En İyi Güç Kaynağı (PSU) Önerileri – 2022

Güç kaynağı bilgisayarımız için oldukça önemli bir parça. Çünkü kendisi şebekeden almış olduğu elektriği bilgisayarınızdaki donanımlara ihtiyaç duydukları kadar iletmek ile görevli. Bu kritik parçanın ne olduğunu sizlere daha önce Power Supply Nedir? PSU Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? isimli içeriğimizde anlatmıştık. Şimdi de en iyi güç kaynağı (PSU) hangisi, hangileri alınmaya değer sizler için listeledik.Bu listede bulunan güç kaynakları farklı Watt değerlerine sahip. Her biri güvenilir olan markalara ait modeller. Ayrıca hepsinde 80 Plus sertifikası da bulunuyor. Yani hangisini tercih ederseniz edin yolda kalmazsınız.

Sadece Power Supply Nedir? içeriğinde de bahsettiğimiz üzere size en uygun olan parçayı seçmeniz gerekiyor. Bunun için de sisteminizin ihtiyaç duyduğu Watt değerini ölçmeniz çok önemli.

Eğer ki sisteminiz 650W’lık bir güç kaynağına ihtiyaç duyuyorsa o zaman ona uygun bir değerde güç kaynağı seçmeniz gerekir. En iyi güç kaynağı listesinde bulunan modellerden 550W değerindeki bir PSU sizin sisteminiz için yeterli olmayacaktır. O nedenle önce kaç Watt’a ihtiyacınız olduğunu öğrenin, daha sonrasında ona göre modelleri inceleyin.

Ayrıca listede bulunan modelleri Watt değerlerine göre bölmemek daha uygun olacağı için direkt olarak ucuzdan pahalıya göre sıraladık.

Cooler Master Elite 600 (En Ucuz Güç Kaynağı)

Cooler Master Elite 600

En iyi güç kaynağı önerileri listemizin ilk sırasında Cooler Master Elite 600 yer alıyor. Kendisi aynı zamanda en ucuz güç kaynağı olma özelliğini taşıyor. Fakat en ucuz güç kaynağı olması gözünüzü kesinlikle korkutmasın. Çünkü Cooler Master güç kaynağı konusunda gerçekten çok başarılı. Fiyatını sonuna kadar hak eden bir fiyat/performans ürünü demek mümkün.

Bu güç kaynağı 600W gücünde. 80 Plus White verimlilik sertifikasına da sahip. Ayrıca aktif PFC koruması mevcut. Bu sayede anlık voltaj değişiklikleri bilgisayarınızı olumsuz yönde etkilemiyor. Maksimum 40 derece sıcaklığa da dayandığını belirtmekte fayda var.

Bir güzel özelliği de kapanış esnasında 10 saniyeye kadar maksimum 50W üzerinde ek bir güç sağlaması. Bu özellik sayesinde enerji dalgalanması veya aşırı yüklenmeler olsa bile bilgisayarınızın mevcut işlemleri tamamlamasına izin veriyor.

Üründe 1 adet 24 pin, 1 adet 4+4 pin, 5 adet SATA, 3 adet peripheral 4 pin ve 2 adet PCI-E 6+2 pin bağlantısı mevcut. Bilgisayarınız için 600W’lık bir güç kaynağı yeterli oluyorsa tercih edebilirsiniz. Listede bulunan en ucuz güç kaynağı olan Cooler Master Elite 600’ü yaklaşık olarak 800 TL civarından alabilirsiniz.

Corsair CV550

Corsair CV550

Listemizin ikinci sırasında Corsair CV550 bulunuyor. Bu cihaz maksimum 550W güce sahip. Bir başka deyişle listemizdeki en düşük seviyeli güç kaynaklarından birisi oluyor. Bu nedenle cihazı tercih etmeden önce sisteminiz ihtiyaç duyduğu gücü karşıladığından emin olun.

Ürün 80 Plus Bronz verimlilik sertifikası ile sunuluyor. 120mm’lik bir fana sahip ve soğutma işlemini bu fan sağlıyor. Üstelik bunu da sessiz olarak yapıyor. 125mm uzunluğunda bir güç kaynağı olması sayesinde neredeyse bütün PC kasalarına rahat bir şekilde sığıyor.

