Terry Gou Kimdir?

Global firma sahipleri, girişimci kişilikleri ve dünyanın en zengin kişilikleri olarak biliniyor. Dünya genelinde popülaritesi yüksek girişimci isimleri sizler için tanıtmaya çalıştığımız rehberlerine yenilerini eklemeye devam ediyoruz. Girişimci kişiliği öne çıkan dünyanın en büyük elektronik imalat endüstri alanında yer alan Terry Gou’da bunlardan biri. Peki Terry Gou kimdir?

Tayvanlı bir iş insanı olan Terry Gou, Foxconn şirketinin kurucusudur. Foxconn şirketi ayrıca Hon Hai Precision olarak da bilinmektedir. Terry Gou, şu an Tayvan’da en zengin üçüncü kişi olarak anılmaktadır. Hatta Gou, popülerlik ve servet açısından Tayvan cumhurbaşkanını bile aşan bir tanınırlığa sahiptir. İlham verici kişiliği ile öne çıkan Teryy Gou, Tayvan iş dünyasında en güçlü isimler arasında yer almaktadır.

Foxconn, elektronik üretim şirketidir. Şirket kurulduğu dönemde plastik parça üreticisi olarak faaliyet gösterse de günümüzde çeşitli başarılar ile sonuçlanan yıllar boyu büyük markalar ile iş birlikleri bulunan dünyanın en büyük elektronik imalat üreticisi olarak tanınmaktadır. Peki Foxconn tam olarak nedir?

Terry Gou’nun Foxconn hikayesi nasıl başladı? Terry Gou kimdir? Gou dünyanın en büyük elektronik imalat şirketini kurmayı nasıl başardı? Eğer bu soruların yanıtlarını merak ediyorsanız bu içeriğimiz tam size göre olacaktır. Şimdi ‘Terry Gou Kimdir?’ sorusunun cevabı ile başlayalım.

Terry Gou Kimdir?

Terry Gou, girişimci ve iş insanı olarak bilinmektedir. Foxconn olarak bilinen dünyanın en büyük şirketleri arasında yer alan Hon Hai Precision’un kurucusudur. Hon Hai Precision şirketinin dünyada çeşitli bölgelerde fabrikaları yer almaktadır. Bu denli büyük bir şirketin kurucusu olan Terry Gou’nun kim olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Peki bunlar dışında Terry Gou kimdir? Terry Gou’nun şirketi Foxconn nasıl kuruldu? Foxconn şirketinin hikayesi nedir?

Terry Tai-Ming Gou, Tayvanlı bir iş insanıdır. Tayvan Yeni Taipei’de Banqiao Bölgesinde dünyaya gelen Terry Gou, 8 Ekim 1950 doğumludur. Gou, dünyanın elektronik imalat hizmetleri şirketi Hon Hai Precision’un kurucusudur. Aynı zamanda Gou, Foxconn şirketinin başkanı olarak da faaliyet göstermiştir. Ancak 2019 yılının Haziran ayında bu görevinden ayrılmış, müdür olarak kalmıştır.

Şu anda 71 yaşında olan Gou, iki evlilik yapmıştır. İlk evliliğini 1950 yılında Serena Lin ile yapmıştır. Bu evliliğinden biri erkek biri kız iki çocuğu dünyaya gelmiştir. Oğlu, film endüstrisinde çalışırken; kızı ise finans sektöründe çalışmaktadır. 2005 yılında ise Serena Lin, henüz 55 yaşındayken kronik bir rahatsızlık dolayısı ile ölmüştür. Gou ikinci evliliğini ise 2008 yılında Delia Tseng ile yapmıştır. Delia Tseng, koreograf’dır. Bu evlilikten ise Gou’nun biri kız biri erkek iki çocuğu olmuştur.

