En İyi Anakart Önerileri – 2022

Daha önce sizlerle “Anakart Nedir? Bir Bilgisayarın Olmazsa Olmazı” isimli içeriğimizde anakartın ne olduğundan, nasıl çalıştığından ve satın alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğinden bahsetmiştik. Şimdi ise en iyi anakart önerileri ile karşınızdayız.Mümkün olduğunca uygun fiyatlı fakat güvenilir markaların anakartlarına yer vermeye çalıştık. En iyi anakart önerileri listesi içerisinde yer alan anakartlar en ucuzdan en pahalıya doğru sıralanmış durumda. Ayrıca hem Intel hem de AMD işlemcilere uygun olan anakartlar bu listede yer alıyor.

Listede yer alan ürünlerin fiyatları ortalama fiyatları. Bildiğiniz üzere bu tarz teknolojik parçaların fiyatları doların durumuna göre değişkenlik gösterebiliyor. O nedenle siz beğendiğiniz anakart hangisi ise öncesinde fiyat araştırmasını mutlaka yapın. Bu listede daha çok olumlu ve olumsuz yanlarına değineceğiz. Ayrıca listemiz belirli aralıklarla düzenli olarak güncellenmektedir.

AMD Uyumlu Anakartlar

Asus Prime A320M-F (AMD Uyumlu En Ucuz Anakart)

en ucuz anakart Asus Prime A320M-F

Asus’un Prime A320M-F modeli listemizde bulunan AMD uyumlu en ucuz anakart olarak karşımıza çıkıyor. Bütçesi kısıtlı olan okurlarımız için önerebileceğimiz en uygun ürünlerden birisi. Fakat ucuz olmasına karşın dayanıklı ve güzel bir anakart.

Özelliklerine detaylıca baktığımızda ilk olarak AM4 sokete sahip olduğunu görüyoruz. Micro ATX boyutlarında olduğunu da belirtelim. Bu boyutlarda olması küçük kasa kullanmak isteyenler için güzel bir avantaj. 4 adet USB 3.0 ve 2 adet USB 2.0 olmak üzere toplamda 6 adet USB girişine sahip. Üstelik 32 GB’a kadar RAM desteği de mevcut.

Ayrıca bu RAM’ler için 3200 MHz desteği sunuyor. 2 adet RAM slotu ve bir adet ekran kartı slotu var. Fakat monitör girişiniz HDMI ise ve ekran kartınız yoksa onboard olarak bağlama imkanınız olmayacak. Çünkü maalesef sadece VGA girişe sahip.

Fiyat olarak baktığımız zaman listemizde bulunan AMD uyumlu en ucuz anakart Asus Prime A320M-F oluyor. Ürün şu anda yaklaşık olarak 400 TL civarından satılıyor.


MSI B450M-A Pro Max

en ucuz anakart MSI B450M

MSI B450M-A Pro Max AMD tabanlı bir anakart. Bu ürün de AM4 sokete sahip. Ayrıca ürünün boyutu Micro ATX olarak geçmekte. Yani ufak kasalara da rahatlıkla sığıyor.

RAM için ise 2 slota sahip. Bu aslında oldukça sıkıntılı bir durum. Çünkü eğer RAM’leriniz iki slotu da dolduruyorsa ve ilerleyen zamanlarda bir güncelleme yapmak isterseniz sizin için sorun çıkarabilir.

Aslında 32 GB’a kadar RAM desteği sağlıyor ama eğer ki aktif bir şekilde 8×2 şeklinde kullanıyorsanız, 32 GB’a çıkarmak istediğinizde var olanları değiştirmeniz gerekebilir. Ayrıca RAM’lerde 3200 MHz’e kadar destekliyor.

Anakart üzerinde 4 adet USB 3.2 Gen1 ve 2 adet USB 2.0 girişi var. Yeni nesil SSD’lerden olan M.2 SSD’ler için de bir adet yuva mevcut. Son olarak Realtek ALC892 Codec 7.1-Channel High Definition Audio ile 7.1 ses kalitesi sunuyor.

