Android Auto Nedir? Android Auto Ne İşe Yarar?

Otomotiv sektörü, gelişen teknolojiden en çok etkilenen sektörlerin başında geliyor diyebiliriz. Gelişen teknolojiyle birlikte üretilen ulaşım araçları da gelişiyor. Bu araçların başında da tabii ki arabalar geliyor. Günümüzde arabalar, hem yazılım hem donanım anlamında kullanıcılarını ciddi manada etkilemeyi başarıyorlar. Etkileyici yazılımlardan birisi de Android Auto oluyor. Fakat bu yazılımın ne işe yaradığını bilmeyen kişiler, Android Auto nedir diye merak ediyorlar.

Bizler de bu yazımızda sizler için Android Auto nedir sorusuna cevap vermeye çalışacağız. Bunun yanı sıra Google tarafından geliştirilen bu özellikte kullanılabilecek uygulamalardan bahsedeceğiz. Ayrıca sizler için çok merak edilen CarPlay mi Android Auto mu sorusuna da yanıt vereceğiz. Tabii ki bu konulara değinmeden önce Android Auto nedir, ne işe yarar sorularına cevap vermek daha doğru olacaktır. Gelin hep birlikte Google tarafından geliştirilen bu yazılımın ne işe yaradığına bakalım.

Android Auto Nedir?

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden Google, kullanıcılarına çeşitli alanlarda hizmet sunmaya devam ediyor. Şirketin genellikle ücretsiz olarak sunduğu bu hizmetler, Google kullanıcılarını ciddi manada memnun ediyor. Çeviri, veri depolama gibi alanlarda hizmet sunan şirket, bunun yanı sıra arabalar için de Android Auto hizmetini geliştirdi.

Arabalar, hızla gelişmeye devam ediyorlar. Bundan dolayı araba üreticileri ve teknoloji şirketleri, arabaları kullanıcıları için daha konforlu bir hale getirmeye çalışıyorlar. Bu kapsamda şirketler, tabii ki daha çok donanım kısmına yatırım yapmayı uygun görüyorlar. Ancak Google, Apple gibi teknoloji şirketleri; yazılım konusunda da araba kullanıcılarını memnun etmeye çalışıyorlar.

Artık yeni model arabalar içerisinde akıllı bir ekrana sahip olmayan araba modeli neredeyse yok diyebiliriz. Bu ekranlar, genel olarak kullanıcılarına navigasyon, müzik dinleme gibi temel özellikler sunuyorlar. Google ise bu ekranların daha verimli kullanılabilmesi adına 2015 yılında Android Auto yazılımını kullanıcılarıyla buluşturdu.

Bu yazılım, temel olarak arabalarda bulunan ekranların Android telefonlar aracılığıyla basit bir Android cihazı görevini görmelerini sağlıyor. Bu sayede Android kullanıcıları, arabalarındaki ekranların fonksiyonlarını genişletebiliyorlar.

Android Auto Nedir

Arabalardaki ekranların fonksiyonlarının genişlemesi, hem araba üreticileri hem de kullanıcıları için etkileyici oluyor. Araba üreticileri, fonksiyonların genişlemesi sayesinde ürettikleri arabaları kullanıcılara daha kolay bir şekilde satabiliyorlar. Bunun yanı sıra arabadaki ekranların kullanıcılarına çeşitli özellikler sunması, araç sahiplerinin ve araçta yolculuk yapan kişilerin daha konforlu ve eğlenceli bir yolculuk yapmalarını sağlıyor.

Bundan dolayı günümüzde birçok araba üreticisi, ürettiği araçlarda Android Auto desteği sağlamaya çalışıyor. Bunun yanı sıra uygulama geliştiricileri de uygulamalarının kullanılabilirliğini artırabilmek adına kullanıcılarına Android Auto üzerinden de hizmet vermek istiyorlar. Yazımızın devamında sizler için Android Auto üzerinden kullanabileceğiniz uygulamalarda ve Android Auto yazılımını kullanabileceğiniz araçlardan bahsedeceğiz.

Android Auto Uygulamaları Nelerdir?

