Demet Mutlu Kimdir?

E-ticaret alanında faaliyet gösteren Trendyol, günümüzde çoğu kişi tarafından aktif olarak kullanılıyor. 2018 yılında dünyaca ünlü e-ticaret platformlarından Alibaba tarafından satın alınan Trendyol’un Türkiye’de önemli bir başarı elde ettiği görülmektedir. Bu başarının arka planında ise bir kadın girişimci yer alıyor. Bugün geldiği noktada önemli başarılara imza atan, Türkiye’nin en çok tercih edilen online alışveriş platformu olan Trendyol’un kurucusunu merak ediyor olabilirsiniz. Trendyol’un kurucusu ve CEO’su olan Türk kadın girişimci Demet Mutlu’dur. Peki Demet Mutlu kimdir?

Demet Mutlu, Türkiye’nin önemli girişimcileri arasında yer almaktadır. Peki Mutlu’nun Trendyol hikayesi nasıl başladı? Online alışveriş platformu Trendyol nasıl kuruldu? Demet Mutlu kimdir? Trendyol ekosistemde decacorn olmayı nasıl başardı? Girişimin büyümesinde önemli faktörler nelerdir?

Eğer bu soruların cevaplarını arıyorsanız, bu içeriğimiz tam size göre olacaktır. Şimdi ‘Demet Mutlu Kimdir?’ sorusunun cevabı ile başlayalım.

Demet Mutlu Kimdir?

Demet Mutlu, Türk kadın girişimcidir. E-ticaret alanında hizmet veren Trendyol platformunun kurucusu ve CEO’sudur. Aynı zamanda Peak Games oyun girişiminin yatırımcısı ve Co-Founder’ı olarak tanınmaktadır. Peki Demet Mutlu bunlar dışında kimdir? Mutlu’nun hikayesine gelin yakından bakalım.

Amerika Birleşik Devletleri’nin New York kentinde dünyaya gelen Mutlu, 22 Ağustos 1981 doğumludur. Ankaralı olduğu bilinmektedir. Şimdilerde 40 yaşını dolduran Mutlu, finans uzmanı olan Evren Üçok ile evliliğini bir süre önce sonlandırdığına dair ifadeler bulunmaktadır. Ancak Üçok’un hala Trendyol ortaklığı üzerinde bir hissesi bulunmaktadır.

Lise dönemini İtalya’da okuyan Demet Mutlu üniversite dönemini ise New York Üniversitesi’nde bitirmiştir. Ekonomi bölümünde okuyan Mutlu, bu bölümü birincilikle bitirerek mezun olmuştur.

Çalışma hayatında ise çeşitli ülkelerde pazarlama ve iş geliştirme alanlarında yer almıştır. Çalıştığı yerler arasında İsviçre, Japonya, Amerika ve Türkiye gibi ülkeler yer almaktadır. Tüm bu alanlarda çalışma hayatını sürdüren Demet Mutlu, sonrasında Harvard Üniversitesi’nde Master of Business Administration’da eğitimine bağlamıştır.

Tam da bu zamanlar girişim fikrinin başlangıcı olmuştur. Türkiye’ye bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Bu ziyareti sırasında önemli bir boşluğu fark etmiştir. Bu boşluk, Türkiye’deki giyim sektöründe hizmet veren e-ticaret alanın olmayışıdır. Bunu fark ettikten sonra master eğitimin ikinci yılında olmasına rağmen Harvard’ı bırakarak Türkiye’ye dönmüştür. Bu dönüş ile birlikte kendi işini kurma düşüncesi ağır basmış ve 2010 yılında Trendyol’u kurmuştur.

Trendyol’un Hikayesi

O dönemlerde İstanbul’un Bebek semtinde yaşayan Mutlu, evinin salonunda Trendyol için ayırdığı 300 bin dolar sermaye ile yola başlamıştır. Başlangıçta önemli bir ivme kazanmıştır. Platform yalnızca ilk on altı ayda 150 milyon dolar değere ulaşmıştır. Trendyol’a ilk yatırımı yapan kişilerden biri ise Mynet’in kurucusu Emre Kurttepeli olmuştur. Aynı zamanda diğer bir isim ise e-ticaret sektöründe yer alan önemli isimlerden birisi olan Sidar Şahin’dir.