Genel anlamda başlangıç segmentinde olan bir anakart olduğunu söyleyebiliriz. En ucuz anakart olmasa da çok fazla bir beklenti içerisine girmemek daha doğru olur. Fiyat olarak baktığımız zaman ise ortalama 550 TL civarında olduğunu görüyoruz.


Asus TUF Gaming A520M-Plus

en iyi anakart modelleri - asus tuf a520mplus

Giriş segmentinden biraz daha orta segmente doğru geçiş yapıyoruz. Karşınızda Asus’un TUF serisinden A520M-Plus modeli. Listemizin önceki üyeleri gibi AM4 sokete sahip. Ayrıca A520 yonga seti uyumlu bir anakart.

Tasarım olarak siyah tonlarında ve biraz agresif görünüme sahip. Küçük bir LED aydınlatması var. Gayet şık bir görüntü sunuyor. Fakat asıl incelememiz gereken kısmı teknik özellikleri.

RAM slotları kısmında ilk iki sırada yer alan modellere göre biraz daha bonkör olduğunu görebiliriz. 4 adet RAM slotu ile 4800MHz’e ve 128 GB’a kadar bellek desteği sağlıyor. Yeni nesil depolamaya uygun 1 adet M.2 SSD yuvası sunuyor. Ayrıca anakart üzerinde 1 adet USB 3.2 Gen2, 4 adet USB 3.2 Gen1 ve 2 adet USB 2.0 girişi mevcut. mATX boyutlarında olan anakart sizi hemen hemen her kasaya uyumlu hale getiriyor.

Asus Aura Sync uyumlu bri anakart. Yani RBG destekli şeritlerinizi, fanlarınızı anakarta direkt olarak bağlayabilir ve hepsini uyumlu bir şekilde çalıştırabilirsiniz. Bu güzel özelliklerinin karşısında sizden aşırı yüksek bir ücret talebi yok Asus’un. Ortalama olarak 1.300 TL bandında bir fiyata sahip.


MSI B550-A PRO

en iyi anakart modelleri - msi b550

En iyi anakart önerileri listesinde AMD uyumlu anakartlar ile ilerlemeye devam ediyoruz. Sırada MSI’dan B550-A Pro modeli var. Özellikleri ile rakiplerine ciddi anlamda göz dağı veren bir anakart. Ancak ürünün fiyatı da aynı şekilde yükseliyor.

Üzerinde bulunan Flash BIOS düğmesi sayesinde sadece birkaç saniye içerisinde BIOS yazılımınızı güncelleyebilme imkanına sahipsiniz. Bu gayet güzel bir özellik olmuş. Yine üzerinde bulunan termal bloklar sayesinde sisteminiz daha da serin bir şekilde çalışıyor.

Üründe M.2 SSD desteği var fakat güzel olan yanı ise M.2 SSD yuvasının termal bir blokla desteklenmiş olması. Sıvı soğutma kullanmak isteyenler için güzel bir haberimiz daha var. Bu destek de kendisinde mevcut.

Bu anakartta belki de sizi en çok mutlu edecek olan özelliklerden birisi ise EZ Debug LED teknolojisi. Bir başka deyişle hata teşhis LED’leri üründe yer alıyor. Anakartınızda bir sorun oluştuğu zaman her tarafına tek tek bakmak yerine hatanın olduğu yerde yanan LED ışığa bakmanız yeterli olacak. Çünkü bu LED’ler size hatanın nerede olduğunu gayet güzel bir şekilde gösteriyor.

AMD Ryzen 3000 serisi işlemcileri destekliyor. Bellek kısmına baktığımızda ise maksimum 128 GB ve 4400MHz’e kadar destek verdiğini görüyoruz. Yani böyle bir anakartınız varsa uzun yıllar boyunca kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra 2 yollu AMD CrossFire Teknolojisi içeriyor. Yani bu şu demek: iki adet ekran kartı yuvası var ve eğer ki şansınız varsa ikisini de kullanarak harika bir performansa erişebilirsiniz.

