Dünyanın En Pahalı Bilgisayarı – 2022

Teknoloji dünyası zaten hiçbir zaman ucuz bir sektör olmadı. Hatta bilgisayar alemi ise hep en pahalı olan kısmında yer aldı. Tabii ülkemizde bu durum diğer ülkelere göre daha kötü durumda diyebiliriz. Peki hiç merak ettiniz mi, dünyanın en pahalı bilgisayarı hangisi? Ne gibi özellikleri var ve en önemlisi ne kadar?

Her ne kadar son dönemde düşüşe geçse de özellikle pandemi döneminde birlikte bilgisayar satışları ülkemizde ve dünyada büyük bir artış gösterdi. Tabii ki herkes kendi bütçesine göre bir şeyler almak istiyor. Bir kısım bilgisayarlardan hiç anlamadığı ya da hiç uğraşmak istemediğini için hazır sistemleri tercih etti. Bir kısmı ise zevk aldığı ya da biraz daha ekonomi yapmak amaçlı toplama bilgisayarlara yöneldi.

Her ikisi için de kesin olan bir gerçek var. Ucuz bir bilgisayar almak maalesef mümkün değil. Fakat dünyanın en pahalı bilgisayarı da olmayacak. Çünkü dünyanın en pahalı bilgisayarı bu fiyatlardan çok daha yüksekte. Hatta, neredeyse bir ev fiyatına denk geliyor.

2022 yılında dünyanın en pahalı bilgisayarı unvanını alan PC aslında ilk kez bu başarıyı elde etmiyor. İlk kez 2017 yılında bu başarıyı elde etmişti. 8Pack OrionX anlaşılan o ki bu unvanı rakiplerine kolay kolay kaptırmayacak gibi.

Bu arada siz yine de uygun fiyatlı bir oyun bilgisayarı tercih ederseniz sizin için hazırladığımız En İyi Oyun Bilgisayarları isimli içeriğimizi buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz. Ayrıca öğrenciler için dizüstü bilgisayar önerilerimize de göz atmanızı öneriyoruz. Aylık olarak güncellediğimiz bu listelerde çok daha uygun fiyatlı modelleri bulabilirsiniz.

8Pack OrionX Serisinin İkinci Bilgisayarı

8Pack OrionX her ne kadar 2017 yılında dünyanın en pahalı bilgisayarı unvanına sahip olsa da aslında 2022 yılında da ona yakın bir seyir halinde. Ancak değişmeyen bir şey mevcut. Ülkemizde bu bilgisayarı satın almak hala bir hayal gibi.

2022 yılındaki en pahalı bilgisayara geçmeden önce sizlere 8Pack OrionX hakkında biraz bilgi verelim. Zaten bu bilgisayarın özelliklerini gördüğünüzde bile “keşke benim olsa” diyeceğinize eminiz. Bu bilgisayarın en önemli özelliği tek bir kasa içerisinde iki sistem bulunması. Yani aynı anda iki farklı bilgisayara sahip olabiliyorsunuz.

Özelliklerine değinecek olursak 4.3 GHz (OC) Intel Core i7-X6950 Broadwell E CPU ve 5.1 GHz Intel Core i7-770K işlemciye sahip. Bu işlemcileri bir tarafta 64 GB DDR4 2666 MHz Corsair RAM ile 16 GB DDR4 3200 MHz Corsair RAM destekliyor.

gta v dünyanın en pahalı bilgiasayarı

“GTA V Çalıştırır mı?”

İki farklı bilgisayar olarak düşünebilirsiniz diye söylemiştik. Bu bize iki farklı anakart olduğunu da açıklıyor aslında. Bir tarafta Asus Rampage V ED 10 anakart bulunurken diğer tarafta da Asus ROG Strix Z270I Gaming anakart mevcut.

İşlemci cephesinde işler böyleyse ekran kartı tarafı daha da bir merak uyandırıyor. Lafı fazla uzatmadan oraya geçelim. Aslında “eski bir sistem” olmasına rağmen kalp krizi geçirebilirsiniz. Çünkü bir tarafta 3 adet Nvidia Titan X Pascal ekran kartı mevcut. Her biri 12 GB ve 384 bit.

Üstelik cihazın ekran kartları bununla sınırlı değil. Diğer tarafta da bir adet Nvidia Titan X ekran kartı var. Yine bu ekran kartı da 12 GB ve 384 bit. Bilgisayar toplamanın ve satın almanın en meşhur sorusuna da kendimizden emin bir şekilde cevap verebiliriz: sorunsuz bir şekilde GTA V çalıştırır.

Özellikleri bu kadarla sınırlı değil. Depolama kısmında da günümüz bilgisayarlarını kıskandıracak türden. Bir tarafta Intel 730 PCle NVMe SSD ve 10 TB Seagete Barracuda hard disk bulunuyor. Diğer tarafta ise 2 adet 512GB Samsung 960 Polaris NVNe M.2 SSD ve yine 10 TB Seagate Barracuda HDD bulunuyor. İçerisine istemediğiniz kadar oyun yükleyebilirsiniz.

