En İyi İş Arama Siteleri Hangileri? – 2023

İşsizlik, günümüzde dünya genelinde insanların karşılaşmış oldukları en büyük problemlerden birisi olarak ön plana çıkmaktadır. İnsanlar, iş arama süreçlerinde interneti aktif bir şekilde kullanmaktadırlar. Bundan dolayı dijital ortamda birçok iş arama sitesi mevcuttur. Bu noktada hangi siteyi kullanacağına karar veremeyen kişiler, en iyi iş arama siteleri hangileri diye merak etmektedirler.

Geçmiş senelerde insanlar, çalışmak istedikleri yerlere giderek elden öz geçmişlerini bırakırlardı. Fakat teknolojinin gelişmesiyle birlikte bu durumu neredeyse tamamen ortadan kalktı. İlk aşamada iş arama siteleri kuruldu ve kağıt israfının önüne geçildi. Çünkü insanlar öz geçmişlerini artık internet üzerinden paylaşmaya başladılar.

Daha sonra birçok firma iş görüşmesini internet üzerinden yapmaya başladı. Şirketler; Zoom, Skype, Discord gibi uygulamalar kullanılarak adaylara çevrim içi olarak ulaştı. Bu sayede iş görüşmeleri, neredeyse tamamen dijital ortamda gerçekleşmeye başladı.

Henüz internet ortamında iş aramamış kişiler, bu süreçte zorluk çekebilmektedirler. İnsanlar, ilk etapta hangi sitelere göz atmaları gerektiğine karar verememektedirler. Bizler de bugün sizler için en iyi iş arama siteleri hangileri sorusuna cevap vermeye çalışacağız.

Sizler için hangi iş arama sitelerin daha iyi olduklarını, avantajlarının ve dezavantajlarının neler olduğunu listeledik. Böylece sizler de listemize göz atarak sizler için en uygun olduğunu düşündüğünüz iş arama sitesine karar verebilirsiniz.

cvland

Sizler için hazırlamış olduğumuz en iyi iş arama siteleri listemizin ilk sırasında cvland yer alıyor. cvland, kullanıcılarına sunmuş olduğu özellikler ile diğer iş arama platformlarından oldukça farklılaşıyor. Çünkü cvland, iş arayan kişilerin videolu profil oluşturmalarına olanak sağlıyor.

Videolu profiller, iş arayan kişilerin kendilerini daha net bir şekilde açıklayabilmelerini sağlıyor. Bunun yanı sıra işverenler ise videolu profiller aracılığıyla aradıkları personeli daha kolay bir şekilde bulabiliyorlar. Güvenliğe önem veren cvland, iş arayan kişilerin yüklemiş oldukları videoların sadece işverenlerle paylaşıldığını belirtiyor.

cvland, işe alım süreçlerinde büyük bir öneme sahip olan mülakat aşamasını da kolaylaştırmayı hedefliyor. Bu doğrultuda platforma yakın zamanda eklenecek özelliklerle birlikte işverenler, direkt platform üzerinden görüşme yapmak istedikleri adaylara davet gönderebilecekler.

Platform, kredi sistemiyle çalışmaktadır. Yani işverenler, bir adaya davet gönderebilmek için kredi kullanmak durumundalar. cvland, bu özellikte kullanıcılarını mağdur etmemek için görüşme daveti kabul edilmeyen işverenlerin kredilerini iade ediyor.

cvland, kullanıcılarına mobil uygulamalar üzerinden hizmet veriyor. Platformu kullanmak isteyen Android ve iOS kullanıcıları, uygulama marketlerinden platformun uygulamasına kolaylıkla erişebiliyorlar.

İşkur

Türkiye’de iş arama için kullanılabilecek en kapsamlı platformların başında İşkur gelmektedir. İşkur, Türkiye İş Kurumu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı bir kuruluştur. Kurumun amacı, işverenlerle iş arayan kişileri bir araya getirmektir. Bu doğrultuda İşkurt, işverenlerin personel taleplerini toplayıp daha sonra veri tabanında yer alan iş arayan kişilerle eşleştirmektedir.

İşkur, uzun bir süredir kendi web platformu üzerinden iş arayan kişilere hizmet veriyor. Bu doğrultuda İşkur platformu üzerinden meslek ve il seçimi yaparak sizler için uygun olan tüm iş ilanlarını görüntüleyebiliyorsunuz. İşkur, oldukça kapsamlı iş arama seçeneklerine sahip. Bu sayede aradığınız iş için öğrenim durumu, vardiya tercihi gibi seçenekleri kullanabiliyorsunuz.

