Andrew Jassy Kimdir?

Andrew Jassy, e-ticaretin öncü şirketlerinden, Amazon’un çiçeği burnunda CEO’su ve aynı zamanda Amazon’un yan kolu olan Amazon Web Service’in de kurucusu.

Çevresinde “Andy” ismiyle bilinen, tam adı Andrew R. Jassy olan Amerikalı iş adamı, 5 Temmuz 2021’de Amazon’un CEO’su oldu. Bu haberle başarılı iş adamı gündeme bomba gibi düştü. Çünkü bilindiği üzere Amazon, dünya çapında günümüzün en sık kullanılan platformlarından birisi. Dolayısıyla Amazon’un yeni CEO’sunun merak unsuru olması da gayet olağan. İşte, bu yazımızda halihazırda Amazon’un yeni CEO’su, Andrew Jassy’nin kim olduğunu ve kariyer yaşamındaki basamakları sizlerle paylaşıma sunuyoruz.

Andrew Jassy’nin Amazon’daki serüveni şirketin kuruluşundan 3 yıl sonra yani 1997 yılında başlamıştı. Taze Harward mezunu delikanlı, ilk olarak MBI adlı bir şirkette kariyer hayatına başlıyor. Burada proje yöneticisi olarak görev aldığı bilinmekte. Ardından Andrew, bir arkadaşı ile beraber bir girişime imza atıp kendi şirketini kuruyor. Ancak bu girişim pek de istediği gibi sonuçlanmıyor. Şirketi kapattıktan sonra Andrew Jassy, kariyer yaşamının dönüm noktası olan bir hamle yapıyor.

İlk başta, yalnızca bir e-ticaret şirketi olan ve 5 Aralık 1994 yılında Jeff Bezos tarafından kurulan Amazon’a geçiş yapıyor. Burada ilkin pazarlama müdür olarak görev alan adam, ilerleyen süreçte Jeff Bezos’un güvenini kazanıyor. Onunla beraber toplantılara katılıyor, fikirlerini beyan ediyor, eleştirmekten de hiç çekinmiyor.

Geçen yılların ardından Andrew girişimci ruhunu ortaya çıkarıyor. Bezos’a, Amazon’a hareketlilik ve yenilik kazandıracak olan yeni bir projeyle gidiyor. Bu proje AWS, yani Amazon Ağ Hizmeti olarak bilinen bulut bilgi işlem hizmeti platformu.

Bu önerisinin ardından Bezos, Andrew’un önünü açıyor. Onun projesine destek veriyor. Proje 2006 yılında hayata geçiyor. Ardından şirket kısa sürede, kazancına kazanç katıyor. Çünkü proje sayesinde Amazon birtakım kurum ve firmalarla iş birliğine gidiyor.

Gelin, Andrew Jassy’nin geçmişten günümüze uzanan Amazon yolculuğuna hep beraber detaylıca bakalım.

Andrew Jassy: Kişisel Yaşamı

Andrew Jassy, 13 Ocak 1968 yılında ​​New York’ta dünyaya geliyor. Onun babası Everett Jassy, annesi ise Margery Jassy. Babasının avukatlık, annesinin ise bir gençlik tiyatrosuna bağlı vakfın yöneticiliğini yaptığı bilinmekte.

Genç Jassy, Scarsdale lisesindeki eğitim yaşamını başarıyla tamamlıyor. Onun lise yıllarında futbol ve tenise meraklı olduğu söylentiler arasında. Amazon’dan bir grup arkadaşıyla Super Bowl gibi büyük spor etkinliklerinde yer alması bu söylentiyi desteklemekte.

Bunun yanı sıra, Seattle’daki evinin bodrumunda Jassy’nin New York Mets, Giants ve Rangers maçlarını izlemek için kendi spor barını kurduğu da bilinmekte. Şimdilerde ise Andrew Jassy, ​​Ulusal Hokey Ligi’nin önde gelen takımlarından, Seattle Krakens’in azınlık sahiplerinden biri.

Liseyi başarıyla tamamlayan adam ​​lisans öğrenimini ise Harvard Üniversitesi’nde tamamlıyor. O, lisansını iktisat üzerine tamamlıyor. Ardından Harvard’da bu kez doktora programına kayıt oluyor.