Gou’nun ailesi Tayvan’a yerleşmeden önce 1949 yılına kadar Çin bölgesinde yer alan Shanxi Province’de yaşamıştır. Gou’nun babası bir kariyer polis memuru olarak bilinmektedir. Daha sonra 1949 yılında Tayvan’a yerleşen Gou’nun ailesinin üç çocuğu olmuştur. İlk çocukları Terry Gou’dur. Kardeşler arasında en büyükleri olan Terry Gou’nun iki küçük kardeşi vardır. Bunlar; Tai-Chiang Gou ve Tai-Cheng Gou’dur. Gou’nun kardeşleri de tıpkı onun gibi iş insanıdır.

Gou’nun Kariyeri

Terry Gou, Taipei Deniz Teknolojisi Yüksekokulu mezunudur. Gou, üç yıllık mesleki üniversite eğitiminin ardından askerlik görevini de tamamlamıştır. Zaman kaybetmeden çalışmaya başlayan Gou, tezgahtarlık gibi çeşitli görevler de yer almıştır. Gou ilk olarak bir kauçuk fabrikasında görev almıştır. İlaç fabrikası gibi çeşitli fabrikalarda da çalışmıştır. Henüz 24 yaşındayken günümüzde bu denli popüler bir isim olmasının asıl parçası olan Foxconn olarak da bilinen Hon Hai şirketini kurmasıyla başlamıştır.

Dolayısıyla az bir sermaye ve az sayıda çalışan ile çıktığı bu serüvende günümüzün en önemli endüstri firmaları arasına girmeyi başaran bir kariyerinin başrolü olmuştur. Kariyerinin bu serüvenindeki ilk atılımı ise 1980 yılında Atari ile yaptığı iş birliği ile gerçekleşmiştir. Böylece Gou, işi için yeni bir umut ve ekonomik refah elde etmeyi başarmıştır.

Gou'nun Kariyeri

Gou dünyanın en büyük şirketlerinden birini sahipken aynı zamanda önemli derecede bir servete de sahiptir. Gou, 2002 yılında Çek Cumhuriyeti’nde yer alan Roztez Kalesi’ni satın almıştır. Yer verilen ifadelerde Kutna Hora yakınlarında yer alan Roztez Kalesi’ni 30 milyon dolara satın aldığı bilgiler arasındadır.

Günümüzde Terry Gou, 2022 yılının Forbes verilerine göre Tayvan’ın En Zengin 50’si arasında 6’ncı olarak yer almaktadır. Aynı zamanda Forbes Milyarderler listesinde 350’nci sırada yer almaktadır. Ayrıca Forbes’in gerçek zamanlı verilerine göre Gou yaklaşık olarak 6.6 milyar dolar servete sahiptir.

Bunun yanı sıra Terry Gou ve ilk eşi Serena Lin 2000 yılında eğitim alanında bir vakıf kurmuşlardır. Bu sayede birçok hayır işine katkı göstermiştir. Bununla birlikte hükümet dışı kuruluşlara ve hayır kurumlarına sağladığı fonlar ile öne çıkmıştır.

Foxconn Nedir?

Foxconn, elektronik imalat hizmetleri alanında bulunan endüstri şirketidir. Şirketin kurucusu ise Terry Gou’dur. Foxconn, halka açık bir şirkettir. Şirketin genel merkezi Tayvan New Taipei bölgesinde Tucheng District’de bulunmaktadır. Global bir marka olan Foxconn, elektronik alanında ürettiği çeşitli ürün skalası ile bilinmektedir. Peki Foxconn nedir? Foxconn büyüme yakalamayı nasıl başardı? Ne zaman kuruldu? Gelin bu soruların yanıtlarına beraber bakalım.

Foxconn şirketinin bir endüstri şirketi olduğunu ifade etmiştik. Elektronik imalat hizmetleri alanında bulunan şirket Çin’in en büyük ihracatçıları arasında yer alıyor. Aynı zamanda çok uluslu olan Foxconn şirketinin dünyanın en büyük elektronik imalat hizmetleri sağlayıcısı olarak tanıyoruz.