Ayrıca kullanıcılarına da 100.000 saat çalışma ömrü sunuyor. Bağlantı noktalarına bakacak olursak 20+4 pin, 4+4 pin, 8 pin, PCI-E 6+2 pin, 7 adet SATA ve 4 adet IDE bağlantısı mevcut. Eğer bu güç kaynağına sahip olmak istiyorsanız yaklaşık 830 TL ödemeniz gerekiyor.

Asus TUF-GAMING-450B

Asus TUF-GAMING-450B

En iyi güç kaynağı önerileri listemizde farklı bir marka daha boy gösteriyor. Karşınızda Asus TUF-GAMING-450B. Adından da anlayacağınız üzere 450W kapasitesinde bir güç kaynağı. Ama 450W olması sizi korkutmasın. Çünkü düşük güç tüketimine sahip olan bilgisayarlarda kullanılabilecek güzel bir güç kaynağı.

80 Plus Bronz verimlilik sertifikasına sahip. İçerisinde kullanılan bobinler ve kapasitörler en zorlu fiziksel testlerden geçirildi. Hatta Asus’un tabiri ile “askeri düzeyde sertifika” elde etmek için yapıldı. Tıpkı Cooler Master gibi Asus da bu ürününe çok güveniyor. Çünkü tam 6 yıl garanti kapsamına alıyor.

Asus ROG serisi ekran kartları için özel üretilen eksen teknolojili fanlar burada da kullanılıyor. Bu fanlar güç kaynağına özel olarak 135mm olarak ölçeklendirildi. Termal tasarım günü %30’un altına düştüğü zaman fan otomatik olarak çalışmayı bırakıyor ve daha sessiz bir ortam sağlıyor.

Gelelim son olarak bağlantı noktalarına. 1 adet 20/24 pin, 1 adet 4+4 pin, 2 adet PCI-E 6+2 pin, 5 adet SATA ve 4 adet peripheral. Asus’un bu güç kaynağı 1.000 TL civarından satılıyor. Bu arada bu ürünün 550W değerinde olan modeli de benzer bir fiyat civarında satılıyor.

Cooler Master MWE 700 Bronze V2

Cooler Master MWE 700 Bronze V2

En iyi güç kaynağı önerileri listesinin sıradaki modeli olarak yine bir Cooler Master ürünü yer alıyor. Cooler Master MWE 700 Bronze V2 adından da anlaşılacağı üzere 700W kapasitesinde. Ayrıca 80 Plus Bronz verimlilik sertifikasına sahip. Aktif PFC korumasını yine bu üründe de görüyoruz.

Güç kaynağı satın alırken dikkat etmeniz gereken önemli bir nokta bu. Cooler Master bu ürününe çok güveniyor. Çünkü tam 5 yıl garanti kapsamında tutmuş. 120mm’lik fanı 2400 RPM hızında hareket ediyor. Bu değerin de soğutma açısından başarılı bir performans sağlayacağını söylemek mümkün.

Ürünün bağlantı noktalarına ve fiyatına göz atalım. Cooler Master’ın bu güç kaynağında 1 adet 24 pin, 1 adet EPS 4+4 pin, 1 adet EPS 8 pin, 6 adet SATA, 3 adet peripheral 4 pin ve 4 adet PCI-E 6+2 pin bağlantı noktası mevcut. Bu güç kaynağının fiyatı ise yaklaşık 1.300 TL civarında seyrediyor.

Asus ROG-STRIX-550G

Asus ROG-STRIX-550G En İyi Güç Kaynağı

Asus’un oyuncular için çıkarmış olduğu ROG (Republic of Gamers) serisi ürünlerin içerisinde güç kaynakları da yer alıyor. Asus ROG-STRIX-550G güç kaynağı en iyi güç kaynağı önerileri listesinde kesinlikle yer alması gereken bir ürün. Gerek tasarımıyla gerekse özellikleri ile kullanıcıları etkiliyor.