Son olarak depolama alanlarına ve fiyatına değinelim. 6 adet SATA girişi ve 2 adet M.2 SSD yuvası ile depolama kısmında büyük bir artıya sahip. Fiyatı ise 2.500 TL civarında. Geçmiş dönemde daha uygun olsa da böyle güzel özelliklere sahip bir anakart için aslında hala oldukça iyi bir fiyat. Listenize gönül rahatlığı ile ekleyebilirsiniz.


MSI MPG X570 Gaming Plus

MSI MPG X570 Gaming Plus

Yine bir MSI anakart ile karşınızdayız. Listemizin sıradaki modelinin adı ise MPG X570 Gaming Plus oluyor. Adından da anlaşılacağı üzere oyun odaklı bir anakart. Kırmızı ile siyahın uyumu anakartın tasarımında son derece güzel bir şekilde kullanılmış.

ATX boyutunda olan biraz büyük bir anakart olduğunu belirtmek gerek. Yani eğer ki kasanızda ATX anakart desteği yoksa ve bu anakartı almak istiyorsanız o zaman kasanızı da değiştirmek zorunda kalabilirsiniz.

Eğer kasanızı değiştirmek gibi bir niyetiniz varsa “En İyi PC Kasa Önerileri” listemize göz gezdirebilirsiniz. Ya da sadece var olan kasanızın tipini de değiştirmek isteyebilirsiniz. O zaman da “PC Kasa Modifikasyonu Nasıl Yapılır?” isimli içeriğimizden yararlanabilirsiniz.

Anakartı incelemeye devam edelim. MSI bu modelinde biraz daha üst segmenti hedeflemiş gibi gözüküyor. Fakat bu sizi aldatmasın. Çünkü bu anakart orta segmentin üst sıralarında yer alıyor. MPG X570 Gaming Plus kullanıcılarına yeni nesil Ryzen işlemcilerin desteğini sunuyor. Üstelik AM4 soket ve AMD X570 yonga setine sahip.

RAM kısmında ise tasarımından da anlayacağınız üzere 4 adet slota sahip. Bu slotlarda maksimum 128 GB RAM’e ve 4400MHz’e kadar frekans destekğialabilirsiniz. 6 adet USB 2.0, 1 adet USB 3.2 Gen2 Type-C, 1 adet USB 3.2 Gen2 Type-A ve 8 adet USB 3.2 Gen1 Type-A bağlantısı ile adeta bir USB cenneti konumunda.

Fiyat konusuna geldiğimiz zaman artık bu özelliklerde anakartlara sahip olmak için kesenin ağzını biraz daha açmak zorunda olduğunuzu görüyorsunuz. Bu anakartın satış fiyatı 2.600 TL civarında. Ancak piyasadaki üst seviye modellerden biri olduğunu belirtelim.


Gigabyte X570 Aorus Ultra

Gigabyte X570 Aorus Ultra

En iyi anakart önerileri listesinde AMD uyumlu anakartlar için artık sona doğru yaklaşıyoruz. Tabii sona yaklaştığımız için fiyat segmentleri de ciddi anlamda artış gösteriyor. Gigabyte X570 Aorus Ultra modeli ile bir çok ihtiyacınıza uygun şekilde tasarlanmış.Tasarım noktasında önce soğutucu bloklar kendisini öne çıkartıyor. Bu bloklar sayesinde sisteminiz daha düşük sıcaklıkta çalışarak daha yüksek performans sergileyebiliyor. AMD 3000 serisi için üretilen X570 Aorus Ultra 4 adet 4400MHz’e kadar maksimum 128GB RAM’e kadar destek veriyor.

Bu anakartın en güzel özelliklerinden birisi ise WiFi 6 desteğine sahip olması. 802.11ac 1×1’den 5.5 kat daha hızlı ve 4 kat daha iyi ağ kapasitesi sağlıyor. Yine güzel özelliklerinden birisi de RGB desteğinin olması.

