En İyi İş Arama Siteleri Hangileri? – 2021

Ülkemizde işsizlik oranı maalesef ki oldukça yüksek. Pandemi dönemi içerisinde, işten çıkartma yasaklandı. Fakat bu yasağın sona ermesi ile firmalar personellerini işten çıkartmaya başladı. İş bulmak isteyen birçok kişi de iş arama sitelerine yöneldiler. Bundan dolayı çoğu kişi en iyi iş arama siteleri hangileri diye merak ediyorlar.Eskiden birçok yere giderek elden öz geçmişimizi bırakırdık. Fakat artık teknolojinin de ilerlemesi ile bu durum neredeyse ortadan kalktı. İlk aşamada iş arama siteleri kuruldu ve kağıt israfının önüne geçildi. Çünkü artık öz geçmişlerimizi internet üzerinden paylaşmaya başladık.

Daha sonra birçok firma iş görüşmesini internet üzerinden yapmaya başladı. Şirketler Zoom, Skype, Discord gibi uygulamalar kullanılarak adaylara çevrim içi olarak ulaştı. Kaldı ki bu en çok pandemi döneminde işe yaradı.

İnsanların kalabalık ortamlardan uzak durması gereken bu süreçte, çevrim içi görüşmeler çok yerinde oldu. Çünkü bildiğiniz üzere bazı firmaların iş ilanlarına yüzlerce hatta binlerce başvuru yapılıyor ve bu da fazla insanın bir araya gelmesine neden oluyor.

Biz de bugün sizler için en iyi iş arama siteleri hangileri sorusuna cevap vermeye çalışacağız. Çünkü iş arama sürecinde boşa kürek çekmenizi istemiyoruz. Bu nedenle hangi sitelerin daha iyi olduklarını, avantajlarının ve dezavantajlarının neler olduğunu listeledik. Umarız eğer ki iş arıyorsanız, bu listede size önermiş olduğumuz siteler sizin için faydalı olur.

Kariyer.net

Türkiye’nin en çok bilinen iş arama sitesi kariyer.net diyebiliriz. Hatta site, en eski iş arama sitesi de diyebiliriz. Çünkü kariyer.net, 1999’dan beri hizmet veriyorlar. Sadece iş arayanlar değil aynı zamanda personel arayanlar da bu siteyi senelerdir kullanıyor.

Şu an için platformun, 3 tanesi İstanbul’da olmak üzere toplam 17 ofisi ve 400 çalışanı var. Site bünyesinde de 25 milyon öz geçmiş ve 94 bin üye şirket var.

Site içerisinde sadece iş ve personel arayanların ilanları yok. Kariyer.net, düzenli olarak blog içerikleri de üretiyor ki bu içeriklerde iş dünyasına dair birçok bilgi mevcut. Hatta iş arayanlara çok güzel tavsiyelerde bulundukları içerikler de mevcut.

Bunun yanı sıra iş arayanlar için sık sık eğitimler düzenliyorlar. Bu eğitimlere katılmak, iş arayan kişiler için faydalı olacaktır. Çünkü alanınızla ilgili bir eğitimin sertifikası, öz geçmişinizde bulunmalı.

Kariyer.net’i kullanmak için sadece web tarayıcınızı kullanmanıza gerek yok. Platforma günün her saatinde rahatlıkla ulaşabilmeniz için hem iOS hem de Android için platformun mobil uygulamaları mevcut. Bu platform sayesinde hem öz geçmişinizi düzenleyebilir hem de size uygun olan iş fırsatlarını inceleyerek başvuruda bulunabilirsiniz.

Eleman.net

Eleman.net, yine eski iş arama siteleri arasında yer alıyor. 2005 yılında kurulan site bu zamana kadar birçok kişinin iş bulmasına olanak sağladı. Site, yaklaşık 300 bin üye firmaya sahip. Geride bıraktıkları süreç içerisinde 2.1 milyon iş ilanına yaklaşık 70 milyon başvuru alınmış. Bu başvurulardan da 620 bin kişi aradıkları işe kavuşmuş.