Google tarafından geliştirilen Android Auto’nun, araba ekranlarını daha fonksiyonel bir hale getirdiğinden bahsettik. Temel olarak kullanıcılar, Android telefonlarını araba ekranlarına bağlayarak ekranı basit bir Android cihaz gibi kullanabiliyorlar. Bundan dolayı Google, kullanıcılarına bu ekranlarda bazı Android uygulamalarını kullanabilme imkanı sunuyor.

Birçok araba sahibi, Android Auto ile kullanabilecekleri uygulamaları merak ediyor. İşte Android Auto üzerinden araçlarınızda kullanabileceğiniz en iyi uygulamalar:

WhatsApp

En iyi Android Auto uygulamaları listesinin ilk sırasında WhatsApp yer alıyor. Birçok akıllı cihaz kullanıcısı, iletişim uygulaması olarak WhatsApp’ı kullanmayı tercih ediyor. Bundan dolayı WhatsApp, çeşitli platformlarda kullanıcılarına hizmet vermeye çalışıyor. Bu platformlardan birisi de Android Auto oluyor.

Araba kullanırken mesajlaşmak çok tehlikeli olabilir. Bundan dolayı Android Auto, CarPlay gibi yazılımlar; her ne kadar WhatsApp desteği sağlasalar da mesaj yazma olanağı sağlamıyorlar. Bu yüzden eğer Android Auto üzerinden WhatsApp’dan mesaj göndermek istiyorsanız Google Asistan’ı kullanmanız gerekiyor.

Google Asistan üzerinden sesli olarak mesaj gönderebiliyorsunuz. Bunun dışında Android Auto, WhatsApp üzerinden gelen mesajları da araba ekranından bildirim şeklinde gösteriyor. Bu sayede yolculuk esnasında eğer Android Auto kullanıyorsanız telefonunuzu açıp mesajlarınıza bakmak ya da mesaj yazmak zorunda kalmıyorsunuz.

Spotify

Araba için geliştirilen yazılımlardan bahsetmişken müzik yazılımlarından bahsetmeseydik olmazdı. Spotify, birçok platformda olduğu gibi Android Auto üzerinden de kullanıcılarına hizmet veriyor. Dünyanın en popüler müzik platformlarından olan şirket, basit de olsa kullanışlı bir arayüze sahip.

Android Auto kullanıcıları, araba ekranları üzerinden Spotify’dan müzik değiştirme, durdurma gibi temel işlevleri yapabiliyorlar. Bunun yanı sıra uygulama, kullanıcılarına sesli asistan üzerinden sesle müzik aratma imkanı da sunuyor.

Google Podcast

Uzun yolculuklarda arabada sadece sürücü bulunuyorsa o yolculuk biraz zorlu geçebiliyor. Bundan dolayı özellikle tek yapılan yolculuklarda medya dosyaları, yolculuğun daha zevkli geçmesini sağlıyor. Tabii ki bu noktada tercih edilen medyalardan birisi de podcast’ler oluyor. Son zamanlarda iyice popüler olmaya başlayan podcast’ler, zaman geçirmek için iyi bir alternatif olabiliyorlar.

Google Podcast, piyasadaki en başarılı podcast dinleme platformlarının başında geliyor. Android Auto, kullanıcılarına Google Podcast desteği sunuyor. Böylece kullanıcılar, yolculuk esnasında Google Podcast üzerinden ilgilerini çeken konular hakkında podcast yayınları dinleyebiliyorlar.

Waze

Navigasyon uygulamaları, arabalarda kullanılan en temel uygulamaların başında geliyorlar. Piyasada birçok navigasyon uygulaması mevcut. Waze, bu uygulamalar içerisinde en başarılı olanlardan birisi olarak dikkat çekiyor. Uygulama, klasik navigasyon uygulamalarının yanı sıra çeşitli özellikleri ile yolculukları daha eğlenceli bir hale getiriyor.

Waze

Uygulamada bir navigasyon uygulamasında olması gereken her şey mevcut. Uygulama üzerinden alternatif rota belirlemekten yoldaki hız sınırını öğrenmeye kadar birçok işlemi yapabiliyorsunuz. Android Auto kullanıcıları, Waze uygulamasını arabalarında kullanabiliyorlar.

