En İyi PHP Dersleri – 2023

İnternetin yaygınlaşmasıyla birlikte web sitelerinin sayısı önemli ölçüde artıyor. Bu doğrultuda insanlar, kendi web sitelerini tasarlamak isteyebiliyorlar. Ayrıca web sitesi tasarımı üzerinden gelir elde eden kişi sayısı da oldukça yüksek seviyede. E-ticaret siteleri başta olmak üzere çeşitli site tasarımlarında PHP bilmeniz gerekecektir. Bundan dolayı PHP öğrenebilmek adına en iyi PHP dersleri ve kursları hangileri diye merak edebilirsiniz.

Dijital ortamda ücretli ve ücretsiz çok sayıda PHP kursu mevcut. Bizler de bu yazımızda sizler için en iyi PHP derslerini listeleyeceğiz. Hazırlamış olduğumuz listemize göz atarak hem içerik hem de seviye olarak sizler için en uygun PHP kursunu kolaylıkla tespit edebilirsiniz.

En İyi PHP Dersleri

Emrah Yüksel PHP Kursu

Sizler için hazırlamış olduğumuz en iyi PHP dersleri listemizin ilk sırasında Emrah Yüksel tarafından hazırlanan PHP kursu yer alıyor. Emrah Yüksel, Anadolu Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri mezunudur. Bunun dışında Yüksel, uzun süredir hazırlamış olduğu dijital kursları, kursiyerlerine sunmaktadır. Bu doğrultuda Emrah Yüksel tarafından hazırlanan bir PHP kursu da mevcut.

Udemy’de yer alan bu kurs, sıfırdan ileri seviyeye kadar PHP bilgisi aktarmayı hedeflemektedir. Bundan dolayı kursun uzunluğu 47 saat olarak karşımıza çıkıyor. Yüksel, 47 saat uzunluğundaki video içeriklerin yanı sıra çeşitli makaleleri de kursiyerlerine sağlıyor. Böylece kursu tamamladığınız zaman PHP konusunda gerekli tüm bilgileri edinmiş oluyorsunuz diyebiliriz.

Kurs, bir tane örnek e-ticaret sitesi projesi üzerinden örnekle de ilerlemektedir. Bu sayede kurs, kurstan sonra edindiği bilgilerle para kazanmak isteyenlere önemli şekilde yardımcı olmaktadır. Emrah Yüksel tarafından hazırlanan bu kursu, Udemy üzerinden edinebilirsiniz. Ayrıca kursu başarılı bir şekilde tamamlarsanız Udemy, sizlere kursu tamamladığınıza dair bir sertifika da verecektir.

Sadık Turan PHP Dersleri

Başta Udemy olmak üzere çeşitli dijital eğitim platformlarına baktığınızda Sadık Turan’ın kurslarıyla çok fazla karşılaşabilirsiniz. Çünkü Turan, çeşitli konularda hazırlamış olduğu eğitimlerle bu konularda bilgi sahibi olmak isteyen insanlarla buluşuyor. Böylece Sadık Turan, bambaşka konularda eğitimler hazırlanan bir eğitmendir. Turan’ın hazırlamış olduğu bir PHP kursu da mevcut.

Sadık Turan PHP Dersleri

Temelden PHP öğrenmek ve ileri seviyeye kadar gitmek istiyorsanız Sadık Turan’ın PHP dersleri, sizler için uygun olacaktır. Çünkü Turan, bu kursta 24 saat uzunluğundaki video içerikler oluşturdu. Bunun yanı sıra kursta çok sayıda ekstra materyal mevcut. Böylece videolarda değinilen konuları, ekstra materyaller üzerinden daha detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Kursu başarıyla tamamlayabilmeniz için ilk olarak temel seviyede HTML ve CSS bilginizin bulunması gerekiyor. Bundan dolayı bu konulara hakim değilseniz ilk olarak HTML öğrenmeniz öneriliyor. Sadık Turan’ın hazırlamış olduğu HTML kursu da mevcut. Böylece ilk olarak HTML kursunu bitirdikten sonra PHP derslerine başlamanız, hedeflediğiniz seviyeye gelebilmek için sizlere yardımcı olacaktır. Sadık Turan tarafından hazırlanan PHP kursuna Udemy üzerinden erişim sağlayabilirsiniz.

