Dünyanın En Pahalı Bilgisayarı – 2021

Teknoloji dünyası zaten hiçbir zaman ucuz bir platform olmadı. Hatta bilgisayar alemi ise hep en pahalı olan kısmında yer aldı. Tabii ülkemizde bu durum diğer ülkelere göre daha kötü durumda diyebiliriz. Peki hiç merak ettiniz mi, dünyanın en pahalı bilgisayarı hangisi? Ne gibi özellikleri var ve en önemlisi ne kadar?Özellikle pandemi dönemi ile birlikte bilgisayar satışları ülkemizde ve dünyada büyük bir artış gösterdi. Tabii ki herkes kendi bütçesine göre bir şeyler almak istiyor. Bir kısım bilgisayarlardan hiç anlamadığı ya da hiç uğraşmak istemediğini için hazır sistemleri tercih etti. Bir kısmı ise zevk aldığı ya da biraz daha ekonomi yapmak amaçlı toplama bilgisayarlara yöneldi.

Her ikisi için de kesin olan bir gerçek vardı. Asla çok ucuz olmayacaktı. Fakat en pahalı bilgisayarı da olmayacaktı. Çünkü dünyanın en pahalı bilgisayarı bu fiyatlardan çok daha yüksekte. Hatta, neredeyse bir ev fiyatına denk geliyor.

2021 yılında dünyanın en pahalı bilgisayarını alan PC aslında ilk kez bu başarıyı elde etmiyor. İlk kez 2017 yılında bu başarıyı elde etmişti. 8Pack OrionX anlaşılan o ki bu unvanı kolay kolay kaptırmayacak gibi.

Bu arada siz yine de uygun fiyatlı bir oyun bilgisayarı tercih ederseniz sizin için hazırladığımız En İyi Oyun Bilgisayarları isimli içeriğimizi buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz. Orada bu kadar pahalı modeller yer vermedik.

Serinin İkinci Bilgisayarı

8Pack OrionX her ne kadar 2017 yılında dünyanın en pahalı bilgisayarı unvanına sahip olsa da aslında 2021 yılında da ona yakın bir seyir halinde. Ancak değişmeyen bir şey mevcut. Ülkemizde bu bilgisayarı satın almak hala bir hayal gibi.

2021 yılındaki en pahalı bilgisayara geçmeden önce 8Pack OrionX hakkında biraz bilgi verelim sizlere. Zaten bu bilgisayarın özelliklerini gördüğünüzde bile “Keşke benim olsa” diyeceğinize eminiz.

Bu bilgisayarın en önemli özelliği tek bir kasa içerisinde iki sistem bulunması. Yani aynı anda iki farklı bilgisayara sahip olabiliyorsunuz.

Özelliklerine değinecek olursak 4.3GHz (OC) Intel Core i7-X6950 Broadwell E CPU ve 5.1 GHz Intel Core i7-770K işlemciye sahip. Bu işlemcileri bir tarafta 64 GB DDR-2666 Corsair RAM ile 16GB DDR-3200MHz Corsair RAM destekliyor.

gta v dünyanın en pahalı bilgiasayarı

“GTA V Çalıştırır mı?”

İki farklı bilgisayar olarak düşünebilirsiniz diye söylemiştik. Bu bize iki farklı anakart olduğunu da açıklıyor aslında. Bir tarafta Asus Rampage V ED 10 anakart bulunurken diğer tarafta da Asus ROG Strix Z270I Gaming anakart mevcut.

İşlemci cephesinde işler böyleyse ekran kartı tarafı daha da bir merak uyandırıyor. Lafı fazla uzatmadan oraya geçelim. Aslında “eski bir sistem” olmasına rağmen kalp krizi geçirebilirsiniz. Çünkü bir tarafta 3 adet Nvidia Titan X Pascal ekran kartı mevcut. Her biri 12 GB ve 384 bit.

Üstelik cihazın ekran kartları bununla sınırlı değil. Bir de diğer taraf var. Diğer tarafta da bir adet Nvidia Titan X ekran kartı var. Yine bu ekran kartı da 12 GB ve 384 bit. Bilgisayar toplamanın ve satın almanın en meşhur sorusuna da kendimizden emin bir şekilde cevap verebiliriz: Evet GTA V çalıştırır.

Özellikleri bu kadarla sınırlı değil. Depolama kısmında da günümüz bilgisayarlarını kıskandıracak türden. Bir tarafta Intel 730 PCle NVMe SSD ve 10 TB Seagete Barracuda hard disk bulunuyor. Diğer tarafta ise 2 adet 512GB Samsung 960 Polaris NVNe M.2 SSD ve yine 10 TB Seagate Barracuda HDD bulunuyor. İçerisine istemediğiniz kadar oyun yükleyebilirsiniz.

Ve son olarak gelelim güç kaynağına. Her iki tarafta da birer tane olmak üzere 2000W değerinde olmak üzere güç kaynağı mevcut. 30.000 dolarlık bir fiyat etiketine sahip bu bilgisayar ülkemizde satılmıyor. Fakat Türk Lirasına çevirecek olursak ortalama 257 bin Türk Lirasına denk geliyor.