Çok basit bir arayüze sahip olan sitede, öz geçmiş hazırlamak oldukça kolay. Hatta dilerseniz videolu öz geçmiş de hazırlayabilirsiniz. Bu dönemde teknolojiyi takip eden firmalar, artık daha çok videolu öz geçmişleri incelemeyi tercih ediyorlar.

Yine Kariyer.net gibi Eleman.net sitesi de iş arayanlar için sertifika programları düzenliyor. Bu eğitim programlarına katılarak kendinizi daha donanımlı hale getirebilirsiniz.

İsbul.net

isbul.net, son zamanlarda biraz daha fazla duyulmaya başlanan bir iş bulma sitesi diyebiliriz. Site, hem iş arayanların hem de personel arayanların yeni yeni tercihleri arasına girmeye başladı. Siteye üyelik ücretsiz. Hatta personel arıyorsanız siteye üye olduktan sonra bir adet ücretsiz ilan verme hakkınız da var. Fakat iş arıyorsanız rahat olabilirsiniz. Çünkü sizin için bir kısıtlama söz konusu değil.

Sitenin hem Android hem de iOS için ücretsiz uygulamaları mevcut. Öz geçmiş düzenleme, iş arama gibi işlemlerinizi bu uygulamalardan da yapabilirsiniz. Hatta sitenin size öz geçmiş hazırlama kısmı için bir de notu var. Eğer ki tüm alanları eksiksiz bir şekilde doldurursanız geri dönüşleriniz daha hızlı yapılmaktadır. Bu aslında her yer için geçerli bir tavsiye. Çünkü insan kaynakları, sizin öz geçmişinizi incelerken size dair tüm bilgileri görmek isteyecektir.

Site içerisinde şehire göre, pozisyona göre ya da mesleğe göre arama yapmak mümkün. Bu da işinizi biraz daha kolaylaştırıyor. isbul.net, son zamanlarda öne çıkan iş arama siteleri arasında yer alıyor. Eğer ki iş arıyorsanız mutlaka burada da bir öz geçmiş hazırlamanızı tavsiye ederiz.

iş ilanı

Secretcv.com

Secretcv de Kariyer.net kadar eski bir iş bulma sitesi. 2000 yılında kurulan firma, her geçen gün kendisini geliştirmeye devam ediyor. Platform, en son 2017 yılında rakamsal verilerini açıkladı. O dönemde bile 22 milyon adayın öz geçmişine sahip olan Secretcv’nin, ayrıca 65 bin üye firması da bulunmaktaydı. Günümüzde bu sayıların çok daha fazla olduğunu söyleyebiliriz.

Secretcv’nin en güzel yanlarından birisi, adaylar istemediği sürece kimliğini açığa çıkarabilecek ad, soyad, telefon ve adres gibi bilgiler firmalar ile paylaşmıyor. Yani platform, kullanıcı gizliliğine oldukça önem veriyor.

Fakat burada dikkatinizi çekmek istediğimiz bir nokta var. Eğer ki bilgilerinizi gizleyerek başvuru yaparsanız, o zaman size ulaşılma oranı giderek azalacaktır. Bunu da göz önünde bulundurmanızda fayda var. Ancak yine de Secretcv’nin böyle bir gizlilik opsiyonuna sahip olması son derece güzel bir özellik.

Bu arada Secretcv’yi de yine Android ve iOS platformlarında ücretsiz uygulaması üzerinden kullanabilirsiniz. Böylelikle tüm işlemlerinizi cep telefonunuz üzerinden halledebilirsiniz.