İşkur hem iş arayan kişileri hem de işverenleri bilgilendirmeye çalışıyor. Bu doğrultuda platform üzerinden İşkur tarafından geliştirilen mesleki eğitim kurslarını kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra platformda yurtdışında çalışmak isteyen kişiler için de bilgilendirici içerikler yer alıyor. Böylece İşkur’un iş arama sistemini kullanarak sizler için en uygun iş ilanlarına kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Kariyer.net

Türkiye’nin en çok bilinen iş arama sitesi kariyer.net diyebiliriz. Hatta site, Türkiye’nin en eski iş arama sitelerinden birisi olarak ön plana çıkmaktadır. Çünkü kariyer.net, 1999’dan beri hizmet veriyor. Sadece iş arayanlar değil aynı zamanda personel arayanlar da bu siteyi senelerdir kullanıyor.

Şu an için platformun, 3 tanesi İstanbul’da olmak üzere toplam 17 ofisi ve 400 çalışanı var. Site bünyesinde de 25 milyon öz geçmiş ve 94 bin üye şirket mevcut. Site içerisinde sadece iş ve personel arayanların ilanları yok. Kariyer.net, düzenli olarak blog içerikleri de üretiyor ki bu içeriklerde iş dünyasına dair birçok bilgi mevcut. Hatta iş arayanlara çok güzel tavsiyelerde bulundukları içerikler de mevcut.

Bunun yanı sıra iş arayanlar için sık sık eğitimler düzenliyorlar. Bu eğitimlere katılmak, iş arayan kişiler için faydalı olmaktadır. Çünkü iş arayanların hedefledikleri kariyerle ilgili bir eğitimin sertifikası, öz geçmişinizde bulunmalı. Kariyer.net’i kullanmak için sadece web tarayıcınızı kullanmanıza gerek yok.

Platforma günün her saatinde rahatlıkla ulaşabilmeniz için hem iOS hem de Android için platformun mobil uygulamaları mevcut. Bu platform sayesinde hem öz geçmişinizi düzenleyebilir hem de size uygun olan iş fırsatlarını inceleyerek başvuruda bulunabilirsiniz.

Eleman.net

Sizler için hazırlamış olduğumuz en iyi iş arama siteleri öneri listemize Eleman.net ile devam ediyoruz. Eleman.net, yine eski iş arama siteleri arasında yer alıyor. 2005 yılında kurulan site, bu zamana kadar birçok kişinin iş bulmasına olanak sağladı. Site, yaklaşık 300 bin üye firmaya sahip. Geride bıraktıkları süreç içerisinde 2.1 milyon iş ilanına yaklaşık 70 milyon başvuru alınmış. Bu başvurulardan da 620 bin kişi aradıkları işe kavuşmuş.

Çok basit bir arayüze sahip olan sitede, öz geçmiş hazırlamak oldukça kolay. Hatta dilerseniz videolu öz geçmiş de hazırlayabilirsiniz. Bu dönemde teknolojiyi takip eden firmalar, artık daha çok videolu öz geçmişleri incelemeyi tercih ediyorlar. Yine Kariyer.net gibi Eleman.net sitesi de iş arayanlar için sertifika programları düzenliyor. Bu eğitim programlarına katılarak kendinizi daha donanımlı hale getirebilirsiniz.

İsbul.net

isbul.net, son zamanlarda biraz daha fazla duyulmaya başlanan bir iş bulma sitesi diyebiliriz. Site hem iş arayanların hem de personel arayanların yeni yeni tercihleri arasına girmeye başladı. Siteye üyelik ücretsiz. Hatta personel arıyorsanız siteye üye olduktan sonra bir adet ücretsiz ilan verme hakkınız da var. Fakat iş arıyorsanız rahat olabilirsiniz. Çünkü sizin için bir kısıtlama söz konusu değil.

iş ilanı

Sitenin hem Android hem de iOS için ücretsiz uygulamaları mevcut. Öz geçmiş düzenleme, iş arama gibi işlemlerinizi bu uygulamalardan da yapabilirsiniz. Hatta sitenin size öz geçmiş hazırlama kısmı için bir de notu var. Eğer ki tüm alanları eksiksiz bir şekilde doldurursanız geri dönüşleriniz daha hızlı yapılmaktadır. Bu aslında her yer için geçerli bir tavsiye. Çünkü insan kaynakları, sizin öz geçmişinizi incelerken size dair tüm bilgileri görmek isteyecektir.