Yine nereden bakarsanız kolaylıkla bir araba hatta bir ev fiyatı diyebiliriz. Ama böyle bir sisteme sahip olursanız uzun süre yeni bir bilgisayar almadan ya da “upgrade” yapmadan kullanabilirsiniz.

Dünyanın En Pahalı Bilgisayarı: 8Pack OrionX 2

Hatırlarsanız size az önce özelliklerini saydığımız ve yazarken bizim de iç geçirdiğimiz bilgisayar şu an için dünyanın en pahalı bilgisayarı değil. Onun bir eski nesli konumundaydı. Ama şimdi 2021 yılı içerisindeki en pahalı bilgisayarı sizlere tanıtmak istiyorum. Yine aynı seriden olan 8Pack OrionX 2.

Bu bilgisayar için az önce saydığımız özellikleri unutun. Artık 2017 yılından 2021 yılına kadar kendini geliştirmiş bir bilgisayar var karşımızda. Her ne kadar tüm özellikleri adeta bir canavar gibi olmasını sağlasa da şirket geliştirmenin bir yolunu bulmuş. Şimdi gelin önce özelliklerini inceleyelim.

Yine bir bilgisayar içerisinde iki farklı sistem kurulu. Tıpkı bir önceki modelde olduğu gibi. Birincil sisteme bakacak olursak bizi Intel Core i9-10980XE 4.6GHz (OC) işlemci karşılıyor. Bu işlemci tam 36 çekirdek!

Bu canavarı 128 GB 3600 MHz DDR4 RAM destekliyor. Tabii gelelim ekran kartı kısmına. Hatırlarsanız bir önceki modelde 3 adet 12 GB’lık Nvidia Titan X Pascal ekran kartı kullanılmıştı. Fakat bu daha yeni bir model. Dolayısıyla daha iyi olması gerekiyor değil mi? Aynen öyle.

Yine 3 adet Nvidia ekran kartı mevcut. Fakat bu sefer NVIDIA Titan RTX 24 GB. 384bit değerinde. Ve unutmayın, her biri bu şekilde ve bu sadece birincil sistemde bulunan ekran kartı kısmı. Daha bir de ikincil sistem mevcut.

Özellikleri Saymakla Bitmiyor

Depolama kısmında kesenin ağzı giderek açılmış. 4 TB M.2 SSD’nin yanına bir de 14 TB’lık bir HDD kullanılmış. Bu sistemin içerisindeki soğutma tahmin ettiğiniz üzere sıvı soğutma. Fakat 3 farklı boru sistemine sahip olan özel bir sıvı soğutma sistemi. Ve son olarak gelelim işletim sistemine. Tabii ki yine tahmin ettiğiniz üzere Windows 10 Pro kurulmuş olarak size veriliyor.

Bu zamana kadar yazdıklarımız sadece birincil sisteme aitti. Şimdi geçiyoruz ikincil sisteme. İkincil sistemde işlemci olarak Intel Core i7-10700K 5.0 GHz (OC) işlemci kullanılmış. Kendisi 8 çekirdekli bir işlemci. Diğerine nazaran daha düşük kapasitede. Ama zaten ikincil sistemde daha iyisi olmasını bekleyemezdik.

Burada bu işlemci 32 GB 3600 MHz DDR4 RAM ile destekleniyor. GPU tercihi yine NVIDIA Titan RTX 24 GB’lık ekran kartından yana yapılmış. 2 TB’lık M.2 SSD ve 14 TB hard disk depolama alanı da cihazda yer alıyor.

Bu arada bilmeyenler için şunu açıklamakta fayda var. İki farklı türde depolama alanı kullanılmasının sebebi birisi standart depolama için diğeri ise işletim sistemi, oyunlar ve programlar için. M.2 SSD daha çok performans odaklı olarak kullanılıyor. Çünkü standart hard disklere göre daha hızlı çalışıyorlar. Bu sayede bilgisayarın açılış hızından oyun performanslarına kadar olumlu yönde etki yaratıyor.

Devam edecek olursak yine Windows 10 Pro yüklü olduğunu görüyoruz. Eski sistemde kullanılan aynı güç kaynağı burada da kullanılmış. 2000W bu sistem için gayet yeterli bir miktar.

8Pack OrionX 2021

Sistem Güzel Ama Ne Kadar?

Ve geldik en çok merak edilen kısma. Bu canavar ötesi sistem ne kadardan satılıyor? Tam olarak 44.299,42 dolardan işlem görüyor. Siz hesap makinesine davranmadan önce biz yazalım. Bu içeriği hazırladığımız zaman sistem 380 bin 531 Türk Lirasına denk geliyor. Üstelik buna monitör dahil değil!

Şaka bir yana aslında bir ev parasına eşit diyebiliriz. 8Pack OrionX ile arasında yaklaşık 130 bin Türk lirası fark bulunuyor. Boşuna dünyanın en pahalı bilgisayarı olarak geçmiyor, değil mi?

