Apple WWDC 2021’de Yeni Güvenlik Özelliklerini Tanıttı!

Apple yeni güvenlik geliştirmelerini WWDC 2021’de tanıttı. Güvenlik ve gizlilik gibi konulara oldukça dikkat çeken şirket yeni sürüm ile bu konuda da geliştirmeler sunuyor.

Apple yeni güvenlik özelliklerini tanıttı.

Yeni gelen özellikler ile güvenlik konusundaki verileri görmeniz mümkün. Ayrıca bu özellik sayesinde uygulama izinleri kontrol etmeniz, ne kadar süre mikrofon, kamera vb. uygulamaları kullandığınızı görüntülemeniz de mümkün.

Ayrıca Apple App Store tarafına da dikkat çekti. Uygulamaların izinlerini yönetme ve detaylı şekilde görüntüleme özelliklerinin halihazırda sunulduğunu belirtti. Ayrıca, App Store’da bulunan uygulamaların oldukça detaylı incelendiğini de ifade etti.

Yeni gelen özellik bugün tanıtılan iOS 15, iPadOS 15, macOS Monterey ve watchOS 8 ile birlikte kullanılabilir olacak.

Apple’ın Yazılım Mühendisliği kıdemli başkan yardımcısı Craig Federighi birtakım açıklamalarda bulundu. Federighi “Gizliliğin Apple için her zaman çalışmaların bir parçası” olduğunu belirtti.

Ayrıca, sözlerine “Her yıl kullanıcıların gizlilik hakkında daha fazla detayı kontrol edebilmesi için detaylar geliştiriyoruz. Bu yıl gelen özellikler ile her zamankinden daha ayrıntılı ve daha derinlemesine bilgiler sunuyoruz” diyerek devam etti.

Verilerinizi Üçüncü Kişilerden Koruyun

Apple’ın Posta uygulamasında oldukça önemli bir özellik bizleri karşılıyor. Bu özellik Posta Gizliliği olarak adlandırılıyor. Bu sayede herhangi bir e-posta’nın ne zaman açıldığı gibi bir bilgi üçüncü kişiler tarafından öğrenilemiyor.

Aynı zamanda okuma bilgisinin yanında kişinin IP adresi de gizli hale geliyor. Bu sayede e-postaları atan kişilerin konum gibi bilgilerinin erişimi de imkansız hale geliyor.

Üstelik sadece IP adresi değil, kişinin e-posta adresi de gizli tutuluyor. Böylece, e-posta konusunda tam güvenlik sunuluyor.

Safari tarafında da bazı geliştirmeler mevcut. Halihazırda Apple makine öğrenmesi ile birlikte zararlı sitelerden kullanıcıları uyararak otomatik olarak uzaklaştırıyor. Aynı şekilde Safari tarafında da IP adresi gizlenerek kullanıcıların güvenliği bir üst düzeye taşınmış oluyor.

Apple Mail Gizleme Özelliği oldukça güvenli bir seçenek.

Uygulama Gizliliği Raporu

Apple yeni güvenlik güncellemeleri ile gelen bu arayüz aslında ekran kullanım süresi ile oldukça benzer bir tasarıma sahip. Bu uygulama gizliliği raporu sayesinde izin verdiğiniz uygulamaların neleri kullandığını; hatta ne kadar zaman kullandığını detaylı bir şekilde görüntülemeniz mümkün.

Uygulamalar hakkında konum, kamera, mikrofon ve kişilere erişim izni verileri sayesinde eğer bir uygulama istemediğiniz şekilde bir kullanım sağlıyorsa direkt olarak bu arayüzden izni kaldırılabilir.

Ayrıca uygulamaların iletişimde olduğu çeşitli “domainleri” görüntüleyebilirsiniz. Aynı zamanda bu verilerin hangi alan adı tarafından kullanıldığı da görüntülenebilir hale geliyor.

Apple uygulama gizlilik raporu ile çok daha fazla veri kullanıcılara sunuyor.

Siri

Siri tanıtıldığından beri oldukça dikkat çeken bir sesli asistan. Öyle ki bu konuda teknolojik cihazlar arasında öncü olduğunu söylemek mümkün.

Siri kullanan birçok kullanıcı bazı verilen güvenliği konusunda bazı şüpheler taşıyordu. Örneğin, Siri ile yapılan konuşmaların herhangi bir şekilde kayıt olma durumu buna bir örnek.

Siri konusunda Apple sadece kişi ve cihaz arasında kayıt gerçekleştiğini belirtiyor. Ayrıca Siri makine öğrenmesi sayesinde artık internet bağlantısına ihtiyaç duymadan yanıt verebiliyor hale gelecek.

Apple Siri artık internetsiz olarak çalışabilecek.

Apple tarafında yapılan bu geliştirmeler oldukça önemli. Aynı zamanda güvenlik gibi önemli bir konuya kullanıcıların da dikkati çekiliyor. Önümüzde ki dönemde Apple tarafından yine güvenlik uygulamalarına dikkat çeken reklamlar görmemiz mümkün duruyor.

WWDC 2021 oldukça dikkat çekici yenilikler sahip oldu iOS 15 için buradan, iPadOS için ise buradan detayları okuyabilirsiniz!

Sizler Apple tarafından WWDC 2021’de tanıtılan yeni güvenlik güncellemeleri ve sahip olduğu çözümler hakkında neler düşünüyorsunuz? Yorumlarda bizlerle paylaşabilirsiniz!

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

2017 yılından beri çeşitli girişimlerde yer alıp içerik üreten Metin, girişimcilik konusuna oldukça meraklıdır. Teknoloji haberleri hakkında içerik üretmekten ve araştırma yapmaktan hoşlanır.