1997 yılında Andrew, Eddie Bauer’in moda tasarımcısı olan Elana Rochelle Caplan ile hayatını birleştiriyor. Çiftin iki çocuk sahibi oldukları ve Jassy ailesinin Seattle, Capitol Hill’de yaşam sürdükleri biliniyor.

Jassy’den Öncesi: Amazon Nasıl Kuruldu?

Andrew Jassy’nin kariyer yaşamına göz atmadan önce, Amazon’un nasıl ve kim tarafından kurulduğuna göz atmanın faydalı olabileceğini düşündük. Bu nedenle, Amazon’un kuruluşuna hep beraber kısaca bir göz atalım istedik.

Hatırlanacağı üzere, Amazon.com’un merkezi ABD’de bulunuyor. Şirket, hayatımıza ilk olarak kitap satışının yapıldığı bir e-ticaret platformu olarak girmişti. Ardından ise bulut bilişim, dijital akış, ve yapay zeka gibi çok uluslu bir Amerikan teknoloji şirketine dönüştü. Hatta bu dönüşümle Google, Apple, Microsoft, ve Facebook’un yer aldığı bilgi teknolojisi endüstrisindeki “en büyük beş şirket” listesine adını yazdırmayı başardı.

Peki, bugün dünyanın en güçlü ve değerli şirketi olarak bilinen Amazon kim tarafından nasıl kurulmuştu? Amazon.com, takvimler 5 Temmuz 1994’ü gösterdiğinde Jeff Bezos tarafından kuruluyor. Belirttiğimiz gibi Bezos’un ilk etapta hedefi yalnızca kitapların satıldığı bir çevrimiçi pazarı oluşturmak.

Böyle olsa da süreç içinde Amazon gelişim kaydetti ve çağa ayak uydurdu. Bu nedenle süreç içinde elektronik araçlardan video oyunlara, giyime, mobilyaya, oyuncağa ve daha pek çok ürünün satılmasına imkan tanıyan büyük bir pazar haline geldi. Bu büyüme ile beraber, şirket ABD’nin en ünlü perakendeci şirketi olarak bilinen Walmart’ın önüne geçti.

Takvimler 2017’yi gösterdiğinde ise şirket Whole Foods Market’i yaklaşık 13 milyar dolar karşılığında satın aldı. Bu satın alımla beraber, şirket sektördeki büyüklüğünü önemli ölçüde artırdı. 2018 yılında şirketin kurucusu ve CEO’su olan Bezos, kullanıcılara ek hizmet sunan, Amazon Prime‘ın dünya çapında 100 milyon aboneyi aştığını duyurdu.

Amazon’un geçmişi her ne kadar 28 yıl öncesine dayansa da şirketin Türkiye pazarına girişinin geç olduğunu söylemek mümkün. Çünkü Amazon’un Türkiye pazarına tam anlamıyla girdiği tarih Eylül 2018 olarak kayıtlarda yer alıyor. 2020’ye kadar diğer ülkelere kıyasla Türkiye’de pasif kalan şirket Eylül 15’te kullanıcılara ek erişim hizmeti sunmasının ve Prime Video gibi üyeliklere müsaade etmesinin ardından daha çok ilgi görmeye başladı.

Jassy’nin Amazon Kariyeri

Amazon

1997

Yazının başında belirttiğimiz gibi, Andrew’un kariyer yaşamı genel olarak Amazon’da başlamıyor. Arşivde yer alan bilgiler Andrew’un Amazon’dan önce, bir koleksiyon şirketi olan MBI’de proje yöneticisi olarak çalıştığına işaret ediyor. Fakat Andrew’un hangi gerekçeyle olduğu bilinmese de bu şirketten ayrılma kararı aldığı biliniyor.

Şirketten ayrılmasının ardından ise meslektaşı olan bir arkadaşıyla bir girişimde bulundukları ve şirket kurdukları bilinmekte. Ancak işler Jassy ve arkadaşının istediği gibi gitmeyince şirketi kapatma kararı alıyorlar.

Takvimler 1997 yılını gösterdiğinde Andrew Jassy, Amazon’un halka açıldığı bu tarihte şirkete dahil oluyor. İlk olarak, şirkete pazarlama müdürü pozisyonunda görev alıyor. Onun bu süreçte daha çok CD ve müzik satış bölümünde aktif roller üstlendiği bilinmekte.