Foxconn Nedir

Temel bir ifade ile Foxconn, orijinal dizayn imalatçısıdır. Ayrıca şirketin popüler markalar arasında Amerikalı, Avrupalı ve Japon gibi elektronik ve bilgi teknolojileri alanında müşterileri bulunmaktadır. Bu müşteriler arasında Amazon, Acer, Intel, Microsoft, Toshiba Samsung Electronics, Apple Inc. gibi çeşitli markalar yer alıyor. Foxconn şirketinin bu iş birlikleri ile ürettiği ürünler arasında en bilinen iPad, iPhone, Kindle, Xbox 360 ve PlayStation gibi cihazlar yer almaktadır.

Foxconn şirketinin operasyon bölgesi Asya, Avrupa ve Güney Amerika’da bulundurduğu çok sayıda fabrikası ile bilinmektedir. Güney Amerika’da bulunan şirket binaları Brezilya’dadır. Avrupa’da ise Macaristan, Slovakya ve Çek Cumhuriyeti’nde fabrikalara sahiptir.

Meksika’da Foxconn, bilgisayar toplanan bir tesis, mobil telefon üretim tesisi ve set üstü kutusu fabrikaları bulunmaktadır. Aynı zamanda ülkemizde de şirketin bir fabrikası bulunmaktadır. Elektronik üretim hizmetleri veren bu fabrika 2011 yılının Ocak ayından beri faaliyet göstermektedir.

Operasyonda bulunan bu fabrikalar dünya tüketim elektroniği piyasasında ise önemli bir paya sahiptir. Foxconn, Çin’de ise dokuz farklı şehirde bulundurduğu 13 farklı fabrikaya sahiptir. Bilinen en büyüğü ise 1 milyon çalışanı ile Shenzhen bölgesinde yer alıyor. Ayrıca Shenzhen’de bulunan fabrika, Longhua Bilim ve Teknoloji Parkı olarak adlandırılıyor.

Hon Hai Precision’un Kuruluşu

Terry Gou, kurucusu olduğu Hon Hai Precision Industry Co., Ltd. şirketini 1974 yılında kurmuştur. O yıllarda henüz 24 yaşında olan Gou, yaklaşık yedi bin beş yüz dolar gibi bir sermaye ile yola koyulmuştur. Hatta bu sermayeyi annesinden borç aldığı ifadeler arasında yer alıyor.

Tayvan’da kurulan şirketin ilk başladığı zamanda yalnızca 10 işçi yer almaktadır. Tayvan Taipei bölgesinde bir mahallede kurulan Foxconn şirketinin kiralık bir deposu bulunuyordu. Bu kiralık depoda televizyonlar için çeşitli plastik parçalar üretiliyordu.

Foxconn şirketinin asıl dönüm noktası kurulduktan tam altı yıl sonra 1980’de gerçekleşti. 1980’de Atari şirketi ile bir iş birliği oldu. Bu iş birliği ile şirket, Atari 2600 konsoluna ait oyun kolları konnektörleri üretecekti. Böylece Foxconn şirketinin ilk büyük işbirliği gerçekleşmiş oldu.

1980’lerde Terry Gou bir iş gezisi için Amerika’ya gitti. Amerika’ya olan seyahati sırasında Gou, ekonomik zorluklar altında IBM’den randevu almaya çalışıyordu. Yaklaşık üç gün süren uğraşları sonucu IBM’den konnektör siparişi alabilmeyi başarmıştır. Bunun yanı sıra agresif bir satıcı davranışı ile Terry Gou, başka firmalardan da sipariş alabilmeyi başarmıştır.

Hon Hai Precision'un Kuruluşu

Terry Gou’nun şirketi Foxconn, asıl büyümeyi 1980’li yılların sonlarına doğru yakalamıştır. 1988 yılında şirket, günümüzde de en büyük fabrikası olan Shenzhen’de ilk imalat fabrikasını açma fırsatı yakalamıştır. Böylece şirket, ilk büyük fabrikası ile Çin’de montaj süreçleri, işçilerin tesislerini dikey olarak entegre etmesi ve beraberinde gelen büyüme ile işler ciddileşmiştir.

