En İyi Oyun Telefonu – 2023

En iyi oyun telefonu listemiz ile karşınızdayız! Piyasada yer alan en iyi oyuncu telefonu modellerini sizler için bir araya getirdik. Dünyanın en güçlü telefonlarından oluşan listemizdeki cihazlar piyasadaki en yüksek donanımlara sahip olmasıyla dikkat çekiyor.

Ancak listemizde yer alan birçok model maalesef Türkiye’de resmi olarak satışta değil. Bu cihazlara yurt dışından satın alarak erişmek mümkün. Fakat Türkiye’deki satış kanalları üzerinden satın almak ne yazık ki mümkün değil. İşte sizler için bir araya getirdiğimiz en iyi oyun telefonu modelleri:

Nubia Red Magic 7S Pro

Nubia-Red-Magic-7S-Pro En İyi Oyun Telefonu

En iyi oyun telefonu listemizin ilk sırasındaki model Nubia Red Magic 7S Pro oluyor. 2022 yılının temmuz ayında piyasaya sürülen ürünün maalesef Türkiye’de satılmadığını belirtmek gerek. Ancak özellikleriyle pek çok oyuncunun hayalini süslediğine şüphe yok.

Telefonda 6.8 inç boyutunda AMOLED bir ekran yer alıyor. Bu ekranın çözünürlüğü 1080 x 2400 yani FHD+ olarak ifade ediliyor. Ayrıca 120 Hz ekran yenileme hızı ve etkileyici seviyede sayabileceğimiz 960 Hz tepki hızı cihazda yer alıyor. DCI-P3, Gorilla Glass 5 ve ekran altı kamera gibi özelliklerin de bulunduğunu belirtelim.

Oyun telefonlarının en önemli kısmı sayabileceğimiz donanımda ise bizleri Snapdragon 8+ Gen1 karşılıyor. Piyasadaki en iyi çip seti olarak bahsedebileceğimiz bu işlemciye 12 GB ve 18 GB RAM alternatifleri ekleniyor. Depolamada ise 256 GB ve 512 GB seçeneklerini görmek mümkün.

Cihazın kamera özelliklerine baktığımızda üç arka kameralı bir düzenek bizleri karşılıyor. 64 MP çözünürlüğe sahip ana kamera ile 8K 30 FPS çekim yapmak mümkün. Ayrıca 8 MP ekstra geniş açı ve 2 MP makro çekim kamerası da cihazda yer alıyor. Ön tarafta ise 16 MP çözünürlüğe sahip FHD 30 FPS bir kamera mevcut.

5.000 mAh kapasiteli bir bataryaya ve 65 W hızlı şarj desteğine sahip cihazın kablosuz şarj özelliği bulunmadığını da belirtelim. Ancak 5G, Android 12 ve Wi-Fi 6 E gibi unsurlar Nubia Red Magic 7S Pro’da yer alıyor. Ayrıca cihazın oldukça başarılı bir soğutma sistemine sahip olduğunun da altını çizmek gerek. Tüm bu özellikleriyle en iyi oyuncu telefonu listemizde yer almaya hak kazanıyor.

Asus ROG Phone 6 Pro

Asus-ROG-Phone-6-pro En İyi Oyun Telefonu

En iyi oyun telefonu listemizin sıradaki konuğu ise Asus tarafından geliştirilen ROG Phone 6 Pro modeli oluyor. ROG Phone 6 serisinin en güçlü modeli olan ROG Phone 6 Pro, yüksek performans ve kaliteli görüntüyü bir araya getiriyor.

6.78 inç boyutunda bir ekrana sahip olan telefonda kullanılan panel teknolojisi AMOLED olarak ifade ediliyor. FHD+ çözünürlüğe sahip bu modelin 165 Hz ekran yenileme hızı olduğunu belirtelim. Ayrıca 1ms piksel tepki süresi ile de dikkat çekiyor. Cihazın Always-on-Display özelliğini de atlamamak gerek.

Asus ROG Phone 6 Pro modelinin donanım parçalarına baktığımızda saf bir güç bizleri karşılıyor. Snapdragon 8+ Gen1 çip setine sahip olan cihazda 18 GB RAM yer alıyor. Bu ikilinin sağladığı güce ek olarak 512 GB depolama alanı da oyunculara sunuluyor. Bu modelin yüksek performans sağlayacağına ise şüphe yok.

