Netflix Party Nedir? Netflix Party Ne İşe Yarar?

Dijital yayın platformları son zamanlarda oldukça popüler olmaya başladılar. İnsanlar, belirli bir yayın akışına bağlı kalmaktan ziyade diledikleri içerikleri izlemeyi tercih ediyorlar. Bu noktada da Netflix, Amazon Prime, Exxen gibi platformlar karşımıza çıkıyorlar. Netflix, en çok tercih edilen dijital yayın platformlarının başında geliyor. Netflix için geliştirilen birçok eklenti ve özellik mevcut. Bunlardan birisi de Netflix Party oluyor. Fakat bu eklentinin ne işe yaradığını bilmeyen kişiler, Netflix Party nedir diye merak ediyorlar.

Bizler de bu yazımızda sizler için Netflix Party nedir ve ne işe yarar sorularına cevap vermeye çalışacağız. Tabii ki bu sorunun cevabını vermeden önce Netflix’ten bahsetmek daha doğru olacaktır. Şimdi gelin hep birlikte Netflix nedir, nasıl bir platformdur daha yakından inceleyelim.

Netflix Nedir?

Son yıllarda dijital yayın platformları oldukça yaygınlaşmaya başladılar. Televizyondan yayın yapan kanallar, belirli bir yayın akışına uymak zorundalar. Bu durum geçmişte izleyicilerin ilgisini çekebilmek için oldukça cazipti. Çünkü teknoloji ve yayıncılık sektörü bugünkü kadar gelişmiş değildi. Bundan dolayı izleyiciler, mecburen izlemek istedikleri içerikleri yayın akışına uyarak izliyorlardı.

Fakat günümüzde bu durum çok fazla değişti. Dijital yayın platformları, izleyicilere diledikleri yerde diledikleri zaman istedikleri içerikleri izleyebilme imkânı sunmaya başladılar. Bu durum da izleyicilerin oldukça ilgisini çekti. Çünkü insanlar, televizyonda yayınlanan bir içeriği eğer saati kendilerine uymuyorsa izleyemiyorlardı. Bundan dolayı da heyecanla beklediğiniz bir içeriğin yayın saatinde eğer işiniz varsa içeriğin tekrarının yayınlanmasını beklemek zorunda kalıyordunuz.

Ancak dijital yayın platformlarında durum böyle değil. İnsanlar, internet bağlantısı olan herhangi bir cihazdan diledikleri platformdan izlemek istedikleri içerikleri rahatlıkla izleyebiliyorlar. Bu platformların başında da Netflix geliyor. Netflix, 1997 yılında piyasaya çıktı. Platformun geliştiricileri, Netflix’i ilk olarak DVD satışı yapılan ve kiralanan bir site olarak tasarladılar.

Netflix Nedir

Dijital platformda DVD kiralayıp satın almak, ilk zamanlarda insanlar için pek cazip gelmemişti. Fakat projenin genişlemeye başlaması, projeye olan ilgiyi de artırdı. Böylece Netflix, internetin pek de yaygın olmadığı zamanlarda bile birçok kişiye ulaşmaya başladı. Bu büyüme, geliştiricileri de platformu daha iyiye götürmek için teşvik etti.

Teknolojinin ve yayıncılık sektörünün gelişmesiyle birlikte DVD kiralama ve satma platformu olan Netflix, zamanla dijital yayın platformuna dönüşmeye başladı. Şirket, aslında işe başladıkları konseptte sadece yöntem değişikliğine gittiler. DVD olarak içerikleri kiralayıp satan Netflix, artık bu içerikleri dijital olarak kullanıcılarıyla buluşturmaya başladı.

Netflix, hizmet verdiği günden beri aylık üyelik paketleriyle hizmet veriyor. Şirket, kuruluşundan yaklaşık 5 yıl sonra 1 milyon ücretli kullanıcıya ulaştı. Bunun dışında Netflix, 2009 yılında 10 milyon kullanıcıya ulaştıktan sonra daha hızlı bir şekilde büyümeye başladı. Bu büyüme günümüzde de devam ediyor diyebiliriz. Açıklanan son verilere göre Netflix’in günümüzde yaklaşık 200 milyon abonesi mevcut.

