WeTransfer Nedir?

Teknolojinin gelişmesi pek çok işlemi dijital ortamlarda gerçekleştirmemizi sağlıyor. Bu nedenle gün içerisinde birçok dosyayı internet üzerinden göndermemiz gerekiyor. Ancak bazen bu dosyaları göndermek her zaman kolay olmayabiliyor. Bu durumda kullanıcıların yardımına koşan bazı platformlar mevcut. Peki bu platformlardan birisi olan WeTransfer tam olarak nedir?

Bu içeriğimizde sizlere WeTransfer nedir ve nasıl kullanılır sorularının yanıtlarını aktaracağız. Öncelikle WeTransfer’in kuruluşuna ve gelişimine göz gezdireceğiz. Daha sonrasında farklı platformlarda WeTransfer nasıl kullanılır sorusunu yanıtlayacağız.

Dosya paylaşımı konusunda en önde gelen platformlardan birisi olan WeTransfer, aynı zamanda birçok işletim sistemini destekliyor. İnternet tabanlı olmasının da bunda payı büyük tabii ki. Windows, Mac, Android, iOS gibi işletim sistemlerine ek olarak; bilgisayar, tablet ve telefondan dosya paylaşımı yapmak WeTransfer ile mümkün.

WeTransfer’i detaylıca anlattıktan sonra platformun alternatiflerine de göz gezdireceğiz. Piyasada adından söz ettiren dosya paylaşımı servislerine de içeriğimizde yer vermeyi ihmal etmedik. Ancak hepsinden önce WeTransfer nedir sorusunu yanıtlamamız gerekiyor.

WeTransfer Nedir?

En kısa tanımıyla WeTransfer, internet üzerinden dosya göndermek için kullanılan bir hizmettir. WeTransfer kullanarak büyük boyutlu dosya ve fotoğrafları çevrenizdekilerle paylaşabilirsiniz. Üstelik doğrudan göndermek istediğiniz kişiye bir bağlantı aracılığıyla bu dosyaları indirme imkanı da sunmanız mümkün.

WeTransfer, 2009 yılında Amsterdam’da Rinke Visser, Ronald Hans ve Bas Beerens tarafından kurulmuştur. Bu hizmetin kurulmasındaki ilk amaç ise yüksek boyutlu dosyaların kolay paylaşılmasını sağlamak olarak ifade ediliyor.

Zaman içerisinde WeTransfer platformu güçlenmiş ve farklı özellikler de sunmaya başlamıştır. Bunların arasında daha da yüksek boyutlu dosya paylaşımları, yüksek kullanıcı güvenliği gibi unsurlar yer almaktadır. Aynı zamanda bu dönemlerde daha fazla avantaj sunan “Pro” sürümü de WeTransfer’de devreye girmiştir.

Yıllar geçmeye devam ettikçe WeTransfer farklı kişilerden ve kurumlardan yatırımcılar almaya başlar. Aynı zamanda dünyaya açılmayı da sürdürmektedir. Şirket 2016 yılında Amsterdam’daki merkeze ek olarak Los Angeles’ta da bir ofis açar.

WeTransfer, dosya depolama ve gönderme için Amazon servislerini kullanmaktadır. Şirket Amazon’un Simple Storage Service isimli bulut depolama alanından faydalanmaktadır. Bu sayede internet üzerinden dosya aktarımı yapmayı mümkün hale getirir.

WeTransfer esasında ücretsiz bir hizmet sunmaktadır. Ancak ücretsiz hizmette bazı kısıtlamaları mevcuttur. Örneğin yalnızca 2 GB’a kadar dosyaları ücretsiz şekilde göndermek mümkündür. Bundan sonrası için Pro sürümü satın almak gerekmektedir.

Bunun haricinde WeTransfer’in bazı ürünlerini tam olarak kullanmak için de Pro üyelik satın almak gereklidir. Örneğin Paste ya da telefon uygulaması olan Collect gibi ürünlerin tüm özelliklerini kullanmak için Pro üyelik istenmektedir. Peki WeTransfer Pro tam olarak nedir?

wetransfer-nedir-nasil-kullanilir
Görsel: WeTransfer

WeTransfer Pro Nedir?

