En İyi Oyunlar Listesi: Konsol, PC ve Mobil Oyunlar – 2022

2022 senesinde piyasaya çıkmış en iyi oyunlar listemiz ile karşınızdayız. İçeriğimizde her platform için yılın en iyi oyunlarını derledik. Oyunları sıralama konusunda ise Metacritic puanlarını baz aldık. Ayrıca yazımızın sonunda gözden kaçmaması gereken oyunlara da yer verdik. İşte karşınızda yılın en iyi oyunları:

En İyi Oyunlar: PC

En İyi Oyunlar: PCMetacritic Puanı
Persona 5 Royal95 puan
Elden Ring94 puan
Dwarf Fortress93 puan
God of War93 puan
Chained Echoes92 puan

Persona 5 Royal

2022 yılının en iyi PC oyunu Persona 5 Royal olarak ifade ediliyor. Esasında 2019 yılında piyasaya çıkan bu yapımın PC sürümü 2022 yılında oyunculara sunuldu. Bu sayede listemize PC oyunları arasından ilk sırada giriyor. Tabii ki farklı konsollarda da bu oyunun ilk beş içerisinde yer aldığını belirtelim. PC puanı ise 95 olarak ifade ediliyor.

Elden Ring

Yılın en iyi ikinci PC oyunu ise Elden Ring oluyor. Resmi çıkış tarihinden önce bile merakla beklenen bu oyun oyuncuları hayal kırıklığına uğratmamış gibi gözüküyor. Eleştirmenlerden 94 puan almaya hak kazanan bu RPG tam anlamıyla oyuncuları kendine hayran bırakıyor.

Dwarf Fortress

Hem oyunculardan hem de eleştirmenlerden yüksek puan almayı başaran bir başka yapım ise Dwarf Fortress oluyor. İlk olarak 2006 yılında oyunculara sunulan Dwarf Fortress yenilenmiş haliyle tekrar satışa çıktı. Ancak geliştiricilerin yaptığı iş beğenilmiş olacak ki 93 puan ile listenin üçüncü sırasına yerleşti.

God of War

Bir PlayStation klasiği olan God of War’un PC sürümü de beklenen ilgiyi fazlasıyla karşıladı. Sony’nin duyurusundan itibaren gün sayılarak beklenen God of War da listemizin ilk beşinde yer almaya hak kazanıyor. Her ne kadar ilk beşte olmasa da Spider-Man için de benzer bir yorum yapmak mümkün.

Chained Echoes

2022 yılının en iyi PC oyunları arasında ilk beşin son ismi ise Chained Echoes oluyor. 92 puan almaya hak kazanan bağımsız RPG oyunu 2022’nin son ayında oyuculara sunuldu. Sıra tabanlı bir dövüş oyunu olan Chained Echoes’un 90’lı yıllardaki JRPG’lerden esinlenilerek tasarlandığı ifade ediliyor.

en-iyi-oyunlar-2022-pc

En İyi Oyunlar: PlayStation

En İyi Oyunlar: PlayStation 5Metacritic Puanı
Elden Ring96 puan
The Witcher 3: Wild Hunt – Complete Edition94 puan
God of War: Ragnarök94 puan
Persona 5 Royal91 puan
The Stanley Parable: Ultra Deluxe89 puan

Elden Ring

PlayStation 5 oyunlarına göz attığımızda ise listede tanıdık bir isim bizleri karşılıyor. Elden Ring PC’den sonra PS5’te de listeye girmeye hak kazanıyor. Üstelik PlayStation 5’te en iyi oyun olarak karşımıza çıkıyor. 96 puan ile listemizin zirvesine Elden Ring yerleşiyor.

The Witcher 3: Wild Hunt – Complete Edition

En iyi ikinci PlayStation oyunu ise geçmiş yıllardan bir yapım oluyor. The Witcher 3, piyasaya çıktığı dönemde PC oyuncularını bir hayli memnun bırakmıştı. PS5 sürümünün piyasaya çıkmasıyla sıra PlayStation oyuncularına gelmiş gibi gözüküyor. İnanılmaz bir RPG deneyimi sunan The Witcher 3: Wild Hunt özel sürümü ile listemizin ikinci sırasında yer alıyor.