550W kapasitesindeki bu güç kaynağı 80 Plus Gold verimlilik sertifikasına sahip. Yine ROG serisi ekran kartlarında kullanılan eksen teknolojili fanlar bu üründe de yer alıyor. Ve yine 135mm boyutunda. %100 Japon kapasitörler kullanılmış. Ayrıca tamamen modüler kablolara sahip.

Kablolara değinmişken hemen bağlantı noktalarını da gözden geçirelim. 1 adet 20/24 pin, 2 adet 4+4 pin, 2 adet PCI-E 6+2 pin, 8 adet sata ve 3 adet peripheral mevcut.

Ürün tasarım konusunda da oldukça iddialı. Özellikle fan ızgarası çok şık gözüküyor. Bunun yanı sıra bu güç kaynağının tasarımını kişisel zevklerinize göre de değiştirebiliyorsunuz. Manyetik logo ve çıkartmalar ile farklı tasarımlarda kullanmak mümkün. Eğer ki bu tasarım harikası ürüne sahip olmak istiyorsanız o zaman yaklaşık 1.400 TL’yi cebinizden çıkartmanız gerekiyor.

MSI MPG A650GF

MSI MPG A650GF En İyi Güç Kaynağı

MSI, en iyi güç kaynağı önerileri listemize giriş yapan bir farklı marka daha oluyor. 650W kapasitesindeki bu güç kaynağı oldukça kaliteli. Çünkü 80 Plus Gold verimlilik sertifikasına sahip. Ayrıca modüler yapıda olması da çok iyi. Az önce de bahsettiğimiz gibi özellikle kasa içerisindeki hava sirkülasyonu açısından büyük önem arz ediyor.

Bu güzel güç kaynağının içerisinde bulunan fan da rakiplerine oranla biraz daha büyük. Çünkü 140mm’lik fan kullanılmış. Yeni nesil ekran kartlarından olan RTX 30 serisine de destek sağlıyor. Çünkü bu ekran kartlarında standart ekran kartlarında olduğu gibi pin girişleri kullanılmıyor.

İçerisinde %100 Japon kapasitörler yer alıyor. Yine güç kaynakları için önemli bir kriter olan aktif PFC’de bu güç kaynağında mevcut.

Son olarak içerisinde 1 adet 24 pin, 4 adet PCI-E 6+2 pin, 8 adet SATA, 2 adet 4+4 pin ve 1 adet peripheral bağlantı noktası mevcut. Bu güç kaynağını almak isterseniz yaklaşık 1.550 TL civarında bir ödeme yapmanız gerekiyor. MSI da bunun karşılığında size 10 yıllık bir garanti sözü veriyor. 850W güce sahip modeli için ise yaklaşık olarak 2.000 TL’lik bir ücret istediklerini belirtelim.

Corsair CX750F RGB (En İyi Güç Kaynağı Önerimiz)

Corsair CX750F RGB

Corsair yine güç kaynağı üretiminde lider olan markalardan birisi. Bu modellerinde biraz daha RGB aydınlatmaları seven kullanıcılarını düşünmüş. Çünkü güç kaynağında bulunan fan RGB aydınlatmaya sahip. Eğer ki kasanızda güç kaynağı ünitesinin üzeri açıksa hoş bir görünüm katabilir. Ama bir güç kaynağında bakılması gereken belki de son nokta aydınlatma kısmı. Bizi asıl ilgilendiren diğer teknik detaylara bakmak daha doğru olacak.

Öncelikle Corsair’in bu modeli 750W kapasitesinde ve 80 Plus Bronz verimlilik sertifikasını elinde bulunduruyor. İçerisinde 120mm fan soğutma işlemini gerçekleştiriyor. Siyah modelin yanı sıra beyaz kasa kullananlar da bu güç kaynağını kullanabilir. Çünkü beyaz modeli de var.40 derece sıcaklığa kadar da destek sağlıyor. 1 adet 24 pin, 1 adet 4+4 pin, 1 adet PCI-E 6+2 pin, 8 adet SATA, 4 adet PATA, 1 adet iCUE RGB ve 1 adet iCUE to ARGB bağlantısı mevcut. Üstelik bu kablolar modüler yapıda. Yani kullanmadığınız kabloları kasada saklamak zorunda kalmıyorsunuz. Bu aslında çok güzel bir özellik. Çünkü hava sirkülasyonuna da direkt olarak etkisi var.

