Ücretsiz Online Eğitim İçin En İyi 10 Site!

İster beş ister doksan beş yaşınızda olun, internet sizler için çok şey sunar. Özellikle de konu eğitim olduğunda, internetteki kaynaklar sınırsızdır. Üstelik birçok kaliteli site de tamamen ücretsizdir. Sizler için bu yazımızda, ücretsiz online eğitim için 10 siteyi listeledik.

1- Coursera

Coursera, dünyanın dört bir yanındaki üniversiteler ve kuruluşlarla iş ortaklığı yapan bir web sitesidir. Bu ortaklık beraberinde çok çeşitli konular ve perspektifler getirir.

Ücretsiz online eğitim için oldukça kullanışlı bir araçtır ve birçok üst düzey üniversite, müze ve vakıftan giriş seviyesinden ileriye seviyeye kadar çok çeşitli kurslar içerir.

Farklı konuları incelemek veya farklı okullardan, gruplardan ders almak istiyorsanız son derece faydalı olacaktır.

2- Khan Academy

Lise seviyesindeki okullarla ortaklık yapan Khan Academy, kullanışlı ve iyi organize edilmiş bir arayüzü sunar. Web’de bulunan çoğu kursu da barındıran Khan Academy, farklı konularda etkileyici bir derinlik sunar.

Daha iyi bilinen eğitim siteleri arasında, Khan Academy de inanılmaz derecede kullanılabilir ayrıca Türkçe dil desteği de vardır. Bu durumda, öğrenme tutkunuzu artırabilir.

3- Udemy

udemy online eğitim sitesi

Udemy’nin ücretsiz kurs mantığı tam olarak Coursera’ya benzer ancak ek olarak kullanıcıların derslerden özel kurslar oluşturmasını da izin verir.

Üst düzey profesörler ve okullarla çalışan Udemy, diğer sitelerin özelleştirilebilir platformunu yüksek kaliteli içeriğe daha da önem vererek sizlere sunuyor. Ayrıca bu sitede, hem ücretli hem de ücretsiz kurslar içermektedir.

4- Academic Earth

academic earth online eğitim sitesi

Farklı okullardan ders alan başka bir site de Academic Earth’dır. Yukarıdaki üç siteye benzer şekilde, Academic Earth birçok farklı kaynaktan kursları bir araya getiriyor ve çok çeşitli konular sunmaya odaklanıyor.

Academic Earth, dersleri konuya ve okula göre listeler, böylece aradığınızı bulmakta zorlanmazsınız.

5- Alison

alison online eğitim sitesi

Yukarıda sıraladığımız listelerin aksine, Alison bazı alanlarda sertifikasyon sunan ücretsiz bir eğitim sitesidir. Alison, çoğunlukla iş dünyası, teknoloji ve sağlık alanlarında kurslar içerir, ancak dil öğrenme kursları da mevcuttur.

Kullanıcılar kurs başarınımlarını sertifika ile taçlandırmak istiyorlarsa, Alison onlar için harika bir seçenektir.

6- iTunesU

itunesu online eğitim sitesi

iTunesU, ücretsiz online eğitim çok uygun bir yerdir. Çünkü iPod’unuzla veya uygulamaya hazır herhangi bir Apple mobil cihazıyla sorunsuz bir şekilde çalışır.

Masaüstü kullanıcıları ise iTunes’un sağ üst köşesindeki iTunesU butonuna tıklayarak erişebilir.

Kullanıcılar tür ve konu da dahil olmak üzere farklı yollarla öğrenme materyallerini araştırabilir. Ancak, kurslar genellikle ücretsiz podcast’lerin,videoların, ücretli içeriğin bir karışımıdır.

ITunesU, oldukça geniş kapsamlı kursları içerir, ancak Android, Google veya Windows mobil cihazlarıyla entegre değildir.

7- Stanford Online

Stanford Üniversitesi, Standford Online aracılığıyla oturum tabanlı kurslar sunmaktadır. Coursera, Standford’dan bazı dersler sunsa da birçok ders aslında Stanford Online’da bulunmaktadır. Bazı dersler iTunes gerektirir, ancak çoğu web tarayıcınızda çalışır.

Stanford Online, yüksek kaliteli kurslar için harika bir sitedir, ancak konular birden fazla okulla ortak olan sitelere kıyasla biraz sınırlıdır.

8- Harvard Extension

harvard online eğitim sitesi

Stanford Online gibi, Harvard Extension da sadece Harvard’dan ücretsiz online eğitim kursları sunmaktadır. Kurs çeşitliliği bakımından diğer okullara göre azdır, ancak gayet iyi bir kaynaktır.

Ayrıca, Harvard Extension kursları profesyonel sertifikalar da içerir.

9- MIT OpenCourseWare

mitopencourseware online eğitim

Benzer şekilde, MIT çeşitli ücretsiz kurslar sunmaktadır. Yukarıdaki okullarla karşılaştırılabilir sayıda kursa sahiptir ve mevcut konularda çok derinlemesine kurs materyalleri içermektedir. MIT ayrıca öğrenmeye devam etmek için uygun bir yol olan ücretsiz RSS akışları sunar.

10- Codecademy

codecademy eğitim

Codecademy özellikle kodlama öğretimine adanmış bir web sitesidir. Diğer kodlama sitelerinin bir örnek / uygulama oturumu iş akışını takip ettiği durumlarda, Codecademy canlı bir uygulama penceresi içerir. Bu, ders materyallerini görüntülerken kodlama yapabileceğiniz anlamına gelir.

Codecademy’deki kurslar iyi yazılmış, takip edilmesi kolaydır ve web sitesi çok güzel organize edilmiştir. Codecademy, ilerlemenizi izleyebileceğiniz merkezi bir gösterge panosuna sahiptir ve dersleri eksiksiz modüller halinde düzenler. Bu, bir sonraki kursu manuel olarak seçmenize gerek kalmadan tüm dili öğrenmenizi sağlar.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği 3.sınıf öğrencisi.