarla SQL Kursu

Bilgisayar programcılığı mezunu olan Enes Bayram, yazılım sektöründe çalıştığını belirtiyor. Bayram hem üniversite eğitiminde hem de iş hayatında yazılım konusunda çeşitli deneyimler kazandı. Bu doğrultuda Enes Bayram, edinmiş olduğu bilgileri ve tecrübeleri hazırlamış olduğu dijital kurslarla insanlarla paylaşıyor. Udemy’de Enes Bayram tarafından hazırlanan bir SQL kursu da mevcut.

Bayram’ın SQL kursu 15 bölümden oluşmaktadır. Bunun yanı sıra kursun içeriğinde 121 tane ders mevcut. Tüm derslerin video içeriklerinin uzunluğu toplam 16 saattir. Enes Bayram, hazırlamış olduğu uzun süreli video içeriklerle en kapsamlı SQL kursunu hazırlayan eğitmenlerden birisidir. Bundan dolayı Türkçe bir kaynaktan sıfırdan ileri seviyeye kadar SQL öğrenmek istiyorsanız Bayram’ın kursu sizlere hitap etmektedir. Bu kursu, Udemy üzerinden satın alabilirsiniz.

Enes Tarık Albayrak – Sıfırdan İleri Seviye Sql Programlama Kursu

En iyi SQL dersleri listemize Enes Tarık Albayrak tarafından hazırlanan SQL kursu ile devam ediyoruz. Enes Tarık Albayrak, SQL veritabanları ile uzun süredir çalıştığını belirtiyor. Bu doğrultuda Albayrak, edinmiş olduğu bilgilerle kapsamlı bir SQL kursu hazırladı. Albayrak, hazırlamış olduğu SQL kursunu Udemy üzerinden yayınlamayı tercih etti.

Enes Tarık Albayrak - Sıfırdan İleri Seviye Sql Programlama Kursu

Udemy üzerinden erişebileceğiniz sıfırdan ileri seviyeye SQL kursu, 11 bölümden oluşmaktadır. 64 derse sahip olan kursun video içeriklerinin uzunluğu ise 7 saat olarak karşımıza çıkıyor. Enes Tarık Albayrak, bu kursta herhangi bir makale veya indirilebilir içeriğe yer vermemeyi tercih etti. Bundan dolayı SQL öğrenebilmek için kurstaki videoları dikkatli bir şekilde izlemelisiniz ve gerekli notları kendiniz tutmalısınız. Albayrak tarafından hazırlanan kursu başarılı bir şekilde tamamlamanız durumunda kurs sonunda Udemy tarafından hazırlanan sertifikayı alabilirsiniz.

Taner Saydam – Sıfırdan İleri Seviye SQL Kursu

Taner Saydam, uzun yıllar yazılım sektöründe çalıştığını belirtiyor. Bu doğrultuda Saydam, edinmiş olduğu yazılım bilgilerini 2022 yılından beri hazırlamış olduğu kurslarla insanlara sunuyor. Taner Saydam, hazırlamış olduğu kursları Udemy üzerinden kursiyerleriyle buluşturuyor. Böylece Saydam’ın hazırlamış olduğu sıfırdan ileri seviyeye SQL kursuna da Udemy’den erişim sağlayabilirsiniz.

15 bölümden oluşan kursun içeriğinde 53 tane ders mevcut. Bu derslerin video içeriklerinin toplam uzunluğu 5 saat olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca Saydam, kursun içeriğinde 2 tane de indirilebilir kaynağa yer vermiş durumda. Böylece kurs video içeriklerin yanı sıra indirilebilir materyallerle de destekleniyor. Udemy’de ortalama 4.6 puan alan kurs, SQL kursları içerisinde en yüksek puana sahip olan kurslardan birisidir.