Özellikle oyuncu bilgisayarlarında sıklıkla kullanılan RGB aydınlatmalar bu anakart modelinde de bulunuyor. RGB Fusion 2.0 yazılımı ile anakart üzerinde bulunan RGB aydınlatmalar fan, kasa, RAM gibi diğer RGB aydınlatmalı donanımlarla da beraber uyumlu bir şekilde çalışıyor.

Ultra Durable PCIe Armor teknolojisi ekran kartlarını taşıma konusunda çok büyük bir destek sağlıyor. Eğer ki ekran kartınızı standart konumda kullanıyorsanız o zaman bükülmelere karşı dayanıklı olan bu kaplamaları çok seveceksiniz. MSI’da bulunan hata teşhis LED’leri bu anakartta da mevcut. Bu sayede çok aranmadan hatanın nerede olduğunu görebileceksiniz.

Gigabyte bu üst düzey anakart modeli için kullanıcılarından yaklaşık 4.000 TL bandında bir ücret talep ediyor. Açıkçası bütçeniz yetiyorsa mutlaka bakmanız gereken bir anakart olduğunu düşünüyoruz. Ayrıca benzer bir ürün olan MSI MPG X570 Gaming Pro Carbon modelini de inceleyebilirsiniz.


MSI Meg X570 Godlike (En Pahalı AMD Uyumlu Anakart)

MSI Meg X570 Godlike

Ve geldik AMD uyumlu en iyi anakart listesinde son sıraya. MSI Meg X570 Godlike en pahalı AMD uyumlu anakart olarak listemizde yer alıyor. Zaten sadece görsele baktığınız zaman cebinizden ciddi miktarda bir paranın gideceğini anlıyorsunuz. Ama para kısmına sonra değinelim. Şimdi asıl bakmamız gereken kısım teknik özellikleri.

Görselden de görebileceğiniz üzere RGB aydınlatmalarla döşenmiş, soğutucu bloklar ile desteklenmiş üst düzey bir anakart. Üzerinde 4 adet RAM slotu yer alıyor. Bu RAM’ler 128 GB’a kadar artırılabilir ve 4800MHz’e kadar da destekleniyor. Ayrıca 6 adet SATA 6Gb/s desteği sunuyor.

USB kısmına baktığımız zaman ise kullanıcılarını üzmeyeceğinin garantisini veriyor. Arka tarafta 2 adet USB 3.2 Gen1 Type-A, 1 adet USB 3.2 Gen2 Type-C, 3 adet USB 3.2 Gen2 Type-A ve 2 adet USB 2.0 girişi bulunuyor. Dahili konektör olarak da 4 adet USB 3.2 Gen1 Type-A, 1 adet USB 3.2 Gen2 Type-C ve 4 adet USB 2.0 girişine sahip. Ürünün bağlantı özellikleri göz dolduruyor demek de mümkün.

Çoklu ekran kartı desteği de tabii ki mevcut. 2 yollu Nvidia SLI Technology ve 4 yollu AMD CrossFire Technology imkanı var. Bu canavar aynı zamanda M.2 SSD konusunda da kullanıcılarına güzel bir imkan sağlıyor. Tam 3 adet M.2 SSD yuvası mevcut ve her yuva termal bloklar ile korunuyor.

Bu kadar kapsamlı olan bir anakartın boyutları da tabi ki büyük oluyor. E-ATX formatında bir anakart kendisi. Yani 30.5cm x 27.2cm boyutlarında. Eğer bu anakartı istiyorsanız gerçekten büyük bir kasaya ihtiyacınız olacak.

Gelelim fiyatına. Böyle büyük, kapsamlı, teknoloji harikası bir anakarta sahip olmak istiyorsanız ödemeniz gereken tutar 14.600 TL civarında. Neredeyse bir bilgisayar fiyatına sadece bir anakarta sahip oluyorsunuz. Fakat en pahalı ve en iyi AMD uyumlu anakart olmasının hakkını veriyor.