Yenibiris.com

Hürriyet gazetesinin bir oluşumu olan yenibiris.com, listemize girmeyi başardı. Hatta yaşı biraz daha büyük olanlar hatırlayacaktır, Gazetelerin, hafta sonları birçok ek verme gibi bir dönemi vardı. O dönemde Hürriyet gazetesine ek olarak Yeni Bir İş eki de çıkmıştı. İşte şimdi o gazete eki, iş arama siteleri arasında kendisine yer buluyor.

Yenibiris.com üzerinde ücretsiz üyelik oluşturarak iş arama serüveninize başlayabilirsiniz. Hatta öz geçmişinizi doldurmadan önce mutlaka sitede bulunan tavsiyelere bir göz atın. Bu tavsiyeler doğrultusunda hazırlayacağınız öz geçmişinize daha kısa sürede geri dönüşler alabilirsiniz.

Yenibiris.com’un mobil uygulamaları mevcut. App Store, Play Store ve Huawei AppGallery içerisinde uygulamaları bulabilir ve ücretsiz olarak telefonunuza indirebilirsiniz. Bu arada Huawei ayrıntısının da çok tatlı olduğunu söylemeden geçemeyiz. Bu hareket, Huawei kullanıcıları için güzel bir düşünce olmuş.

Linkedin.com

Yerel firmalardan globale bir geçiş yapalım. Karşımızda 2002 yılında Kaliforniya’da kurulan LinkedIn var. Her ne kadar ülkemizde Facebook, Instagram gibi sosyal medya uygulaması gibi zannedilse de LinkedIn, aslında bir iş bulma uygulaması.

LinkedIn içerisinde dünya genelinde iş fırsatları karşınıza çıkıyor. Fakat Kariyer.net ya da benzerleri gibi değil. Daha çok oluşturduğunuz sosyal ağ üzerinden bu işlere ulaşabiliyorsunuz. Personel arayanlar ilan açıyor, diğerleri ya bu ilanı görüyor ya da takip ettikleri kişiler aracılığı ile bu ilanla karşılaşıyorlar.

O nedenle burada oluşturacağınız profil çok önemli. İçerisinde tamamen doğru bilgileri yazıp, doğru kişileri ekleyerek kendi ağınızı oluşturmanız gerekiyor. Ayrıca lütfen bu siteyi Facebook gibi paylaşım yapmak için kullanmayın.

iş ilanları

Engelsizkariyer.com

Diğer iş arama siteleri çok genel bir yapıya sahipken engelsizkariyer.com, tam aksine daha spesifik bir özelliğe sahip. Site, adından da anlaşılacağı üzere özellikle engelli bireyler için oluşturulmuş. Engelsizkariyer.com, projelerine 2004 yılında başlamış. Fakat yayın hayatına girişi ise 2008 yılında olmuş.

Aslında çok güzel bir amaç için hizmet ediyorlar. İçerisinde engelli vatandaşlarımız için iş fırsatları yayınlanıyor. Hatta bununla da kalmayıp çok güzel rehberler oluşturmuşlar. Engelli hakları, istihdam kanunları, engelli mevzuatları gibi ciddi konularda üyelerini bilgilendiriyorlar. Platform, son derece güzel hazırlanmış diyebiliriz.

Elemanonline.com.tr

2005 yılında kurulan elemanonline.com.tr adresi, senelerdir iş arayanlara ve personel arayanlara hizmet vermektedir. Platform, toplamda 320 binden fazla üye kuruluşa sahip.Elemanonline’da öz geçmiş hazırlamak oldukça basit. Fakat diğer iş arama siteleri, öz geçmiş hazırlama konusunda üyelerine tavsiyeler verirken elemanonline’da bu söz konusu değil. O nedenle kendiniz kapsamlı bir öz geçmiş hazırlamak zorundasınız. Tavsiyelerin olmaması ufak bir eksi oluyor diyebiliriz.

Ancak sitenin iyi yanlarından birisi ise personel arayan firmalara ücretsiz olarak bir ilan yayınlama hakkı vermesi oluyor. Bu, son derece güzel bir özellik olmuş. Çünkü önce denemek, firmalar için daha faydalı oluyor. Bazen ilan verilen sitelerden beklenen verim sağlanamıyor. O nedenle bu, firmalar için bir artı puan olarak göze çarpıyor.

