En İyi Excel Dersleri – 2023

Veriler, dijitalleşmenin hız kazanmasıyla birlikte her geçen gün daha fazla önem kazanıyorlar. Bu noktada veri analizi ve görselleştirilmesi için kullanılan programlar da popülerleşiyorlar. Microsoft tarafından geliştirilen Excel, piyasada en fazla kullanılan elektronik tablolama yazılımıdır. Bu yazılım üzerinden veriler üzerinde hesaplama, görselleştirme gibi çeşitli işlemleri yapabilmek mümkün. Bundan dolayı Excel bilmeyen kişiler, en iyi Excel dersleri hangileri diye merak etmektedirler.

İnternet ortamında çok sayıda Excel kursu mevcut. Bu kurslardan birçoğu, yetersiz olmalarından dolayı katılımcılarını memnun etmemektedirler. Bu yüzden Excel öğrenmek isteyen kişiler, hangi aşamadan başlamaları gerektiğini bilememektedirler. Bizler de bu yazımızda sizler için en iyi Excel kurslarından bahsedeceğiz.

Sizler için hazırlamış olduğumuz listemizde Udemy ve Coursera başta olmak üzere çeşitli eğitim platformlarında yer alan Excel kurslarına yer verdik. Hem ücretli hem de ücretsiz kursların yer aldığı listemizi inceleyerek en iyi Excel kursları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. İşte sizler için hazırlamış olduğumuz en iyi Excel kursu önerileri listemiz:

En İyi Excel Kursu Önerileri – 2023

Microsoft Excel Video Dersleri

Sizler için hazırlamış olduğumuz en iyi Excel kursu önerileri listemizin ilk sırasında Microsoft tarafından yayınlanan Excel dersleri yer alıyor. Microsoft, Excel kullanıcıları için kendi web sitesi üzerinden çeşitli eğitim içerikleri yayınlıyor. Videolu bu içerikler, Excel’de temel işlemlerin nasıl yapılabileceğini gösteriyor. Bunun yanı sıra Microsoft, Excel’de yapılabilecek birkaç ileri düzey işlemin de videosuna sitesinde yer veriyor.

Ancak Microsoft tarafından yayınlanan Excel video derslerinin temel olarak giriş seviyesindeki Excel kullanıcılarına hitap ettiğini belirtmemiz gerekiyor. Yani Microsoft’un sitesinde yer alan Excel video dersleri ile ileri düzey Excel işlemlerini yapabilmeniz çok mümkün değil. Eğer Excel bilgilerinizi Microsoft’un kursları ile ilerletmek istiyorsanız bu noktada Microsoft’un Coursera’da yayınlamış olduğu ücretli Excel kursuna göz atabilirsiniz.

Haluk Tatar Excel Kursu

Dijital ortamda eğitim denilince birçok kişinin aklına ilk olarak Haluk Tatar gelmektedir. Çünkü Haluk Tatar, birbirinden farklı konularda oluşturmuş olduğu eğitim içeriklerini insanlara ücretli ve ücretsiz olarak sunuyor. Bu doğrultuda Haluk Tatar’ın Excel kursu da mevcut. Bizler de en iyi Excel kursları listemizde Haluk Tatar’ın “MS Excel: A’dan Z’ye Tüm Komutlar, Formüller ve Özellikler!” kursuna yer verdik.

Haluk Tatar’ın bu kursu, Udemy’de yer alıyor. Haluk Tatar, bu kursunun piyasadaki en kapsamlı Türkçe Excel kursu olduğunu iddia ediyor. Çünkü kursun içeriğinde giriş seviyesinden en ileri seviyeye kadar çok çeşitli Excel videoları yer alıyor. Böylece Haluk Tatar tarafından oluşturulan bu Excel kursunu bitirmeniz durumunda, iş hayatınızda yardımcı olabilecek çeşitli Excel bilgilerini öğrenebilirsiniz. Haluk Tatar’ın Excel kursunun videolarının bir kısmına kendi YouTube kanalı üzerinden de erişim sağlayabilirsiniz.