Netflix İçerikleri Ortak Bir Şekilde Nasıl İzlenir?

Dijital yayın platformlarının yaygınlaşmaya başlamasından söz ettik. Bu durum normal olarak sinema ve televizyon sektörünü ciddi şekilde etkiledi. Çünkü Netflix gibi platformlar, sinemada yayınlanan bir filmi kısa sürede satın alarak platformlarına ekliyorlar. Durum böyle olunca izleyiciler, sinemaya gitmek yerine aylık üyelik paketleri ile izlemek istedikleri filmleri Netflix, Amazon Prime gibi platformlar üzerinden izlemeyi tercih ediyorlar.

Tabii ki bu durumun bazı etkileri oluyor. Örneğin arkadaşınızla sinemaya giderek bir filmi birlikte izleyebilirsiniz. Fakat Netflix gibi dijital bir platformda bu durum biraz zor olabiliyor. Pandemi dönemiyle birlikte birçok dijital yayın platformu izleyicisi, bir içeriği ortak bir şekilde nasıl izleyebiliriz diye merak etmeye başladılar. Pandemi sebebiyle sinemaların kapanması ve insanların buluşamaması insanların ortak bir aktivite yapmalarını da zorlaştırdı.

Bu noktada devreye çeşitli eklentiler girdi. Netflix, Amazon Prime gibi platformlar için geliştirilen eklentiler, platformları kullanıcıları için daha kullanılabilir hâle getirmeye başladılar. Bu eklentilerin içerisinde kullanıcıların bir içeriği ortak bir şekilde izlemelerini sağlayacak eklentiler de mevcut.

Netflix Party de bir içeriği ortak olarak izlemenizi sağlayan eklentilerin başında geliyor. Özellikle pandemi döneminde bu eklentiye gösterilen ilgi oldukça arttı. Tabii ki ilgi artarken bir yandan eklentiye yönelik sorular da arttı. Eklentinin ne olduğunu bilmeyen kişiler, normal olarak Netflix Party nedir, ne işe yarar ve nasıl kullanılır gibi sorular sormaya başladılar.

Gelin yazımızın devamında son zamanların yükselen eklentilerinden Netflix Party nedir, nasıl kullanılır birlikte daha yakından bakalım.

Netflix Party Nedir ve Ne İşe Yarar?

Bahsettiğimiz gibi Netflix Party, temel olarak uzakta olan iki cihazı eşleştirerek Netflix üzerinden aynı içeriğin aynı anda izlenmesini sağlıyor. Eklentinin bir diğer adı Teleparty olarak karşımıza çıkıyor. Her ne kadar Netflix üzerinde dursak da eklenti aynı zamanda HBO ve Disney başta olmak üzere çeşitli dijital yayın platformlarında kullanılabiliyor.

Eklentiyi kullanmak oldukça kolay. İlk olarak kullandığınız tarayıcının eklentiler sayfasına gelerek Netflix Party eklentisini kurmanız gerekiyor. Daha sonra eklentiyi kullanabilmeniz için eklentiyi tarayıcınızın eklentiler kısmına sabitlemeniz gerekiyor. Ardından Netflix, HBO, Hulu veya Disney platformlarından izlemek istediğiniz içeriği açıyorsunuz.

Netflix Party Nedir

Devamında eklenti çubuğundan eklentiye tıklayarak “Start Party” seçeneğine tıklıyorsunuz. Burada karşınıza bir URL çıkacak. Bu URL’yi içerik izlemek istediğiniz kişilerle paylaşarak kolayca ortak bir şekilde içerik izleyebilirsiniz. Eğer Netflix Party üzerinden oda açan kişi arkadaşınızsa aynı şekilde sizle paylaşacağı link üzerinden sizler de açılan odaya katılabilirsiniz.

