En İyi Çeviri Sitesi ve Programı Önerileri – 2024

Yabancı bir dil bilmek günümüzde artık bir lüksten ziyade zorunluluk hâline gelmeye başladı diyebiliriz. İş hayatında, eğitim hayatında hatta günlük yaşantıda yabancı dil bilen insanlar diğer insanlara göre daha avantajlı konumdalar. Yabancı dil günümüzde çok önemli bir noktaya geldiğinden insanlar eksiklik çekmemek adına, en iyi çeviri sitesi veya programı hangisi diye araştırmalar yapıyor.

Tabii ki bir yabancı dile ana dil kadar hakim olmak zor olabiliyor. Bunun dışında yabancı dil yeteneği çok zayıf insanlar, dil öğrenmekte zorluk çekebiliyorlar. Bu noktada devreye çeviri siteleri ve programları giriyor. Piyasada birçok çeviri sitesi ve programı mevcut. Fakat bazı dillerin yapısı çok karmaşık olduğu için her çeviri sitesi veya programı çok başarılı diyemeyiz. Bu yüzden de insanlar en iyi çeviri sistemine sahip siteyi veya programı kullanmak durumunda kalıyorlar. Çünkü belirttiğimiz gibi artık yabancı diller insanların hayatlarının her alanında kullanabilecekleri bir ihtiyaç hâline geldi.

İnsanlar da eğitim hayatlarında, iş hayatlarında yanlış işler yapmamak için en iyi çeviri sitesini kullanmak istiyorlar. Bizler de sizler için hazırlamış olduğumuz bu içeriğimizde en iyi çeviri sitesi ve programı önerilerinde bulunacağız!

En İyi Çeviri Sitesi ve Programı Önerileri

Çeviri siteleri ve programları, piyasada ön plana çıkabilmek için birçok özgün özellik geliştiriyorlar. Her ne kadar bu özellikler kullanıcı tercihinde çok önemli olsa da kullanıcılar ilk olarak çeviri sisteminin kalitesine bakıyorlar. Bu yüzden de son yıllarda geliştiriciler, yeni özelliklere odaklanmaktan ziyade çeviri sistemlerini geliştirmeye odaklandılar.

Öyle ki gelişen teknoloji çeviri sistemlerini de etkiledi. Önceden çok başarısız diyebileceğimiz çeviriler yapan siteler ve programlar günümüzde neredeyse kusursuz çeviriler yapmaktalar. Peki en iyi çeviri sitesi ve programı hangisi? Çeviri sitesi ve programı seçerken nelere dikkat etmeliyiz? Bizler de bu yazımızda sizler için en çok kullanılan ve başarılı çeviriler yapan çeviri sitelerini ve programlarını listeleyeceğiz.

Google Çeviri

Google Çeviri

En iyi çeviri sitesi ve programı önerileri listemizin ilk sırasında Google Çeviri yer alıyor. Birçok alanda hizmet vererek kullanıcılarını memnun eden Google, uzun süredir çeviri alanında da hizmet veriyor. Google Çeviri, hizmet verdiği ilk yıllarda diğer çeviri siteleri gibi pek başarılı değildi. Hatta sanal ortamda yabancı dili zayıf olan kişiler için “Google Çeviri ile mi çeviri yaptın” gibi şakalar yapılıyordu. Fakat Google, son yıllarda çeviri alanında sağlam adımlar attı diyebiliriz. Çeviri altyapısını neredeyse baştan aşağı yenileyen Google, sunduğu özellikler ile en başarılı çeviri platformlarından birisi olmayı başardı.

Google Çevirinin Güçlü Özellikleri

 • Google Çeviri, internet sitesi üzerinden hizmet verdiği gibi mobil uygulamalar üzerinden de hizmet veriyor. Hatta mobil uygulamalarda çevrimdışı çeviri seçeneği mevcut. Bu sayede kullanıcılar, sık kullandıkları yabancı dillerin paketlerini telefonlarına indirerek çevrimdışı çeviri yapabiliyorlar.
 • Kullanıcılar, tarayıcı üzerinden dosya yükleyerek direkt dosya üzerinden çeviri yapabiliyorlar. Bunun dışında mobil uygulama kullanıcıları ise görseller üzerinden çeviri yapabiliyorlar.
 • Sesli çeviri bazen çok pratik olabiliyor. Google Çeviri, kullanıcıları için çok başarılı bir sesli çeviri sistemine sahip. Bir çeviri sitesi için en önemli şey sunduğu ekstra özelliklerden ziyade başarılı çeviriler yapması oluyor. Google Çeviri, başta İngilizce olmak üzere Fransızca, Almanca, Rusça, İspanyolca ve İtalyanca gibi birçok popüler dil için başarılı çeviri imkanı sunuyor.
 • Kullanıcılar, hem tarayıcı üzerinden hem de mobil uygulama üzerinden çevirdikleri cümle veya kelimeleri favorilere ekleyebiliyorlar. Böylece kullanıcılar, yabancı dil öğrenirken veya gündelik yaşamlarında kullandıkları ve sık tekrar etmeleri gereken cümle veya kelimelere kolayca erişebiliyorlar.