Telefonda üç arka kameralı bir düzenek bulunuyor. 50 MP çözünürlüğe sahip ana kamerada sensör tercihi Sony IMX766’dan yana kullanılıyor. Ayrıca 8K 24 FPS kayıt yapabildiğini de belirtelim. Buna ek olarak 13 MP ekstra geniş açı ve 5 MP makro kamera cihazda yer alıyor. Ön tarafta ise 12 MP çözünürlüğe ve 4K 30 FPS kayıt yeteneğine sahip bir kamera mevcut.

Telefonun 6.000 mAh kapasiteli devasa bir bataryası bulunuyor. Qualcomm Quick Charge 5 özelliğine sahip modelin 65 W hızlı şarj desteği olduğunu da belirtelim. Ayrıca 5G ve Wi-Fi 6E bağlantılarını görmek mümkün. Bu sayede son derece kaliteli bir bağlantı deneyimi yaşatacağına şüphe yok.

2022 yılının temmuz ayında piyasaya çıkan bu model Android 12 işletim sistemiyle kullanıcılara sunuluyor. Cihazda oyun tuşları ve RGB aydınlatma özelliği olduğunu da belirtelim. Bu da oyun deneyimini bir hayli yükseltiyor.

Xiaomi Black Shark 5 Pro

Xiaomi-Black-Shark-5-Pro En İyi Oyun Telefonu

Bir Xiaomi modeliyle listemize devam ediyoruz. Black Shark 5 Pro, çarpıcı özellikleriyle pek çok oyunseverin dikkatini çekmeyi başarıyor. Cihazın ekranından bataryasına pek çok özelliğin bir amiral gemisine yakıştığını belirtmek gerek.

6.67 inç boyutunda OLED bir panele sahip olan Black Shark 5 Pro, kullanıcılarına yüksek yenileme hızı sunuyor. FHD+ yani 1080 x 2400 piksel çözünürlüğe sahip olan cihaz 144 Hz ekran yenileme hızı ile kullanıcıların karşısına çıkıyor. Ayrıca HDR10+ ve 720 Hz tepki hızı da telefonun özellikleri arasında yer alıyor.

2022 yılının mart ayında piyasaya çıkan cihazda çip seti olarak Snapdragon 8 Gen1 bizleri karşılıyor. Bu çip setinin son derece yüksek performans için geliştirildiğini belirtmek yanlış olmayacaktır. Ayrıca 8 GB, 12 GB ve 16 GB RAM seçenekleri de üründe mevcut. Depolama olarak ise 256 GB ve 512 GB seçeneklerini görmekteyiz.

Xiaomi Black Shark 5 Pro modelinde 108 MP çözünürlüklü bir ana kamera yer alıyor. Bu kamerada Samsung tarafından geliştirilen ISOCELL HM2 sensörü mevcut. Ayrıca 4K 60 FPS çekim yapmaya da olanak sağlıyor. Buna ek olarak 13 MP ekstra geniş açı, 5 MP makro ve 16 MP ön kamera da cihazda bulunuyor. Ön kamerayla 1080p 30 FPS çekim yapıldığını belirtelim.

Telefonun bataryası 4.650 mAh kapasiteye sahip. Ayrıca 120 W hızlı şarj desteği de kullanıcılara sunuluyor. Bunlara ek olarak 5G ve Wi-Fi 6 desteğinin bulunduğunu da belirtelim. Ayrıca Android tabanlı JOYUI 13 işletim sistemi de cihazda yer alıyor. En iyi oyuncu telefonları arasında yer alan bu model de maalesef Türkiye’de satışta değil.

Asus ROG Phone 6

asus rog phone 6 serisi

En iyi oyun telefonu listemize Asus ROG Phone 6 serisinin ikinci modeliyle devam ediyoruz. Pro modeliyle neredeyse aynı özellikleri taşıyan bu model yalnızca birkaç konuda bir tık daha az güçlü diyebiliriz. Yine de piyasadaki en iyi oyuncu telefonları arasında yer aldığını söylemek mümkün.