Bir önceki başlıkta belirttiğimiz gibi WeTransfer hizmetinde ayrıcalıklar sunan bir ürün de mevcuttur. Bu ürünün adı WeTranfer Pro olarak ifade edilmektedir. WeTransfer Pro paketine sahip olan kullanıcılar belli bir ücret karşılığında dosya aktarımı için bazı avantajlara sahip olurlar. Aynı zamanda WeTransfer tarafından sunulan farklı ürünleri de kullanma şansına sahiptirler.

WeTransfer Pro’nun standart paketten en büyük farkı dosya gönderim boyutudur. WeTransfer tarafından yapılan son güncelleme ile dosya gönderimi 200 GB’a kadar yükseltilmiştir. Ücretsiz pakette ise bu değer yalnızca 2 GB ile sınırlıdır.

Buna ek olarak WeTransfer Pro ile bir ekip oluşturmak da mümkün hale gelmektedir. Böylece servis ekip içi dosya paylaşımlarına olanak sağlar. Ayrıca davet edilen her ekip üyesinin 1TB depolama alanı olduğunu da ifade etmek gerekir.

Tüm bunlara ek olarak WeTransfer Pro ile yapılan dosya paylaşımlarında parola koruması imkanı da sunulmaktadır. Bu sayede çok daha güvenli bir şekilde dosya paylaşmak mümkün. Ayrıca WeTransfer sayfasını da kişiselleştirme imkanı WeTransfer Pro paketine dahil edilir.

WeTransfer Pro paketi ile Paste ve Collect gibi diğer ürünleri de kullanma imkanı mevcut. WeTransfer tarafından geliştirilen bir sunum hazırlama uygulaması olan Paste, Pro hesabı kullanıcılarına tam özellikleriyle sunuluyor. Ayrıca farklı renkler, fontlar ve logolar da Pro hesabına dahil ediliyor.

Standart hesapta üç adet Paste projesi hazırlamak mümkünken Pro hesap ile bu sayı sınırsız oluyor. Collect uygulamasında ise 200 GB depolama alanı ve cihazlar arası senkronizasyon imkanı mevcut. Standart sürümde ise herhangi bir senkronizasyon işlemi mümkün değil.

WeTransfer Pro servisinin ücreti ise aylık kişi başı 12€/12$ olarak ifade ediliyor. Yıllık ise 120€/120$ ücretlendirmeye sahip olduğunu belirtelim.

WeTransfer Nasıl Kullanılır?

İçeriğimizde şimdiye kadar WeTransfer’in ne olduğuna ve farklı ürünlerine değindik. Ayrıca WeTransfer Pro’nun avantajlarına da yer verdik. Şimdi ise WeTransfer nasıl kullanılır sorusunu yanıtlayacağız. Bunun için iki farklı yöntemden bahsedeceğiz.

Öncelikle bilgisayar üzerinden WeTransfer kullanma işlemini anlatacağız. Daha sonra mobil tarayıcı üzerinden dosya gönderiminin nasıl yapıldığına değineceğiz. Hemen ardından WeTransfer’e alternatif uygulama ve servislere göz gezdireceğiz.

Bilgisayar ile WeTransfer Üzerinden Dosya Göndermek

WeTransfer ile bilgisayar üzerinden dosya göndermek en popüler yöntemlerden birisidir. Bunun için ise dosyayı göndereceğiniz kişi ile ilgili bazı bilgilere sahip olmanız gerekmektedir. Bir dosya göndermeden önce göndereceğiniz kişinin e-posta adresi ve sizin e-posta adresinizden emin olmalısınız. Ancak e-posta adresi olmadan da dosya yüklemek mümkündür.