Yandex Çeviri

En İyi Çeviri Sitesi ve Programı Önerileri - Yandex Çeviri

Listemize Yandex tarafından geliştirilen çeviri platformu ile devam ediyoruz. Yandex, piyasadaki en güçlü rakibi Google’ın gerisine kalmamak için birçok alanda hizmet veriyor. Özellikle harita alanında Google ile ciddi bir rekabette olan şirket, çeviri alanında da en az rakibi kadar başarılı diyebiliriz.

Yandex de Google gibi son yıllarda çeviri hizmetine büyük yenilikler kazandırmaya başladı. Yabancı dillerin daha çok önem kazanmaya başladığı bu yıllarda Yandex’in çeviri hizmetine yatırım yapması, kullanıcılarını oldukça memnun ediyor.

Yandex Çevirinin Güçlü Özellikleri

 • Yandex Çeviri de Google Çeviri gibi hem internet sitesi hem de mobil uygulamaları üzerinden hizmet veriyor. Yandex Çeviri kullanıcıları da sık kullandıkları yabancı dillerin paketlerini indirerek çevrimdışı çeviri yapabiliyorlar.
 • Şirket, diğer çeviri platformlarının aksine internet sitesinden de birçok çeviri olanağı sunuyor. Örneğin Google Çeviri’de, görsel üzerindeki yazıları şimdilik sadece mobil uygulamalarından çevirme imkânı mevcut. Fakat Yandex Çeviri kullanıcıları, belge ve görsel üzerindeki çevirilerini hem internet sitesinden hem mobil uygulamalardan yapabiliyorlar.
 • Yabancı dillerin iş hayatındaki öneminden bahsetmiştik. Yandex bu yüzden iş insanları için özel bir çeviri sistemi geliştirdi. İş insanları için Cloud servisi üzerinden çeviri hizmeti veren Yandex, çevrilecek yazının karakter sayısına göre bir ücretlendirme yapıyor.
 • Yandex Çeviri, en çok dil seçeneğine sahip çeviri hizmetlerinin başında geliyor. Birçok popüler dilde çeviri yapan Yandex, özellikle Orta Asya’da çok sık kullanılan bazı yerel dillerde de çeviri yapıyor.

Cambridge Dictionary

Cambridge Dictionary

Dünyanın en eski ve popüler üniversitelerinin başında gelen Cambridge, geliştirdikleri online sözlükle de hizmet veriyor. Özellikle İngilizce öğrenen kişiler için oldukça faydalı bir sözlük oluşturan Cambridge, aynı zamanda çeviri hizmeti de sunuyor.

Cambridge Dictionary’nin Güçlü Özellikleri

 • Cambridge tarafından geliştirilen sözlük ve çeviri sitesi en çok İngilizce ile işi olanları memnun ediyor diyebiliriz. Çünkü Cambridge, siteyi sadece insanların cümle veya kelime çevirisi yapmaları için tasarlamamış. Bunun dışında İngilizce öğrenen ve öğrenmek isteyenler için özellikle dil bilgisi adına birçok yararlı içerik mevcut.
 • Cambridge, platformun çeviri kısmını oldukça başarılı tasarlamış. Özellikle bir dilden İngilizce’ye yapılan çeviriler konusunda piyasadaki en başarılı çeviri sitelerinin başında geliyor diyebiliriz. Bunun dışında sitede birçok dilde çeviri seçeneği mevcut.

Cambridge Dictionary’nin Zayıf Özellikleri

 • Cambridge tarafından geliştirilen çeviri hizmeti, rakiplerine göre biraz daha az özelliğe sahip. Örneğin sistemde görselle veya dosya ile çeviri yapma özelliği bulunmuyor. Bunun dışında tek seferde maksimum 160 kelimelik bir çeviri yapabiliyorsunuz. Bu da Cambridge Çeviri’yi rakiplerinin biraz gölgesinde bırakıyor.
 • Çeviri hizmetinde bulunan dil desteği, Google ve Yandex’te bulunan dil desteğine göre oldukça kısıtlı.

