Niklas Zennström Kimdir? Skype’ın Kurucusu

Niklas Zennström kimdir sorusunun cevabı ünlü girişimcinin kariyerinde gizlidir. Kendisi 1966 İsveç doğumlu ünlü bir mühendistir. Başta Kazaa, Skype ve Joost olmak üzere çeşitli İnternet işletmeleri kuran e-ticaret girişimcisidir. Zennström, Uppsala Üniversitesi İşletme bölümünden mezundur. Bilgisayar birimleri ve fizik mühendisliği bölümlerinde yüksek lisans yapmıştır. 1991 yılında İsveç asıllı bir telekomünikasyon firması olan Tele2’de çalışmaya başlamıştır.

Niklas Zennström’un Kariyeri

Niklas Zennström, 2000 yılında Zennström ve Janus Friis, P2P (peer-to-peer) dosya paylaşım uygulaması olan Kazaa’yı kurdu. Niklas, CEO olarak hizmet verdi ve program 2003 yılında dünyanın en çok indirilen İnternet yazılımı oldu. ABD’de müzik ve sinema endüstri üyeleri tarafından dava açıldıktan sonra Kazaa, Sharman Networks’e satıldı.

Zennström daha sonra P2P çözümler ve trafik optimizasyon teknolojileri geliştiren ve pazarlayan bir yazılım şirketi olan Joltid’in CEO’su oldu. Zennström ayrıca, dijital içeriğin tanıtımını, dağıtımını ve ödemesini entegre eden, tüketicilere ticari içeriği tanıtan dünyanın ilk güvenli P2P ağı olan Altnet’i kurdu.

Niklas Zennström ve Janus Friis
Niklas Zennström ve Janus Friis

Zennström’ün bugüne kadarki en önemli başarısı, P2P ilkelerine dayanan Skype şirketini kurmaktır. Teknoloji alanında bir yeniliğe imza atan bu uygulama 2005 yılında eBay tarafından satın alınmıştır. Zennström, Skype’ın başlangıcından Eylül 2007’ye kadar CEO pozisyonunda kalmıştır. Bu süre zarfında, Skype, 309 milyondan fazla kayıtlı kullanıcıyla İnternet sesli iletişiminde dünya lideri olmuştur. Mayıs 2011’de Skype, Microsoft tarafından 8.5 milyar dolara satın alınmıştır. Zennström ve Friis’in satıştan yaklaşık 1 milyar dolar kazandıkları bildirilmiştir. Skype’ın satışından sonra Zennström, çevrim içi bir video dağıtım hizmeti olan Joost’u başlatmak için 2007 yılında video kariyerine devam etmiştir.

Niklas Zennström Kimdir ve skype'ı bulmuştur

Skype Nedir?

Niklas Zennström kimdir sorusunu böylece cevaplamış olduk. Sırada Microsoft’un satın almak için milyarlar ödediği Skype nedir? sorusu var. Skype bilgisayarınızı, telefonunuzu ve web tarayıcınızı başkalarıyla iletişim kurmak için kullanmanızı sağlayan bir yazılım programıdır. VoIP, ses sinyalini alıp dijital sinyale dönüştüren ve bu sinyalleri ileten bir teknolojidir ve Skype bir VoIP hizmetidir. Geleneksel iletişimin ötesine geçen bu programın yaklaşık 40 milyon kullanıcısı vardır.

VoIP Nedir?

Açılımı “Voice Over Internet Protocol” yani  “İnternet Protokolü Üzerinden Ses” olan VoIP,  kaynağı internet hattı olan ses aktarım teknolojisidir. VoIP ses sinyalini alıp dijital sinyale dönüştüren ve bu sinyalleri ileten bir teknolojidir. Bu teknoloji maliyeti en aza indirmek ve kaliteli bir görüşme sağlamak için kullanılmaktadır. Skype da işlevi sebebiyle bir VoIP ürünü olarak piyasaya sürülmüştür.

Orijinal Skype

Skype’ın ilk genel sürümü 0.90 Beta’ydı ve bunu bir dizi sürüm takip etti.  Skype’ın bu ilk sürümü, kullanıcıların yalnızca ücret tarifesine göre sabit hatları bilgisayarlarından aramasına izin veriyordu. Şirketin logosu şu andaki gibi mavi değil, mor renkteydi.