Intel Uyumlu Anakartlar

Gigabyte H310M H (Intel Uyumlu En Ucuz Anakart)

Gigabyte H310M H

Listemizin ikinci kısmı olan Intel uyumlu anakartlarla devam ediyoruz. Listenin bu bölümünde ilk sırada en ucuz anakart olarak karşımıza Gigabyte’ın H310M H modeli çıkıyor. LGA 1151 soket türüne sahip. Bu sayede Intel’in 8. ve 9. nesil işlemcilerini çalıştırabiliyor.

Eğer ki bir ekran kartınız yoksa ve HDMI görüntü almak istiyorsanız Gigabyte sizi bu konuda yalnız bırakmıyor. Çünkü anakart üzerinde bir adet HDMI girişi var. Ayrıca bunun yanı sıra arka panelde 2 adet USB 3.1 Gen 1 ve 4 adet USB 2.0/1.1 port bulunuyor.

Gelelim RAM konusuna. En ucuz Intel uyumlu anakart olmasından dolayı çok fazla bir performans beklememeniz gerekiyor. Çünkü üzerinde sadece 2 adet RAM slotu var. Maksimum 32 GB’a kadar yükseltmeniz mümkün. Ayrıca 2666MHz’e kadar destek veriyor. Bunun yanı sıra tabii ki beklediğiniz üzere tek bir ekran kartı girişi yer alıyor.

Giriş segmentinde olan bir anakart olduğunu belirtelim. Açıkçası bütçesi çok sınırlı olan Intel kullanıcıları için uygun. Ürünün sizi kesinlikle üzmeyeceğini belirtelim. Bu anakartın bedeli şu anda 560 TL civarında.


Asus TUF H310M-Plus

Asus TUF H310M-Plus

En iyi anakart listesi içerisinde Intel uyumlu anakartlar arasında Asus TUF H310M-Plus giriş segmentinde olan bir anakart. Her ne kadar giriş segmentinde olsa da Gigabyte H310M H modeline göre daha iyi diyebiliriz.

Anakartın üzerinde küçük de olsa bir RGB panel bulunuyor. RGB sevenler için güzel bir detay olmuş. Tasarım konusunda aslında oldukça sade. m-ATX formatında olan bu anakart kasanızda çok fazla yer kaplamıyor. Üzerinde 2 adet RAM slotu var. Bu slotlar size 32 GB’a ve 2666 MHz’e kadar destek sağlıyor.

Bunun yanı sıra yine tek ekran kartı slotu var. Fakat bu anakartta en çok göze çarpan şey M.2 SSD desteğinin olması. Tek bir yuva olması hiç olmamasından iyidir. Üzerinde soğutucu blok yok. Fakat illa ki olsun isterseniz internet üzerinden satılan M.2 SSD soğutucu bloklarından alabilirsiniz.

Anakart üzerinde bulunan portlara bakacak olursak ilk olarak bizi bir adet HDMI girişi karşılıyor. 2 adet USB 3.2 ve 4 adet USB 2.0 girişi bulunuyor. Bu kademedeki bir anakart için yeterli.

Asus TUF H310M-Plus LGA 1151 sokete sahip olduğu için Intel’in 8. ve 9. nesil işlemcilerini çalıştırabiliyor. Bu anakartı satın almak isterseniz 1.300 TL civarında bir ücret ödemeniz gerekiyor.
Gigabyte B460M GAMING

Gigabyte B460M GAMING

Gigabyte B460M GAMING soket yapısı olarak listenin ilk iki sırasında yer alan anakartlara göre biraz daha farklı. İlk iki sırada LGA 1151 soketi gördük fakat Gigabyte B460M GAMING ise 1200 sokete sahip. Yani Intel’in 10. nesil işlemcileri için uygun formatta.

Tasarım olarak Gigabyte kullanıcılarının karşısına kırmızı ve siyah tonlarında bir anakart ile çıkmış. Siyah anakartın üzerinde RAM ve ekran kartı slotları kırmızı olarak seçilmiş. Ayrıca ufak bir kırmızı LED aydınlatma da bulunuyor.