Trendyol'un Hikayesi

Trendyol, sonrasında Kleiner Perkins Caufield ve Byers gibi şirketlerden de yatırım almıştır. Böylece platform, 2010 yılında cirosunu 34 milyon civarda bir değere ulaştırmayı başarmıştır. Bu süreçte e-ticaret platformu olarak Trendyol’un önemli farklılıkları mevcuttu. Sosyal medya ağı Facebook üzerinde de bir e-mağaza olanağı yer almaktaydı. Tüm bu yenilik ve farklılıkları içinde barındıran şirket, 2013 yılında İstanbul Maslak’ta yeni bir ofise taşınmıştır. Ayrıca şirket, bu ofisteki binaya bir Trend Store açmıştır.

Demet Mutlu’nun İlham Olan Başarıları

Demet Mutlu tüm bu hikayesini başarılarla doldurduğu ve önemli isimlerin arasında yer aldığı birçok başarı ve liste yer almaktadır. Tüm bu ilham olacak başarılarına bizde yakından bakalım.

2010 yılında Trendyol platformunu kurduktan sonra 2011 yılında ABD’li Fortune Dergisi’nde ‘Dünyanın En Güçlü Kadın Girişimcileri’ arasında yer almıştır. 2011 yılında elde ettiği bir diğer başarı ise Dünya Ekonomik Forumu tarafından Global Shaper seçilmesiydi. Aynı zamanda Türkiye’de Global Shaper’ın kurucu üyesi olmuştur. Ayrıca 2012 yılında Davos Zirvesi’ne katılmıştır.

‘Business of Fashion’ tarafından 2013 yılında hazırlanmış moda dünyasına yön veren 500 ismin arasında tek Türk olarak yer almıştır. Türkiye’den aday gösterildiği ve tek lider olarak seçildiği Dünya Ekonomik Forumu tarafından 2016 yılında düzenlenen Genç Küresel Liderler listesinde yer almıştır.

The Forbes ve The Hundert dergileri aracılığıyla 2016 yılında Avrupalı girişimci kadınlara örnek olarak gösterilmiştir. Dünya genelinde ünlü lifestyle platformu Refinery29 ‘da ‘İlham Veren Kadınlar’ projesinin 2017 yılında Türkiye temsilcisi olmuştur. Diğer taraftan Ekonomist Dergisinin 2019 yılındaki Yılın İş İnsanları Ödülleri’nde ‘Yılın Kadın Girişimcisi’ olarak seçilmiştir.

Demet Mutlu’nun Kurucusu Olduğu ‘Trendyol’ Nedir?

Türkiye’de en çok tercih ve ziyaret edilen online alışveriş platformu olan Trendyol, 2010 yılında Demet Mutlu tarafından kurulmuştur. 2010 yılında kurulan şirket, 2018 yılında ise dünyaca ünlü alışveriş platformu tarafından satın alınmıştır. Satın alma, dünyaca ünlü Çin merkezli e-ticaret platformu Alibaba tarafından gerçekleşmiştir. Bu satın alma işleminin karşılığı 1 milyar 78 milyon dolar olmuştur. Satıldıktan sonra da iş insanı Demet Mutlu platform üzerinde CEO’luk görevine devam etmiştir.

Trendyol sunduğu hizmet alanında başlı başına birçok boyuta sahiptir. Platform’da market hizmetinden ikinci el ürün satışına ve daha birçok yemek ve benzeri hizmet sektöründe faaliyet göstermektedir. Hatta şirketin tüm hizmet uygulamalarının yanında bir çevrimiçi mağaza markası ‘Trendyol Milla’ olarak yer almaktadır.

