Jeff Bezos Kimdir? Amazon’un Kurucusu

Jeff Bezos kimdir? E-ticaretin günümüzdeki konumuna sahip olmasındaki en büyük etken olan Amazon isimli kuruluşun kurucusu, CEO’su ve başkanıdır. Başarılı girişimleriyle kendinden hep söz ettirmiştir. Online alışveriş serüveninde yapmış olduğu bu öncü hareketle de 1999’da “Yılın Kişisi” seçilmiştir. Bunların yanı sıra havacılık ve uzay araştırma şirketi olan Blue Origin’in de kurucusu ve sahibidir, 2013 yılında da The Washington Post Gazetesini satın almıştır. 2018 yılında ise serveti 100 milyar dolar sınırını aşıp 112 milyar dolara ulaşarak Bill Gates’i geride bırakmış ve Jeff Bezos kimdir sorusunun cevabı olarak dönemin en zengin ismi ünvanını almıştır.

Jeff Bezos’un Hayatı

jeff bezos kimdir küçüklük fotoğrafı

Amazon’u kurarak e-ticaretin öncüsü olan başarılı girişimci Jeff Bezos 12 Ocak 1964’te New Mexico’da dünyaya gelmiştir. Asıl adı Jeff Jorgensen’dir. Annesi, Kübalı bir göçmen olan Miguel Bezos ile hayatını birleştirmeye karar verdikten sonra 4 yaşındayken Bezos’un nüfusuna geçmiştir.

Doğuştan birçok şeye yetenekli olan Jeff Bezos için kaldıkları evin bodrumu atölyeye dönüştürülmüş ve saatlerce icatları üzerinde çalışmıştır. Annesi farklı bir aktivite olması içi onu spora yönlendirmeye çalışsa da Jeff Bezos bu tutkusundan vazgeçememiştir. Eğitim hayatında da iş hayatında olduğu gibi çok başarılı olmuştur. Bilgisayarla 10 yaşında tanışan Jeff Bezos, girişimciliğe ilk adımını “Rüya Enstitüsü” adında 10 günlük yaz kampı ile 600 dolar karşılığında öğrencilere verdiği eğitici derslerle başlamıştır. River Oaks İlköğretim Okulunu bitirmiş sonrasında ise üstün yetenekli çocuklar lisesini birinci olarak bitirmiştir. Daha sonra 1986’da Princeton Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Fakültesi’nden de sınıf birincisi olarak mezun olmuştur.

jeff bezos kimdir gençlik

Mezun olur olmaz Intel’den bir iş teklifi almıştır ancak kendi işini kurma hayalinden dolayı bu teklifi reddetmiş ve Fitel’i kurmuştur. Ancak işler istediği gibi gitmemiş ve Fitel girişimi başarısızlıkla son bulmuştur. Daha sonra DE Shaw’da çalışmaya başlamış ve 4 sene çalıştıktan sonra genel müdür yardımcılığına yükselmiştir. 1993’te tanıştığı iş arkadaşı, araştırma asistanı MacKenzie Tuttle ile evlenmiştir. 1994 yılında bir haberde İnternet’in senede yüzde 2300 büyüdüğünü okuyan Jeff Bezos bu haberle birlikte online satış üzerine yoğunlaşarak Amazon’u kurma yolunda önemli adımlar atmıştır.

Amazon’un Kuruluş Yolunda Yapılan Çalışmalar

1994 yılında, Jeff Bezos’un okumuş olduğu haber sonrasında online satış ile en çok satabileceği 20 ürün listesini çıkarmıştır. Bu liste sonucunca kitap satışı üzerine başka online satış sitesi olmadığından en iyi tercihin kitap satışı olacağına kanaat getirmiştir. İlk olarak evinin bodrum katındaki birikmiş kitapları satarak işe koyulmuştur. Sonra işinden de istifa ederek Amazon’u kurma yoluna daha da yoğunlaşmıştır.

