Apple Sağlık Verileri İçin Kullanışlı Özellikler Geliştirdi

Sağlık uygulamaları, son yıllarda akıllı cihaz kullanıcılarının en çok kullandığı uygulamaların başında geliyor. Adım sayısı takibinden kalp atışı hızına kadar birçok özellik bulunduran sağlık uygulamaları, insanların hayatını kolaylaştırıyor. Apple da bu yüzden sağlık verileri ile alakalı yeni özellikler geliştiriyor.

Artık iOS 15 ile birlikte iPhone ve Apple Watch kullanıcıları sağlık verilerini başka insanlarla paylaşabilecekler. Bunun yanı sıra Apple, sağlık uygulamalarına birkaç özellik daha ekledi.

İşte yeni eklenen özellikler şunlar:

Sağlık Verilerinin Paylaşımı Mümkün Olacak

Akıllı cihazlarla ölçülen sağlık verileri, insan sağlığı için oldukça önemli olabiliyor. Apple da bu yüzden artık kullanıcılarının sağlık verilerini, doktorlarıyla veya yakınlarıyla paylaşmalarını sağlayacak.

Sağlık uygulamasına eklenen paylaşım sekmesi, kullanıcılar tarafından belirlenen kişilerle özel olarak paylaşılacak. Kullanıcılar, hangi verilerini paylaşabileceklerini ve kimlerle paylaşmak istediklerini seçebilecekler.

Özellikle hasta-doktor ilişkilerinin iyileştirilmesi için bu özellik oldukça kullanışlı olacaktır. Doktorlar, hastaları izin verdiği taktirde sağlık verilerine direkt erişim sağlayabilecekler.

Trendler

Apple Trendler

Tüm sağlık verilerini sürekli kontrol etmek çok zor olabiliyor. Apple da kullanıcılarının sağlık verilerini daha kolay takip edebilmeleri amacıyla trendleri geliştirdi.

Trendler sayesinde 20 tane sağlık verisini analiz edebileceksiniz. Ayrıca trendlerden isteğe bağlı olarak bildirim de alabileceksiniz.

Yani uzun vadeli bir sağlık hedefiniz varsa bu gerçekleştiğinde trendlerden bildirim alacaksınız. Ya da bir sağlık verinizde anormal bir ilerleme varsa bu konuda bir uyarı bildirimi alacaksınız.

Yürümeyi Kolaylaştırmak İçin Walking Steadiness

Walking Steadiness

Apple, sağlık uygulamaları için de bir ilke imza attı. Walking Steadiness adındaki bir özellik geliştiren şirket, bu özellik sayesinde kullanıcılarının yürüme dengesini ölçecek. Apple, bu özellik ile yürürken düşme kazalarının önüne geçmeyi hedefliyor.

Walking Steadiness, iPhone’larda bulunan hareket sensörlerini kullanacak. Sensörler, kullanıcının dengesini ve koordinasyonu değerlendirmede yardımcı olacak. Apple, düşme riskiyle alakalı şimdiye kadar yapılmış en büyük çalışmayı yaptığını iddia ediyor.

Özellik, kullanıcıları sadece düşmeye karşı uyarmayacak. Bunun dışında kullanıcıların yürüme hedeflerine ulaşmalarına da yardımcı olacak. Kullanıcılar hedeflerine ulaşamadıkları taktirde, uygulama kullanıcılara görsel egzersizler önerecek.

Walking Steadiness, iPhone 8 ve sonra çıkan modellerin sahipleri için kullanılabilir olacak.

Gizlilik Konusunda Dikkatli Olunacak

Apple Sağlık Gizlilik

Şirket, özellikle sağlık verilerinin gizliliği konusunda çok dikkatli olunacağını belirtiyor. Apple yaptığı açıklamada, sağlık verilerinin kimlerle paylaşılacağının tamamen kullanıcının kontrolünde olduğu söylüyor.

Ayrıca şirket, sağlık verilerinin bir parola, Face ID veya Touch ID ile şifrelenebileceğini belirtiyor. Bunun dışında Apple, doktorlarla veya başkalarıyla paylaşılan sağlık verilerine şirketin erişmeyeceğini de açıklıyor.

Diğer Özellikler

Apple’ın sağlık verileri için geliştirdiği özelliklerde bunlar dikkat çekiyordu. Ancak şirket, yaptığı açıklamada birkaç ek özellik daha paylaştı. Bu özellikler şunlar oldu:

  • watchOS 8 ile uyku sırasında solunum hızı ölçülebilecek. Bu veriler Sağlık uygulamasında incelenebilecek.
  • watchOS 8’deki yeni Mindfulness uygulaması, kullanıcıları sakinleştirmeye yarayacak. Uygulamada bulunan nefes seansları ve animasyonlar, kullanıcıları sakinleştirmeye yardımcı olacak.
  • iOS 15 ile birlikte tüm dünyadaki iPhone kullanıcıları, aşı kayıtlarını ve test sonuçlarını Sağlık uygulamasına kayıt edebilecekler. Böylece Apple kullanıcıları, sağlık verilerine kolayca erişebilecekler.

Apple tarafından açıklanan sağlık verileri yenilikleri karşımıza bu şekilde çıkıyor. Sizler bu yenilikleri beğendiniz mi? Görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.