Birçok Netflix kullanıcısı, Party eklentisini neden kullanmalıyım diye düşünüyor. Eğer ortak bir içerik izlemek istiyorsanız seçebileceğiniz en başarılı eklentilerin başında Party geliyor. Netflix Party, açılan ortak yayında yayınların senkronize bir şekilde ilerlemesini sağlıyor. Bunun yanı sıra eklenti, içeriklerin görüntü kalitesini korumayı da başarıyor. Böylece kullanıcılar, HD izlemek istedikleri bir içeriği görüntü kalitesinde kayıp yaşamadan kolaylıkla izleyebiliyorlar.

Ayrıca geliştiriciler, kullanıcılarına eklentiyi özelleştirme imkânı da sunuyorlar. Böylece Netflix izleyicileri, Party ile arkadaşlarıyla eğlenceli bir şekilde ortak bir içeriği izleyebiliyorlar. Eklentinin en ilgi çekici yanı ise ücretsiz olması oluyor. Kullanıcılar, eklentiye herhangi bir içerik ödemeden kullanabiliyorlar.

Netflix Party Güvenli mi?

Üçüncü parti eklentiler, bazı durumlarda gerçekten oldukça kullanışlı olabiliyorlar. Bu yüzden bu eklentiler veya programlar kullanıcılara oldukça ilgi çekici geliyorlar. Fakat sanal dünyada kullanıcıları korkutan bazı durumlar mevcut. Sanal korsanların sayısının artması, insanlarda normal olarak bir şey yaparken acaba cihazıma virüs bulaşır mı korkusu yaratıyor.

Bundan dolayı çoğu kişi Netflix Party eklentisi için acaba güvenilir mi sorusunu soruyorlar. Öncelikle bu eklentinin üçüncü parti kişiler tarafından geliştirildiğini unutmamak gerekiyor. Yani eklenti yüzünden yaşayacağınız herhangi bir sorunda sorumluluk tamamen size ait olacak.

Bunun yanı sıra Netflix Party geliştiricileri, Netflix kullanıcı profilleri ile alakalı herhangi bir bilginin saklanmadığını belirtiyorlar. Zaten eklenti, kullanıcı profili bilgilerine erişim izni istemiyor. Bunun dışında Netflix, kredi kartı bilgileri başta olmak üzere kişisel bilgileri çeşitli şifreleme yöntemleriyle koruyor. Bundan dolayı eklentinin kişisel bilgilerinize erişmesi ve depolaması pek de mümkün değil diyebiliriz.

Peki eklenti üzerinden yapılan sohbetler ne oluyor? Netflix Party, bu konuda da bir bilgilendirme yaptı. Geliştiriciler tarafından yapılan açıklamaya göre eklenti üzerinden yapılan sohbetler, sohbet sonunda siliniyorlar. Yani Netflix Party, eklenti üzerinden yapılan sohbetleri de söylendiği kadarıyla sunucularında saklamıyor.

Bunun üzerine kullanıcılar, peki bu geliştiriciler nereden para kazanıyorlar diye merak ediyorlar. Geliştiriciler, bu konuda da bir bilgilendirme yazısı paylaştılar. Geliştiriciler tarafından yapılan bilgilendirmeye göre eklenti, tamamen yapılan bağışlar üzerinden gelir elde ediyor.

Konu hakkındaki bilgileri, geliştiriciler tarafından yapılan açıklama ve bilgilendirme metinlerinden aldık. Bundan dolayı eklentiye güvenmek ve eklenti yüzünden herhangi bir olumsuz durumla karşılaşmanız tamamen sizin vereceğiniz karara bağlıdır.

Netflix için Geliştirilen Diğer Eklentiler Nelerdir?

