watchOS 8 Yeni Sağlık Özellikleriyle Dikkat Çekiyor!

WWDC kapsamında yenilikler tanıtan Apple, Apple Watch’larda kullanılan işletim sistemleri için geliştirdiği yeni watchOS 8 için de önemli geliştirmeleri duyurdu.

Geçtiğimiz sene karşımıza çıkan watchOS 7’den çok daha başarılı bir konuma gelen watchOS 8, bir ilke de imza atıyor. watchOS 8 ile birlikte geliştiriciler, geliştirdikleri uygulamaları ilk defa Apple Watch üzerinden test edebilecek. Bu geliştirici özelliği için beklenen çıkış tarihi ise sonbahar olarak tahmin ediliyor.

Sağlık ve Spor

Buna ek olarak Apple akıl sağlığı ve rahatlama ile ilgili bazı uygulamalar geliştirmiş gibi gözüküyor. Şirket tarafından geliştirilen yeni Mindfulness uygulaması tanıtılıyor. Eskiden Breathe isimli olan bu uygulama yeni ismiyle kullanıcıların karşısına çıkacak.

İçinde nefes almak için bir uygulama barındıracak olan Mindfulness, Reflect isimli bir egzersize daha sahip olacak. Bir dakika gibi kısa bir sürede yapılabilecek olan bu egzersiz, Apple’ın söylediğine göre kullanıcıların olumlu düşünmesine yardım edecek.

Buna ek olarak watchOS 8 yeni iki egzersiz desteği daha getiriyor. Bu egzersizler Tai Chi ve Pilates oluyor. Artık Apple Watch kullanıcıları bu sporları yaparken de sağlık verilerini izleme şansına sahip olacak.

Bunların haricinde yeni watchOS sürümü uyku takibi için de birtakım yenilikler getiriyor. Uyku süresi, kalp atış hızı gibi ölçümlerin yanı sıra; uyku sırasında solunum hızı ölçümü de yeni watchOS sürümü ile birlikte kullanıcılara sunuluyor.

apple-watch-uyku-sirasinda-solunum

Fotoğraflar ve Mesajlar

Yeni işletim sistemi güncellemesi ile birlikte Apple Watch’da yer alan fotoğraflar için de önemli gelişmeler gelecek. Yeni Portre saat yüzleri sayesinde portre modunda çekilmiş fotoğraflar Apple Watch’ınızda da yer alacak.

Üstelik, yeniden tasarlanan Fotoğraflar uygulaması sayesinde geçmiş dönemde çekildiğiniz fotoğraflar Apple Watch sayesinde bileğinizden görüntülenecek. Ayrıca, karşınıza çıkan bu görselleri sevdiklerinize göndermeniz için Share Sheet ismi verilen özellik de devreye girecek. Böylece bu fotoğrafları mesaj ya da e-posta olarak göndermek mümkün olacak.

Apple, yeni watchOS ile Mesajlar uygulamasının da yepyeni özelliklere kavuştuğunu ifade ediyor. Kullanıcılar yeni Mesajlar uygulaması sayesinde dikte özelliğini, emojileri ve çizim özelliğini bir arada kullanabilecek.

Ayrıca, dikte edilmiş mesajları düzenleme imkanı da kullanıcılara sunulacak. Bunun yanı sıra kolayca GIF göndermek de mümkün olacak. Üstelik, yeni watchOS sürümüyle birlikte Kişiler uygulaması da Apple Watch’a gelecek.

watchos-8-portre-fotograf

Diğer Özellikler

iOS 15 ile birlikte tanıtılan yeni Focus özelliğinin Apple Watch ile de destekleneceği belirtiliyor. Ayrıca, yaptığınız eylemlere uygun odaklanma modu da otomatik olarak öneriliyor.

Tüm bunların yanında Apple Watch için birden fazla zamanlayıcı kurmak artık mümkün. Üstelik, bu zamanlayıcılara Siri ile isim de verilebiliyor. Ayrıca, sürekli açık ekranın kapsamı da genişletiliyor. Böylece, Haritalar, Telefon, Podcast’ler, Zamanlayıcı gibi uygulamalarda da ekran sürekli açık kalacak.

watchos-8-zamanlayici

Apple Watch, zorlu hava koşulları için de önceden bildirim verecek. Ayrıca, Müzik uygulaması için yeni bir tasarım da karşımıza çıkacak. Apple’ın “Eşyaları Bul” uygulaması da yeni sürüm ile Apple Watch’daki yerini alacak.

Üstelik yeni sürüm ile birlikte dezavantajlı kullanıcılar için de yeni çözümler gündeme gelecek. Tek kol ile Apple Watch kullanmayı sağlayan AssistiveTouch özelliği yeni watchOS ile aktifleşecek. Sensörler sayesinde kullanıcılar tek koluyla aramalara cevap vermek gibi bazı işlemleri yapma şansı yakalayacak.

Bunların haricinde Apple Watch ile araç kilitlerinin yanı sıra; ev, ofis ve hatta otel odalarının kilitlerini bile açacak. Şimdilik sadece ABD’de devreye girecek bu özellik yalnızca bazı otellerde geçerli olacak.

Apple ayrıca, ev uygulamasını da yenilediklerini ifade ediyor. Çeşitli aksesuarları doğrudan bilekten kontrol etmek mümkün hale geliyor.

Tüm bu özelliklere sahip watchOS 8 sonbaharda kullanıcılarla buluşacak. Siz de yeni watchOS 8 hakkında neler düşündüğünüzü yorumlar kısmından bizimle paylaşmayı unutmayın!

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.