CarPlay Nedir? CarPlay Uygulamaları Nelerdir?

Otomobiller, teknolojinin gelişmesiyle birlikte en çok gelişim gösteren alanların başında geliyorlar. Birçok teknoloji şirketi, araçların kullanımına uygun teknolojiler geliştiriyor. Bu şirketlerden birisi de Apple oluyor. Teknoloji devi Apple, 2014 yılında belirli araçlarla uyumlu olan CarPlay yazılımını geliştirdi. Günümüzde akıllı cihazların yaygınlaşması ve araçların gelişmesiyle birlikte CarPlay oldukça sık kullanılıyor. Fakat bu yazılımın ne olduğunu bilmeyen kişiler CarPlay nedir diye merak ediyorlar.

Bizler de bu yazımızda sizler için CarPlay yazılımından bahsedeceğiz. Apple’ın en popüler yazılımlarından birisi olan bu yazılımın ne işe yaradığını ve nasıl kullanılabileceğini anlatmaya çalışacağız. Bunun dışında CarPlay ile kullanabileceğiniz uygulamalara da değineceğiz. Fakat tabii ki bu konulara değinmeden önce CarPlay nedir, ne işe yarar sorusuna cevap vermek daha doğru olacaktır. Gelin şimdi hep birlikte CarPlay yazılımına daha yakından bakalım.

CarPlay Nedir?

Apple, ürettiği cihazlarla en popüler teknoloji şirketlerinin başında geliyor. Ancak şirketin geliştirdiği teknolojiler, sadece cihazlardan ibaret değil. Apple, cihazların yanı sıra kullanıcılarının hayatlarını kolaylaştıracak çeşitli yazılımlar ve hizmetler de geliştiriyor. Bunlardan birisi de CarPlay oluyor.

Araçlar, insanların günlük yaşamlarının vazgeçilmez parçası haline gelmeye başladılar. İnsanlar, ulaşım ihtiyaçlarının çoğunu otomobiller ile karşılıyorlar. Bundan dolayı teknoloji şirketleri de otomobil sektörüne hız kesmeden yatırım yapmaya devam ediyorlar. Apple da kullanıcılarının otomobil deneyimlerini geliştirecek çeşitli teknolojiler üzerinde çalışıyor. Bu kapsamda şirket, iddialara göre Apple Car üzerinde çalışıyor.

Fakat Apple, bunun yanı sıra kullanıcılarına yazılım konusunda da hizmet veriyor. Bilindiği üzere artık günümüzdeki araçlarda çoğunlukla bir akıllı ekran yer alıyor. Bu akıllı ekran sayesinde sürücüler ve yolcular, navigasyon ve müzik dinleme başta olmak üzere çeşitli hizmetlerden yaralanabiliyorlar. Apple da kullanıcılarının araçlardaki akıllı ekranlardan aldıkları hizmet kalitesini artırabilmek adına CarPlay yazılımını geliştirdi.

CarPlay, ilk olarak 2014 yılında kullanıcılarla buluştu. Apple, bu yazılımı iPhone 5 serisi ile birlikte kullanıcılarına sundu. Belirttiğimiz gibi CarPlay, temel olarak arabalarda yer alan akıllı ekranlar ile iPhone cihazlar arasında bağlantı kurulumunu kolaylaştırıyor. Bu sayede iPhone kullanıcıları, araçlarındaki ekranlardan çeşitli uygulamaları kullanabiliyorlar.

CarPlay Nedir

Apple tarafından geliştirilen bu yazılım, hem araba üreticileri hem iPhone kullanıcıları tarafından çok sevildi. Çünkü CarPlay, kullanıcıların araba deneyimini ciddi derecede yükseltiyor. Bunun yanı sıra araba üreticilerinin CarPlay desteği sunması, araba almak isteyen kişiler için ilgi çekici bir özellik oluyordu. Bundan dolayı CarPlay, kısa sürede oldukça popüler bir yazılım hâline geldi.

Günümüzde birçok araba üreticisi, ürettiği modellerde CarPlay desteği sağlıyor. Fakat tabii ki bu duruma istisna olan araba modelleri de mevcut. Bundan dolayı Apple kullanıcıları, bir araç almayı düşündüklerinde hangi araçlarda CarPlay desteği mevcut diye merak ediyorlar. Sizler için yazımızın devamında CarPlay desteği bulunan araçlardan bahsedeceğiz.

Hangi Araçlarda CarPlay Desteği Mevcut?