Dave Hollingworth PHP Kursu

En iyi PHP kursu önerileri listemize bir yabancı eğitmen tarafından hazırlanan PHP kursu ile devam ediyoruz. Bir uygulama geliştiricisi olan Dave Hollingworth, 1999 yılından beri çeşitli eğitimler veriyor. Bu doğrultuda Dave Hollingworth, eğitimlerini artık dijital ortamdan kursiyerlerine sağlıyor. Dave Hollingworth tarafından hazırlanan giriş seviyesi için PHP kursu, Udemy’de en çok tercih edilen PHP kurslarından birisidir.

Hollingworth tarafından hazırlanan bu PHP kursu, 14 saatlik video içeriklerden oluşuyor. Bunun yanı sıra Hollingworth, kursa çeşitli makaleler de ekledi. Böylece kurs, giriş seviyesinde PHP öğrenmek isteyenler için yeterli bilgileri içeriyor diyebiliriz. Çeşitli egzersizler içeren kurs, öğrenilen bilgilerin pratikte de pekiştirilmesini amaçlıyor.

Kursa başlamak için herhangi bir ön bilgiye sahip olmanıza gerek yok. Çünkü Hollingworth, PHP kullanabilmeniz için bilmeniz gereken tüm temel bilgileri kursta aktarıyor. Bunun yanı sıra kursun dilinin İngilizce olduğunu da belirtmeliyiz. Hollingworth tarafından hazırlanan temel seviye PHP kursunu Udemy üzerinden satın alabilirsiniz.

Abdullah Yakut PHP Dersleri

Abdullah Yakut, yazılım eğitim videoları konusunda oldukça popüler bir isimdir. Çünkü Yakut, hazırlamış olduğu çeşitli eğitim videolarını YouTube gibi platformlardan ücretsiz bir şekilde yayınlıyor. Bunun yanı sıra Abdullah Yakut, daha kapsamlı kurslarını ise Udemy üzerinden kursiyerlerine sağlıyor. Bu noktada Udemy’de Abdullah Yakut tarafından hazırlanan kapsamlı bir PHP kursu da mevcut.

Temel seviyeden ileri seviyeye kadar ilerleyen PHP dersleri, 27 saat uzunluğundaki video içeriklerden oluşuyor. Ayrıca Yakut, bu kursta az sayıda da olsa makale ve ekstra materyali kursiyerlerine sağlıyor. Kursa başlayabilmeniz için herhangi bir temel bilginizin bulunması gerekmiyor. Çünkü belirtmiş olduğumuz gibi Abdullah Yakut, bu kursta en temel seviyeden ileri seviyeye kadar bilgiler paylaşıyor.

Kursun büyük bir bölümünü e-ticaret sitesi oluşturma kısmı oluşturuyor. Yani Abdullah Yakut, PHP ile ilgili temel bilgileri paylaştıktan sonra kursiyerleriyle uygulamalı bir e-ticaret sitesi geliştiriyor. Böylece kursu tamamladığınızda PHP ile bir e-ticaret sitesinin nasıl oluşturulabileceğini de öğrenmiş oluyorsunuz. Abdullah Yakut’un bu kapsamlı PHP kursuna Udemy üzerinden erişim sağlayabilirsiniz.

