Bilgisayar Satışlarında Düşüş Devam Ediyor

International Data Corporation (IDC) 2022 yılının ikinci çeyreğindeki küresel bilgisayar satışları hakkında yeni bir rapor yayımladı. Raporda yer alan bilgilere göre bilgisayar satışlarındaki düşüş bir önceki çeyrekte olduğu gibi devam ediyor. Üstelik düşüşün beklenenden daha kötü olduğu da belirtiliyor.

Bir önceki yılın ikinci çeyreği ile kıyaslandığında toplam %15.3 değerinde bir düşüş dikkat çekiyor. 2021 yılının ikinci çeyreğinde 84.2 milyon olarak belirtilirken 2022 yılının ikinci çeyreğinde bu değer 71.3 milyona düşüyor. Üstelik en iyi bilgisayar markalarının tamamında geçtiğimiz seneye kıyasla bir düşüşün yaşandığı da ifade ediliyor.

Listenin ilk sırasında yer alan Lenovo’nun 2021 yılının ilk çeyreğinde 19.9 milyon birim satış yaptığı belirtiliyor. 2022 yılında ise bu miktarın 17.5 milyona düştüğü gözüküyor. Bu da %12.1 değerinde bir yıllık küçülmeyi ortaya çıkarıyor.

Diğer markalar için de durumun benzer olduğunu görmek mümkün. HP geçtiğimiz seneye kıyasla %27.6’lık bir düşüş gösterirken Apple’da bu değer %22.5 olarak ifade ediliyor. Ayrıca Acer da %19.2’lik bir düşüş ile listenin en çok kayıp yaşayanları arasında yer alıyor.

Pazar paylarına göz attığımızda ise Lenovo’nun %24.6 ile neredeyse çeyrek dilime sahip olduğunu görmek mümkün. Apple’ın ise yaşadığı devasa düşüşten sonra Asus ile beşinci sırayı paylaşmak zorunda kaldığı dikkat çekiyor.

bilgisayar-satislarinda-dusus-idc
Kaynak: IDC

Bilgisayar Sektörü Risk Altında

Arz ve lojistik şartlarının daha kötü hale gelmesi bilgisayar pazarındaki bu düşüşe bir sebep olarak gösteriliyor. IDC’nin mobil cihaz araştırmalarından sorumlu Jitesh Ubrani konuyla ilgili açıklamalarda bulunuyor.

Ubrani, kullanıcıların harcamalarında daha temkinli hale geldiğini dile getiriyor. Ayrıca bilgisayar taleplerinin önemli ölçüde zayıfladığı ve sektörün uzun vadede kaybolma riskiyle karşı karşıya olduğunu da ifade ediyor. Ubrani’nin belirttiğine göre kullanıcılar gün geçtikçe telefon ve tablet gibi cihazları kullanmaya alışıyor. Bunun da bilgisayar satışları için önemli bir risk olduğu ifade ediliyor.

Her ne kadar satışlar geçtiğimiz dönemlere göre düşüşte olsa pandemi öncesindeki seviye ile çok yakın olduğunu belirtmekte fayda var. 2020 yılının ikinci çeyreğinde 74.3 milyon birim satış gerçekleştiği ifade ediliyor. Üstelik 2018 yılında 62.1 milyon; 2019 yılında ise bu değerin 65.1 milyon birim olduğu bildiriliyor.

IDC’nin gelecek dönemle ilgili bir tahmini de raporda yer alıyor. Apple’ın 2022 yılının ikinci yarısında üretimi artırması beklentiler arasında. Ancak bu durumun herhangi bir tedarik sorunu yaşanmaması dahilinde gerçekleşeceği belirtiliyor. Gelecek dönemde bilgisayar satışlarında düşüş görüp görülmeyeceği ise şimdilik bilinmiyor.

Kaynak: https://www.idc.com/getdoc.jsp?containerId=prAP49455522

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.