Telefonun ekranına baktığımızda 6.78 inç boyutunda AMOLED bir ekran bizleri karşılıyor. Bu ekranın FHD+ çözünürlüğü ve 165 Hz ekran yenileme hızı bulunduğunu belirtelim. Ayrıca 1ms piksel tepki süresi, HDR10+ desteği ve Always-on-Display gibi Pro modelinde bulunan özellikler de Asus ROG Phone 6’da yer alıyor.

Telefonun donanım parçalarına baktığımızda ise 2022 yılının temmuz ayında tanıtılan bir cihazda beklenen performansı görüyoruz. Snapdragon 8+ Gen1 çip seti üründe yer alıyor. Ayrıca 8 GB, 12 GB ve 16 GB RAM seçenekleri ile dikkat çektiğini belirtmek gerek. Depolama olarak ise 256 GB ve 512 GB alternatifleri üründe yer alıyor.

Üç arka kameralı bir düzenek ile kullanıcıların karşısına çıkan cihazın ana kamerası 50 MP çözünürlüğe sahip. Ayrıca 8K 24 FPS çekim desteği de cihazda mevcut. 4K 60 FPS çekim için de destek sağladığını belirtelim. 13 MP çözünürlüğe sahip ekstra geniş açı, 5 MP çözünürlüğe sahip makro ve 12 MP çözünürlüğe sahip bir ön kamera da cihazda yer alıyor.

6.000 mAh kapasiteli devasa batarya bu modelde de mevcut. Ayrıca 65 W hızlı şarj desteğiyle çok daha hızlı şarj olabiliyor. 5G, Wi-Fi 6E ve Android 12 işletim sistemine sahip cihaz en iyi oyuncu telefonu modelleri arasında bulunuyor. Fakat maalesef henüz Türkiye’de satışta değil.

Lenovo Legion Y90

lenovo-legion-y90 En İyi Oyun Telefonu

En iyi oyun telefonu listemize bir Lenovo modeliyle devam ediyoruz. Listemizdeki ilk Lenovo modeli olan Legion Y90, 2022 yılının mart ayında piyasaya çıktı. Özellikleriyle oyuncular için harika bir deneyim sağlayan cihaz en iyi oyuncu telefonu modelleri arasında da yer alıyor.

6.92 inç boyutunda kocaman bir ekrana sahip olan ürün AMOLED bir panel ile kullanıcılara sunuluyor. FHD+ çözünürlüğe ek olarak 144 Hz ekran yenileme hızı da cihazın özellikleri arasında yer alıyor. Ayrıca 720 Hz tepki süresi de ürünün başarılı özellikleri arasında.

Cihazın donanımına baktığımızda bizleri Snapdragon 8 Gen 1 karşılıyor. Listedeki pek çok cihaz gibi bu ürün de yüksek bellek ve depolama alanı sunuyor. 12 GB, 16 GB ve 18 GB RAM seçenekleri ile kullanıcılara sunulan Legion Y90, 256 GB ve 640 GB depolama alanı ile de dikkat çekiyor.

Telefonun kameralarına baktığımızda bizleri sade bir düzenek karşılıyor. 64 MP ana kamera ile 8K 24 FPS çekim yapmak mümkün. Cihazın ikinci kamerası ise 13 MP çözünürlüklü ekstra geniş açı kamerası oluyor. Ön tarafta ise 16 MP çözünürlüğe sahip bir kamera yer alıyor.

5.600 mAh kapasiteli batarya ve 68 W hızlı şarj desteği de oyuncular için başarılı bir deneyim sağlıyor. Ayrıca cihazda 5G ve Wi-Fi 6 bağlantısı da bulunuyor. Android 12 işletim sistemine ve ZUI 13 arayüzüne sahip olduğunu da belirtelim.

POCO F4 GT

AnTuTu Puanı Yüksek Telefonlar - Xiaomi POCO F4 GT

Tam olarak bir oyun telefonu olarak tasarlanmasa da en iyi oyuncu telefonu modelleri arasında yer alan POCO F4 GT ile listemize devam ediyoruz. 2022 yılının en iyi telefonları arasında yer alan model Xiaomi’nin alt şirketi POCO tarafından geliştirildi.