Birçok otomobil üreticisi, ürettiği arabalarda CarPlay desteği sunuyor. Bunun en temel sebebi Apple’ın CarPlay yazılımını çoğu kullanıcısı için erişilebilir yapma isteği oluyor. Bu kapsamda Apple, araba üreticileri ile CarPlay konusunda anlaşma yapıyor. Araba üreticileri de rakiplerinden biraz daha fazla ön plana çıkabilmek adına Apple ile anlaşma yapma konusuna olumlu yaklaşıyorlar.

CarPlay yazılımının 2014 yılında kullanıcılarla buluştuğunu belirtmiştik. Bundan dolayı 2014 yılından önce üretilen arabalarda resmi olarak CarPlay desteği bulunmuyor. CarPlay desteği sağlayan ilk araba modellerinin başında KIA tarafından üretilen Soul yer alıyor. KIA, 2014 yılında ürettiği Soul modellerinde CarPlay desteği sağladı. Böylece CarPlay, artık araba üreticilerince kullanılmaya başlandı.

Daha sonra Hyundai, LDV, Maxus gibi araba üreticileri de 2015 yılından itibaren ürettikleri araçlarda CarPlay desteği sağlamaya başladılar. Volvo, Volkswagen, Seat, Skoda gibi çok tercih edilen araba üreticileri ise 2016 yılından itibaren ürettikleri araçlarda CarPlay yazılımını kullanmaya başladılar.

Günümüzde birçok araba üreticisi, yeni modellerinde CarPlay desteği sunuyor. Siz de bir araç satın alırken resmi olarak CarPlay desteği bulunup bulunmadığını Apple tarafından oluşturulan listeden kontrol edebilirsiniz. Apple tarafından oluşturulan liste incelendiğinde 600’den fazla araba modelinde CarPlay desteğinin bulunduğunu görüyoruz. CarPlay yazılımının popülerleşmesi, bu sayıyı önümüzdeki yıllarda daha da artıracaktır.

Aracında CarPlay desteği bulunduğunu öğrenen kişiler, bu yazılımı nasıl kullanabileceklerini merak ediyorlar. Gelin hep birlikte CarPlay desteği bulunan bir araçta, araç ile iPhone’lar arasında bağlantının nasıl kurulabileceğini inceleyelim.

CarPlay Bağlantısı Nasıl Kurulur?

CarPlay üzerinden iPhone cihazlarla bağlantı kurmak bazı kişiler için karmaşık gelebiliyor. Çünkü bağlantının kurulabilmesi için hem araç üzerinde hem de iPhone cihazlar üzerinde yapılması gereken bazı işlemler mevcut. Bundan dolayı çoğu araç sahibi, iPhone cihazını arabalarına bağlamaya üşeniyorlar. Eğer sizler de iPhone cihazınızı arabanıza bağlamak konusunda sıkıntı çekiyorsanız anlatacağımız adımları uygulayarak kolaylıkla telefonunuzu ve aracınızı bağlayabilirsiniz.

İlk olarak CarPlay yazılımını kullanabilmek için aracınızda CarPlay desteği bulunması gerektiğini unutmamanız gerekiyor. Bazı araç üreticileri, CarPlay desteğini USB kablosu aracılığıyla sağlarken bazı üreticiler ise hem kablosuz olarak hem de USB kablosu üzerinden bağlantı kurma imkanı sağlıyorlar. Burada sahip olduğunuz aracın sunduğu özelliklere biraz hakim olmanız gerekiyor.

iPhone’unuzu aracınıza bağlayarak CarPlay’i kullanabilmeniz için ilk olarak iPhone’unuzda Siri özelliğinin açık olması gerekiyor. Eğer Siri kapalı olursa Apple, CarPlay yazılımını kullanmanıza izin vermiyor. Bundan dolayı telefonunuzu aracınıza bağlamaya çalışmadan önce Siri’nin açık olduğundan emin olmalısınız.

CarPlay Bağlantısı Nasıl Kurulur

Daha sonra bahsettiğimiz gibi aracınızın size sunduğu bağlantı noktasını bilmeniz gerekiyor. Eğer aracınız sadece USB kablosu ile bağlantı imkanı sunuyorsa kablonuzu aracınızın bağlantı noktasına takmanız gerekiyor. Fakat aracınızda kablosuz bağlantı özelliği de mevcutsa CarPlay özelliğini kullanabilmek için USB kablosuna ihtiyacınız yok.