Messenger

En çok kullanılan bir diğer iletişim platformu da Messenger oluyor. Bundan dolayı Android Auto, kullanıcılarına Messenger desteği de sağlıyor. Kullanıcılar, araçlarında yolculuk sırasında Messenger üzerinden gelen mesajları bildirim olarak görebiliyorlar. Bunun yanı sıra WhatsApp’ta olduğu gibi kullanıcılar, Messenger üzerinden de sesli asistan sayesinde mesaj gönderebiliyorlar.

Android Auto Bağlantısı Nasıl Kurulur?

Android Auto yazılımının, araba ekranlarını daha fonksiyonel bir hale getirdiğinden bahsettik. Bundan dolayı Android Auto desteği bulunan araç sahipleri, bu yazılımı nasıl kullanabileceklerini merak ediyorlar. Google, yeni Android sürümleri ile birlikte bu yazılımın kullanımını iyice kolaylaştırdı. Fakat Android 10’dan önceki Android sürümlerini kullanan kişiler, arabalarında Android Auto bağlantısı kurmakta zorlanıyorlar. Bizler de sizler için Android cihazınız ile arabanız arasında nasıl bağlantı kurabileceğinizi anlatacağız.

İlk olarak bu yazılımı kullanabilmeniz için aracınızda Android Auto desteği bulunması gerektiğini unutmayın. Android Auto desteği bulunan araba modellerini, yazımızın devamında sizler için paylaşacağız. Android Auto desteği bulunan bir araçta, cihazınızı bağlayabilmek için iki yöntem mevcut. Bunlardan birincisi kablolu bağlantı ikincisi ise kablosuz bağlantı yöntemi oluyor.

Tabii ki arabanız ile telefonunuz arasında bağlantı kurmadan önce cihazınızda Android Auto uygulamasının yüklü olması gerektiğini unutmayın. Çoğu akıllı telefon üreticisi, yeni Android telefon modellerinde bu uygulamayı yüklü olarak kullanıcılarına sunuyor. Fakat Android 10’dan eski bir Android sürümünü kullanıyorsanız telefonunuzda Android Auto uygulaması bulunmayabilir. Bu durumda Google Play üzerinden Android Auto uygulamasını kolayca indirebilirsiniz.

Android Auto Bağlantısı Nasıl Kurulur

Eğer kablo ile Android Auto’yu kullanmak istiyorsanız yapmanız gereken çok basit. Aracınızda takılı olan kabloyu telefonunuza bağladığınız zaman, aracınızdaki ekran otomatik olarak Android Auto moduna geçiyor. Bu sayede kablo ile herhangi bir bağlantı kurmak zorunda kalmadan direkt Android Auto’yu kullanabiliyorsunuz.

Bunun dışında kablosuz olarak da Android Auto bağlantısı kurabilmeniz mümkün. Bunun için tabii ki aracınızın kablosuz bağlantıları desteklemesi gerekiyor. İlk olarak telefonunuzdan Bluetooth bağlantısını açmanız gerekiyor. Daha sonra direksiyonunuzda yer alan sesli asistan butonuna basmalısınız. Bunun yerine tabii ki aracınızın ekranından bluetooth ayarlarını açarak da bağlantı kurabilirsiniz. Son olarak Bluetooth üzerinden aracınızı ve telefonunuzu eşleştirmeniz gerekiyor.

Bu aşamalardan sonra aracınızda Android Auto’yu kolaylıkla kullanabilirsiniz. Fakat belirttiğimiz gibi bu yazılımı kullanabilmeniz için aracınızın Android Auto desteği bulunması gerekiyor. Sizler için yazımızın devamında Android Auto desteği bulunan araba modellerinden bahsedeceğiz.

Hangi Araçlarda Android Auto Desteği Mevcut?