Ayrıca göndereceğiniz dosyanın boyutu da önemli bir unsur. Eğer standart sürüme sahipseniz dosya boyutu 2 GB’ın üstüne çıkmamalıdır. Tüm bu bilgiler teyit ettikten sonra WeTransfer ile dosya gönderimi aşamalarına geçebilirsiniz:

 • Öncelikle WeTransfer.com adresini ziyaret edin. Ana sayfaya ulaştığınızda karşınıza bir kutucuk çıkacak. Bu kutuda yer alan bilgileri doldurmanız gerekmekte.
 • WeTransfer ile bir dosya göndermenin iki yöntemi bulunmaktadır. Dilerseniz alıcının e-posta adresine bir bağlantı gönderebilirsiniz. Bir diğer seçenek ise doğrudan dosya transferi için bir bağlantı almaktır.
 • Eğer karşınızdaki kişinin e-posta adresine bir dosya göndermek istiyorsanız “Alıcı e-posta adresi” kısmına göndermek istediğini kişinin e-posta adresini girin. Daha sonra kendi e-posta adresinizi, dosyanın başlığını ve mesajınızı girebilirsiniz.
 • Eğer bir transfer bağlantısı almak istiyorsanız kutunun sol alt tarafında yer alan üç noktaya tıklamanız gerekmekte. Burada karşınıza çıkacak “Transfer bağlantısı alın” seçeneği sayesinde herhangi bir e-posta adresi girmeden dosya yükleyebilirsiniz.
 • Tüm bu işlemlerden önce ya da sonra dosyanızı yükleyebilirsiniz. Bunun için kutunun en üst bölümünde yer alan “Dosyalarınız yükleyin” butonuna tıklamanız gerekmekte. Daha sonra bilgisayarınızda yer alan göndermek istediğiniz dosyayı WeTransfer’e yükleyebilirsiniz.
wetransfer-nasil-kullanilir-bilgisayar

Daha fazla seçenek görmek için üç nokta simgesine tıkladığınızda bazı detaylarla da karşılaşacaksınız. Pro kullanıcıları için sunulan bazı özellikler burada yer almaktadır. Bunların arasında parola ekleme ve geçerlilik süresi uzatma gibi unsurlar bulunur.

Standart kullanıcılar tarafından oluşturulan bağlantılar yalnızca 1 hafta geçerlilik süresine sahiptir. Aynı zamanda bu bağlantılar için herhangi bir parola ekleme imkanı bulunmamaktadır. WeTransfer Pro ile bu seçenekler de devreye girer.

Mobil Tarayıcı ile WeTransfer Üzerinden Dosya Göndermek

WeTransfer kullanarak telefondan da dosya gönderimi yapmak mümkündür. Bunun için izlemeniz gereken yol ise bilgisayar ile oldukça benzer. Eğer bir kişinin e-posta adresine doğrudan dosya göndermek istiyorsanız yine e-posta bilgilerinin elinizde olduğundan emin olmanız gerekmekte. Ancak bir WeTransfer bağlantısı alarak yükleme yapmak da mümkün.

Telefonunuzun işletim sistemi fark etmeden herhangi bir tarayıcı üzerinden WeTransfer’e dosya yükleyebilirsiniz. Bunun için izlemeniz gereken adımlar ise şöyle:

 • Öncelikle WeTransfer.com adresine telefonunuzun tarayıcısından giriş yapın. Karşınıza çıkacak olan kullanım şartlarını onayladıktan sonra dosya yükleme işlemine başlayabilirsiniz.
 • WeTransfer mobil arayüzünde öncelikle yüklemek istediğiniz dosyayı sizden isteyecektir. Telefonunuzda bulunan ve yüklemek istediğiniz dosyayı seçtikten sonra devam edin.
 • İkinci aşamada WeTransfer sizden dosya için bir başlık ve mesaj isteyecektir. Paylaşılacak olan bağlantıda yer alacak bu başlık ve mesajı da girdikten sonra ilerleyebilirsiniz.
 • Sonraki adımda ise e-posta adresine göndermek ve transfer bağlantısı almak için iki farklı seçenek mevcut. Eğer transfer bağlantısı almak isterseniz doğrudan bağlantı adresini almak üzere dosyayı yükleyebilirsiniz.
 • Diğer seçeneği seçmeniz halinde WeTransfer sizde alıcı e-posta adresini ve sizin e-posta adresinizi isteyecek. İkisini de doğru girdiğinize emin olduktan sonra e-posta adresinize bir doğrulama kodu gönderebilir. Bu kodu girdikten sonra devam edin.
 • Her iki seçeneğin de ardından yükleme işlemi başlayacak ve dosyanız hazır olduğunda bağlantı karşınıza çıkacaktır.
wetransfer-mobil-tarayici

Aynı bilgisayarda olduğu gibi burada da Pro seçenekleri yer almaktadır. Bu nedenle 2 GB’ı geçen dosyalar yüklemek mobil tarayıcıda da mümkün değildir. Aynı zamanda yüklenen dosyaların 1 haftalık geçerliliği bulunduğunu da unutmamanız gerekli.