2 adet RAM slotu bizlere 64GB’a ve 2933 MHz’e kadar destek veriyor. 2 slota göre oldukça iyi bir destek olduğunu belirtelim. Bunun yanı sıra bir adet de M.2 SDD yuvası bulunuyor. Yine bu modelde de soğutucu blok kullanılmamış. Anakart üzerinde 4 adet USB 3.2 Gen1 ve 2 adet USB 2.0 portları yer alıyor. 1 adet de HDMI girişi mevcut.

Gigabyte’ın bu modelini almak isteyenler yaklaşık 1.700 TL civarında bir ücret ödemek durumunda. Eğer 10. nesil işlemci kullanıyorsanız ve bütçeniz sınırlı ise tercih edebilirsiniz.


MSI MAG B460 TOMAHAWK

MSI MAG B460 TOMAHAWK

Giriş segmentinden çıkıp orta segmente doğru yol alıyoruz. Listemizde ilerlerken karşımıza çıkan bir diğer model ise MSI MAG B460 TOMAHAWK oluyor. Tasarım olarak da son derece şık bir model olduğunu belirtelim. Siyah ve agresif bir tasarıma sahip olan anakart, soğutucu blokları ve RGB aydınlatması ile dikkat çekiyor.

ATX formatında olan MSI MAG B460 TOMAHAWK, 4 adet RAM slotuna sahip. Maksimum 128 GB ve 2933MHz’e kadar destek veriyor. Bu da bize uzun vadede bir kullanım imkanı sunuyor. Bu anakart Intel’in 10. nesil işlemcilerini çalıştıran 1200 soket yapısına sahip. Ayrıca 2 adet de M.2 SSD yuvası bulunuyor.

Gelelim günlük kullanımda hayatımızda ciddi anlamda yer kaplayan USB bağlantılarına. 1 adet USB 3.2 Gen2 Type-C, 4 adet USB 3.2 Gen1 Type-A ve 2 adet USB 2.0 girişine sahip. Bu aslında çok güzel bir avantaj. Çünkü Type-C bir çok anakartta bulunmayan bir giriş portu.

MSI’ın bu anakartı özellikle orta segmentte iyi bir anakart arayan oyuncular için oldukça ideal. 2.400 TL civarındaki fiyatı ise günümüzdeki fiyat standartlarında ortalama kalıyor.


Asus ROG Strix B560-A Gaming

Asus ROG Strix B560-A Gaming

Eğer ki düz siyah tasarıma sahip anakart modellerinden sıkıldıysanız Asus’un bu modeli tam size göre. Çünkü Asus ROG Strix B560-A Gaming daha açık renkleri seven kullanıcılara hitap ediyor.

Siyah ve beyaz renklerinin hakim olduğu bu anakart 1200 soket yapısına sahip olduğu için Intel 11. ve 10. nesil işlemcileri çalıştırabiliyor. Üzerinde 4 adet RAM yuvası var. Bu RAM’ler maksimum 128 GB ve 5000MHz’e kadar destek sağlıyor. Bunun yanı sıra 2 adet M.2 SSD yuvarı ve 2 adet ekran kartı yuvası mevcut.

Bu anakartın tam bir USB cenneti olduğunu söylersek yanlış olmaz. Sadece arka tarafında 9 adet USB girişi var. Bunun sayesinde telefonunuzdan tabletinize, akıllı saatinizden diğer USB girişli cihazlarınıza kadar bağlayabilirsiniz.

Bu anakarta sahip olmak isteyenler 2.850 TL civarında bir fiyat etiketi ile karşılaşıyorlar. Eğer bütçeniz izin veriyorsa o zaman Asus’un oyunculara özel olan bu anakartına göz atmanızı tavsiye ederiz.