Site içerisinde illere, pozisyona ya da mesleğe göre arama yapmak mümkün. Bu da işinizi biraz daha kolaylaştırıyor. isbul.net, son zamanlarda öne çıkan iş arama siteleri arasında yer alıyor. Eğer ki iş arıyorsanız mutlaka burada da bir öz geçmiş hazırlamanızı tavsiye ederiz.

Secretcv.com

Secretcv de Kariyer.net kadar eski bir iş bulma sitesi olarak ön plana çıkıyor. 2000 yılında kurulan firma, her geçen gün kendisini geliştirmeye devam ediyor. Platform, en son 2017 yılında rakamsal verilerini açıkladı. O dönemde bile 22 milyon adayın öz geçmişine sahip olan Secretcv’nin, ayrıca 65 bin üye firması da bulunmaktaydı. Günümüzde bu sayıların çok daha fazla olduğunu söyleyebiliriz.

Secretcv’nin en güzel yanlarından birisi, adaylar istemediği sürece kimliğini açığa çıkartabilecek ad, soyad, telefon ve adres gibi bilgiler firmalar ile paylaşmıyor. Yani platform, kullanıcı gizliliğine oldukça önem veriyor. Fakat burada dikkatinizi çekmek istediğimiz bir nokta var.

Eğer ki bilgilerinizi gizleyerek başvuru yaparsanız, o zaman size ulaşılma oranı giderek azalacaktır. Bunu da göz önünde bulundurmanızda fayda var. Ancak yine de Secretcv’nin böyle bir gizlilik opsiyonuna sahip olması son derece güzel bir özellik. Secretcv’yi Android ve iOS platformlarında ücretsiz uygulaması üzerinden kullanabilirsiniz. Böylelikle tüm işlemlerinizi cep telefonunuz üzerinden halledebilirsiniz.

Yenibiris.com

Hürriyet gazetesinin bir oluşumu olan yenibiris.com, en iyi iş arama siteleri listemize girmeyi başardı. Hatta yaşı biraz daha büyük olanlar hatırlayacaktır ki gazetelerin hafta sonları birçok ek verme gibi bir dönemi vardı. O dönemde Hürriyet gazetesine ek olarak Yeni Bir İş eki de çıkmıştı. İşte şimdi o gazete eki, iş arama siteleri arasında kendisine yer buluyor.

Yenibiris.com üzerinde ücretsiz üyelik oluşturarak iş arama serüveninize başlayabilirsiniz. Hatta öz geçmişinizi doldurmadan önce mutlaka sitede bulunan tavsiyelere bir göz atın. Bu tavsiyeler doğrultusunda hazırlayacağınız öz geçmişinize daha kısa sürede geri dönüşler alabilirsiniz.

Yenibiris.com’un mobil uygulamaları mevcut. App Store, Play Store ve Huawei AppGallery içerisinde uygulamaları bulabilir ve ücretsiz olarak telefonunuza indirebilirsiniz. Bu arada Huawei ayrıntısının da çok tatlı olduğunu söylemeden geçemeyiz. Bu hareket, Huawei kullanıcıları için güzel bir düşünce olmuş.

Linkedin.com

Yerel firmalardan globale bir geçiş yapalım. Karşımızda 2002 yılında Kaliforniya’da kurulan LinkedIn var. Her ne kadar ülkemizde Facebook, Instagram gibi sosyal medya uygulaması gibi zannedilse de LinkedIn, aslında iş odaklı bir platformdur.

LinkedIn içerisinde dünya genelinde iş fırsatları karşınıza çıkıyor. Fakat Kariyer.net ya da benzerleri gibi değil. Daha çok oluşturduğunuz sosyal ağ üzerinden bu işlere ulaşabiliyorsunuz. Personel arayanlar ilan açıyor, diğerleri ya bu ilanı görüyor ya da takip ettikleri kişiler aracılığı ile bu ilanla karşılaşıyorlar.

O nedenle burada oluşturacağınız profil çok önemli. İçerisinde tamamen doğru bilgileri yazıp, doğru kişileri ekleyerek kendi ağınızı oluşturmanız gerekiyor. Ayrıca bu platformun Facebook veya Twitter gibi bir sosyal medya platformu olduğunu unutmamak gerekiyor.

iş ilanları

Engelsizkariyer.com

En iyi iş arama siteleri listemizdeki bir diğer platform engelsizkariyer.com oluyor. Diğer iş arama siteleri çok genel bir yapıya sahipken engelsizkariyer.com, tam aksine daha spesifik bir özelliğe sahip. Site, adından da anlaşılacağı üzere özellikle engelli bireyler için oluşturuldu. Engelsizkariyer.com, projelerine 2004 yılında başladı. Fakat sitenin yayın hayatına girişi ise 2008 yılında gerçekleşti.

