Smart TV Ne Demek? Smart TV Nasıl Seçilir?

Telefon, tablet ve bilgisayarların yaygınlaşmasıyla birlikte televizyonların kullanım oranları düşmeye başladı. Ancak son zamanlarda akıllı televizyonların yaygınlaşmasıyla birlikte bu durum tekrardan değişiyor. Akıllı televizyonlar, sundukları özelliklerle kullanıcılarını fazlasıyla etkilemeyi başarıyor. Peki Smart TV ne demek? İyi bir Smart TV’de olması gereken özellikler nelerdir? Bu sorulara cevap arıyorsanız hazırladığımız Smart TV rehberi tam size göre!

Birçok insan televizyonda izlemek istediği programları dilediği zaman diğer akıllı cihazlarından izleyebiliyor. Bu durum da televizyonların önemlerini kaybetmesine sebep olmuştu. Fakat Smart TV modellerinin yaygınlaşması bu durumu değiştirmeye başladı.

Çünkü Smart TV, internete bağlanarak diğer akıllı cihazlarda da bulunan uygulamaları kullanabilmenize olanak sağlayan televizyon türüdür.

Akıllı televizyonlar, son yıllarda yaygınlaşmaya başladılar. Ancak ilk akıllı televizyonun patenti 1994 yılında alındı. Tabii ki teknolojinin gelişmesinden dolayı ilk akıllı televizyon ile günümüzdeki akıllı televizyonlar arasında büyük farklılıklar mevcut.

Akıllı Televizyonların Sunduğu Özellikler Nelerdir?

Günümüzdeki akıllı televizyonlar birçok özelliğe sahip. Bu özellikler sayesinde akıllı televizyonlar ile birçok işlemi yapabiliyoruz. Akıllı televizyonlar ile yapabileceğiniz bazı işlemler şunlar:

  • Müzik dinlemek: Akıllı televizyonunuzda bulunan Spotify gibi müzik uygulamaları sayesinde müzik dinleyebilirsiniz. Dilediğiniz müzik platformunu televizyonunuzda yer alan mağaza üzerinden kolaylıkla indirebilirsiniz.
  • Film ya da video izlemek: Çoğu Smart TV’de Youtube, Netflix gibi popüler video platformlarının uygulamaları yüklüdür. Sizler de bu uygulamalar sayesinde televizyonunuzdan film veya video izleyebilirsiniz.
  • Oyun oynamak: Son zamanlarda akıllı televizyonlarda en çok yapılan işlemlerin başında oyun oynamak geliyor. Piyasada yer alan akıllı televizyonlara özel geliştirilmiş birçok oyun bulunuyor. Ayrıca bulut oyun sistemleri de bu seçeneğe katkı sağlıyor. Bu sayede sizler de akıllı televizyonunuz ile oyun oynayabilirsiniz.
  • Yayınları kaydetmek: Çok sevdiğiniz televizyon programlarını yoğunluktan dolayı kaçırmış olabilirsiniz. Ancak bir akıllı televizyonunuz varsa bu durum için üzülmenize gerek yok. Çünkü akıllı televizyonunuz ile başka bir cihaza ihtiyaç duymadan yayınları kaydedebilirsiniz.
  • İnternette gezinmek: Sosyal medya platformları günümüzde oldukça popüler durumdalar. Çoğu insan sosyal medya platformlarında gezmek için bilgisayarlarını veya telefonlarını kullanmayı tercih ediyorlar. Ancak bir Smart TV sahibiyseniz televizyonunuzu kullanarak sosyal medya platformlarına girebilirsiniz. Bunun dışında internetten bir şeyler araştırmak için de akıllı televizyonunuzu kullanabilirsiniz.

Smart TV Nasıl Seçilmeli?

Smart TV

Akıllı televizyonlara gösterilen ilginin artması, televizyon üreticilerinin ilgisini çekmektedir. Bundan dolay piyasada birçok markanın akıllı televizyonu bulunmaktadır. Akıllı televizyon üreten marka sayısı, her geçen gün artmaya devam etmektedir. Bu durum da insanları televizyon satın alırken tereddütte bırakmaktadır. Siz de akıllı bir televizyon almayı düşünüyorsanız birazdan bahsedeceğimiz noktalara dikkat etmeniz gerekmektedir.