Ve son olarak gelelim güç kaynağına. Her iki tarafta da birer tane olmak üzere 2000W değerinde olmak üzere güç kaynağı mevcut. 30.000 dolarlık bir fiyat etiketine sahip bu bilgisayar ülkemizde satılmıyor. Fakat Türk Lirasına çevirecek olursak yaklaşık 538 bin Türk Lirasına denk geliyor. Yine nereden bakarsanız kolaylıkla bir araba hatta nerdeyse bir ev fiyatı diyebiliriz. Ama böyle bir sisteme sahip olursanız uzun süre yeni bir bilgisayar almadan ya da “upgrade” yapmadan kullanabilirsiniz.

Dünyanın En Pahalı Bilgisayarı: 8Pack OrionX 2

Hatırlarsanız size az önce özelliklerini saydığımız ve yazarken bizim de iç geçirdiğimiz bilgisayar şu an için dünyanın en pahalı bilgisayarı değil. Onun bir eski nesli konumundaydı. Ama şimdi 2022 yılı içerisinde dünyanın en pahalı bilgisayarını sizlere tanıtmak istiyoruz. Yine aynı seriden olan 8Pack OrionX 2 şu anda dünyanın en pahalı bilgisayarı unvanına sahip.

Bu bilgisayar için az önce saydığımız özellikleri unutun. Artık 2017 yılından 2022 yılına kadar kendini geliştirmiş bir bilgisayar var karşımızda. Her ne kadar tüm özellikleri adeta bir canavar gibi olmasını sağlasa da şirket geliştirmenin bir yolunu bulmuş. Şimdi gelin önce özelliklerini inceleyelim.

Bir önceki nesilde olduğu gibi tek bilgisayar içerisinde iki farklı sistem kurulu. Birincil sisteme bakacak olursak bizi Intel Core i9-10980XE 4.6 GHz (OC) işlemci karşılıyor. Bu işlemci tam 36 çekirdeğe sahip! Bu canavarı 128 GB 3600 MHz DDR4 RAM destekliyor.

Ardından ekran kartı kısmına da göz atalım. Hatırlarsanız bir önceki modelde 3 adet 12 GB’lık Nvidia Titan X Pascal ekran kartı kullanılmıştı. Fakat bu daha yeni bir model. Bu nedenle üretici şirket bu modele birtakım geliştirmeler de eklemiş.

Yine 3 adet Nvidia ekran kartı mevcut. Fakat bu sefer 384 bit değerinde NVIDIA Titan RTX 24 GB bilgisayarda yer alıyor. Ayrıca her biri bu şekilde ve bu sadece birincil sistemde bulunan ekran kartı kısmı. Buna ek olarak ikincil bir sistem daha mevcut.

Özellikleri Saymakla Bitmiyor

Depolama kısmında kesenin ağzı giderek açılmış. 4 TB M.2 SSD’nin yanına bir de 14 TB’lık bir HDD kullanılmış. Bu sistemin içerisindeki soğutma tahmin ettiğiniz üzere sıvı soğutma. Fakat 3 farklı boru sistemine sahip olan özel bir sıvı soğutma sistemi. Son olarak işletim sistemini de inceleyelim. Tabii ki yine tahmin ettiğiniz üzere Windows 10 Pro kurulmuş olarak size veriliyor. Ancak bu işletim sistemini Windows 11’e çevirmek de mümkün.

Bu zamana kadar yazdıklarımız sadece birincil sisteme aitti. Şimdi geçiyoruz ikincil sisteme. İkincil sistemde işlemci olarak Intel Core i7-10700K 5.0 GHz (OC) işlemci kullanılmış. Kendisi 8 çekirdekli bir işlemci. Diğerine nazaran daha düşük kapasitede. Ama zaten ilk sistemde kelimenin tam anlamıyla bir canavar yer alıyor.

İkinci sistemde ise bu işlemci 32 GB 3600 MHz DDR4 RAM ile destekleniyor. GPU tercihi yine NVIDIA Titan RTX 24 GB’lık ekran kartından yana yapılmış. Ayrıca 2 TB’lık M.2 SSD ve 14 TB hard disk depolama alanı da cihazda yer alıyor.

Bu arada bilmeyenler için şunu açıklamakta fayda var. İki farklı türde depolama alanı kullanılmasının sebebi birisinin standart depolama için olması oluyor. Diğeri ise işletim sistemi, oyunlar ve programlar için bırakılan depolama donanımı oluyor. M.2 SSD daha çok performans odaklı olarak kullanılıyor. Çünkü standart hard disklere göre daha hızlı çalışıyorlar. Bu sayede bilgisayarın açılış hızından oyun performanslarına kadar olumlu yönde etki yaratıyor. Ayrıca eski sistemde kullanılan aynı güç kaynağı burada da kullanılmış. 2000W bu sistem için gayet yeterli bir miktar.

