iOS 15 İlgi Çekici Özellikleriyle Tanıtıldı!

WWDC 2021, pandemi gölgesinde çevrimiçi olarak gerçekleşen etkinlikler arasında yerini aldı. Oldukça merakla beklenen etkinlikte birçok yenilik kullanıcılarla buluştu. Etkinlik başlangıcında ise karşımıza yeni iOS 15 çıktı.

FaceTime ve Mesajlar

Yeni iOS sürümü ile günümüzde oldukça popüler olan bir özellik sunuluyor. Görüntülü görüşme esnasında aktif gürültü engelleme ile oldukça ihtiyaç duyulan bir özellik kullanıcılarla buluşuyor.

Aynı zamanda FaceTime, şu an kullanılan halinden daha yetenekli bir konuma geliyor. FaceTime’ın yeni özellikleri; toplantı bağlantısı oluşturma, arka plan için “blur” efekti ve birden fazla kişiyle ortak müzik ve film izlemeyi mümkün hale getiriyor.

Ayrıca, FaceTime ile ekran paylaşımı da yeni özellikler arasında erini alıyor. Yeni FaceTime özelliklerini düşündüğümüzde Apple’ın pandemi döneminde oldukça kullanılan çevrimiçi uygulamalara önemli bir rakip olduğunu görebiliriz.

Bu konuda verebileceğimiz en büyük örnek ise Zoom olabilir. FaceTime bu özellikler ile Zoom’a doğal bir rakip konumuna geliyor.

Apple Mesajlar uygulamasını da yeniden yorumluyor. Bizleri farklı bir arayüz ve efekt görseller mesajlar tarafında karşılıyor olacak.

Bunlara ek olarak FaceTime yakında Android cihazlarda ve tarayıcılarda da kullanılabilir hale gelecek!

Facetime-ios-15

Bildirimler ve Focus

Bildirimler kısmına geldiğimizde ise farklı yenilikler görüyoruz. Bunlardan ilki sizlere özet olarak sunulacak bildirimler. Örneğin sabah 09:00-11:00 arasında gerçekleşen bildirimleriniz “Sabah Özeti” olarak sizlere sunuluyor olacak. Bu sayede ana ekranınızda oldukça kalabalık yer edinen bildirimler özet bir şekilde kısaltılmış şekilde kullanılabilecek.

Bir diğer tanıtılan özellik ise Focus. Bu özellik sayesinde bulunan birçok seçenek ile alacağınız bildirim, mesaj gibi bildirimleri kısıtlamanız mümkün.

Focus özelliğinde sunulan seçenekler; Rahatsız Etme, Kişisel (Sizin özelleştirmeniz için), İş ve Uyku oluyor.

Örneğin, Work seçeneğini Focus üzerinde aktifleştirdiğimizde o saatler arasında sadece Slack, Zoom gibi uygulamalardan bildirim alabileceksiniz.

Ayrıca sunulan Focus özelliği MacBook, iPhone gibi tüm Apple cihazlarda senkronize olarak çalışıyor olacak.

wwdc-2021-ios-15

Live Text, Apple Cüzdan ve Hava Durumu

Live Text özelliği ise galeride ya da kamera üzerinden alabileceğiniz görseli yazı haline getiriyor. Özellik başlangıçta 7 dili destekliyor olacak. Bunların arasında ne yazık ki henüz Türkçe bulunmuyor.

Apple Wallet tarafında yapılan değişiklikler ise oldukça kullanışlı. Örneğin, ehliyetinizi Apple Wallet üzerinde saklayabileceksiniz. Ayrıca arabanızın anahtarına ihtiyaç duymadan Wallet’a tanımlayarak açmanız mümkün hale gelecek.

Ancak bu özelliklerin şu an için ülkemizde kullanılabilir olmayacağını belirtmekte fayda var.

Hava durumu tarafında ise görsel olarak daha fazla efekt ve hoş detaylar sunuluyor. Aynı zamanda haritada gezerken bulunduğunuz alanın hava derecesini ve durumunu kolaylıkla görüntülemek mümkün.

Haritalar ve AirPods

Apple, iOS 15 ile birlikte Haritalar uygulamasının daha da gelişeceğini ifade ediyor. AR ile desteklenen yeni Haritalar, üç boyutlu yol tarifleri sunuyor. Ayrıca, Haritalar’ın yeni görsel geliştirmeleri farklı ülkeler için de aktif hale geliyor.

Tüm bu geliştirmeler sayesinde Haritalar çok daha işlevsel bir görünüme kavuşuyor. Aynı zamanda gelen görsel geliştirmeler Google Earth ile benzerlik taşıyor.

AirPods tarafında ise beklenen ve oldukça önemli bir geliştirme mevcut. Birçok kullanıcı AirPods kulaklıklarını sıklıkla kaybetmekten şikayetçiydi. Apple buna AirTag benzeri bir geliştirme ile çözüm sunuyor.

Artık Haritalar üzerinden kulaklıkların anlık takibini yapmak mümkün. Bu sayede kulaklıklarınız kaybolmaya karşı daha güvenli. Ayrıca AirPods’ların unutulması gibi durumlarda iPhone üzerinde bir bildirim gönderiliyor olacak.

ios-15-airpods-haritalar

AirPods tarafında gelen bir diğer özellik ise çevrenizde konuşan kişilere göre ses seviyesinin ayarlanması oluyor. Sensörler sayesinde karşınızdaki kişinin sesini algılayarak kulaklıkların ses seviyesini düzenleyebiliyor.

Apple bu özelliğin, işitme konusunda dezavantajlı kişiler için çok işlevsel olacağını vurguluyor.

Siz yeni iOS 15 hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizimle paylaşmayı unutmayın!

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

2017 yılından beri çeşitli girişimlerde yer alıp içerik üreten Metin, girişimcilik konusuna oldukça meraklıdır. Teknoloji haberleri hakkında içerik üretmekten ve araştırma yapmaktan hoşlanır.