Görüntü Teknolojisi

Görüntü teknolojisi, bir televizyon almaya karar verdiğinizde en çok dikkat etmeniz gereken konudur. Çünkü görüntü teknolojisi, televizyonun görüntü kalitesini doğrudan etkilemektedir. Piyasada birçok farklı görüntü teknolojisine sahip televizyon bulunmaktadır. Ancak LED, OLED ve QLED ekranlar en çok tercih edilen ekran teknolojileridir.

LED ekranlarda ekranın arkasında LED isimli ışık yayan diyotlar kullanılır. Bu LED’ler televizyonun daha az enerji harcamasını sağlar. Ayrıca LED ekranlı televizyonlar her ortamın ışık seviyesine uyum sağlayabildikleri için sıklıkla tercih edilirler.

OLED ekranlar görüntü kalitesinin en yüksek olduğu ekran teknolojisi diyebiliriz. Bu görüntü kalitesi, yakın zamanda hızla gelişmeye ve yaygınlaşmaya başlamıştır. OLED ekranlı televizyonların görüntü kalitesinin yanı sıra ekran yenileme hızları da yüksektir. Ayrıca OLED ekranlar oldukça incedir. Bundan dolayı yüksek kalitede akıllı televizyon kullanmak isteyen kişiler için OLED ekranlı televizyonlar, ideal tercih olacaktır.

Bir diğer en çok tercih edilen ekran teknolojisi ise QLED ekranlardır. QLED ekranlar OLED ekranlar kadar olmasa da yüksek çözünürlük ve renk kalitesi sunarlar. Bunun dışında QLED ekranlar parlaklık ve canlılık açısından oldukça iyi bir performans gösterirler.

Ekran Boyutu

Ekran boyutu, televizyon seçiminde kullanıcıların en çok dikkat ettiği konulardan birisidir. Birçok insan, izlemek istediği içerikleri büyük ekranlardan izlemeyi tercih etmektedir. Ancak her durumda büyük boyutlu ekranları tercih etmek mümkün olmamaktadır. Çünkü bilindiği gibi televizyonlarda ekran boyutu büyüdükçe televizyon fiyatları da artmaktadır. Ancak akıllı televizyonlarda bu durum normal televizyonlara göre biraz daha değişken diyebiliriz.

Akıllı televizyonlarda ekran boyutları büyüdükçe fiyatlar çok fazla artış göstermektedir. Bu yüzden de bir Smart TV alırken sizi tatmin edecek boyutta bir televizyon seçmenizi tavsiye ederiz. Aksi taktirde, ihtiyacınızdan daha büyük bir ekrana sahip akıllı televizyon seçmeniz gereğinden fazla para ödemenize sebep olacaktır.

smart tv

Televizyon Markası

Ülkemizde birçok markanın akıllı televizyonu piyasada mevcut. Ancak eğer akıllı televizyonunuzu uzun bir süre kullanmayı düşünüyorsanız Samsung, Sony, LG gibi kendisini bu piyasada kanıtlamış markalara yönelmenizi tavsiye ederiz.

Bu markaların akıllı televizyonların fiyatı piyasadaki diğer televizyonların fiyatlarına göre biraz daha yüksek. Ancak markaların kullandığı donanım ve yazılımlar akıllı televizyonun performansını etkilemektedir.

Bunun yanı sıra uzun süreli bir kullanım için servis hizmetlerini de düşünmelisiniz. Bazı markaların servis hizmetleri yetersiz düzeyde olabiliyor. Bu yüzden uzun süreli bir kullanım için servis kalitesi yüksek bir markayı tercih etmeniz sizin yararınıza olacaktır.