Edwin Diaz PHP Kursu

Udemy’de Türk eğitmenler kadar yabancı eğitmenlerin sayısı da oldukça fazla. Özellikle kodlama alanındaki kurslarda yabancı eğitmenlerin hazırlamış oldukları başarılı kurslara denk gelebilirsiniz. Bu doğrultuda Edwin Diaz tarafından hazırlanan PHP kursu da Udemy’de yer alan en başarılı PHP kurslarından birisidir. Bir yazılım mühendisi olan Edwin Diaz, sahip olduğu bilgileri hazırlamış olduğu kurslarla insanlarla paylaşıyor.

Edwin Diaz PHP Kursu

Edwin Diaz tarafından hazırlanan PHP kursu, temel seviye bir PHP kursudur. Yani bu kurs sayesinde PHP hakkında hiçbir fikriniz olmasa bile kursu tamamladığınız zaman PHP ile istediğiniz projeleri yapabilecek düzeye gelebiliyorsunuz. Diaz, kursu 37 saat uzunluğundaki videolardan oluşturdu. Bunun yanı sıra kursta çeşitli makaleler ve ekstra içerikler de yer alıyor.

Edwin Diaz tarafından hazırlanan bu kursu, başarılı bir şekilde bitirebilmeniz için temel seviyede HTML bilginizin olması gerekiyor. Eğer HTML bilginiz yoksa endişelenmenize gerek yok. Çünkü Diaz, hazırlamış olduğu HTML kursunu HTML öğrenmek isteyenlere ücretsiz bir şekilde sunuyor. Bu sayede Edwin Diaz tarafından hazırlanan HTML kursunu tamamladıktan sonra PHP kursunu başarılı bir şekilde tamamlayabilirsiniz. İki kursa da Udemy üzerinden kolaylıkla erişim sağlayabilirsiniz.

İbrahim Çevrük PHP Dersleri

Sizler için hazırlamış olduğumuz en iyi PHP dersleri listemize İbrahim Çevrük tarafından hazırlanan PHP kursu ile devam ediyoruz. 2009 yılından beri yazılım konusunda kendisini geliştirmeye ve bu konularda içerikler hazırlamaya çalışan Çevrük, başarılı kurslar hazırladı. Bu doğrultuda İbrahim Çevrük tarafından hazırlanan ve Udemy’de yayınlanan bir PHP kursu da mevcut.

30 saat uzunluğunda video içerikler içeren bu kurs, 7 tane de makaleye sahip. Bunun yanı sıra Çevrük, bu kursta kursiyerlerine indirilebilir içerikler sağlamıyor. Temel seviyede bir kurs olan bu PHP kursuna başlayabilmek için ilk olarak temel düzeyde HTML bilmeniz gerekiyor. Ayrıca kursta yapılan uygulamaları başarılı bir şekilde uygulayabilmek için temel düzeyde bilgisayar kullanma becerisine de sahip olmalısınız.

Oldukça basit seviyeden başlayan ve kademe kademe ilerleyen kurs, bitirildiği zaman PHP konusunda kapsamlı bir bilgi birikimine sahip olmayı vadediyor. Bundan dolayı PHP hakkında hiçbir bilginiz yoksa ve PHP üzerinde ilerlemek istiyorsanız bu kurs size uygun olacaktır. İbrahim Çevrük tarafından hazırlanan PHP kursuna Udemy üzerinden ulaşabilirsiniz.

Tayfun Erbilen PHP Kursu

Başta Udemy olmak üzere çeşitli platformlarda web geliştirme üzerine kurslar arıyorsanız Tayfun Erbilen ile karşılaşmış olabilirsiniz. Çünkü Tayfun Erbilen, 2009 yılından beri web geliştirme hakkında kurslar hazırlıyor. Böylece Erbilen, hazırlamış olduğu kurslarla çok sayıda kursiyere hitap ediyor. Bizler de hazırlamış olduğumuz PHP dersleri listemizde Tayfun Erbilen tarafından hazırlanan PHP kursuna da yer verdik.