8Pack OrionX 2021

Dünyanın En Pahalı Bilgisayarı Ne Kadar?

Dünyanın en pahalı bilgisayarı an itibariyle yaklaşık olarak 30.000 İngiliz Sterlininden satışta. Bu içeriği hazırladığımız zaman sistem yaklaşık olarak 651 bin Türk Lirasına denk geliyor. Üstelik buna monitör dahil değil!

Şakayı bir yana bırakırsak aslında neredeyse bir ev parasına eşit diyebiliriz. 8Pack OrionX ile arasında yaklaşık 113 bin Türk lirası fark bulunuyor. Bu sistem tabii ki özel bir üretim ürünü. Ülkemizde satışı yapılmıyor. Ama şu bir gerçek ki bu bilgisayarın kaldıramayacağı bir oyun ya da program yok.

Böyle bir bilgisayara sahip olmak uzun yıllar boyunca sisteminizi değiştirmenizin önüne geçecektir. Ancak bu özel tasarım bilgisayara sahip olmak pek de kolay gözükmüyor. Özellikle ihtiyacınız olduğundan çok daha yüksek bir güce sahip olduğunu söylemek de mümkün.

Neden Böyle Bir Bilgisayar Üretildi?

Aslında bu sorunun cevabı çok basit. Tabii ki satmak için değil. Bu tarz bilgisayarlar daha çok reklam amaçlı olarak tasarlanıyor ve üretiliyor. Yurt dışında bile çok fazla alıcısı olmuyor. Zaten yurt dışında da bilgisayar alacaklar genelde kendileri toplamayı tercih ediyorlar. Çünkü bu sayede hem daha uygun bir bilgisayar toplarken hem de modifikasyon kısmında daha özgür kalıyorlar.

Bu arada siz de masaüstü bir bilgisayar kullanıyorsanız ve kasa modifikasyonununa meraklıysanız sizler için hazırladığımız bu içeriği okumanızı tavsiye ediyoruz. Çünkü PC Kasa Modifikasyonu Nasıl Yapılır? isimli içeriğimizde sizlere PC kasası içerisinde kablo toplamadan RGB aydınlatmalara kadar birçok detayı anlattık.

Konumuza geri dönecek olursak firmaların böyle güçlü bilgisayarlar ile piyasaya çıkması dediğimiz gibi reklam amaçlı. Piyasadaki en güçlü marka olduklarını göstermenin bir başka yolu olarak da aktarabiliriz. Çünkü özellikle büyük firmalar kendi bünyelerine yüklü miktarda yüksek kapasiteli bilgisayarlar alacakları zaman böyle “güçlü” olan firmaları tercih ediyorlar. Dolayısıyla her sene böyle güçlü ve pahalı bilgisayarları haberlerde görebiliriz.

Gelecekte Bizi Neler Bekliyor?

Bu soruya net bir cevap vermek çok zor. Çünkü teknoloji her geçen gün aslında beklemediğimiz kadar hızlı ilerliyor. Yani on yıl sonra, hatta bir sene sonra bizleri neler bekliyor bilemeyiz. Fakat daha gelişmiş sistemleri göreceğimiz kesin.

Örneğin ekran kartı konusunda daha fazla destek veren sistemler olabilir. Ya da bit değerleri 384 bit’ten daha yükseğe çıkabilir. Ekran kartlarının GB’ları zaten düzenli olarak bir artış içerisinde. RTX ekran kartlarının teknolojisi daha ne kadar ilerler bilemeyiz ama ileride daha gerçekçi görüntülerin olacağını da söylemek mümkün.

Mesela bu sistemlerde dikkatimizi çeken noktalardan birisi M.2 SSD desteği kısmıydı. 8Pack OrionX 2’de 4 TB’lık M.2 SSD kullanılmış. Bu ilerleyen zamanlarda muhtemelen hard disk kısmında olduğu gibi çift haneli sayıları görebilir. Hatta ilerleyen dönemlerde standart hard diskleri görebileceğimizi çok düşünmüyoruz.

Aşağıda dünyanın en pahalı bilgisayarı olan 8Pack OrionX 2’nin tanıtım videosunu izleyebilirsiniz. Zaten siz de fark edeceksiniz ki kendisi oldukça büyüleyici. Ancak bir kez daha hatırlatmakta fayda var, kendisi dünyanın en pahalı bilgisayarı. Bu nedenle 8Pack OrionX2’ye ulaşmak pek de kolay değil.

Peki siz 8Pack OrionX ve 8Pack OrionX 2 hakkında neler düşünüyorsunuz? Böyle bir bilgisayarınızın olmasını ister miydiniz? Bu bilgisayara sahip olsaydınız ilk ne yüklerdiniz ve ne yapardınız? Sizce bu bilgisayarın hakkını verecek oyunlar hangileri? Düşüncelerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.