Python Nedir? En Popüler Programlama Dili

Günümüzde özellikle popülaritesi arttığından dolayı veri analizi, makine öğrenmesi gibi alanlar başta olmak üzere birçok programcının zevkle ve kolaylıkla kullandığı Python nedir?

Python 1991 yılında Guido Van Rossum tarafından geliştirilen bir high-level programlama dilidir. Gerek kod yazarken tanıdığı özgürlük gerekse kolay syntax’i (sözdizimi) sayesinde, günümüzde en popüler programlama dilleri arasında yer alan Python gün geçtikçe daha da popülerleşmekte.

“Python nedir?” sorusuna kısa bir cevap verecek olursak; neredeyse her amaç için kullanılabilen Python, obje yönelimli, yorumlanabilir ve dinamik bir programlama dilidir.

Python Tarihçesi

Python Dilinin Yaratıcısı: Guido Van Rossum

1980’lerin sonunda Guido Van Rossum yaşadığı Amsterdam’da, herkesin rahatça kodlama yapabilmesi için bir high-level programlama dili üzerine çalışmaya başladı. Van Rossum bu programla dilini ABC’den ilham alarak yapmayı planlamaktaydı. Daha önce ABC’nin geliştirilmesine katkıda bulunan Rossum, eksikleri olduğunu düşünse de genel olarak ABC’nin özelliklerinden memnundu.

Rossum, oluşturduğu ABC benzeri programlama diline Python (Piton) adını verdi. Günümüzde ismin bir yılan türü olan pitondan geldiği sanılsa da aslında Rossum’un çok sevdiği, BBC’de yayınlanan ‘Monty Python’s Flying Circus’ adlı komedi programından gelmektedir.

 • 1991 yılında Van Rossum kaynak kodlarını 0.9.0 versiyonu olarak halkla paylaştı. Python’da diğer Java/C/C++ gibi dillere kıyasla bir kod parçacığını daha az satırda yazılması diğer programlamacıların dikkatini fazlasıyla çekti.
 • 1994 yılının ocak ayında Python 1.0 sürümü yayınlandı. Bu yeni sürüm 0.9.0’dan farklı olarak lambda, map, filter ve reduce gibi fonksiyonları içeriyordu. 1.0 sürümü 1.6’ya kadar devam etti.
 • 16 Ekim 2000 yılında Python 2.0 sürümü çıktı. 1 Ocak 2020 tarihinde 2.0 sürümünün geliştirme aşaması durdu ve 2.7 ile Python 2.0 son buldu.
 • 3 Aralık 2008’de şu an son sürümü 3.8.3 olan ve bizim “Python Nedir?” diyerek bahsettiğimiz, asıl Python 3.0 yayınlandı.
python-versions
Kronolojik Olarak Python Versiyonları

Python Özellikleri

Python, diğer programlama dillerine göre daha kolay bir syntax yapısına sahip olan bir programlama dilidir. Python blokları sınırlamak için whitespace indentation (satırbaşı) kullandığından Java, C, C++ programlama dilleri gibi kod bloklarını süslü parantezler ( {} ) arasına yazmanız gerekmez. Bu demek oluyor ki bir değişken atarken değişkenin tipini önceden belirtmek zorunda değilsiniz. Ayrıca, diğer diller gibi her ifadeden sonra noktalı virgül (;) zorunluluğunuz da yoktur.

Java ve Python programlama dillerinde “whitespace indentation” ile tam olarak ne demek istediğimizi basit bir “Hello World” örneğiyle karşılaştıralım:

Java :

public static void main(String[] args){
   System.out.println("Hello World");
}

Python :

print("Hello World") 

Küçük bir çıktı verirken bile aradaki fark oldukça belli oluyor. Bunun büyük ve binlerce satırlık projelerde olduğunu düşünürsek Python bu konuda oldukça avantaj sağlamış oluyor.

Python; if-else koşul yapılarında ve for-while gibi döngüsel ifadelerde, mantıksal olarak diğer dillere göre bir fark göstermiyor. Ancak, list comprehension (liste kavrama) gibi birçok özelliği ile onlardan daha da ön plana çıkmakta. Örneğin, çoğu programlama dilinde değişken ataması yapılırken bizden değişkenin tipini girmemiz beklenir. Python’da ise bu zorunluluğumuz yoktur. Peki bu değişken atamanın farkı nedir? Hemen bir örnekle inceleyelim:

Java :

String word = "Teknoloji.org";

Python :

word = "Teknoloji.org"

Neden Python?

 • Öğrenmesi ve kullanımı kolaydır.
 • Syntax’ı oldukça rahat ve esnetilebilir olarak kullanabiliriz.
 • Çok fazla kütüphanesi vardır ve yapacağınız çoğu işte bu kütüphaneler oldukça yararlı olacaktır.
 • Dökümantasyonu oldukça fazladır.
 • Birbirinden farklı ve kulanışlı IDE’lere (yazılım geliştirme ortamı) sahiptir.
 • Windows, GNU/Linux, MacOS, Symbian gibi çok fazla işletim sistemi ile birlikte çalışabilmektedir.
 • İş imkanları oldukça geniştir.
 • Tamamen ücretsiz ve açık kaynaktır.

Python’un Dezavantajları

 • Just In Time (JiT) optimizasyonunu yapan bir araca sahip olmadığından dolayı Java, C ve C++ gibi dillere göre biraz daha yavaş kalır
 • Low Level sistemler (makine dili) için pek uygun değildir.
 • Başka bir programlama dilinden Python’a geçince syntax‘i çözmek biraz zaman alır.

Python Kullanım Alanları

Önceki başlıklarda Python nedir? sorusuna cevap verdiğimiz için şimdi de kullanım alanlarını ele alalım. Python ile gerek syntax yapısı olarak gerek kütüphaneleri sayesinde oldukça farklı alanlarda geliştirme yapılabilir. Başlıca iş alanları şunlardır:

 • Web uygulamaları
 • Veri Analizi ve Görselleştirilmesi
 • Makine Öğrenmesi
 • Oyun Geliştirme
 • Kullanıcı Arayüzü Geliştirme
 • Güvenlik Uygulamaları
 • Ses veya Video tabanlı uygulama geliştirme

Sonuç olarak, Python okunabilirliği ve daha kolay kodlanması sebebiyle en popüler programlama dilleri arasındaki yerini güçlü bir şekilde korumakta ve bir süre daha koruyacak gibi duruyor. Statista’nın paylaştığı verilere göre Python 2019 yılında en popüler diller arasında ilk sıradaydı. Siz de diğer dillere göre önce Python’ı mı tercih edersiniz?

Statista’nın Paylaştığı Veriler(Veriler Google’da en çok aranan programlama diline göre indekslenmiştir)

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Özgür Doğan (Okunuşu: Özgür Do:an) : Teknoloji içerikleri yazmayı ve okumayı seven kişi, kimse, topluluk.