BTK Akademi Excel Dersleri

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, son zamanlarda kodlama, veri analiz gibi alanların yaygınlaşması konusunda ciddi çalışmalar yapıyor. Bu kapsamda BTK, ücretsiz eğitim videoları yayınladığı BTK Akademi’yi kurdu. BTK Akademi’de çok çeşitli konularda eğitim içerikleri mevcut. Bu içerik gruplarından birisi de Excel eğitimleri olarak karşımıza çıkıyor.

BTK Akademi Excel Dersleri

BTK Akademi’de çok çeşitli Excel dersleri mevcut. Bu dersler, en temel seviyeden ileri seviyeye kadar değişiklik gösteriyor. Böylece BTK Akademi’de yer alan Excel kursları üzerinden Excel bilgi birikiminizi genişletebilirsiniz. Üstelik BTK Akademi, bu dersleri ücretsiz bir şekilde sağlıyor. Eğitimleri başarılı bir şekilde bitiren kişiler, eğitimi aldıklarına dair bir sertifikaya erişim sağlayabiliyorlar. BTK Akademi’de yer alan Excel kurslarına erişim sağlayabilmek için e-Devlet bilgilerinizle platforma giriş yapabilirsiniz.

Ahmet Sait Duran Sıfırdan Zirveye Excel Kursu

Microsoft kursları denilince Ahmet Sait Duran en çok tercih edilen eğitmenlerin başında gelmektedir. Bir mühendis olan Ahmet Sait Duran, uzun yıllar Microsoft sistemleri üzerine çalışmıştır. Bunun yanı sıra Duran, günümüzde ise çeşitli platformlarda Microsoft sistemlerine dair kurslar veriyor. Bu kurslardan birisi de detaylı Excel kursudur.

Ahmet Sait Duran’ın Udemy’de Excel kursu mevcut. Sıfırdan Zirveye Excel Kursu, en temel seviyeden başlayarak en ileri seviyeye kadar gitmektedir. Böylece kursu bitiren kişiler, Excel’in neredeyse tüm fonksiyonlarına hakim olabilmektedirler. Ahmet Sait Duran tarafından oluşturulan Excel derslerine erişim sağlayabilmek için Udemy üzerinden kursu satın almanız gerekmektedir. Bunun yanı sıra Ahmet Sait Duran’ın Udemy’de ücretsiz olarak yayınlanan Excel kursları da mevcut. Ücretsiz kurslar, Excel’de birkaç tane fonksiyonun nasıl yapılabileceğini öğretmektedirler.

DataCamp Excel Dersleri

DataCamp, dünya genelinde veri konusunda eğitimler düzenleyen en başarılı kuruluşlardan birisidir. Platformda Excel’den Python’a kadar birçok konuda veri eğitim derslerine ulaşabilirsiniz. Bu doğrultuda bizler de en iyi Excel dersleri listemizde DataCamp tarafından hazırlanan Excel derslerine yer verdik.

DataCamp, her seviyede Excel kurslarını kullanıcılarına sağlıyor. Bu noktada DataCamp üzerinden Excel öğrenmek isterseniz platformda yer alan hazır sıralı eğitim paketini kullanabilirsiniz. Çünkü DataCamp, sıfırdan ileri seviyeye kadar Excel öğrenmek isteyenler için bir eğitim setine sahip. Bu eğitim seti içerisinde farklı eğitmenlerin vermiş oldukları çeşitli seviyelerden Excel dersleri mevcut.

DataCamp üzerinden Excel öğrenebilmek için platforma üye olmanız gerekiyor. Yabancı bir platform olan DataCamp, dolar üzerinden ücretlendirme yapmaktadır. Ayrıca platformdaki ders içeriklerinin İngilizce olduğunu belirtmek gerekiyor. DataCamp, neredeyse tüm videolarında Türkçe altyazı desteği de sağlıyor.