WeTransfer Alternatifleri Nelerdir?

Şimdiye kadar WeTransfer nedir ve nasıl kullanılır sorularını cevapladık. Sıradaki aşamada ise WeTransfer alternatifi bazı dosya paylaşma uygulamalarından bahsedeceğiz. Bu noktada en önemli WeTransfer alternatiflerine yer vermeye çalıştığımızı söylememiz yanlış olmayacaktır.

Google Drive

Dosya gönderme ve bulut depolama denince akla ilk gelen isimler arasında Google Drive yer alıyor. WeTransfer gibi Google Drive ile de dosya gönderme ve depolama işlemi mümkün. Paylaşma açısından Google Drive’ın yeteneklerinin etkileyici olduğunu da belirtmek gerek.

Google Drive ücretsiz kullanıcılarına 15 GB depolama alanı sunuyor. Bu alan içine yüklenen tüm dosyaların paylaşılması mümkün. Ayrıca ödeme yaparak bu depolama alanını daha da genişletme seçeneği de mevcut.

Eğer Android kullanıcısıysanız telefonunuzda yer alan Fotoğraflar uygulaması ile Google Drive’ınıza fotoğraf aktarma işlemini de daha kolay bir şekilde halledebilirsiniz. Genel anlamda başarılı bir dosya paylaşımı servisi olan Google Drive, güçlü WeTransfer alternatifleri arasında yer alıyor.

Dropbox

WeTransfer alternatifi bir diğer hizmet ise Dropbox oluyor. Dropbox piyasadaki en iyi bulut depolama hizmetleri arasında yer alıyor. Ücretsiz kullanıcılarına 2 GB depolama alanı sunsa da bu değeri sınırsıza kadar yükseltmek mümkün. Ayrıca tarayıcı ve uygulama aracılığıyla Dropbox kullanma imkanı da mevcut.

Bunun haricinde Dropbox üzerinden bağımsız bir dosya göndermek de mümkün. Dropbox, WeTransfer’de olduğu gibi alıcının e-posta adresine doğrudan bir bağlantı ulaştırıyor. Ayrıca paylaşılmış dosyaların kim tarafından düzenleneceğini seçmek de mümkün. Tüm bu yönleriyle Dropbox da en iyi dosya paylaşımı uygulamaları arasında yer alıyor.

Smash

WeTransfer alternatifleri arasında yer alan Smash, özellikle sınırsız dosya boyutu ile dikkat çekiyor. Smash üzerinden yapılacak dosya gönderimlerinde herhangi bir ücret ödemeden yüksek boyutlara ulaşmak mümkün. Ayrıca Smash, bu işlem için herhangi bir üyelik de istemiyor.

Bu şekilde paylaşılan dosyaların 2 hafta süreyle geçerli olacağı belirtiliyor. Premium pakette ise bu sürenin uzatılabileceği ifade ediliyor. Yüksek boyutlu bir dosyayı hızlı bir şekilde göndermek için Smash iyi bir WeTransfer alternatifi olacaktır.

WeTransfer Nedir: Genel Değerlendirme

WeTransfer nedir içeriğimizi genel bir değerlendirmeyle sonlandırıyoruz. Bu içerikte sizlere WeTransfer nedir, nasıl kullanılır sorularının yanıtlarını vermeye çalıştık. Ayrıca WeTransfer servisine alternatif olacak birkaç platformdan da bahsettik.

Eğer WeTransfer hakkında bir sorunuz bulunuyorsa aşağıda yer alan yorumlar kısmından bizimle paylaşmayı unutmayın! Aynı zamanda içeriğimizle ilgili görüşlerinizi de bize iletebilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.