God of War: Ragnarök

Merakla beklenen devam oyunu ile listemizin üçüncü sırasına yerleşen isim ise God of War: Ragnarök oluyor. İlk oyunun ardından hatırı sayılır bir kitleyi peşinde toplayan God of War serisinin ikinci oyunu Ragnarök da listemize girmeye hak kazanıyor. Oyunun Metacritic puanı ise 94 olarak belirtiliyor.

Persona 5 Royal

Tekrar karşımıza çıkacağını daha önce belirttiğimiz Persona 5 Royal da en iyi PS5 oyunları arasında yer alıyor. Listemizin bölümünde ise PlayStation sürümüyle 91 puan almaya hak kazanıyor.

The Stanley Parable: Ultra Deluxe

Uzun yıllardır PC sürümü ile kullanıcıları kendisine hayran bırakan bir başka yapım da konsollar için resmi olarak oyunculara sunuldu. The Stanley Parable isimli bu yapım listemizde yer almaya hak kazanan bir deneyim sunuyor. Üstelik Metacritic tarafından mutlaka oynanması gereken yapımlar arasına girdiğini de belirtelim.

ps5

En İyi Oyunlar: Xbox

En İyi Oyunlar: Xbox Series X|SMetacritic Puanı
Elden Ring96 puan
Persona 5 Royal94 puan
The Stanley Parable: Ultra Deluxe93 puan
Rogue Legacy 290 puan
Deathloop89 puan

Elden Ring

Listemizde bir kez daha Elden Ring bizleri karşılıyor. 96 puan ile en iyi Xbox Series X oyunu olmaya da hak kazanan bu yapıma kesinlikle bir şans vermenizi öneriyoruz. Aynı zamanda Elden Ring, The Game Awards’da da ödül kazanan oyunlar arasında yer alıyor.

Persona 5 Royal

Tekrar karşımıza çıkan bir başka oyun ise Persona 5 Royal oluyor. PC ve PlayStation 5 sürümlerine ek olarak Xbox’da da karşımıza çıkan Persona 5 Royal, yılın en iyi oyunları arasında yer alıyor. Xbox puanı ise 94 olarak ifade ediliyor.

The Stanley Parable: Ultra Deluxe

2022 yılının en iyi Xbox oyunları arasında yer alan bir başka yapım ise The Stanley Parable oluyor. İnanılmaz bir hikaye akışına sahip olan bu oyun 93 puana layık görülmekte. En az bir kere oynamanızı şiddetle öneriyoruz. Üstelik şu anda PC, PS5 ve Xbox Series X üzerinden oyuna erişmek mümkün.

Rogue Legacy 2

2022 yılında piyasaya çıkmış en iyi Xbox oyunları arasında yer alan bir başka yapım ise Rogue Legacy 2 oluyor. Esasında bu oyun 2020 yılında oyunculara sunuldu. Ancak 2022 yılında Xbox için piyasaya çıktığı belirtiliyor. Roguelike bir dövüş oyunu olan Rogue Legacy 2, 90 puan almaya hak kazanıyor.

Deathloop

2021 yılının sonunda PlayStation ve PC için piyasaya sürülen Deathloop, 2022 yılında Xbox için de oyunculara sunuldu. Birinci şahıs bir nişancı ve macera oyunu olan Deathloop, en iyi sanat yönetimi ödülüne de layık görüldü. Metacritic puanı ise 89 olarak ifade ediliyor.

xbox

En İyi Oyunlar: Nintendo

En İyi Oyunlar: Nintendo SwitchMetacritic Puanı
Portal Companion Collection96 puan
Persona 5 Royal94 puan
Xenoblade Chronicles 389 puan
NieR: Automata – The End of YoRHa Edition89 puan
Atari 50: The Anniversary Celebration89 puan

Portal Companion Collection

Nintendo Switch konsolu için yılın en iyi oyunu Valve tarafından geliştirilen Portal Companion Collection oluyor. Bir paket olarak oyunculara sunulan Portal ve Portal 2 oyunları Nintendo Switch’te de son derece eğlenceli bir deneyim sunuyor. Ayrıca 96 puan ile yılın en iyi Switch oyunu olmaya hak kazanıyor.