Satıcı

Her elektronik ürün satın alımında olduğu gibi akıllı televizyon alırken de satıcıya çok dikkat etmeniz gerekiyor. Çünkü bazen televizyonlarda ölü piksel başta olmak üzere bazı çeşitli ekran sorunları oluşabiliyor. Bunun yanı sıra satın almış olduğunuz ürünün orijinalliği konusunda emin olmalısınız. Aksi takdirde satın almış olduğunuz televizyonda çeşitli sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Bu gibi durumlarda televizyonunuzu satın aldığınız yerle iletişime geçmeniz gerekiyor. Eğer güvenilir bir mağazadan alışveriş yapmamışsanız televizyonunuzun değişim, onarım gibi işlemleri size zorluk çıkartabilir. Bu yüzden akıllı bir televizyon alırken güvenilir bir mağaza tercih etmenizi tavsiye ederiz.

Her Evde Bir Smart TV Olmalı mı?

Gelişen teknolojiye ayak uydurmak çoğunlukla insanların hayatlarını kolaylaştırıyor. Ancak bazen insanlar en güncel olan cihazları alabilmek için gereksiz masraflar yapabiliyor.

Bu yüzden her evde akıllı bir televizyon olmalı mı sorusuna net bir cevap vermek mümkün değil. Eğer siz de bir akıllı televizyon alıp almama konusunda tereddüt yaşıyorsanız bazı sorulara cevap vermeniz daha net karar vermenize yardımcı olabilir.

Bütçeniz Akıllı Televizyon Almaya Uygun mu?

Televizyon alırken dikkat etmeniz gereken şeylerin başında bütçenize uygun davranıp davranmadığınız geliyor. Eğer kısıtlı bir bütçeniz bulunuyorsa akıllı televizyon almak yerine daha yüksek görüntü kalitesi sunan bir televizyon almanız daha mantıklı olabilir.

Bunun en temel sebebi giriş seviyesi akıllı televizyon modellerinin performans açısından çok verimli olmamasıdır. Uygun fiyatlı akıllı televizyon modeller, ekran büyüklüğünden görüntü kalitesine kadar birçok noktada minimum özellik sunmaktadır. Bundan dolayı çok uygun fiyata bir akıllı televizyon almak yerine aynı fiyata daha yüksek kalitede bir normal televizyon alabilirsiniz.

Akıllı Televizyona İhtiyacınız Var mı?

Bir teknolojik alet alırken göz önünde bulundurmanız gereken en önemli nokta, ona gerçekten ihtiyacınızın olup olmadığıdır. Akıllı televizyonunuzla yapacağınız işlemleri başka cihazlarınız ile yapabiliyorsanız bir akıllı televizyona çok ihtiyacınız olduğunu söyleyemeyiz.

Çünkü bir akıllı televizyon almak özellikle günümüzde biraz masraflı olacaktır.

Akıllı Televizyon

Yeterli Araştırmayı Yaptınız mı?

Yeni bir şey almaya karar verdiğinizde detaylı bir araştırma yapmak satın aldığınız üründen beklediğiniz performansı alabilmek için faydalı olacaktır. Özellikle alacağınız şeyler elektronik cihazlarsa araştırma yapmadan bir karar vermemenizi öneririz.

Çünkü sürekli gelişen teknolojiyle birlikte cihazlar da değişmektedir. Bu yüzden almayı düşündüğünüz cihazın özelliklerine tam olarak hakim olmanız sizin yararınız olacaktır. Eğer bir Smart TV almaya karar verdiyseniz doğrudan marka ve model seçmeden önce birkaç noktaya dikkat etmenizi öneririz.

Alacağınız televizyonun ekran boyutuna karar verdikten sonra bu boyuttaki televizyonları filtreleyerek araştırmanıza başlayabilirsiniz. Daha sonra karşınıza çıkan sonuçlardan kullanmak istediğiniz ekran teknolojisini seçerek elinizdeki model sayısını biraz daha daraltabilirsiniz.