Indeed.com

Dünyanın en çok tercih edilen iş arama sitesi olarak karşımıza indeed.com çıkıyor. Hiç merak etmeyin, Türkiye’ye özel bir kısmı da var. Yani iş arama kısmında sadece yabancı ülkelerden seçmek zorunda değilsiniz, Türkiye’den de iş ilanları mevcut.

Site her ay 250 milyondan fazla tekil ziyaretçi alıyor. Bu da sitenin ne kadar çok tercih edildiğinin bir göstergesi aslında. Zaten site içerisinde 175 milyon öz geçmiş, 320 milyon şirket değerlendirmesi bulunuyor.

Indeed’in en güzel yanlarından birisi maaş sorgulaması özelliği oluyor. Örneğin satış müdürü olarak iş arıyorsunuz ve firmalardan ortalama ne kadar maaş alabileceğinizi öğrenmek istiyorsunuz. Maaşlar sekmesine girdiğiniz zaman yıllık satış müdürü olarak ortalama ne kadar maaş alabileceğinizi gösteren bir yer bulunuyor. Bu sayede yapmak istediğiniz işin size ne kadar kazanç sağlayacağını ortalama olarak görebilirsiniz. Hatta bu alanda açık olan pozisyonları da listeleyebilirsiniz.

Bigumigu.com

Bigumigu.com, 2005 yılında kurulmuş bir site olarak karşımıza çıkıyor. Türkiye’nin en popüler bağımsız reklam, tasarım ve teknoloji platformu diyebiliriz. Bunun yanı sıra tabii bu alanlarda iş arayanlar için de hizmet veriyor.

Site içerisinde yer alan iş ilanları kısmına tıkladığınız zaman birçok iş fırsatı karşınıza çıkıyor. Spesifik bir alan olduğu için size diğer mesleklerle ilgili ilanları göstermiyor. Bu da hem daha düzenli olmasını sağlıyor hem de size zaman kazandırıyor. Ayrıca sitenin blog kısmı yine bu alanda çalışanlar için oldukça verimli.


İş bulabilmenin giderek zorlaştığı bu dönemde teknoloji.org olarak işinizi biraz daha kolaylaştırmak istedik. En İyi İş Arama Siteleri Hangileri? isimli içeriğimizde sizlere birbirinden farklı siteleri anlatmaya çalıştık.

Kimisi ulusal, kimisi global, kimisi genel kimisi ise daha spesifik alanlarda hizmet veren sitelere listemizde yer vermeye çalıştık. Burada size verebileceğimiz en büyük tavsiye, oluşturduğunuz öz geçmişinizi tek bir siteye yüklememek olacaktır. Çünkü her firma aynı iş bulma sitesini kullanmıyor. Dolayısıyla her yerde öz geçmişinizin bulunması, sizin için daha avantajlı olacaktır.

Ayrıca iş arama siteleri içerisinde yer alan öz geçmiş hazırlama tavsiyelerini de incelemenizde fayda var. Bu tavsiyeler doğrultusunda oluşturacağınız öz geçmiş ile aradığınız işe daha kısa sürede ulaşabilirsiniz.

Bu arada son olarak ufak bir not düşelim. Teknoloji.org’da yazar olarak çalışmak isterseniz sitemizde bulunan başvuru formunu doldurmanız yeterli olacaktır. Başvuru formuna burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Bundan 11 yıl önce Beden Eğitimi bölümünden mezun olan Uğur "Benim burada ne işim var?" diyerek kendini teknolojiye ve oyun dünyasına adamıştır. Daha önceden farklı sitelerde ve dergilerde bildiklerini okuyuculara aktaran Uğur sıra teknoloji.org sitesinde diyor!Yorum yapın

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.