Netflix Party eklentisinin Netflix kullanıcıları için çok kullanışlı olabileceğinden bahsettik. Bunun üzerine Netflix kullanıcıları, platformda kullanabileceğimiz başka yararlı eklentiler var mı diye merak ediyorlar. Bahsettiğimiz gibi Netflix’in günümüzde yaklaşık 200 milyon aktif kullanıcısı mevcut. Bundan dolayı üçüncü parti geliştiriciler de Netflix üzerinden hizmet vererek hem para kazanmaya hem de reklam yapmaya çalışıyorlar.

Dil öğrenmek isteyen kişiler için yabancı dizi ve filmler oldukça iyi bir dil öğrenme seçeneği olabiliyorlar. Netflix, kullanıcılarına altyazı ile izleme imkanı sunuyor. Bu seçenek, dil öğrenmek için pek yeterli olmayabiliyor. Bundan dolayı Netflix üzerinden dil öğrenmek isteyen kullanıcılar için çeşitli eklentiler mevcut. Bu eklentilerin başında da Language Reactor geliyor.

Language Reactor, kullanıcılarına diledikleri içeriklerin altyazılarını öğrenmek istedikleri dile çevirerek izleme imkanı sunuyor. Eklentiyi kullanan kişiler, içeriği izlerken bir yandan da konuşmaların orijinal ve çevrilmiş hallerini görebiliyorlar. Böylece izleyiciler, bir yandan içerik izlerlerken bir yandan da dil ve kelime bilgilerini geliştirmiş oluyorlar. Kullanıcılar, dil öğrenmek için Language Reactor eklentisinin yanı sıra eJOY English eklentisini de çok sık tercih ediyorlar.

Language Reactor
Language Reactor

Netflix içerisinde birçok film ve dizi mevcut. Bu film ve dizilerin size hitap edip etmediğini bulmak biraz zor olabiliyor. Çünkü Netflix, tüm kullanıcılarına hitap edebilmek için platforma çok çeşitli film ve diziler yüklüyor. Bu durumda da seçicilik yapmak biraz zor oluyor. Seçicilik yapmakta zorlanan kullanıcılar, IDMb gibi çeşitli platformların puanlarını referans alıyorlar.

Fakat Netflix üzerinden bir içerik seçip sonra gidip bu içeriğin IDMb puanına bakmak uğraştırıcı olabiliyor. Bu noktada devreye Ratings for Netflix eklentisi giriyor. Bu eklenti, kullanıcılarına platformdaki içeriklerin IDMB, Rotten Tomatoes, Metacritic ve Douban puanlarını gösteriyor. Netflix kullanıcıları da bu sayede içerik seçerken puanları baz alarak daha rahat bir seçim yapabiliyorlar.

Son olarak en çok kullanılan bir diğer Netflix eklentisi de Super Netflix oluyor. Bu eklenti, kullanıcıları için çok çeşitli özelliklere sahip. Örneğin eklenti üzerinden izlediğiniz Netflix içeriklerinin hızını 0.5x ile 4x arasında ayarlayabiliyorsunuz. Bunun yanı sıra eklenti ile izlediğiniz içeriklerin parlaklığını da değiştirebiliyorsunuz. Kısacası Super Netflix ile birçok özelleştirme imkanına sahip oluyorsunuz.


Genel Değerlendirme

Sizler için hazırlamış olduğumuz Netflix Party rehberimiz burada sona eriyor. Bu rehberimizde sizler için Netflix Party nedir, ne işe yarar, Netflix içerikleri ortak bir şekilde nasıl izlenir sorularına cevap vermeye çalıştık. Tabii ki bu sorulara cevap vermeden önce Netflix’in ne olduğuna da değindik.

Ayrıca Netflix eklentilerinden bahsetmişken dil geliştirme ve içerik seçme eklentilerinden bahsetmesek olmazdı. Rehberimizde Netflix Party gibi üçüncü parti geliştiriciler tarafından geliştirilen ve Netflix kullanıcılarının sıklıkla kullandığı bazı eklentilerden de bahsettik.

Sizler de Netflix Party hakkındaki sorularınızı ve görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.