İşte, Amazon’daki kariyer yaşamına pazarlama müdürü olarak başlayan başarılı adam, bugün Amazon’un CEO’luğunu yapıyor. Yeni görevinde şirkete nasıl bir yol haritası çizeceği ise merak konusu. Ancak onun CEO olmadan önceki görevleri ve başarıları bizlere geleceğe dair ipuçları sunmakta. Bu açıdan bakınca, Andrew’un CEO olmadan önce Amazon’da neler yaptığına bakmak gerekli.

2002-2016

Takvimler 2002 yılını gösterdiğinde Andrew şirkete olan bağlılığını ve başarılarını kanıtlamış olacak ki şirketin kurucusunun gölge danışmanı oluyor. Bunun anlamı ise 2002 yılıyla beraber Andrew’un şirkette sözü geçen biri haline gelmesi. Çünkü bu süreçle beraber Andrew, şirketin kurucusu Bezos’un bir nevi sağ kolu oluyor. Jeff Bezos’a toplantılarda eşlik edip kritik kararlarda onunla beraber yer alıyor.

Şirkette gitgide söz sahibi olan Andrew Jassy, 2003 yılında bir fikir ortaya atıyor. Bu fikir, esasında Bezos’la beraber şirketin genişleme sürecinde aralarında geçen konuşmalara dayanıyor. İşte, Andrew Jassy, Amazon’un hizmetlerinden biri olan Amazon Web Service’in (AWS) fikir babası. AWS özetle, Amazon’un yan kuruluşlarından biri olan ve şirketlere ya da hükümetlere isteğe bağlı olarak sunduğu bulut bilgi işlem hizmeti platformu.

Jassy, bu fikirle veri depolamayı diğer şirketler için daha ucuz ve daha kolay hale getirmeyi hayal ediyordu. Bu hayalini gerçekleştirmek için, bu konudaki uzmanlığını layıkıyla yerine getirmek istedi. Onun bu hayalini gerçekleştireceğine dair Bezos’a bir not yazdığı ise söylentiler arasında. Bezos ona karşı koyamadı ve 2003’te harekete geçmesi için Jassy’e onay verdi.

Ayrıca, Jeff Bezos onun fikrine yalnızca onay vermekle kalmadı. Aynı zamanda Bezos, Andrew’u AWS projesinin liderliği pozisyonuna terfi ettirdi. Bu proje kapsamında Andrew’a yardımcı olması için 57 kişiyi görevlendirdi. Anlaşıldığı üzere Jassy, Bezos’u oldukça ikna etmişti.

Ardından, AWS 2006 yılında piyasaya sürülüyor. Proje beklenenden daha büyük bir ilgiyle karşılanıyor. Jeff Bezos bu büyümeyi göz önüne alarak Andrew’u Amazon Web Service’in CEO’luğuna terfi ettiriyor. Andrew Jassy’nin büyük bir çıkış yakalayan projesi sayesinde, yaklaşık 36.6 milyon dolar kazandığı bilgisi kayıtlarda yer alıyor.

Öte yandan, şirketin AWS ile beraber, 40 milyar dolarlık bir işletme haline geldiği bilinmekte. Bunun yanı sıra AWS, tüm şirketin faaliyet karının %60’ından fazlasını da oluşturdu. Bununla da kalmayıp bulut bilişim pazar payının %30’undan fazlasına sahip oldu.

andrew-jassy

Amazon Web Service Müşterileri

Andrew Jassy’nin yürüttüğü Web Servis Hizmeti aracılığıyla, Amazon dünyaca ünlü birçok resmi ve özel kurumla anlaşma yapmıştır. Resmi kurum müşterinden bir tanesi, 1975 yılında uzay keşfi çalışmaları yürütmek amacıyla kurulan, Avrupa Uzay Ajansı’dır.

Aynı zamanda ABD’nin uzay programlarını yürümekle görevli olan olan NASA da AWS müşterilerindendir. Uzay teknolojileri dışında, ABD’nin uluslararası ilişkilerini yürütmekten sorumlu olan Dışişleri Bakanlığı da kurumsal müşteriler arasında yer alıyor.

Ancak Amazon’un resmi kurum müşterileri yalnızca Amerika’yla sınırlı değildir. AWS Hizmeti, Avrupa’da da ilgi görmeyi başarmıştır. Birleşik Krallık Adalet Bakanlığı, şirketin Avrupa’daki resmi kurum müşterileri arasında yer almaktadır.