Demet Mutlu

2020 yılında açıklanan verilere göre Türkiye’de en çok tercih edilen alışveriş platformu olan Trendyol, günden güne büyüyerek devam etmiştir. Tüm bu büyümenin sonucu ile birlikte platform, yerli üretici ve markaların dünyada bilinirliğini arttırdı. Böylece tüm bu gelişim süreci Türk marka algısının güçlenmesine katkı sağlamış oldu. Bugün Trendyol, Türkiye piyasasında lider e-ticaret platformu olarak yer alıyor. Aynı zamanda dünyanın başlıca platformları arasındadır. Diğer taraftan Türkiye’nin ilk decacorn şirketi olarak öne çıkmaktadır.

Trendyol’un Hizmetleri

Trendyol, e-ticaret platformu olarak kendi markası dışında esnaf ve KOBİ’leri dijitalleştirme yolunda aracı olmaktadır. İşletmeleri platform aracılığıyla daha fazla müşteriye ulaştırmaktadır. Böylece işletmelerin büyüme süreçlerine destek olmaktadır. Ayrıca kadın girişimcilere de ayrı bir destek sunmaktadır. Kadın girişimcilerin dijital ekonomiye katılmasını desteklemektedir. Yerli üretimi ve üreticileri destekleyen Trendyol’un bu şekilde ülke ekonomisinde güçlü bir katkı sağladığı görülmektedir.

Müşterilerden gelen talepler de Trendyol’un güçlenmesine ve gelişimine arka planda önemli bir katkı sağlamaktadır. Özellikle son yıllarda, pandemi döneminde hizmet anlayışına önemli yenilikler katarak devam eden Trendyol’un büyümesinde müşteri talepleri de yer almaktadır. Bu talepler doğrultusunda şirket, yeni uygulamaları hayata geçirmiş ve geçirmeye de devam etmektedir.

Bu uygulamaları şu şekilde sıralayabiliriz: Trendyol Express, Trendyol Hızlı Market, Trendyol Yemek, Trendyol Cüzdan ve Dolap gibi uygulamalardır. Peki bu yeni uygulamalar nelerdir? Türkiye’nin lider Ar-Ge merkezlerinden Trendyol Tech’dir.

Hızlı gelişen taşıma ağı olan Trendyol Express gibi uygulamaları söz konusudur. Bunun yanında Trendyol Market, Trendyol Yemek gibi hızlı teslimat faaliyeti gösteren Trendyol Go uygulamaları yer almaktadır. Ayrıca Türkiye’nin sayılı ikinci el ürün platformu olan Dolap girişimi ile de yollarını birleştirmiştir. Böylece hızlı büyümeye bir katkı daha sağlamıştır.

Trendyol Ortaklık Hisseleri

Trendyol, 2018 yılında Çin merkezli e-ticaret platformu Alibaba tarafından satın alındıktan sonra ortaklık yapısında bir takım değişiklikler meydana gelmiştir. Bu değişiklikler sonucunda en önemli hisse tabii ki Alibaba’ya ait olmuştur. Değişen yapıdaki yüzdelikler ise şu şekildedir: Trendyol’un %86.5’lik kısmı Alibaba şirketine aittir.

Kalan yüzdelikler de ise şirketin ikinci sırada yer alan yüzdeliği tahmin ettiğiniz üzere Mutlu’ya aittir. Demet Mutlu’ya ait yüzdelik oran %6.96’dır. Sırayı diğer takip eden isimler ise %5.55 ile Evren Üçok, %0.78 ile Begüm Tekin ve son olarak %0.21 ile Zeki Güçlü Kaya’dır.

Trendyol Değerleri

Önemli değerler ile devam eden Trendyol platformunun bir ekip ruhu benimsediğini ifade etmektedir. Bunun yanında ifade ettiği diğer değerler ise samimi ve mütevazi olduğunu söyleyerek ego’dan uzak olduğunu kanıtlamaktadır. Aynı zamanda platformun işleyişinde önemli bir rol olan değişim ve geri bildirim seçenekleri ile meraklı olduklarını ve böylece daha iyisi için her gün çalıştıklarını ifade etmektedirler. Arka planda yer alan bir Data olduğu ve böylece verilere dayalı güncel ve güvenilir kararlar aldıklarını söylemektedirler.