Kısaca hem teknik hem de tasarım açısından başarılı bir güç kaynağı olduğunu söylemek mümkün. Eğer kasanıza şıklık katmak ama bir yandan da yüksek performans almak isterseniz bu modele göz atmanızı tavsiye ediyoruz. Bu göz alıcı güç kaynağına sahip olmak istiyorsanız yaklaşık 1.850 TL civarında bir ödeme yapmanız gerekiyor.

Asus ROG-THOR-850P-P (En Pahalı Güç Kaynağı)

Asus ROG-THOR-850P-P En İyi Güç Kaynağı
Geldik en iyi güç kaynağı önerileri listemizin son sırasına. Listemizdeki en pahalı güç kaynağı ile karşı karşıyayız. Asus ROG-THOR-850P-P bizi hem tasarımı hem de özellikleri ile etkileyen bir güç kaynağı olarak karşımıza çıkıyor.

Listede bulunan tek 80 Plus Platinium verimlilik sertifikasına sahip olan ürün. Ve yine listedeki tek 850W kapasitesindeki güç kaynağı kendisi. Tam bir performans canavarı. Aura Sync ve OLED ekranıyla öne çıkan bir model. Aura Sync ile LED’ler uyumlu olarak çalışıyor. OLED ekranı ile de sisteminizin ne kadar güç harcadığını görebilmek mümkün. %100 Japon kapasitörler burada da yer alıyor.

Fakat bu sistemin belki de en güzel özelliklerinden birisi “sleeved kablo” dediğimiz örgü kabloların kullanılması. Hatta tam modüler yapıda olması da buna ayrı bir tat katmış. Yani bu güç kaynağını aldığınız zaman hem fazla kablolardan kurtuluyorsunuz hem de güzel gözükmesi için ekstra örgülü kablo almak zorunda kalmıyorsunuz.

Kablo demişken 1 adet 20/24 pin, 2 adet 4+4 pin, 4 adet PCI-E 6+2 pin, 12 adet SATA, 5 adet peripheral ve 1 adet floppy bağlantı noktasına sahip. İçerisinde bulunan fan ise 135mm’lik. IP5X toz geçirmezlik sertifikası da üründe bulunuypr. Bu sayede sistem içerisinde kullanılan wing-blade fan hem daha sessiz hem de daha verimli çalışıyor.

Tabii böyle bir güç kaynağı alıyorsanız garantisinin de uzun olmasını istersiniz. Asus da bu konuda kullanıcılarını yalnız bırakmıyor ve 10 yıllık bir garanti sözü veriyor. Gelelim son olarak fiyatına. Bu ürünü satın almak isterseniz 4.500 TL civarında bir ödeme yapmanız gerekiyor. Üründeki en pahalı model olsa da en iyi güç kaynaklarından biri olduğunu da belirtmek gerek.

Sonuç Olarak

En iyi güç kaynağı önerileri listesinde sizler için 8 farklı modelde güç kaynağı önerisinde bulunduk. Bunlardan daha uygun fiyatlı olanları da var tabii. Fakat biz daha çok güvenilir markaları tercih ettik. Aslında önemli olan burada ürünün fiyatı değil, kalitesi. Çünkü ucuza güç kaynağı alayım derken bütün sisteminizden de olabilirsiniz. Bunun olmaması için güvenilir marka ve özelliklerde güç kaynaklarını tercih etmelisiniz.

Yazının başında da belirttiğimiz gibi her şeyden önce ihtiyaçlarınızı belirlemelisiniz. Sonra bütçenizi belirleyin. Daha sonrasında mutlaka kendi bütçenize ve ihtiyaçlarınıza uygun güç kaynağı bulabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.Yorum yapın

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.