Teknik özelliklerin yanı sıra akıllı televizyonlar hakkında yeterli bilgiye sahip olup olmadığınızdan da emin olmalısınız. Akıllı televizyonlar ile yapabileceklerinizi ve yapamayacaklarınızı öğrenmeniz karar vermenizde etkili olacaktır. Yeterli bilgi birikimine sahip olmadan bir seçim yapmak gereğinden fazla para harcamanıza ya da yanlış bir televizyon seçmenize sebep olacaktır. Bundan dolayı sizler için en uygun akıllı televizyon modelini tespit edebilmek için sizler için hazırlamış olduğumuz en iyi televizyon önerileri listemize göz atabilirsiniz.

Ucuz Smart TV’ler Alınır mı?

Bir ürün almaya karar verdiğimizde teknik özelliklerinin yanı sıra genellikle bütçemize en uygun olanı tercih etmeye çalışırız. Televizyon sektöründe de çok pahalı televizyonlar olduğu gibi ortalamanın biraz daha altında fiyatlara satılan televizyonlar bulunmaktadır. Peki piyasa standardının altında fiyata satılan akıllı televizyonlar alınır mı?

Bu soruya net bir cevap vermek çok zor. Çünkü her markanın çok iyi olduğu noktalar gibi kötü olduğu noktalar da bulunabiliyor.

Alt fiyat kategorisindeki cihazlar için de bu durum böyle. Uygun fiyata çok iyi performans gösteren televizyonlar olduğu gibi istenilen performansı veremeyen televizyonlar da mevcut.

Ucuz Smart TV'ler Alınır Mı

Öncelikle çok ucuza satılan akıllı televizyonlardan görüntü kalitesi anlamında çok iyi bir performans beklemek yanlış olacaktır. Çünkü bu tür televizyonlarda genellikle görüntü teknolojisi olarak LED ekranlar kullanılıyor.

Bunun yanı sıra ucuza satılan televizyonlar çoğunlukla Full HD ve 4K görüntü kalitelerini desteklemiyor. Bu durum da televizyon satın aldıktan sonra uzun süre kullanmayı düşünenler için sıkıntı yaratacaktır.

Akıllı televizyonların uygun fiyatlı olmasındaki en büyük etken ise markaları oluyor. Uygun fiyatlı akıllı televizyonların markası genellikle piyasaya yeni girmiş ya da insanlar tarafından çok fazla bilinmeyen markalar oluyor.

Tabii ki bu markaların ürünleri kesinlikle kötü olacak diye bir durum söz konusu değil. Ancak piyasaya yeni girmiş bir markanın servis hizmetleri çok yeterli olmayabilir. Bu durum da cihazınızda bir sorun çıkması durumunda başınızı ağrıtabilir.

Kısacası uygun fiyatlı bir akıllı televizyon almak uzun süreli kullanım için çok mantıklı olmayabilir. Bunun yerine görüntü kalitesi daha yüksek bir standart televizyon alıp Xiaomi Mi TV Stick gibi araçlarla televizyonunuzu akıllı televizyon haline getirebilirsiniz.

Smart TV Ne Demek: Genel Değerlendirme

Akıllı televizyonlar en güncel teknolojiyi kullanan televizyon modelleri oldukları için her geçen gün yaygınlaşmaya devam etmektedirler. Bu nedenle akıllı televizyonların kullanım oranlarının daha da artacağını söylemek yanlış olmayacaktır.

Akıllı televizyonlara gösterilen ilgi, üreticilerin de dikkatini çekmektedir. Bundan dolayı televizyon üreticileri, sürekli akıllı televizyon modellerini daha üst seviyeye çıkartmak için çalışmaktadırlar. Bunun sonucunda önümüzdeki süreçte daha da gelişmiş akıllı televizyon modelleri, bizleri bekliyorlar diyebiliriz.

Akıllı televizyonlar hakkında bilgi almak isteyenler ve akıllı televizyon almayı düşünenler için hazırladığımız Smart TV rehberi burada sona eriyor. Sizler de akıllı televizyonlarla ilgili görüşlerinizi ve akıllı televizyon önerilerinizi aşağıdaki yorum bölümünden paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.