Valheim: Vikinglerle Bir Başka Serüven

Yeni bir yıla girdiğimiz gibi yeni bir hayatta kalma oyunu da çıkmasa olmazdı. Bu senenin hayatta kalma oyunu ihtiyacını da Valheim karşılıyor. Bir süredir erken erişimde olan oyun geçtiğimiz günlerde çıkışını yaptı. Aslında oyun çıkmadan bu kadar popüler olması beklenmiyordu. Ancak, Steam’de Hitman 3, Nioh 2 The Complete Edition gibi oyunları geride bırakarak en çok indirilen oyun oldu. İsminden de belli olduğu gibi bizi İskandinav mitolojisine götürecek Valheim nedir, nasıl bir oyun, gelin hep birlikte bakalım.

Bizim Gözümüzden: Valheim Nedir?

Valheim aslında küçük bir ekip olan Iron Gate Studio tarafından yapıldı. Öte yandan, Goat Simulator ve Satisfactory oyunlarından tanıdığımız Coffee Stain Publishing tarafından yayınladı.

Oyuna gelecek olursak, maceramıza ölü bir Viking olarak başlıyoruz. Viking kültüründe bilinen bir terim olan Valhalla’ya gitmeye çalışıyoruz. Valhalla’da yaşayan ünlü Vikingli savaşçılara layık olmak ve Valhalla’nın kapılarını açmak için ise güçlerimizi kanıtlamamız gerekiyor. Ancak bu yolculukta bazı yaratıklar bizi yalnız bırakmıyor.

Yolculuk boyunca, her hayatta kalma oyununda yaptığımız gibi bu oyunda da gerekli eşyaları toplamamız bekleniyor. Tam da bu noktada hoşumuza giden nokta ise topladığımız eşyaların İskandinav mitolojisine oldukça iyi adapte olması. Bu eşyalar sayesinde bir Viking’in hayatını yansıtan kaleler ve birçok yeni materyal üretebiliyoruz.

Bu geliştirmeleri yaparken etrafınızı kontrol etmeyi unutmayın diye de ekleyelim. Çünkü karşılaştığımız yaratıklar bizi oldukça zorluyor ve eminiz ki bir geliştirme yaparken karşılaşmak isteyeceğiniz türden değiller.

Valheim

Bir başka beğendiğimiz nokta ise donanım ile ilgili. Son günlerde oyunlar oldukça yüksek sistem gereksinimleriyle çıkıyor. Ancak henüz gelişmiş bilgisayarlar herkese ulaşan yaygın bir seçenek olmadığı için tüm oyuncular oyun zevkini tam anlamıyla tadamıyorlar. Valheim ise oldukça basit grafiklerle bir oyun ne kadar güzel yapılabilir göstermiş oluyor.

Oynadıkça fark ediyorsunuz ki Valheim aslında bir hayatta kalma oyunundan ötesi. The Forest gibi, bu oyunu da arkadaşlarınızla birlikte oynayabiliyorsunuz. Bir hayatta kalma oyun klasiği olan ağaç kesmek bile bu oyunda arkadaşlarınız sayesinde oldukça eğlenceli bir hale geliyor. 10 kişiye kadar oynama imkanı sunan oyun, oynanış çeşitliliğini artırıyor. Bu sayede, hayatta kalma oyunlarında yaşanan bir süre sonra sıkılma durumu ortadan kalkıyor.

Oyunun oynanış mekanikleri ise oldukça dinamik. Ağaç kesme mekaniği ve dövüş mekanikleri gayet yeterli durumda. Oyunun Metacritic puanı ise 9.6.

Valheim’e Başlamadan Önce Nelere Dikkat Edilmeli?

Tahmin edeceğiniz gibi bir barınağa ihtiyacınız olacak ve bunun için birçok odun toplamanız gerekecek. İlk önce küçük çalılardan odun toplamakla başlayın çünkü ağaç kesmek için henüz hazır olmayacaksınız. Barınağı yaptınız diyelim, ama işler barınak yapmakla bitmiyor. Valheim’da geceler oldukça tehlikeli ve buna bir çözüm bulmanız lazım.

Valheim

Oyunun yetenek kısmına gelince, koştukça ya da çevreyle etkileşim kurdukça güç barınızın ve yeteneklerinizin geliştiğini fark edeceksiniz. Öte yandan, ölmek Valheim’da oldukça acı bir son oluyor. Bunun sebebi ise öldüğünüz an bazı yeteneklerinizi kaybedebilmeniz. Bu yüzden ölmekten mümkün oldukça kaçının.

Eğer arkadaşlarınızla oynayacak olursanız, iyi bir iletişime sahip olmaya dikkat edin. Aksi halde, bazı yaratıklar size ve arkadaşlarınıza zor anlar yaşatabilir.

Valheim Sistem Gereksinimleri

Önceden de bahsettiğimiz gibi oyun oldukça basit grafiklere sahip. Ancak basit grafiklere sahip diye oyuna ön yargınız olmasa iyi olur. Oyunun hayranı olacağınıza eminiz.

Minimum Sistem GereksinimleriÖnerilen Sistem Gereksinimleri
İşletim Sistemi: Windows 7 (64-bit)İşletim Sistemi: Windows 10 (64-bit)
İşlemci: Intel/AMD – 2.6 GHz Dual Coreİşlemci: Intel/AMD – 3.0 GHz Quad Core
Bellek: 4 GB RAMBellek: 8 GB RAM
Ekran Kartı: GeForce GTX 500 Serisi Ekran Kartı: GeForce GTX 970 Serisi
Depolama: 1 GBDepolama: 1 GB

Valheim Hakkındaki Son Görüşlerimiz

Valheim, 2021 yılı için büyük bir şans diyebiliriz. Böylece, yeni nesil hayatta kalma oyunlarının temelini atıldı dememiz yanlış olmaz. Bize göre oyunun en güzel yanı arkadaşlarımızla bu kadar serbest bir dünyada bir arada olmak diye düşünüyoruz.

Peki, siz Valheim hakkında ne düşünüyorsunuz? En iyi hayatta kalma oyunu diyebilir miyiz? Size göre oyunun iyi yaptığı şeyler neler? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye ve oyunlara büyük ilgisi olan Ankara Üniversitesinde bir Amerikan Edebiyatı öğrencisi.