Android Auto yazılımını kullanabilmeniz için aracınızda Android Auto desteği bulunması gerektiğinden bahsettik. Çoğu araba üreticisi, yeni modellerinde bu yazılım desteğini sağlıyor. Ancak yine de bazı araba modellerinde Android Auto desteği bulunmuyor. Bundan dolayı Android kullanıcıları, bu yazılımı hangi araçlarda kullanabileceklerini merak ediyorlar.

İlk olarak Android Auto’nun global olarak kullanılmadığını belirtmemiz gerekiyor. Google, bu yazılım desteğini belirli aralıklarla ülkelerin kullanımına sunuyor. Günümüzde Android Auto, yaklaşık 50 ülkede kullanılabilir durumda. Ancak Google, bazı ülkelerde bu yazılımın desteğini sunmuyor. Bu durumda da yazılımı kullanmak mümkün olmuyor. Google, yakın zamanda Android Auto’yu Türkiye’de de kullanılabilir hale getirdi. Bundan dolayı ülkemizde Android Auto desteği bulunan araba modellerinde, bu yazılımı kullanabilirsiniz.

Bahsettiğimiz gibi Android Auto, 2015 yılında kullanıcılarla buluştu. Bundan dolayı 2015 yılından önce üretilen araba modellerinde resmi olarak Android Auto desteği yer almıyor. Bunun yanı sıra çoğu araba üreticisi, bu desteği 2017 yılından itibaren sağlamaya başladı. Günümüzde Android Auto desteği bulunan araç sayısı biraz kısıtlı diyebiliriz. Ancak Google ve araba üreticileri, bu sayının artması için çalışmalarını sürdürüyorlar. Sizler de hangi araçların Android Auto’yu desteklediğini merak ediyorsanız Google tarafından hazırlanan listeye göz atabilirsiniz.

CarPlay mi Android Auto mu?

Apple ve Google, çoğu alanda olduğu gibi araba yazılımı konusunda da bir rekabet halindeler. Apple, CarPlay yazılımı ile kullanıcılarına hizmet veriyor. Google ise Android Auto yazılımı ile kullanıcılarını memnun etmeye çalışıyor. Bundan dolayı birçok kişi, CarPlay mi yoksa Android Auto mu daha iyi diye merak ediyor.

Öncelikle iki yazılımın da gayet başarılı olduğunu belirtmemiz gerekiyor. Hem CarPlay hem de Android Auto, araba ekranlarını ciddi ölçüde geliştirmeyi başarıyor. Bunun yanı sıra Google, yazılımda sağladığı uygulama desteği konusunda Apple’a göre bir adım önde diyebiliriz. İki şirket de Spotify, Google Haritalar gibi temel uygulamalar konusunda destek sağlıyor. Ancak Google, bunun yanı sıra ürün çeşitliliği konusunda biraz daha başarılı.

CarPlay mi Android Auto mu

Erişilebilirlik konusunda ise Apple’ın bir adım daha önde olduğunu söyleyebiliriz. Rehberimizde de belirttiğimiz gibi Android Auto, araç desteği konusunda biraz zayıf kalıyor. Bunun yanı sıra Türkiye’deki çoğu yeni model arabada CarPlay desteği mevcut. Bundan dolayı Apple kullanıcıları, erişilebilirlik açısından Android kullanıcılarına göre biraz daha memnun oluyorlar diyebiliriz.

Belirttiğimiz gibi iki yazılım da kullanıcılarını memnun etmeyi başarıyor. Bundan dolayı CarPlay ve Android Auto arasında ciddi farklar mevcut diyemeyiz. Ufak farklılıklar bulunsa da iyi yazılım da araba konforunu büyük ölçüde artırıyor.

Genel Değerlendirme

Sizler için hazırladığımız Android Auto rehberimiz burada sona eriyor. Bu yazımızda sizler için Google tarafından geliştirilen ve son zamanların en popüler yazılımlarından birisi olan Android Auto’nun ne olduğunu açıklamaya çalıştık. Bunun yanı sıra bu yazılımda kullanabileceğiniz uygulamalardan da bahsettik.

Sizler de Google tarafından geliştirilen ve birçok kişi tarafından beğenilerek kullanılan Android Auto ile ilgili sorularınızı ve görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.