Persona 5 Royal

Diğer tüm platformlarda olduğu gibi Nintendo Switch’te de Persona 5 Royal ilk beş oyun arasında yer alıyor. 2022 yılının sonlarına doğru çıkan JRPG türündeki oyun, Switch sürümü ile 94 puana layık görülüyor. Böylece listemizdeki en iyi ikinci Switch oyunu oluyor.

Xenoblade Chronicles 3

2022 yılının en iyi üçüncü Nintendo Switch oyunu ise Xenoblade Chronicles 3 oluyor. Seri kapsamında piyasaya çıkan son oyun RPG ve aksiyon öğeleri barındırıyor. 89 puan ile en iyi üçüncü Switch oyunu olduğunu da belirtmekte fayda var.

NieR: Automata – The End of YoRHa Edition

Bir başka RPG oyunu ile listemize devam ediyoruz. Square Enix tarafından sunulan NieR: Automata – The End of YoRHa Edition, 89 puan ile listemizde yer almaya hak kazanıyor. Her ne kadar oyunculardan biraz daha az beğeni toplasa da eleştirmenler oyunu beğenmiş gibi gözüküyor.

Atari 50: The Anniversary Celebration

En iyi beşinci Nintendo Switch oyunu ise Atari 50 oluyor. 50. yıl için özel olarak tasarlanan bu oyun 89 puan ile listemize girmeye hak kazanıyor. 90 farklı oyun barındıran paket daha güncel grafiklerle ve yüksek kaliteli görüntüyle oyunculara sunuluyor.

switch

En İyi Oyunlar: iOS Mobil

En iyi mobil oyunlar listesini oluştururken iki platformun oldukça fazla sayıda ortak oyunu olduğunu fark ettik. Bu nedenle iOS için listelenen oyunlar, Android için de en iyi oyunlar arasında yer alabilir ve aynı şekilde tam tersi de olabilir. Ayrıca listeyi oluştururken 2022 yılında çıkmış oyunların yanı sıra, 2022 yılında en çok oynanan oyunları ekledik.

Hatırlatma: Bu liste sadece 2022 yılını temsil etmektedir. Güncel liste için her ay güncellediğimiz en iyi mobil oyunlar listesini takip etmenizi tavsiye ederiz.

En İyi Oyunlar: iOSMetacritic Puanı
Dicey Dungeons98 puan
Vampire Survivors92 puan
NETFLIX Poinpy87 puan
Streets of Rage 486 puan
Marvel Snap85 puan

Dicey Dungeons

Birçok mobil oyuncunun severek oynadığı Dicey Dungeons, listemizde ilk sıraya yerleşmeye hak kazandı. 98 puan ile inanılmaz bir başarıya sahip olan oyun, sıra tabanlı bir dövüş oyunu olarak karşımıza çıkıyor. Sadece iOS değil birçok platformda bu oyunun büyük beğeni ile karşılandığını belirtelim.

Vampire Survivors

92 puan ile 2022 yılının en iyi ikinci iOS oyunu ise Vampire Survivors oluyor. Roguelike türündeki bu oyun da esasında 2021 yılında piyasaya çıktı. Ancak 2022 yılında büyük beğeniyle karşılanan oyun listemizde yer almaya hak kazanıyor.

NETFLIX Poinpy

Sizler için daha önce de mobil oyun önerileri içeriğimizde incelediğimiz Poinpy, 2022’nin en iyileri arasında yer alıyor. Netflix abonelerine özel olarak sunulan Poinpy de son derece başarılı bir yapım olarak karşımıza çıkıyor. Mutlaka göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

Streets of Rage 4

Bir başka dövüş oyunu ile içeriğimize devam ediyoruz. Streets of Rage 4, listemizdeki en iyi iOS oyunları arasında yer almaya hak kazanıyor. Aynı zamanda en iyi aksiyon oyunu olarak da The Game Awards’da adaylığa sahip olduğunu belirtmekte fayda var.

Marvel Snap

2022 yılının en iyi oyunları arasında yer alan bir başka yapım ise Marvel Snap oluyor. 85 puan ile listenin üst sıralarına yerleşen oyun sıra tabanlı bir strateji oyunu olarak ifade ediliyor. Mutlaka göz atmanızı tavsiye ediyoruz. Aynı zamanda PC sürümünün de bulunduğunu belirtelim.