Kablo üzerinden bağlantı kuracaksanız kabloyu hem aracınıza hem de telefonunuza taktığınız zaman telefonunuzda bir bildirim gözükecek. Bu bildirim üzerinden aracın telefona bağlanmasına izin vererek CarPlay özelliğini kolaylıkla kullanabilirsiniz.

Kablosuz bağlantı kurmak istiyorsanız iPhone’unuzda Genel>CarPlay kısmına gitmeniz gerekiyor. Bu kısımda telefonunuz sizlerden Bluetooth özelliğini açmanızı ya da telefonunuz ve aracınız arasında kablolu bir bağlantı kurmanızı istiyor. Kablosuz bağlantı kurmak istediğiniz için Bluetooth’unuzu açarak devam etmelisiniz.

Daha sonra aracınızda bulunan sesle denetim düğmesine basmalısınız. Son olarak aracınız, akıllı ekranda telefonunuzla bağlantı kurabileceğiniz ekranı açacak. Bu ekrandan telefonunuz ve aracınızı eşleştirerek CarPlay özelliğini kolayca kullanabilirsiniz.

CarPlay Uygulamaları Nelerdir?

Apple tarafından geliştirilen CarPlay yazılımının, araçların kullanım seviyesini ciddi anlamda etkilediğinden bahsettik. Araba üreticileri de bu özelliği ürettikleri arabalarda kullanmayı tercih ediyorlar. Peki CarPlay, kullanıcılarına hangi uygulamaları kullanma imkanı sunuyor?

Araçlarda yer alan akıllı ekranlar, kullanıcılarına navigasyon ve müzik dinleme gibi işlemleri yapma imkanı sunuyorlar. Bundan dolayı kullanıcılar, CarPlay ile birlikte klasik akıllı ekran uygulamalarına ek olarak hangi uygulamaları kullanabileceklerini merak ediyorlar. Apple, uygulama geliştiricilerine CarPlay desteği sunma konusunda kolaylık sağlıyor.

Tabii ki bunun için ilk olarak uygulama geliştiricilerinin, uygulamalarını CarPlay üzerinden erişilebilir yapmak istemeleri gerekiyor. Devamında geliştiriciler, uygulamanın özellikle uyumlu olabilmesi için Apple’a başvuruyorlar. Apple, uygulamayı CarPlay için yeterli ve gerekli görürse onay veriyor. Bunun sonucunda uygulama, CarPlay kullanıcıları tarafından kullanılabilir oluyor.

Şimdilik CarPlay üzerinden kullanılabilir uygulamalar ise şu şekilde:

Apple Music

Yolculukların vazgeçilmez parçalarından birisi de müzikler oluyor. Müzikler sayesinde uzun yollar bile daha eğlenceli bir hale geliyorlar. Bu durumun farkında olan Apple, CarPlay üzerinden kullanıcılarına çeşitli müzik uygulamalarına erişim imkanı sunuyor. Bu uygulamaların başında da tabii ki Apple Music geliyor.

Apple Music

Apple tarafından geliştirilen Music platformu, dünya genelinde en çok kullanılan müzik platformlarının başında geliyor. Apple, kullanıcılarına çeşitli müziklere tek bir platformdan erişebilme imkanı sunuyor. Aynı zamanda Apple Music, CarPlay üzerinden arabalarda da oldukça kullanışlı bir şekilde kullanılabiliyor.

Kullanıcılar, CarPlay ile telefonlarına bağlandıktan sonra araçlarındaki ekranları üzerinden müziklerini kontrol edebiliyorlar. Apple, kullanıcılarına çalmayı durdurma, çalınan parçayı atlama ve rastgele parça çalma gibi özellikler sunuyor. Bu özellikler de özellikle şoförler için yeterli oluyor.

Spotify

CarPlay üzerinden kullanılabilen bir diğer müzik platformu Spotify oluyor. Spotify da Apple Music gibi dünya genelinde en çok kullanıcıya sahip olan müzik platformlarının başında geliyor. Şirket, sunduğu özellikler ile kullanıcılarını memnun etmeyi başarıyor. Bu özelliklerden birisi de CarPlay desteği oluyor.

Spotify kullanıcıları da Apple Music kullanıcıları gibi CarPlay üzerinden çeşitli özellikleri kullanabiliyorlar. Bu özelliklerin başında çalınan parçayı değiştirme geliyor. Bunun yanı sıra kullanıcılar; rastgele parça çalma, isimden parça aramak gibi özelliklerden de faydalanabiliyorlar.