Tureng

Tureng

Tureng, en iyi çeviri sitesi ve programı öneri listemizde kendisine yer bulmayı başarıyor. Platform, aslında bir çeviri sitesinden çok sözlük olarak hizmet veriyor. Bu doğrultuda özellikle İngilizce öğrenmeye çalışan kişiler için Tureng, faydalanabilecekleri en başarılı kaynakların başında gelmektedir.

Tureng’in Güçlü Özellikleri

 • Tureng, aslında bir sözlük görevi görüyor. Platformun Google Çeviri, Yandex Çeviri gibi büyük platformlardan en büyük farkı ise veritabanı oluyor diyebiliriz. Çünkü Tureng, atasözü, deyim gibi birçok kalıplaşmış ifadenin çevirisi için kullanılabilecek en iyi sitelerin başında geliyor.
 • Bir Türk ekip tarafından geliştirilen Tureng, sürekli güncelleştirilmeye devam ediyor. Bu sayede veritabanı oldukça güncel diyebiliriz.

Tureng’in Zayıf Özellikleri

 • Platformun desteklediği dil sayısı, rakiplerine göre çok az. Tureng her ne kadar bir çeviri sitesinden çok sözlük olsa da daha çok dil desteğine sahip olabilir.
 • Tureng, rakiplerine göre daha zayıf mobil uygulamalara sahip diyebiliriz. Günümüzde insanlar, internet siteleri üzerinden işlemlerini yapmak yerine mobil uygulamaları tercih ediyorlar. Bu yüzden de platformun mobil uygulaması, kullanıcıların memnuniyeti için biraz daha geliştirilmeli diyebiliriz.

Microsoft Bing Çeviri

en iyi çeviri siteleri - Microsoft Bing Çeviri

En eski çeviri hizmetlerinden birisi olan Bing Çeviri, son yıllarda geliştirilen çeviri sistemi ile listemizde yer bulmayı başardı. Microsoft tarafından geliştirilen çeviri platformu, Google Çeviri gibi geçtiğimiz yıllarda pek başarılı çeviriler yapmıyordu. Bu yüzden de internet kullanıcıları, bu platformlardan çeviri yapmayı doğru bulmuyorlardı. Ancak son yıllarda Microsoft da Google gibi kendisini bu konuda baya geliştirdi. Birçok dilde çeviri imkanı sunan platform, özellikle İngilizce çevirileri kusursuz yapıyor diyebiliriz.

Microsoft Bing Çevirinin Güçlü Özellikleri

 • Microsoft Bing Çeviri, hem internet sitesinde hem de mobil uygulamalarda modern bir tasarıma sahip. Bu sayede hem site hem de uygulama insanların ilgisini çekebiliyor.
 • Platform, çeviri kısmının altında çeviri yapılan dilin yaygın kelime ve kalıplarını gösteriyor. Bu kısım en çok dil öğrenmeye çalışan kişilerin işine yarıyor diyebiliriz. Çünkü Microsoft, neredeyse her dil için bu kısımda yeterli bir kelime haznesi oluşturmuş.
 • Microsoft da Yandex gibi iş için çeviri hizmetlerini kullanan kullanıcıları için özel bir hizmet oluşturdu. Şirket, bu hizmette kullanıcılarına çeviri hizmetinin yanı sıra birçok dil ve iş eğitimi de sağlıyor.

Microsoft Bing Çevirinin Zayıf Özellikleri

 • Microsoft, son zamanlarda çeviri alanında önemli yenilikler yaptı. Şirket, bahsettiğimiz gibi rakiplerinden geri kalmamak adına çeviri sistemini geliştirdi. Fakat Microsoft Çeviri, şimdilik rakiplerinden daha az çeviri özelliğine sahip. Bu durum da özellikle mobil platformlarda Google ve Yandex çevirinin bir adım daha önde olmasına sebep oluyor.

Reverso Translation

En iyi çeviri sitesi ve programları - Reverso Translation

En iyi çeviri sitesi ve programları listemize Reverso Translation ile devam ediyoruz. 1998 yılından beri dil araçları konusunda hizmet veren Reverso, çeviri alanında en başarılı platformlardan birisi diyebiliriz. Reverso, kuruluşundan beri çeviri ve dil araçları konusunda ciddi yatırımlar yapıyor. Şirket, geçtiğimiz yıllarda Fleex’i satın alarak altyazı alanına da adım attı.