Gigabyte Z590 Aorus Elite AX

Gigabyte Z590 Aorus Elite AX

Intel uyumlu en iyi anakart listesinin bu sırasında Gigabyte ürünü olan Z590 Aorus Elite AX modeli yer alıyor. Son derece şık ve agresif bir tasarıma sahip. 1200 soket türüne uygun bir anakart. Yani 10. ve 11. nesil Intel işlemciler için uygun bir ürün.

Üzerined 4 adet RAM slotu yer alıyor. RAM’ler için belirlenen maksimum kapasite 128GB ve 5400 MHz. Özellikle MHz değerine baktığınız zaman gerçekten de çok uzun süre kullanabileceğiniz bir anakart olduğunu hemen anlıyorsunuz.

3 adet M.2 SSD yuvasının olması da son derece iyi. Çünkü geçmiş dönemde kullanılan hard diskler yerini SSD’lere, SSD’ler de yerini M.2 SSD’ye bırakmaya başladı. Bu nedenle 3 adet olması gerçekten çok iyi.

Ayrıca bu yuvalar soğutucu özellikteki termal bloklara da sahip. Sadece M.2 SSD yuvaları bu blokları içermiyor. Bunun yanı sıra anakart üzerinde neredeyse hemen her yerde termal bloklar kullanılmış. Bu da bilgisayarınızın olması gerekenden daha serin bir şekilde çalışmasını sağlıyor.

Bu kalitede bir anakartı satın almak isterseniz ödemeniz gereken tutar yaklaşık 4.000 TL civarında. Fakat fiyatının hakkını verdiğini belirtmekte fayda var. Ürünün stok konusunda sıkıntı yaşadığını da belirtelim.


MSI MEG Z590 GODLIKE (En Pahalı Intel Uyumlu Anakart)

MSI MEG Z590 GODLIKE

Geldik en iyi anakart listesinin son ürününe. Kapanışı MSI MEG Z590 GODLIKE ile yapıyoruz. Kendisi tasarım harikası, performans canavarı bir anakart. Zaten başlıkta yazdık ama bir kere daha belirtmekte fayda var. En iyi anakart önerilerinde bulunan Intel uyumlu en pahalı anakart. Fakat para kısmına en sonda değineceğiz. Şimdi teknik özelliklerine bir bakalım.

MSI MEG Z590 GODLIKE 1200 soket ve Intel 10. ve 11. nesil işlemcileri çalıştırıyor. Üzerinde bulunan 4 adet RAM slotu 128 GB’a ve 5600MHz’e kadar destek veriyor. Tam 4 adet M.2 SSD yuvası var ve tasarımdan da anlayacağınız üzere üzerinde koruma ve soğutma blokları yer alıyor.

Aslında bu anakart tam bir tasarım harikası. Çünkü standart anakart görünümünün çok dışında. Açıkta kalan yerler koruyucu ve soğutucu bloklar ile kapatılmış. Bu da oldukça “premium” bir hava katmış.Ayrıca “play tuşu” simgesindeki RGB aydınlatmaya sahip kısmı da son derece şık gözüküyor. Bir de kasa E-ATX formunda. Yani kendisine uygun bir de kasa bulmak zorundasınız.

Böylesine güzel, kaliteli bir anakarta sahip olmak tabii ki o kadar kolay değil. Söz konusu Intel olunca kesenin ağzını biraz daha açmanız gerekiyor. Çünkü MSI MEG Z590 GODLIKE 17.000 TL civarından satılıyor.

Sizler için hazırlamış olduğumuz en iyi anakart modelleri listesi burada sona eriyor. Burada dikkat etmeniz birkaç nokta var. Öncelikle burada yazmış olduğumuz fiyatlar her zaman güncel fiyatlar olmayabilir. Biz içeriği yazdığımız dönemdeki fiyatları size ilettik. Fakat satın almak istediğiniz ürün olursa mutlaka kendi araştırmanızı yapın. Ayrıca bir anakartı satın almadan önce mutlaka ihtiyaçlarınızı ve bütçenizi de ona göre belirleyin.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.Yorum yapın

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.