Oğuzhan Çolak Excel Kursu

Sizler için hazırlamış olduğumuz en iyi Excel kursu önerileri listemize Oğuzhan Çolak tarafından hazırlanan “Sıfırdan İleri Seviye Excel Öğren” kursu ile devam ediyoruz. Bir mühendis olan Oğuzhan Çolak, çok çeşitli Excel kurslarını Udemy’de yayınladı. Bu doğrultuda Oğuzhan Çolak’ın en basit düzeyden profesyonel iş hayatına uygun olan Excel kurslarını bulabilmek mümkün.

En İyi Excel Kursu Önerileri - Oğuzhan Çolak Excel Kursu

Bizler listemizde herkese hitap eden “Sıfırdan İleri Seviye Excel Öğren” kursunu seçtik. Bu kurs, Excel’i hiç bilmeyen kişilerden kendisini geliştirmek isteyen herkes için uygun. Böylece Oğuzhan Çolak’ın bu kursu üzerinden Excel’in temel bilgilerini öğrenebileceğiniz gibi karmaşık işlemleri de öğrenebilirsiniz. Ayrıca Udemy’de Oğuzhan Çolak’ın diğer Excel kurslarını da satın alarak Excel bilginizi daha da geliştirebilirsiniz.

IBM Excel Dersleri

IBM, son yıllarda dijital eğitim içeriklerine oldukça önem veriyor. Bu doğrultuda IBM tarafından hazırlanan eğitim içerikler, Coursera üzerinden yayınlanıyorlar. IBM, günümüzün en popüler araçlarından olan Excel için de bir eğitim seti hazırladı. Şirket, oldukça profesyonelce hazırlanan Excel dersleri setini Coursera üzerinden yayınlamayı tercih etti.

IBM tarafından hazırlanan Excel dersleri, IBM bünyesinde çalışan veri bilimcisi Sandip Saha Joy tarafından geliştirildi. Giriş seviyesindeki bir Excel kursu olan bu kursa başlamanız için herhangi bir temeliniz olmasına gerek yok. Kursun eğitmeni, en temel seviyeden ileri seviyeye kadar Excel bilgileri paylaşmaktadır. Kursa katılmayı düşünüyorsanız kursun İngilizce olduğunu bilmeniz gerekiyor. Bunun yanı sıra Coursera üzerinden kursu bitirdiğinizde sertifika alabilmek için ücret ödemelisiniz.

Mustafa Bolat Sıfırdan Zirveye Excel Kursu

Udemy’de en çok satılan Excel kurslarının ilk sıralarında Mustafa Bolat tarafından hazırlanan “Sıfırdan Zirveye Excel Eğitim Seti” yer almaktadır. Mustafa Bolat, uzun süredir internet ortamında hazırladığı eğitim setlerini yayınlamaktadır. Bu doğrultuda bu konuda fazlasıyla tecrübeli olan Bolat, hazırlamış olduğu kapsamlı Excel kursuyla öğrencilerinden olumlu geri dönüşler almayı başarıyor.

Mustafa Bolat, Excel kurslarını parçalar halinde Udemy’de sunuyor. Yani Bolat, Excel’deki fonksiyonları kategorize ederek her kategoriyi farklı bir kurs halinde öğrencilerine sağlamaktadır. Bu doğrultuda Excel’de profesyonelleşmek için Bolat tarafından geliştirilen tüm kursları Udemy üzerinden satın almanız gerekebilir. Bunun yanı sıra Mustafa Bolat’ın kendi web sitesi ve YouTube kanalı üzerinden yayınlamış olduğu içeriklere ücretsiz bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Maven Analytics Excel Kursu

Sizler için hazırlamış olduğumuz en iyi Excel dersleri listemize bir başka Udemy kursu ile devam ediyoruz. Udemy’de Türk eğitimcilerin yanı sıra yabancı eğitimciler de yer alıyorlar. Bu kapsamda yabancı eğitmenler tarafından hazırlanan en başarılı Excel kurslarından birisi Maven Analytics ve Chris Dutton tarafından hazırlanan Excel kursudur.

