Elon Musk’ın Twitter’ı Satın Alması Mastodon’a İlgiyi Artırdı

Elon Musk’ın Twitter’ı satın almasından sonra alternatif platformlara ilgi oldukça arttı! Şu sıralar Twitter’a alternatif olarak görünen sosyal medya platformu olan Mastodon’da takipçi artışı dikkat çeken konular arasında. Geçtiğimiz günlerde Elon Musk’ın Twitter’ı satın alması ile Mastodon’a da ilgiler oldukça arttı.

Platform, Elon Musk’ın Twitter’ı satın aldığı gün yaklaşık olarak 30.000’e yakın yeni takipçi kazandı. Mastodon platformunun CEO’su olan Eugen Rochko da bu ilgili şaşkınla karşıladığını belirterek bir açıklama yaptı. Salı günü itibari ile hem daha önceki hem de yeni gelen takipçiler ile takipçi sayısının oldukça arttığını belirtti.

Twitter’ın Satışından Sonra Mastodon Binlerce Yeni Kullanıcı Kazandı

Bilindiği gibi Mastodon kullanıcıların kendi sosyal medya ağlarını oluşturmak için kullanabileceği açık kaynaklı bir yazılım. Görünüşü itibari ile Twitter’a benzeyen platform, özellikleri gereği Twitter’dan biraz farklılaşıyor demek mümkün.

Fakat işlevsel olarak Discord uygulaması ile daha fazla ortak yönlere sahip olduğu ifade ediliyor. Çünkü kullanıcıların Mastodon’u kullanabilmeleri için belirli konseptlere üyeliklerinin bulunması gerekiyor. Temelde her ne kadar benzese de Twitter ve Facebook gibi ağlardan bu noktada oldukça farklılaşıyor.

Kullanım için başta mastodon.social olmak üzere belirli konu ve konseptleri takip etmek gerekiyor. Ayrıca yeni üyelik oluşturmak da önemli adımlardan. Twitter satışının ardından dikkat çeken konulardan birisi ise bu yeni üyelikler oluyor. Salı günü itibari ile aktif kullanıcı sayısının 41.287 kişiye yükselen platforma ilgi oldukça büyük gibi gözüküyor. Bu kullanıcıların 28.391 kişisinin ise yeni üyeler olduğu belirtiliyor.

Twitter

Musk’ın yaptığı açıklamalarda Twitter’ın yeni özelliklerle geliştireceği vurgusu mevcut. Ayrıca algoritmaları güvence altına almak için yeni güncellemeler de getirileceği biliniyor. Spam ve bot hesapların kaldırılarak tüm insanları doğrulayan bir sitem getireceği ifade ediliyor

Bu sebeple tahmin edileceği gibi çok sayıda Twitter kullanıcısı alternatifleri denemek istiyor demek mümkün. Kullanıcıların Mastodon hesabı açmasının Elon Musk’ın Twitteri satın aldıktan sonra gerçekleştiği bu şekilde yorumlanıyor.

Elon Musk’ın Twitter’ı satın almasından öncesinde de bahsedilen kullanıcı kaybı yorumlarının etkilerini kendini gösteriyor. Bazı kullanıcılar Mastodon gibi alternatiflere yöneliyor. Ancak bazı kullanıcıların da Twitter hesaplarını tamamen kapattığı da ifade ediliyor.

Twitter’ın ne kadar kullanıcı kaybettiği şimdilik belli değil. Bununla ilgili net bir veri henüz açıklamadı. Ancak süreç ilerledikçe bu durumla ilgili gelişmeleri takip ediyor olacağız. Siz Elon Musk’ın Twitter’ı satın alması hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bizlerle paylaşabilirsiniz!

Kaynak: https://www.vice.com/en/article/n7npd7/30000-new-users-signed-up-for-mastodon-after-elon-musk-bought-twitter

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojinin her alanı ile yakından ilgilenen ve bunları insanlarla buluşturmaktan oldukça keyif alan biriyim!