6.67 inç boyutundaki ekranı ve AMOLED paneliyle başarılı bir ekran deneyimi yaşatan cihazın çözünürlüğü FHD+ olarak ifade ediliyor. Ayrıca 120 Hz ekran yenileme hızı da cihazın özellikleri arasında yer alıyor. Ancak cihazın dokunmatik tepki hızı 480 Hz olarak belirtiliyor. Bu iki değerin oyuncu telefonlarına kıyasla biraz düşük kaldığını itiraf etmek gerek.

Donanım kısmında ise pek çok oyuncu telefonuna taş çıkaran güçlü bir amiral gemisi olduğunu söylemek mümkün. Snapdragon 8 Gen1 çip setiyle bizleri karşılayan POCO F4 GT, 8 GB ve 12 GB RAM alternatiflerine sahip. Ayrıca 128 GB ve 256 GB depolama alanı seçenekleri de cihazda yer alıyor.

Üç arka kameralı bu cihazın Sony IMX686 sensörüne sahip ana kamerası 64 MP çözünürlükle karşımıza çıkıyor. Cihazın en önemli eksiklerinden biri ise optik görüntü sabitleyici özelliğinin bulunmaması oluyor. 4K 60 FPS çözünürlüğe de sahip olduğunu belirtmekte fayda var. Buna ek olarak 8 MP ekstra geniş açı ve 2 MP makro kamera da cihazda yer alıyor. Ön tarafta ise 20 MP 1080p 60 FPS kayıt özellikli bir kamera bulunuyor.

4.700 mAh kapasiteli bir batarya ve 120 W hızlı şarj desteği de cihazda yer alıyor. 5G bağlantı desteği ve Wi-Fi 6E de ürünün özellikleri arasında yer alıyor. Ayrıca Android 12 tabanlı MIUI 13 arayüzü de cihazda mevcut.

iPhone 14 Pro Max

iphone-14-pro-max

En iyi oyun telefonu listemize 2022 yılının efsanevi telefonlarından biriyle devam ediyoruz. Apple tarafından geliştirilen iPhone 14 Pro Max her ne kadar bir oyun telefonu olmasa da piyasadaki en iyi cihazlar arasında yer aldığına şüphe yok.

6.7 inç boyutunda OLED panele sahip bir ekran ile karşımıza çıkan iPhone 14 Pro Max, serinin en güçlü cihazı. FHD+ çözünürlük ve 120 Hz ekran yenileme hızı da dikkat çeken özellikler arasında yer alıyor. Piyasadaki en başarılı görüntüyü sunan cihazlardan olduğunu da belirtelim.

Ürün donanımına baktığımızda Apple’ın geliştirdiği A16 Bionic çip seti bizleri karşılıyor. Son derece güçlü bir performans sağlayan bu donanım parçasına 6 GB RAM eşlik ediyor. Depolamada ise 128 GB ile 1 TB arasında değişen alternatifler görmek mümkün. Bu çip setinin günümüzdeki en iyi Apple çipi olduğunu da belirtmekte fayda var.

Üç kameralı bir düzeneğe sahip cihaz piyasadaki en iyi telefon kameralarından birini kullanıcılarına sunuyor. 48 MP ana kamera ile 4K 60 FPS çekim mümkün. Ayrıca cihazda porte modu, optik görüntü sabitleme ve daha birçok özellik yer alıyor. İkinci kamera 12 MP çözünürlüğe sahip bir telefoto kamera olarak dikkat çekiyor. Üçüncü kamera ise 12 MP çözünürlüklü ekstra geniş açı kamerası oluyor. Ön tarafta ise 4K 60 FPS kayıt yapan 12 MP bir kamera daha yer alıyor.

Ürünün batarya kapasitesi 4323 mAh olarak ifade ediliyor. 20 W hızlı şarja ek olarak 15 W kablosuz hızlı şarj desteği de cihazda yer alıyor. 5G ve Wi-Fi 6 destekli cihazda işletim sistemi olarak iOS 16 kullanılıyor. Çok yakında yeni bir modelin tanıtılacağını da belirtelim. Eğer sadece oyun oynamak değil aynı zamanda başarılı bir kameraya da sahip olmak istiyorsanız iPhone 14 Pro Max size göre.