En İyi Oyunlar: Android Mobil

Android cephesinde en iyi oyunları araştırırken Metacritic’in bir sıralaması olmadığını fark ettik. Bu nedenle en iyi Android oyunlarını Google Play tarafından yapılan listeye göre düzenlediğimizi belirtelim. 2022 yılındaki en iyi Android oyunlar şu şekilde sıralanmakta:

En İyi Oyunlar: AndroidMetacritic Puanı
Apex Legends Mobile– puan
Angry Birds Journey– puan
Dicey Dungeons– puan
Papers, Please– puan
Genshin Impact– puan

Apex Legends Mobile

Daha önce mobil oyun önerileri listemizde incelediğimiz Apex Legends da 2022 yılının en iyileri arasında yer alıyor. Bir battle royale oyunu olan Apex Legends Mobile, bilgisayar sürümü ile aynı karakterlere sahip. Ancak oyun deneyimi olarak farklı olsa da son derece eğlenceli olduğunu belirtmekte fayda var.

Angry Birds Journey

Yıllardır hayatımızda yer alan bir efsanevi yapım olan Angry Birds serisinin yeni oyunu da 2022 yılının en iyileri arasında yer alıyor. “Pick Up & Play” kategorisinde yılın en iyisi seçilen Angry Birds Journey, mutlaka göz atmanız gereken yapımlar arasında.

Papers, Please

2022 yılının en iyi hikayesine sahip Android oyunu ise Papers, Please oluyor. Eğer daha önce bilgisayarda Papers, Please oynamadıysanız mobilde bir şans vermenizi öneririz. İnanılmaz bir hikayesi ve oynanışı olan Papers, Please, şüphesiz yılın en iyileri arasında.

Genshin Impact

Yine yıllardır oyun dünyasında olan bir başka yapım da 2022 yılına damga vurdu. Genshin Impact, yılın en iyi süregelen oyunu kategorisinde ödüle layık görülüyor. Bunun yanı sıra Pokemon GO ve Candy Crush Saga’nın da bu ödüle yakın isimler olduğunu belirtmekte fayda var.

En İyi Oyunlar: Gözden Kaçmaması Gerekenler

2022 yılının en iyi oyunları bu şekilde sıralanmakta. Ancak listelerde sıraya girmese de ödüle layık görülen ya da gözden kaçırılmaması gereken oyunları da sizler için sıralamak istedik. İlk 5 içerisinde yer almasa da bu yılki oyunlar arasından kesinlikle göz atılması gereken yapımlar şu şekilde:

Cuphead in the Delicious Last Course

Nintendo Switch, PS4, Xbox One ve PC için piyasaya çıkan en güncel Cuphead oyunu Cuphead in the Delicious Last Course, yılın en iyileri arasında yer alıyor. Eğer Cuphead serisini seviyorsanız bu yapıma da mutlaka göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

Neon White

2022 yılının kesinlikle göz atılması gereken bir başka yapımı ise Neon White oluyor. En yenilikçi oynanış kategorisinde ödüle aday gösterilen yapım, 90 puan ile Metacritic’te de son derece yüksek sıralarda yer almaya layık görülüyor.

The Last of Us Part I

Yaklaşık 10 yıl önce piyasaya çıkmış olan The Last of Us oyununun güncel grafiklerle yeniden tasarlanmış sürümü de 2022’nin en iyileri arasında yer alıyor. Oyunda hikaye anlamında bir yenilik bulunmasa da bu evrene tekrar göz atmak isteyenler için listemize ekledik.

Stray

Bir kedi simülasyonu oyunu olan Stray, 2022 yılının en çok konuşulanları arasında yer alıyor. The Game Awards’da en iyi bağımsız oyun olarak karşımıza çıkıyor. İnternette onlarca video ile kedilerin bile tepki verdiği bu yapım en iyiler arasında yer alma hakkına şüphesiz sahip. Steam Ödülleri için de yılın oyunu kategorisinde de aday olduğunu hatırlatalım.

As Dusk Falls

The Game Awards’da ödüle layık görülen bir başka yapım ise As Dusk Falls oluyor. İçerdiği güçlü sosyal mesajlar sayesinde yılın en iyi oyunları arasında yer aldığı ifade ediliyor. 2022 yılının en çok konuşulan yapımlarından biri olduğunu da belirtelim.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.