Tayfun Erbilen PHP Kursu

Erbilen tarafından hazırlanan bu kursu başarılı bir şekilde ilerletebilmek için temel düzeyde HTML bilginizin bulunması gerekiyor. Bunun dışında kursun herhangi bir ön koşulu mevcut değil. çünkü Erbilen, kursu en temel seviyeden başlatıyor. Böylece kurs süresince temel PHP bilgilerinden ileri düzeye kadar bilgiler öğrenmiş oluyorsunuz.

34 saat uzunluğundaki video derslere sahip olan kursta çok sayıda ekstra materyal mevcut. Böylece kurs esnasında video içeriklerde anlamadığınız noktaları, indirilebilir materyaller üzerinden inceleyebilirsiniz. Eğer PHP ile kariyer yapmayı düşünüyorsanız Tayfun Erbilen tarafından hazırlanan bu kurs, sizlere fazlasıyla yardımcı olacaktır. Kursu Udemy üzerinden satın alarak erişim sağlayabilirsiniz.

Muhammet Semih Keleş PHP Dersleri

Hacettepe Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri mezunu olan Muhammet Semih Keleş, çeşitli dijital kurslar hazırlıyor. Genellikle temel seviyeden ileri seviyeye çıkan kurslar hazırlayan Keleş, bu konuda oldukça başarılı. Bu doğrultuda bizler de hazırlamış olduğumuz en iyi PHP dersleri listemizde Muhammet Semih Keleş tarafından hazırlanan PHP kursuna yer verdik.

Muhammet Semih Keleş, bu kursta 9 saat uzunluğundaki video içerikler hazırladı. Bunun yanı sıra Keleş, kursu 12 tane ekstra kaynakla zenginleştirdi. Böylece kursun giriş seviyesi için kapsamlı hazırlandığını söyleyebiliriz. Kurs, temel içeriklerin yanı sıra bir tane de proje içeriyor. Bu projenin diğer kurslardaki kadar kapsamlı olmadığını belirtmeliyiz. Yine de kursu tamamladığınız zaman PHP ile proje hazırlama konusunda bilgi edinebilirsiniz.

Anlatımıyla kursiyerlerinin beğenilerini toplayan Keleş, bu kursta da yalın bir anlatım kullanmayı tercih etti. Böylece kurs, oldukça anlaşılır bir şekilde ilerliyor. Eğer sizler de PHP öğrenmek istiyorsanız Muhammet Semih Keleş tarafından hazırlanan bu kurs sizler için uygun olacaktır. Kursu Udemy üzerinden satın alabilirsiniz.

Michigan Üniversitesi PHP Kursu

Sizler için hazırlamış olduğumuz en iyi PHP dersleri listemiz, Michigan Üniversitesi tarafından hazırlanan kursla sonlanıyor. Michigan Üniversitesi, dijital kurslar konusunda oldukça başarılı işler çıkartıyor. Bu doğrultuda üniversite, hazırladıkları kursları Coursera’da yayınlıyor. Coursera’da Michigan Üniversitesi tarafından hazırlanan PHP kursu da mecvut.

Michigan Üniversitesinin kursunu, Charles Russell Severance hazırladı. Charles Russell Severance, üniversitede bir profesördür. Bu doğrultuda kurs, oldukça profesyonel bir şekilde hazırlandı diyebiliriz. 8 bölümden oluşan kurs, fazlasıyla kapsamlı. Öyle ki kursun içeriğinde PHP bölümünün yanı sıra HTML, CSS gibi bölümler de mevcut. Böylece kurs, genel olarak web geliştirmeye odaklanıyor diyebiliriz.

30 saat uzunluğundaki bu kurs, web geliştirme için gerekli neredeyse tüm bilgileri içeriyor. Bundan dolayı PHP dışında HTML ve CSS bilgilerinizi de geliştirmek istiyorsanız bu kurs sizler için ideal olacaktır. Michigan Üniversitesi tarafından hazırlanan bu kursa Coursera üzerinden erişim sağlayabilirsiniz. Kurs sonunda üniversite onaylı sertifika alabilmek için kursu satın almalısınız.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.