Discord Nedir? Kullanmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Son yıllarda oldukça popüler olan ve özellikle bilgisayar oyunları oynayan kişiler için bir nevi Skype hizmeti gören Discord nedir?

Discord Nedir?

Discord uygulaması, oyuncuların birbirleriyle yazılı, sesli ve görüntülü sohbet etmelerini sağlayan bir platformdur. Discord sayesinde, oyuncular tüm dünyadaki kişilerle iletişim kurabilirler ve beraber rekabet edebilirler. Oyun dışında müzik ve anime gibi farklı konularda da sohbet odaları açan uygulamanın 250 milyonu aşkın kullanıcısı bulunuyor.

Discord uygulaması masaüstünde veya mobil platformlarda kullanılabilir. Son yıllarda oldukça popülerleşen uygulamayı kullanan kişiler istedikleri konuda sohbet odaları oluşturabilirler veya açılmış olan sohbet odalarına katılabilirler.

Discord Nasıl Kullanılır?

Bir Discord hesabı açtıktan sonra uygulamasını indirebilirsiniz ya da tarayıcınızda çalıştırabilirsiniz. Uygulamayı kurduktan sonra kendinize yeni bir sunucu oluşturabilirsiniz ya da var olan bir sunucuya katılabilirsiniz. Sunucular, katılımcıların bilgisayar ekranlarını paylaşmasını, metin, ses ve video gibi seçeneklerle birbirleriyle iletişim kurmalarını sağlayan kanallardan oluşuyor. Daha önce var olan bir sunucuya giriş yapmak için davet koduna ihtiyacınız oluyor. Bir sunucu oluşturmak için ise sadece geçerli bir sunucu adı gerekli. Onun dışında herhangi bir şey yüklemenize gerek yok.

Bir kullanıcı 100 sunucuya kadar katılım sağlayabiliyor. Bunun yanında, hangi sunuculardan bildirim almak istediğinizi belirleyebiliyor, katıldığınız her sunucu için farklı kullanıcı adı kullanabiliyorsunuz.

Discord, Gençler Arasında Neden Oldukça Popüler?

discord

Uygulamanın gençler arasında popüler olmasının en önemli nedenlerinden biri, gençleri kendileriyle ortak ilgi alanına sahip diğer insanlarla bir platform üzerinde buluşturması elbette. Discord, Twitch ve YouTube gibi popüler video platformlarına entegre edildiği için kullanıcılar Discord’u bu platformlardaki hesaplarına senkronize edebiliyorlar. Kullanıcılar oldukça fazla insanla büyük sunuculara katılabiliyorlar. Buna ek olarak, Discord’un kendi arkadaşlarıyla iletişim kurabilecekleri küçük sunucular kurmak isteyen kullanıcılar arasında da oldukça popüler bir platform olduğunu söyleyebiliriz.

Discord Ücretli Bir Uygulama Mıdır?

Discord’u ücretsiz indirebilirsiniz ve herhangi bir ücret ödemeden kullanmaya başlayabilirsiniz. Eğer bu deneyimi üst seviyelere çıkarmak isterseniz aylık 9.99 Amerikan Doları karşılığında Discord Nitro’ya üye olabilirsiniz. Discord Nitro sayesinde, kullanıcılar profillerine GIF formatında hareketli avatar ekleyebilir, dört haneli kullanıcı adı etiketlerine ve profillerinde Nitro rozetine sahip olabilirler. Ayrıca, daha yüksek kaliteli ekran paylaşımı imkanına sahip olurken dosya yükleme boyutu da 8 MB’dan 50 MB’a yükselir.

Discord Güvenli Bir Uygulama Mıdır?

Diğer tüm canlı yayın platformlarında olduğu gibi Discord da gençler ve özellikle de çocuklar için riskli olabilir. Örneğin, içerikler kullanıcılar tarafından oluşturulduğu için çocukların uygunsuz içeriklere maruz kalma olasılıkları vardır. Bu içerikler arasında en yaygınları şiddet içeren görüntüler ve küfürlü ifadelerdir. Uygulamada her ne kadar denetleme özelliği kullanılsa da, bu denetleme derecesi bir sunucudan diğerine değişebilir. Bu anlamda ebeveynlerin çocuklarının ne izlediğine dikkat etmesi önemlidir.

Discord platformunda çok sayıda anonim kullanıcı bulunduğundan dolayı bazı kullanıcılar istenmeyen mesajlar alabilirler. Neyse ki gizlilik ayarları sayesinde sadece kendi arkadaşlarınızın size özel mesaj atmasını sağlayabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

ODTÜ İngilizce Öğretmenliği öğrencisi.