Demet Mutlu

Tüm bunların yanında kendilerine yol arkadaşı olacak, sundukları değerler ile uyumlu adayları Trendyol’a kazandırmayı amaçlamaktadırlar. Bu nedenle kariyer gelişimi ve eğitim programlarını sunmaktadırlar. Bu eğitimler, basında da önemli haberleriyle yer almaktadır. Aynı zamanda Trendyol şirketinin güçlü bir müşteri destek ve satıcılar içinde ayrı bir destek ekibi yer almaktadır.

Genel Değerlendirme

Girişimcilik, özellikle son dönemlerde önemi artan bir alan olarak karşımıza çıkıyor. Çünkü günümüzde yer alan birçok start-up projesinin yanında ekosisteme ismini kazıyan önemli isimler var. Geçen yıllarda girişimciliğe adımını atmış ve bugün başlıca şirketler arasında saydığımız birçok girişimci mevcut. Bu girişimciler arasında yer alan bir Türk kadın girişimci de Demet Mutlu olarak karşımıza çıkıyor. E-ticaret sektöründe önemli bir varlığa sahip olan Trendyol’un kurucusu Mutlu, cesur ve başarılı bir girişimci olarak bilinmektedir. Ayrıca Mutlu, kazandığı başarılar sayesinde dünya genelinde tanınırlık kazanan bir girişimcidir diyebiliriz.

Türkiye’nin lider e-ticaret şirketi olan Trendyol, teknoloji aracılığı ile alışveriş ihtiyacını kolaylaştırmayı en önemli hedef olarak belirlemiştir. Diğer taraftan Türkiye’deki girişimcilik ve e-ticaret ekosistemine katkı sağlamayı amaçlamaktadır. En büyük fayda da pozitif etkiyi yaratan bir ekip olarak yer almayı hedeflemektedir. Trendyol platformunun sunmuş olduğu tüm bu ayrıcalıklı hizmetler, müşteri deneyimine katkı sağlamaktadır. Böylece Trendyol, Türkiye’nin ilk decacorn girişimi olarak Türkiye’deki girişimcilik sektörüne öncü olan girişimlerden birisi olmaya devam ediyor.

Demet Mutlu’nun bir röportajında Trendyol’daki başarısı için ifade ettiği cümleler şöyledir:

“Trendyol’u anlatmaya başladığımda çalışanlar bana gözlerimdeki ışığı görebildiklerini ifade ediyorlar. Heyecanımı ve tutkumu benimle birlikte paylaşıyorlar. Şirkete katılmak istiyorlar.”

Demet Mutlu

Demet Mutlu’nun tüm bu gelişim sürecinde elde ettiği başarı geçmişe dayanmaktadır. Pazarlama ve iş geliştirme alanlarında çeşitli ülkelerde kazandığı deneyim, Trendyol sürecinde kendisine yardımcı olmuştur. Azmi ve cesur kişiliği ile göze çarpan Mutlu, teknoloji alanında adından sıklıkla söz edildiği görülmektedir. Demet Mutlu oyun şirketi Peak Games’in de yatırımcısıdır. Peak Games şirketi de Türkiye girişimcilik ekosisteminde unicorn girişim olmuştur.

Bu içeriğimizde Türkiye’deki girişimcilik ekosistemindeki en başarılı kadın girişimcilerden olan Demet Mutlu kimdir sorusunu yanıtlamaya çalıştık. Trendyol’un kurucusu olan Mutlu’nun hikayesine değindik.

Sizler samimi ve cesur aynı zamanda bir o kadar da başarılı hikayesi ile öne çıkan Demet Mutlu hakkında neler düşünüyorsunuz? Başarılı Türk girişimcilerden biri olan Demet Mutlu hakkındaki düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizler ile paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Girişimler odaklı araştırma yapmayı çok seviyor. Bir zamanların uluslararası ilişkiler öğrencisi olarak analiz yapmaya bayılıyor. Teknoloji ile alakalı paylaşımların da takipçisi olarak analiz edip, yorumluyor.