Bu sistem tabii ki özel bir üretim ürünü. Ülkemizde satışı yapılmıyor. Ama şu bir gerçek ki bu bilgisayarın kaldıramayacağı bir oyun ya da program yok. Böyle bir bilgisayara sahip olsaydık muhtemelen “uzuuuuun yıllar” boyunca “Ya şuna bir RAM takayım” ya da “Bu oyunda kasyıor ya!” demezdik.

Neden Böyle Bir Bilgisayar Üretildi?

Aslında bu sorunun cevabı çok basit. Tabii ki satmak için değil. Bu tarz bilgisayarlar daha çok reklam amaçlı olarak tasarlanıyor ve üretiliyor. Yurt dışında bile çok fazla alıcısı olmuyor. Zaten yurt dışında da bilgisayar alacaklar genelde kendileri toplamayı tercih ediyorlar. Çünkü bu sayede hem daha uygun bir bilgisayar toplarken hem de modifikasyon kısmında daha özgür kalıyorlar.Bu arada siz de masaüstü bir bilgisayar kullanıyorsanız ve kasa modifikasyonununa meraklıysanız sizi şöyle alalım. Çünkü PC Kasa Modifikasyonu Nasıl Yapılır? isimli içeriğimizde sizlere PC kasası içerisinde kablo toplamadan RGB aydınlatmalara kadar bir çok detayı anlattık.

Konumuza geri dönecek olursak firmaların böyle güçlü bilgisayarlar ile piyasaya çıkması dediğimiz gibi reklam amaçlı. “Biz en güçlüyüz!”, “Biz en iyisiyiz!” demenin bir başka yolu aslında. Çünkü özellikle büyük firmalar kendi bünyelerine yüklü miktarda yüksek kapasiteli bilgisayarlar alacakları zaman böyle “güçlü” olan firmaları tercih ediyorlar. Dolayısıyla her sene böyle güçlü ve pahalı bilgisayarları haberlerde görebiliriz.

Gelecekte Bizi Neler Bekliyor?

Bu soruya net bir cevap vermek çok zor. Çünkü teknoloji her geçen gün aslında beklemediğimiz kadar hızlı ilerliyor. Yani 10 yıl sonra, hatta bir sene sonra bizleri neler bekliyor bilemeyiz. Fakat daha gelişmiş sistemleri göreceğimiz kesin.

Örneğin ekran kartı konusunda daha fazla destek veren sistemler olabilir. Ya da bit değerleri 384 bit’ten daha yükseğe çıkabilir. Ekran kartlarının GB’ları zaten düzenli olarak bir artış içerisinde. RTX ekran kartlarının teknolojisi daha ne kadar ilerler bilmiyorum ama ileride daha gerçekçi görüntülerin olacağını da söylemek mümkün.

Mesela bu sistemlerde dikkatimizi çeken noktalardan birisi M.2 SSD desteği kısmıydı. 8Pack OrionX 2’de 4 TB’lık M.2 SSD kullanılmış. Bu ilerleyen zamanlarda muhtemelen hard disk kısmında olduğu gibi çift haneli sayıları görebilir. Hatta ilerleyen dönemlerde standart hard diskleri görebileceğimizi çok düşünmüyorum.

Aşağıda dünyanın en pahalı bilgisayarı olan 8Pack OrionX 2’nin tanıtım videosunu izleyebilirsiniz. Zaten siz de fark edeceksiniz ki kendisi oldukça büyüleyici. İnsan iç geçirmeden duramıyor. Tabii ileride böyle bir bilgisayarınız olursa fiyatından kaynaklı başına bir güvenlik görevlisi tutmak isteyebilirsiniz. Ya da tüm odayı ve bilgisayarı geniş açılardan görebilen birkaç güvenlik kamerası da olabilir.

Peki siz 8Pack OrionX ve kardeşi 8Pack OrionX 2 hakkında neler düşünüyorsunuz? Böyle bir bilgisayarınızın olmasını ister miydiniz? Ya da böyle bir bilgisayarınız olsaydı ilk ne yüklerdiniz, ilk ne yapardınız? Sizce bu bilgisayarın hakkını verecek oyunlar hangileri?

Düşüncelerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz. Bir sonraki en pahalı bilgisayara kadar görüşmek üzere.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Samsung Odyssey Neo G9 - 49

Hayalinizdeki oyun dünyası gerçek oldu. 49 inç DQHD çözünürlük ile inanılmaz derecede ayrıntılı ve net görüntüler sunabilen yan yana duran iki QDH monitör kadar geniş bir ekrana sahip olacaksınız.

Yukarıda yer alan bağlantıdan satın alma yaptığınızda küçük de olsa bir komisyon kazanmaktayız. Bu durum ürünün fiyatını etkilememektedir.

Bundan 11 yıl önce Beden Eğitimi bölümünden mezun olan Uğur "Benim burada ne işim var?" diyerek kendini teknolojiye ve oyun dünyasına adamıştır. Daha önceden farklı sitelerde ve dergilerde bildiklerini okuyuculara aktaran Uğur sıra teknoloji.org sitesinde diyor!Yorum yapın

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.