En İyi Excel Kursu Önerileri - Maven Analytics Excel Kursu

Chris Dutton, Maven Analytics bünyesinde 2 tane Excel kursu hazırladı. Bu kurslardan birisi, giriş seviyesindeki Excel kullanıcılarına hitap ediyor. Diğer kurs ise Excel bilgisini daha da geliştirmek isteyen kişilere hitap etmektedir. Maven Analytics ve Chris Dutton tarafından hazırlanan Excel kurslarını tamamlayarak Excel bilginizi üst seviyeye taşıyabilirsiniz. İki kursa da Udemy üzerinden erişim sağlayabilirsiniz. İngilizce olan kursların Türkçe altyazı desteği mevcut.

Colorado Boulder Üniversitesi Excel Kursu

Üniversiteler, günümüzde dijital eğitim paketlerine büyük önem veriyorlar. Bu doğrultuda Coursera üzerinden üniversiteler tarafından hazırlanan çeşitli eğitim paketlerine erişim sağlayabilirsiniz. Colorado Boulder Üniversitesi, Excel dersleri hazırlayarak bu dersleri Coursera üzerinden Excel meraklılarına sundu.

Başlangıç seviyesinden başlayan bu Excel kursu, herkese hitap etmektedir. Bundan dolayı kurs, oldukça sade bir dil ve anlatımla ilerlemektedir. 3 bölümden oluşan kursun son bölümü, proje geliştirmeye yöneliktir. Böylece kursu tamamlayarak Excel üzerinden temel fonksiyonların nasıl yapılabileceğini öğrenebilirsiniz. Bunun yanı sıra bir proje üzerinden öğrendiğiniz bilgileri pekiştirebilirsiniz. Coursera üzerinden katılabileceğiniz Colorado Boulder Üniversitesi’nin Excel kursundan sertifika alabilmek için kursa para ödemeniz gerekecektir.

Emre Akyüz Excel Dersleri

Sizler için hazırlamış olduğumuz en iyi Excel dersleri listemizin son sırasında Emre Akyüz tarafından hazırlanan Excel dersleri yer almaktadır. Bir mühendis olan Emre Akyüz, sahip olduğu bilgileri hazırlamış olduğu kurslarla insanlarla paylaşıyor. Bu doğrultuda Emre Akyüz’ün Udemy’de yer alan Excel kursu, en çok beğenilen ve katılımcıya sahip olan Excel kurslarından birisi olarak dikkat çekiyor.

Oldukça basit seviyeden başlayan kurs, kademe kademe zorlaşmaktadır. Kursun sonunda ise Emre Akyüz, ileri seviye Excel bilgilerini katılımcılarıyla paylaşmaktadır. Ayrıca kursun sonunda bir proje yer almaktadır. Bu proje üzerinden Akyüz, kurs boyunca paylaşmış olduğu bilgileri katılımcılarına özetlemektedir. 15 saat uzunluğundaki “Microsoft Excel : Sıfırdan Uzmanlığa Excel Eğitim Seti”ni Udemy üzerinden satın alabilirsiniz.

Genel Değerlendirme

Microsoft tarafından geliştirilen Office yazılımları, ev kullanıcılarından öğrencilere kadar birçok teknoloji kullanıcısı tarafından kullanılmaktadır. Office yazılımları içerisinde en çok kullanılan yazılımların başında ise Excel geliyor. Microsoft Excel, kullanıcılarına veriler üzerinde çeşitli işlemler yapabilmelerine olanak sağlıyor. Örneğin Excel üzerinden veriler üzerinde hesaplama yapabilmek, tablo veya grafikler oluşturabilmek mümkün hale gelmektedir. Bundan dolayı günümüzde teknoloji kullanıcıları, Excel öğrenmek istemektedirler.

İnternet ortamında Excel öğrenimini mümkün kılan çok çeşitli Excel dersleri mevcut. Bizler de bu yazımızda sizler için en iyi Excel kurslarından bahsettik. Sizler için hazırlamış olduğumuz en iyi Excel dersleri listemiz burada sona eriyor. Listemizde hem ücretli hem de ücretsiz çeşitli Excel kurslarına yer vermeye çalıştık. Böylece hazırlamış olduğumuz listemize göz atarak sizler için uygun olan Excel kursunu kolaylıkla seçebilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.