Sitenin içerisinde engelli vatandaşlarımız için iş fırsatları mevcut. Hatta sitede iş fırsatlarının yanı sıra iş rehberleri de mevcut. Engelli hakları, istihdam kanunları, engelli mevzuatları gibi ciddi konularda üyelerini bilgilendiriyorlar. Platform hem içerik hem de kullanılabilirlik açısından oldukça kullanışlı hazırlanmış diyebiliriz.

Elemanonline.com.tr

2005 yılında kurulan elemanonline.com.tr, senelerdir iş arayanlara ve personel arayanlara hizmet vermektedir. Platform, toplamda 320 binden fazla üye kuruluşa sahip. Elemanonline’da öz geçmiş hazırlamak oldukça basit. Fakat diğer iş arama siteleri, öz geçmiş hazırlama konusunda üyelerine tavsiyeler verirken elemanonline’da bu söz konusu değil. O nedenle kendiniz kapsamlı bir öz geçmiş hazırlamak zorundasınız. Tavsiyelerin olmaması ufak bir eksi oluyor diyebiliriz.

Ancak sitenin iyi yanlarından birisi ise personel arayan firmalara ücretsiz olarak bir ilan yayınlama hakkı vermesi oluyor. Bu, son derece güzel bir özellik olmuş. Çünkü önce denemek, firmalar için daha faydalı oluyor. Bazen ilan verilen sitelerden beklenen verim sağlanamıyor. O nedenle bu, firmalar için bir artı puan olarak göze çarpıyor.

Indeed.com

Dünyanın en çok tercih edilen iş arama sitelerinden birisi olarak karşımıza indeed.com çıkıyor. Global olarak hizmet veren site, ülkelere özel bölümler de oluşturuyor. Bu kapsamda platformda Türkiye’ye özel bir kısmı da var. Yani iş arama kısmında sadece yabancı ülkelerden seçmek zorunda değilsiniz, Türkiye’den de iş ilanları mevcut.

Site, her ay 250 milyondan fazla tekil ziyaretçi alıyor. Bu da sitenin ne kadar çok tercih edildiğinin bir göstergesi aslında. Zaten site içerisinde 175 milyon öz geçmiş, 320 milyon şirket değerlendirmesi bulunuyor. Indeed’in en güzel yanlarından birisi maaş sorgulaması özelliği oluyor.

Örneğin satış müdürü olarak iş arıyorsunuz ve firmalardan ortalama ne kadar maaş alabileceğinizi öğrenmek istiyorsunuz. Maaşlar sekmesine girdiğiniz zaman yıllık satış müdürü olarak ortalama ne kadar maaş alabileceğinizi gösteren bir yer bulunuyor. Bu sayede yapmak istediğiniz işin size ne kadar kazanç sağlayacağını ortalama olarak görebilirsiniz. Hatta bu alanda açık olan pozisyonları da listeleyebilirsiniz.

Genel Değerlendirme

İşsizlik sorunu, dünya genelinde her geçen gün büyüyen bir sorun haline gelmektedir. Bundan dolayı insanlar, yaşamlarını sürdürebilmek için iş arayışına girmektedirler. Bu noktada günümüzde birçok kişi, iş ararken iş arama sitelerini kullanmaktadır. İş arayan kişiler gibi işverenler de günümüzde oluşturulan bu platformları kullanmayı tercih etmektedirler.

Bundan dolayı iş arama siteleri hem iş arayan hem de işveren kişiler için büyük bir öneme sahiptir. Dünya genelinde iş arayan ve veren kişileri eşleştirmek için geliştirilmiş çok sayıda platform mevcut. Bu platformlar, sahip oldukları özellikler ile birbirlerinden ayrılabiliyorlar. Bu yüzden bazı platformlar, rakiplerine göre daha çok ön plana çıkmaktadır.

Bizler de bu yazımızda sizler için en iyi iş arama sitelerinden bahsettik. Sizler için hazırlamış olduğumuz listemizde hem yerel hem de global olarak hizmet veren çeşitli platformlara yer verdik. Böylece sizler de listemizi inceleyerek sizler için uygun olduğunu düşündüğünüz iş arama platformunu kullanabilirsiniz. Çeşitli kriterleri göz önüne alarak hazırlamış olduğumuz en iyi iş arama siteleri listemiz burada sona eriyor.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.

“En İyi İş Arama Siteleri Hangileri? – 2023” üzerine 2 yorum

Yorumlar kapalı.