WhatsApp

WhatsApp, en popüler iletişim uygulamalarından birisi olarak dikkat çekiyor. Her ne kadar son zamanlarda bazı sebeplerden ötürü platformun kullanıcı sayısı azalsa da WhatsApp, hâlâ en popüler iletişim uygulamalarının başında geliyor.

Geliştiriciler, kullanıcılarına çeşitli özellikler sunuyorlar. CarPlay desteği de bu özelliklerden birisi olarak dikkat çekiyor. Arabada hareket halindeyken mesaj yazmak tehlikeli olabiliyor. Bundan dolayı özellikle sürücüler, sürüş halindeyken mesaj yazamıyorlar. WhatsApp, CarPlay desteği ile bu sorunu ortadan kaldırdı diyebiliriz.

WhatsApp üzerinden gönderilen mesajlar, CarPlay üzerinden dikkat dağıtıcı olmayacak şekilde bildirim olarak görüntülenebiliyor. Bunun yanı sıra CarPlay desteği bulunan araçlarda sesli komut özelliği de mevcut. Bu özellik sayesinde kullanıcılar, Siri üzerinden WhatsApp’tan mesaj gönderebiliyorlar.

Google Haritalar

Navigasyon, bir aracın olmazsa olmaz uygulamasıdır diyebiliriz. Özellikle turistik amaçlı bir yere gidildiğinde navigasyon kullanmadan bir yerleri bulmak zorlayıcı olabiliyor. Bundan dolayı navigasyon uygulamaları, sürücülerin en çok kullandığı uygulamaların başında geliyor.

Google Haritalar

Apple da sürücülerin sürüş deneyimini iyileştirebilmek adına CarPlay üzerinden navigasyon desteği sunuyor. Genellikle çoğu araba üreticisi, arabalarda yer alan ekranlar üzerinden navigasyon hizmeti veriyorlar. Fakat bu hizmetler, internet üzerinden sağlanmıyorsa belirli bir aralıkla güncellenmek zorunda kalıyorlar.

iPhone kullanıcıları ise CarPlay üzerinden Google Haritalar’ı kolaylıkla kullanabiliyorlar. Böylece kullanıcılar, Apple’ın sunduğu özellik sayesinde güncel ve modern bir navigasyon uygulamasını rahatlıkla kullanabiliyorlar.

CarPlay Uygulamaları Nasıl Düzenlenir?

Apple kullanıcılarının CarPlay üzerinden kullanabilecekleri popüler uygulamalardan bahsettik. Bazı kullanıcılar, bu uygulamaları araçlarındaki ekranlardan göremediklerini söylüyorlar. Bundan dolayı da bu kullanıcılar, CarPlay üzerinden bazı uygulamaları kullanamıyorlar.

Eğer telefonunuzda yer alan ve CarPlay desteği bulunan bir uygulamayı, aracınızda göremiyorsanız bu uygulamayı CarPlay uygulamalarına eklemeniz gerekiyor. Bunun için ilk olarak aracınız ve telefonunuz arasındaki bağlantıyı kurmanız lazım. Rehberimizde bu bağlantıyı nasıl kurabileceğinizi açıkladık.

Daha sonra iPhone’unuzdan Ayarlar>Genel>CarPlay kısmına gitmeniz gerekiyor. Telefonunuz, aracınıza bağlıyken bu kısımda CarPlay üzerinden yapabileceğiniz özelleştirmelere erişebileceksiniz. Burada CarPlay üzerinden kullanabileceğiniz uygulamalar gözüküyor.

Sizler de kullanmak istediğiniz uygulamaları “+” sembolüne basarak CarPlay menünüze ekleyebilirisiniz. Aynı şekilde kullanmak ve görmek istemediğiniz uygulamaları da “-” sembolüne basarak CarPlay menünüzden silebilirsiniz.


Genel Değerlendirme

Bu yazımızda sizler için Apple tarafından geliştirilen CarPlay teknolojisinin ne olduğunu açıklamaya çalıştık. Bunun yanı sıra CarPlay bağlantısını nasıl kurabileceğinizi ve hangi araçlarda CarPlay desteği bulunduğuna da detaylıca değindik. Tabii ki CarPlay’e değinmişken bu yazılımda kullanabileceğiniz uygulamalardan bahsetmesek olmazdı. Bundan dolayı sizler için CarPlay üzerinden kullanabileceğiniz en iyi uygulamaları da listeledik.

Sizler için hazırlamış olduğumuz CarPlay rehberimiz burada sona eriyor. Sizler de CarPlay ile ilgili soru ve görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.