Reverso Translation’ın Güçlü Özellikleri

 • Platform, en güçlü çeviri altyapısına sahip platformların başında geliyor diyebiliriz. Reverso, uzun yıllardır sektörde olmanın getirdiği deneyimle güçlü bir çeviri sistemi oluşturdu.
 • Reverso, hem web sitesi hem de mobil uygulamaların tasarımı konusunda başarılı bir iş çıkarttı diyebiliriz. Şirket, hizmet verdiği tüm platformlarda modern bir tasarıma sahip.
 • Platform, dosyadan çeviri yapma özelliği başta olmak üzere kullanıcılarının çeviri işlemlerini kolaylaştıracak birçok özelliğe sahip. Bunun dışında şirket, iş insanları için özel bir çeviri hizmeti de veriyor.

Reverso Translation’ın Zayıf Özellikleri

 • Platformda bulunan dil sayısı çok kısıtlı diyebiliriz. Bunun dışında Reverso, rakiplerinin aksine yerel dillerde çeviri hizmeti sunmuyor.

DeepL

DeepL

DeepL, 2017 yılında Almanya merkezli kurulan bir çeviri platformudur. Platform, temel olarak yüksek kaliteli ve doğal dil çevirileri sunmayı hedefliyor. Bu doğrultuda DeppL, derin öğrenme tekniklerini kullanarak çeviri kalitesini artırmaya çalışıyor. DeepL, özellikle dilin anlamını daha iyi anlayarak çevirilerde doğallık ve tutarlılık sağlamak amacıyla büyük dil veri setleri üzerinde eğitilmiştir.

DeepL’in Güçlü Özellikleri

 • DeepL, derin öğrenme teknikleri sayesinde yüksek kaliteli ve doğal dil çevirileri sağlıyor. Bu sayede kısa cümlelerden uzun makalelere kadar yabancı dildeki birçok metni kolaylıkla çevirebiliyorsunuz.
 • Platform, doğru ve doğal çeviri kadar hızlı çeviri yapmaya da özen gösteriyor. Böylece DeepL üzerinden uzun metinleri bile kısa sürede çevirme imkanına sahipsiniz.
 • DeepL, kullanımı oldukça kolay bir tasarıma sahip. Bunun yanı sıra platformun mobil uygulamaları da mevcut. Böylece platformu kolay bir şekilde kullanarak çeviri yapabiliyorsunuz.

DeepL’in Zayıf Özellikleri

 • Platformun sağlamış olduğu dil desteği sayısı, rakiplerine kıyasla biraz daha düşük seviyede. Bundan dolayı DeepL ile özellikle yaygın olmayan dillerde çeviri yapmak mümkün değil.
 • DeepL hem ücretli hem de ücretsiz sürümü ile kullanıcılarına hizmet veriyor. Platformun ücretsiz sürümünde yer alan özellikler kısıtlıdır. Bundan dolayı DeepL ile platformdaki tüm özellikleri kullanarak çeviri yapabilmek için ücretli abonelik almanız gerekmektedir. DeepL, Türkiye’deki banka kartları ile pro abonelik satın almayı desteklemiyor.

ChatGPT

ChatGPT

OpenAI tarafından geliştirilen ChatGPT, son yılların en popüler yapay zeka araçlarından birisi olarak karşımıza çıkıyor. Gelişmiş bir metin algılama özelliğine sahip olan ChatGPT, kullanıcılarına çeviri hizmeti de veriyor. Bu doğrultuda platformdaki metin yazma kısmına çevirmek istediğiniz cümleleri yazıp sonrasında çevirmek istediğiniz dile çevirmesi konusunda talimat veriyorsunuz. OpenAI, ChatGPT’yi sürekli geliştirmeye devam ediyor. Böylece ChatGPT günümüzde en iyi çeviri platformlarından birisi olurken gelecek için de en iddialı platformların başında geliyor.

ChatGPT’nin Güçlü Özellikleri

 • ChatGPT, dil desteği konusunda oldukça iddialı bir yapay zeka aracıdır. Çok sayıda dilde eğitilen yapay zeka aracı, bu sayede çeşitli dillerde çeviri yapabilmektedir. Bu özelliği de özellikle popüler olmayan dillerde çeviri yapmak isteyen kişilere avantaj sağlamaktadır.
 • ChatGPT, sade bir arayüze sahip. Platforma girdiğiniz zaman bir metin yazma alanı sizleri karşılıyor. Bu alana çevirmek istediğiniz metinleri ve çevrilmesi istediğiniz dili girerek çevirilerinizi kolaylıkla yapabiliyorsunuz.
 • Platform, temel olarak dil anlama ve konuşma üretme üzerine geliştirildiği için yapılan çevirileri beğenmemeniz durumunda çevirinin alternatifini üretmesi konusunda talimat verebiliyorsunuz.