Michigan Üniversitesi – SQL Giriş Kursu

Üniversiteler, veri bilimine büyük önem veriyorlar. Bundan dolayı üniversitelerin müfredatlarının içerisinde veri dersleri önem taşıyorlar. Online eğitimin yaygınlaşmasıyla birlikte üniversiteler, eğitim içeriklerini online bir şekilde öğrencilerine sunuyorlar. Michigan Üniversitesi, bu konuda öncü üniversitelerden birisidir. Öyle ki üniversitedeki eğitmenler tarafından hazırlanan kurslar, Coursera üzerinden öğrencilerle buluşturuluyor.

Michigan Üniversitesi, bir SQL kursu da hazırladı. Giriş seviyesine hitap eden bu kursun temel amacı SQL nedir, ne işe yarar ve temel SQL komutları nelerdir konularına değinmektir. Bu doğrultuda kursun geniş bir içeriğe sahip olduğunu söyleyemeyiz. Ancak SQL öğrenmeye başlamak istiyorsanız fakat nereden başlayacağınıza karar veremiyorsanız Michigan Üniversitesi tarafından hazırlanan bu kurs, sizler için uygun olacaktır. Coursera üzerinden erişebileceğiniz kursun İngilizce olduğunu unutmamalısınız.

Kaliforniya Üniversitesi – Veri Bilimi için SQL Dersleri

Sizler için hazırlamış olduğumuz en iyi SQL dersleri önerileri listemizin son sırasında Kaliforniya Üniversitesi tarafından hazırlanan SQL kursu yer alıyor. Kaliforniya Üniversitesi Coursera üzerinden hazırlamış olduğu kursları yayınlayan bir başka üniversitedir. Bu doğrultuda Coursera üzerinden Kaliforniya Üniversitesi’nin SQL kursuna erişim sağlayabilirsiniz.

Kaliforniya Üniversitesinin bu kurstaki hedef kitlesi SQL ile veri bilimi üzerine uzmanlaşmak isteyen kişilerdir. Bundan dolayı sıfırdan ileri seviyeye kadar SQL öğrenmek istiyorsanız Kaliforniya Üniversitesi tarafından hazırlanan bu kurs, tam size göre diyebiliriz. 4 bölümden oluşan kursu tamamladığınız zaman sertifika alabilmek için kursa ödeme yapmanız gerekiyor. Coursera tarafından verilen sertifika, Kaliforniya Üniversitesi onaylıdır.

Genel Değerlendirme

SQL, verileri analiz etmek için kullanılan bir bilgisayar dilidir. Her ne kadar bu dil, temel olarak bir programlama dili olmasa da sık kullanımından dolayı programlama dili olarak görülmektedir. Veri üzerine çalışmak isteyen kişiler ve bu alanda uzmanlaşmak isteyen kişiler için SQL, öğrenilmesi gereken bir dildir. Çünkü üniversitelerden şirketlere kadar çok çeşitli alanlarda iş verenler SQL bilen kişilerle çalışmak istemektedirler. SQL dilini kullanan veritabanı sayısı fazla olduğu için bu dil çok çeşitli alanlarda kullanılmaktadır. Bundan dolayı veriye ilgi gösteren kişiler; SQL nasıl öğrenilir, en iyi SQL dersleri hangileri diye merak etmektedirler.

Bizler de sizler için hazırlamış olduğumuz bu yazımızda en iyi SQL dersleri listemize yer verdik. Listemizde çok çeşitli platformlarda, her seviyeye uygun SQL kurslarına yer verdik. Hem Türkçe hem de İngilizce kursların yer aldığı listemizi kursiyer yorumlarına ve kursların içerik kapsamına göre hazırladık.

Sizler için hazırlamış olduğumuz en iyi SQL dersleri listemiz burada sona eriyor. SQL öğrenmeye başlamak istiyorsanız ancak eğitime nereden başlayacağınıza karar veremiyorsanız hazırlamış olduğumuz en iyi SQL dersleri listemize göz atarak sizler için en uygun SQL kursunu kolaylıkla tespit edebilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.