Jeff Bezos markanın ilk harfinin ”A” olmasını özellikle istemiş, arama sırasında üste çıkarak önemli bir fark yaratabileceğini düşünmüştür. Sözlükten ilk harfi “A” olan kelimeleri araştırırken dünyanın en büyük nehri olarak kabul edilen Amazon Nehri’ni bulmuş ve bir gün bu sitenin Amazon Nehri kadar büyük olacağını da o zamandan düşünerek bu ismin marka isminin olmasına karar vermiştir. 1 Kasım 1994’te de isim tescilini almıştır. Amazon’u büyütme düşüncesini logosundaki küçük bir mesajla bizlere vermektedir. Logodaki küçük sarı ok ilk bakışta gülen bir yüzü andırır ancak okun “A” harfinden “Z” harfine gitmesi bu sitede A’dan Z’ye her şeyin olduğu anlamına gelmektedir.

Resmi olarak 16 Temmuz 1995 tarihinde internet üzerinden kitap satmak amacı ile kurulan Amazon.com 1997’de halka açılmasının ardından beklenenin üzerinde ilgi görmüş ve Jeff Bezos’u manşetlere taşımıştır. Kazancını şirketini geliştirmek için kullanan Jeff Bezos, kısa sürede Amazon.com’da 7 bin çalışana ulaşmıştır ancak yine de 7 yıl boyunca kâr edemeden çalışmıştır. Bu süreçte şirket toplam 2,5 milyar dolar zarar etmiştir. Her şeye rağmen ayakta durarak ilk kârını 2001 yılının başlarında 5 milyar dolarla yapmıştır. 2007’de de önemli bir girişim ile Kindle adındaki elektronik kitap okuma cihazı Amazon’un büyük bir sıçramasına sebep olmuştur ve günümüzde de birçok ürünün satıldığı en büyük internet şirketlerinden biri olmuştur.

jeff bezos kimdir

Amazon’un Tanıdığımız Ünlü Siteler ile Bağı

Amazon her ne kadar sadece bir online alışveriş sitesi olarak görünse de Jeff Bezos birçok tanınmış site ile bağlantı kurmuştur. Bu web sitelerinin de her biri kendi alanlarında en iyileri olmaktadır ve herkes tarafından tanınan, kullanılan sitelerdir.

IMDb: Bu web sitesinin açılımı Internet Movie Database yani internet film veri tabanıdır. Sinema severlerin çokça kullandığı bu sitenin kurucusu Jeff Bezos değildir ancak 1998 yılında Jeff Bezos tarafından satın alınmış ve Amazon şirketler ailesine katılmıştır. Günümüzde sitenin 70 milyondan fazla üyesi bulunmaktadır.

Twitch.tv: Bu web sitesi de Jeff Bezos tarafından kurulmamıştır fakat 2014 yılında 970 milyon dolara satın alınmıştır. Özellikle gençler tarafından sıklıkla kullanılan bir platformdur.

Alexa: Alexa tüm dünya internet veri trafiğini takip eden ve sitelerin reytinglerini görmemizi sağlayan bir web sitesidir.

Goodreads: Goodreads de Jeff Bezos tarafından 2013 yılında satın alınmıştır. Okur ve edebiyat severlerin sıklıkla ziyaret ettiği web sitesidir. Günümüzdeki üye sayısı 90 milyonun üzerindedir.

 Jeff Bezos’un Amazon ile bu siteler arasında bağı kurarak insanların gün gün nelere ilgi duyduğunu, neleri araştırdığını, nelere ihtiyaç duyduklarını gözlemleyerek Amazon’u geliştirme yolunda önemli adımlar atmış olduğunu fark etmekteyiz. Böylece Jeff Bezos kimdir sorusunun cevabının, anlaşıldığı gibi ünlü girişimcinin kariyerinde gizli olduğunu görmekteyiz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Çevreci ve yenilikçi bir mühendis öğrencisi