Şirketin müşterileri arasında ise yine dünyaca ünlü platformlar ve markalar yer almaktadır. Bunlar arasında öne çıkanlar; çok uluslu Amerikan teknoloji ve medya şirketi Netflix, dünyanın önde gelen medya yazılımı şirketlerinden Adobe, yine Amerika menşeli olan sosyal ve haber tartışma sitesi Reddit olarak sayılabilir.

Ayrıca İsveç menşeli dijital müzik platformu Spotify, Japonya merkezli elektronik alet üreticisi Sony ve Güney Kore merkezli elektronik şirketi Samsung da AWS müşterileri arasındadır. 2006 yılında hayata geçen projenin ardından Amazon’un anlaştığı diğer kurum ve şirketlerden bazıları ise şöyle:

 • Airbnb
 • Bitdefender
 • BMW
 • Baidu
 • Canon
 • Coinbase
 • Disney
 • Dow Jones
 • Financial Times
 • General Electric
 • Guardian
 • Johnson & Johnson
 • Lamborghini
 • McDonalds
 • Nokia
 • Philips
 • Pinterest
 • Schneider Electric
 • Siemens
 • SoundCloud
 • Square Enix
 • Tata Motors
 • Twitch
 • Ubisoft
 • WeTransfer
 • WIX
 • Xiaomi
 • Zynga
andy-jassy

2021

Amazon’un kurucusu ve ilk CEO’su olan Jeff Bezos, şirketin 27’nci kuruluş yıl dönümünde verdiği haberle gündeme bomba gibi düştü. Bezos, şirketin yıl dönümünde üst yöneticilik görevinden, yani CEO pozisyonundan ayrıldığını duyurdu. Bu duyuruyla beraber, Amazon’un yeni CEO’sunun Andy Jassy olacağı haberini verdi. Böylelikle, takvimler 5 Temmuz 2021’i gösterdiğinde Andrew, Amazon tarihinin ikinci CEO’su olarak yeni görevi Bezos’tan devraldı.

Bezos’un, seçimini Andrew’den yana kullanmasının nedenleri hakkında pek çok şey söylendi. Kimileri Andrew Jassy’nin, Bezos’un yerine geçmesini onun elit liderlik grubu S-takımının bir üyesi olmasına bağladı. Kimileri ise Amazon Web Servisi’ni kurmasıyla elde ettiği başarılara bağladı. Aynı zamanda, Bezos’un bu hamlesi, şirketin gitgide internet hizmetlerine verdiği önemin bir göstergesi olarak da yorumlandı.

Fakat tüm bu söylentiler, Andrew’un Amazon’daki başarısını tırnaklarıyla kazıyarak elde ettiğini gerçeğini de değiştirmemekte. Başarılı adam, 1997 yılından bu yana 25 yılını Amazon’a adamıştı.

Siz Ne Düşünüyorsunuz?

Anlaşıldığı üzere, Andrew Jassy neredeyse tüm yaşamını Amazon’a adamış bir adamdı. O, Amazon’a 25 senesini vermişti. Bu sürecin sonunda ise Andrew Jassy bizzat Amazon’un kurucusu, Jeff Bezos tarafından şirketin üst düzey pozisyonuna getirilmişti. Başka bir deyişle, Amazon’da göstermiş olduğu üstün başarılar nedeniyle üst düzey bir pozisyona layık görülmüştü. Nihayet başarılı adam başarılarının meyvesini almaktaydı.

Aslında onun dünyanın önde gelen üniversitelerinden Harvard’da lisansını ve doktora programını tamamlamış olması da kariyerine yönelik bir ipucu olarak düşünülebilir. Bu açıdan bakıldığında, başarılı iş adamı hem aldığı eğitim hem de iş yaşamında oynağı roller ile bu alanda kariyer yolculuğuna çıkmış olan herkese örnek bir profil oluşturuyor.

Peki, sizler Andrew Jassy’nin yaşamı ve kariyeri hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Bilim ve teknolojinin insan yaşamına etkileri konusunda oldukça meraklı. Özellikle, bilim ve teknoloji dünyasına katkıda bulunmuş isimler üzerine yazılar kaleme almayı seviyor. Bu alanlarda araştırmalar yapmak, okumak ve yazmak vazgeçilmezlerinden. Ayrıca felsefe, psikoloji, sosyoloji ve sinema ilgi duyduğu alanlar arasında. Bu alanlar üzerine çeşitli platformlarda ve basılı bir dergide içerikler üretiyor.