Hatta bu büyük fabrikada işçiler içinde yeterli imkan ve koşul sağlanmıştır. İşçiler için sağlanan bu imkanlar, ev, yiyecek ve tıbbı tesisleri olmuştur. Ayrıca fabrikanın yemekhane bölümü için açılmış bir tavuk çiftliği bile söz konusudur. Bunun yanı sıra işçiler için market, restoran, havuz gibi çeşitli imkanların bulunduğu adeta bir şehir merkezi olarak ifade edebiliriz.

1996 yıllarına gelindiğinde Hon Hai şirketi, Compaq masaüstü bilgisayar için kasa üretmeye başlamıştır. Bu sayede, HP, IBM ve Apple gibi dev markalardan basit kasa siparişlerini öngörmüştür. Böylelikle Hon Hai, tüketici elektroniği alanında hızını giderek arttırmıştır. 2001 yılında ise şirket Tayvan’da satış konusunda en büyük özel sektör konumuna gelmiştir. Ayrıca Apple Inc. gibi büyük markalar ile iş birliklerine devam eden Foxconn, bu firmalar için orijinal ürün üreticisi olarak faaliyet göstermektedir.

Terry Gou Kimdir: Genel Değerlendirme

Bu içeriğimizde global bir endüstri şirketi olan Foxconn şirketinin kurucusu Terry Gou kimdir sorusunu yanıtlamaya çalıştık. Elektronik imalat üreticisi olan Foxconn’un hikayesinden bahsettik. Aynı zamanda Foxconn dünya devi olmayı nasıl başardı buna değindik.

Foxconn, dünya genelinde bir üretim devi olarak biliniyor. Ancak tüm bu bilinen başarıların yanı sıra şirketin kötü ün kazanan olayları da yok değil. Özellikle öne çıkan haberlerde Foxconn, 2010 yılında fabrikada kötü çalışma koşulları iddiası ile 14 işçinin kendini öldürdüğü manşetler arasında yer alıyor. Dolayısıyla benzeri olaylar ile Foxconn şirketinin ünü, yaşanan intiharlar ve aslı bilinmeyen haberler ile sıkıntı yaşanıyor.

Aksine şirket, 2015 yılındaki raporlar da elde ettiği gelir oranları ile de büyük bilgi teknolojisi şirketlerinden biri olarak ön plana çıkıyor. Ayrıca Foxconn, en büyük özel işveren olarak da biliniyor. Pek çok marka ürünün imalatını üstlenen Foxconn, günlük hayatta kullandığımız teknolojik ürünlerin gerçek üreticisidir.

Terry Gou

Popüler marka isimleri ile öne çıkan teknoloji şirketleri Foxconn şirketinin müşterileri olarak biliniyorlar. Dolayısıyla birçok teknolojik ürünün asıl imalatını ve üretimini gerçekleştiren şirket Foxconn oluyor.

Bunun yanı sıra Terry Gou, ticaret stratejisiyle de öne çıkan bir iş insanıdır. Hatta bu benzeri kişiliğe sahip Henry Ford ise batı dünyasında öne çıkmıştır. O dönemlerde Gou’nun şirketinin hızlı yükselişi Batı dünyasının gözünden kaçmayan bir olay oldu.

Terry Gou’nun ifadelerinde kendini hiçbir zaman başarılı görmediği açıklamaları yer alıyor. Hatta bu ifadelerine başarılı olduysam emekli olmam gerekli, emekli olmadıysam hâlâ sıkı çalışmam gerekiyor diye ekliyor. Başarısı ve hırsı ile ilham olan önemli bir iş insanı olarak yer alıyor.

Peki Tayvan’ın en zengini ve Çin’in en büyük ihratcatçısı olan Terry Gou hakkında sizler ne düşünüyorsunuz? Barındırdığı birçok popüler müşteri ile Foxconn şirketini ne kadar tanıyorsunuz? Terry Gou hakkındaki düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizler ile paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Girişimler odaklı araştırma yapmayı çok seviyor. Bir zamanların uluslararası ilişkiler öğrencisi olarak analiz yapmaya bayılıyor. Teknoloji ile alakalı paylaşımların da takipçisi olarak analiz edip, yorumluyor.