ChatGPT’nin Zayıf Özellikleri

 • ChatGPT hem ücretli hem de ücretsiz olarak hizmet veren bir yapay zeka aracıdır. Platformun ücretsiz sürümünde GPT 3.5 sürümünü kullanıyorsunuz. Bunun yanı sıra ücretli abone olmanız durumunda GPT 4 sürümüne erişim sağlayabiliyorsunuz. GPT 4, GPT 3.5’a göre daha gelişmiş bir yapay zeka aracı olduğu için daha başarılı çeviriler için platforma ücretli abone olmak durumunda kalabilirsiniz.

Systran

Systran

En iyi çeviri siteleri ve programları önerileri listemizin son sırasında ise Systran kendisine yer bulmayı başardı. Çeviri sektörünün en köklü şirketlerinden olan Systran, son yıllarda eski popülerliğini kazanmak için ciddi adımlar atmaya başladı. İlk olarak çeviri sistemini yenileyen Systran, bunun dışında rakiplerinde bulunan birkaç özelliği de kendi platformuna entegre etti.

Systran’ın Güçlü Özellikleri

 • SYSTRAN, en eski çeviri platformlarının başında geliyor. Bu yüzden de platform çeviri konusunda oldukça iddialı ve tecrübeli bir sisteme sahip.
 • 140 dil kombinasyonuna sahip olan platform, iş insanları için daha gelişmiş bir çeviri sistemi sunuyor. Bunun dışında şirket, işletmelerin boyutuna göre özel çeviri paketleri ile hizmet veriyor.

Systran’ın Zayıf Özellikleri

 • Kullanıcılar, platformun ücretsiz sürümünde istedikleri yazıyı platformda bulunan dillere çevirebiliyorlar. Fakat bunun dışında dosya ve web sitesi üzerinden çeviri yapmak isteyen kullanıcıların platformun PRO paketini almaları gerekiyor. Google Çeviri ve Yandex Çeviri başta olmak üzere birçok platformda ücretsiz olan dosya ve web sitesi çevirilerinin SYSTRAN tarafından ücretli olarak kullanıma sunulması platformu, rakiplerinin gölgesinde bırakan en büyük etken diyebiliriz.

En İyi Çeviri Siteleri ve Programları: Genel Değerlendirme

Günümüzde yabancı dil, insan yaşamı için oldukça önemli bir konuma sahip diyebiliriz. Başta İngilizce olmak üzere çeşitli yabancı dilleri bilmek, insanları iş ve okul yaşamları başta olmak üzere birçok alanda ön plana çıkartıyor. Tabii ki her insanın dil öğrenme kapasitesi aynı seviyede değil. Bundan dolayı bazı insanlar yabancı dilleri çok hızlı öğrenirlerken bazıları ise ne kadar emek verirlerse versinler belirli bir seviyenin üstüne çıkamıyorlar.

Bundan dolayı bazı insanlar için yabancı diller ile başka insanlarla iletişim kurmak eziyet haline gelebiliyor. Gelişen teknolojiyle bu durum, değişmeye başladı. Çünkü çeşitli çeviri siteleri ve programları, insanlar için kurtarıcı rolü oynamaya başladılar. İnsanlar, bu platformları dil öğrenirken kullanabildikleri gibi iletişim kurmak amacıyla da kullanabiliyorlar.

İlk etapta bu platformların sayısı oldukça azdı. Daha da önemlisi çeviri site ve programları çok başarısız çeviriler yapıyorlardı. Ancak günümüzde bu durum neredeyse tamamen farklılaştı. Çeviri hizmeti sunan geliştiriciler, bu hizmetleri geliştirmeyi başardılar. Bunun sonucunda da ortaya neredeyse kusursuz çeviri yapan çeviri hizmetleri çıktı.

Bizler de bu yazımızda sizler için en iyi çeviri sitelerinden ve programlarından bahsettik. Sizler için seçtiğimiz platformlar, belirli oranda kendilerini kanıtlamış platformlardan oluşuyorlar. Tabii ki bu platformların bazı eksiklikleri olabilir. Ancak bu hizmetlerin, çeviri konusunda genel anlamda sizleri tatmin edeceğini söyleyebiliriz. Sizler için hazırladığımız en iyi çeviri siteleri ve programları öneri listemiz burada sona eriyor. Hazırlamış olduğumuz listemize göz atarak sizler için en uygun çeviri sitesini ve programını kolaylıkla tespit edebilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.