Niklas Zennström Kimdir sorusunun cevabı skype'ı bulmuştur

Skype’ın orijinal versiyonunu, 2005 yılında piyasaya sürülen 2.0 Beta sürümü ile birlikte daha sonraki versiyonlar örnek aldı. Bu, internet çağrısı endüstrisinde devrim yarattığı için önemli bir versiyondu. Ayrıca bu iletişim uygulamasının genişlemesini sağlayan bir versiyon oldu. 2.0 Beta sürümü basitleştirilmiş yeni bir tasarıma sahipti ve arayüz kullanımını kolaylaştırmak için daha da basitleştirildi.

Joost Nedir?

2011 yılında Skype’ı sattıktan sonra azalan sorumlulukları Zennström ve Friis’e, 2006 yılında kurdukları bir İnternet video hizmeti olan Joost’un diğer ilgi alanlarını takip etmek için yeterli zaman bırakmıştı. YouTube’un aksine sahip oldukları, yerleşik yayın ve kablolu televizyon içeriklerini internette paylaşmak için tasarlanmıştır. Joost, Skype’ın aksine, reklam yoluyla para kazanmak için üretilen bir yazılımdır. Ancak Joost, online video pazarında YouTube, Netflix ve Hulu için ciddi bir rakip olamamıştır. 2009 yılında Zennström ve Friis, Joost’u Amerikan çevrim içi reklam şirketi Adconion Media Group’a satmıştır.

Kazaa Nedir?

Kazaa, Mart 2001’de Niklas Zennström ve Janus Friis tarafından geliştirildi. Bu, kullanıcıların her türlü dosyayı (filmler, kitaplar, oyunlar vb.) paylaşabileceği bir tür açık forum olarak tasarlanmıştır. Kullanıcılar, hem kendi oluşturdukları içeriği hem de başka bir yerde satın aldıkları veya indirdikleri içerikleri paylaşmıştır. Bu paylaşım trafiği de telif davalarını beraberinde getirmiştir. Amerikan müzik etiketleri ve film stüdyoları Kazaa’ya karşı bir telif hakkı ihlali davası başlattıktan sonra, Zennström ve Friis faaliyetlerini kapattı ve Kazaa’yı Güney Pasifik’te bulunan Sharman Networks Limited’e devretti .

Niklas Zennström Kimdir kazaa yazılımı

Niklas Zennström Bu Servetle Ne Yapıyor?

Dünyaca ünlü yazılımların sahibi ve ortağı olan Niklas Zennström, genç beyinlere ve dinamik fikirlere kapısını açtı. 2006 yılında Zennström, Atomico adını verdiği şirketi kurdu. Küresel pazarda başarılı olma potansiyeline sahip Avrupalı ​​teknoloji şirketlerini arayan bir yatırım fonu olduğunu duyurdu.

niklas ve şirketi atomiconun logosu

Atomico‘nun yatırım yaptığı projeler arasında Last.fm, Rovio, Wrapp, Fab, Jolicloud, Kyte gibi dünya çapında adını duyurmuş internet şirketleri bulunuyor. 156 adet projeye yatırım yapan Atomico şirketi, gelişmekte olan ülkeler için 476 milyon dolarlık bütçe ayırmıştır. Bu şirketten önce Silikon Vadisi’nin dışında tutulan yatırım oranı %60 iken, Atomico ile birlikte bu oran %63 olmuştur.

Niklas Zennström ve Aldığı Ödüller

Niklas Zennström kimdir, ne yapmıştır gibi sorular, ünlü girişimcinin kazandığı ödüllerle cevaplanmıştır.

  • 2006 yılında en etkili 100 insandan biri olarak Time Dergisi tarafından tanındı.
  • 2006 yılında Avrupa İş Liderleri Ödülleri (EBLA) tarafından Yılın Girişimcisi seçildi.
  • 2009 yılında Kraliyet Teknoloji Enstitüsü tarafından girişimciliği ve teknolojik becerileri için ödüllendirildi.
  • 2011’de, Zennström Oxford Üniversitesi ve Oxford İnternet Enstitüsü tarafından Yaşam Boyu Başarı Ödülü verildi.
  • 2013 yılında İsveç Kraliyet Akademisi(IVA) tarafından, yüksek teknik yeterlilik ve üstün liderlik vasfı sebebiyle altın madalya verildi.
Niklas Zennström Görseli.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Çevreci ve yenilikçi bir mühendis öğrencisi