Amazon AWS ile Bulut Pazarında Lider

Teknoloji devi Amazon, yıl boyunca IaaS (Infrastucture as a service) pazarının yarısını doldurdu ve 2019 yılında genel bulut pazarında lider isim oldu. Gartner bugün bulut teknolojileri ile ilgili bir rapor yayımladı. Amazon, 2019’da tahmini olarak 20 milyar dolar IaaS bulut geliri elde ederek %45 pazar payıyla bulut pazarında lider oldu. Pazarda Amazon’u %17,9’luk pay ile bir diğer dev şirket Microsoft takip etti.

Microsoft’u ise Alibaba, Google ve Tencent gibi şirketler izledi. Toplamda ise, Dünya çapındaki IaaS genel bulut hizmet pazarı, 2019 yılında yıllık %37,3 artışla 44,5 milyar dolara kadar ulaştı.

Gartner’in Araştırma Başkan Yardımcısı Sid Nag, büyümenin büyük ölçüde bulut aracılığıyla sunulan yeni, veri odaklı ve ölçeklenebilir teknolojilere olan talepten kaynaklandığını söyledi. Nag, “Bulut, CIO’ların gündemlerinde en üst sırada yer alan dijital işletmeye geçişin temelini oluşturuyor.” açıklamasında bulundu.

Ayrıca Sid Nag açıklamasında “Bulut teknolojisi AI (Yapay zeka), makine öğrenimi ve 5G gibi teknolojilere olanak sağlar. Günün sonunda, bu teknolojilerin her biri, genel bulut IaaS gibi ölçeklenebilir, esnek ve yüksek kapasiteli bir altyapı platformuna ihtiyaç duyar. Bu nedenle pazar, güçlü bir büyümeye tanık oldu.” ifadelerini kullandı.

Amazon Web Services En Popüler Bulut Platformu

Gartner, Amazon AWS’nin (Amazon Web Services) bulut yığınındaki IaaS katmanının ötesinde yeteneklerini geliştirmek ve bir sonraki yıl lider konumunu korumak için 2018’de bir numaralı noktasından yararlandığını söyledi. Amazon, AWS’yi bulut tabanlı makine öğreniminde bir lider haline getirdi ve şirketin devasa satın alma gücü ve ölçeği, onu küresel bulut pazarında oldukça etkili bir oyuncu haline getirdi.

Microsoft, gelirinin yarısından fazlasının Kuzey Amerika’dan gelmesiyle 2019’da iki numaralı sırayı korudu. Şirketin IaaS geliri Azure bulut platformunu diğer Microsoft ürünleriyle bir araya getirmesiyle yıllık bazda %57,8 arttı. Google ise 2018 yılında 1,3 milyar olan genel bulut IaaS gelirini 2019 yılında 2,4 milyar dolara kadar çıkardı.

Çin’de ise, Alibaba Cloud’ın satışları 2019’da %62,4 artışla 4 milyar doları aştı. Ülkenin ikinci en büyük bulut sağlayıcısı WeChat sahibi ve video oyun devi Tencent, 2019’da 1,23 milyar dolarla satışlarının 10 kat arttığını gördü. Alibaba ve Tencent, 2019 yılında küresel IaaS pazarının sırasıyla %9,1 ve %2,8’ini oluşturdu. Gartner ayrıca Alibaba, Tencent ve Huawei gibi Çin merkezli sağlayıcıların pazar olgunlaştıkça gelişeceğine vurgu yaptı.

COVID-19 nedeniyle ilan edilen pandemi, insanlara bulut teknolojilerine vermesi gereken önemi gösterdi. Amazon ise AWS hizmeti ile bu pazarda bir süre daha lider kalacak gibi.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Özgür Doğan (Okunuşu: Özgür Do:an) : Teknoloji içerikleri yazmayı ve okumayı seven kişi, kimse, topluluk.