Samsung Galaxy S22 Ultra

samsung-galaxy-s22-ultra

En iyi oyun telefonu listemizin son modeli ise bir başka amiral gemisi oluyor. iPhone 13 Pro Max gibi Samsung Galaxy S22 Ultra da oyun için özel olarak geliştirilmedi. Ancak en iyi oyuncu telefonu modelleri arasında yer aldığını söylemek kesinlikle yanlış olmaz.

6.8 inç boyutunda Dynamic AMOLED ekrana sahip ürün QHD+ çözünürlüğü ile listemizin en iyi görüntü kalitelerinden birine sahip. 500 PPI piksel yoğunluğu ve 120 Hz ekran yenileme hızı ile de dikkat çeken cihazın oyuncular için tek negatif yanı 240 Hz tepki hızı oluyor.

Üründe çip seti olarak Snapdragon 8 Gen1 tercihini görmekteyiz. 2022 yılının şubat ayında tanıtılan bir cihazdan beklenen en yüksek çip seti olduğunu hatırlatalım. Buna ek olarak 8 GB, 12 GB ve 16 GB RAM seçenekleri üründe yer alıyor. Depolama ise 128 GB ile 1 TB arasında değişiyor.

Dört arka kameralı bu cihazın ana kamerası 108 MP çözünürlüğe sahip. Ayrıca 8K 24 FPS çekim yapabildiğini de belirtelim. 12 MP çözünürlüğe sahip ekstra geniş açı, 10 MP çözünürlüğe sahip iki telefoto kamera da cihazda bulunuyor. Ön tarafta ise 40 MP çözünürlüğe sahip ve 4K 60 FPS kayıt yapan bir kamera yer alıyor.

Cihazın bataryasına baktığımızda 5.000 mAh kapasiteli bir pil görüyoruz. 45 W hızlı şarj desteği ve 15 W kablosuz hızlı şarj desteği de cihazda yer alıyor. 5G ve Wi-Fi 6E bağlantı özellikleri de cihaza artı puan katıyor. Ayrıca Android tabanlı Samsung One UI arayüzü de kullanıcılara sunuluyor. Oyunu ve günlük kullanımı bir arada götürmek isteyen kullanıcılar için son derece yüksek güç sağlayan Samsung Galaxy S22 Ultra, en iyi oyuncu telefonu modelleri arasında yer alıyor.

En İyi Oyun Telefonu: Genel Değerlendirme

En iyi oyun telefonu listemiz burada sona eriyor. Daha önce de bahsettiğimiz gibi listedeki pek çok cihaza doğrudan Türkiye’den erişmek maalesef mümkün değil. Ancak ilerleyen zamanlarda bu durumun değişiklik göstereceğini umuyoruz. Birçok oyun telefonunun ülkemizde giriş yapmasıyla kullanıcıların bu alanda daha fazla modele ulaşmasının önü açılacaktır.

İçeriğimizde de görüldüğü üzere oyun telefonları oldukça güçlü cihazlar. Ayrıca bazı özel unsurlar da bu ürünlerde yer alıyor. Örneğin havalandırma sistemleri ya da dahili oyun kontrolleri gibi özellikleri bu telefonda bulmak mümkün. Ancak bu sadece oyun telefonu ile oyun oynamanız gerektiği anlamına gelmiyor. Piyasadaki birçok güçlü telefon da oyun telefonu yerine geçebilecek seviyede özelliklere ve donanıma sahip.

Aynı şekilde oyun telefonlarını da yalnızca oyun amacıyla kullanmanıza gerek olmadığını belirtelim. Dilerseniz günlük işleriniz için güçlü bir cihaz olarak da oyun telefonlarından yararlanabilirsiniz. İçeriğimizle ilgili görüşlerinizi aşağıda yer alan bizimle iletişim bölümünden paylaşabilirsiniz! Ayrıca en iyi telefonlar ve kamerasıyla göz dolduran telefonlar için diğer listelerimize de göz atabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.